Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 30 апр. 2018, 13:53 ч.

Математически турнири 1-4 клас. Тема №51

• 86 024
  • 670
  •   2
Отговори
# 645
Не мисля, че им ги четат.

И как се предполага дете, което още не е изучило буквите, да прочете например:
"В тъмна стая в една кошница има 2 жълти и 2 червени ябълки. Колко ябълки най-малко трябва да вземем без да гледаме, за да сме сигурни, че сме взели поне една червена ябълка?" (МБГ, зима, 1 клас, 2016)

Аз знам, че много първокласници могат да четат. Но все пак не би ли трябвало да са съобразени състезанията и с тези които не могат, както например в азиатските състезания няма текст за тази възрастова група.
Относно питането за състезанията, в линка на st. Dobri го няма МБГ, както и някои международни, които се провеждат и в България. Малко по подробен календар има на сайта на Алек Димитров, още не е актуализиран за 2018/2019, но има за 2017/2018. Аз до сега актуална информация в кои училища се провеждат не съм намерила, отделно има и промени всяка година. Общо взето в "елитните" държавни (119, 125, 145, 107,) и частни се провеждат повечето състезания, а на учениците от "неелитните" родителите трябва да проявят самоинициатива и да ги запишат другаде. Аз ще се радвам ако има повече частни центрове като ДАНИС, където също мисля се провеждат някои състезания, защото не ми е приятно детето ми да ходи в друго училище на състезание с преобладащо присъствие на деца и учители, които се познават.

Редакция: това го прочетох после: "1-ви клас започват от Зимен кръг, като пропускат есенния", ок, значи все пак има логика.

# 646
имам въпрос относно Математика Без Граници за 1 клас: на сайта на ДАНИС пише, че ще се провежда октомври есенният кръг, а КМС ще го провеждат декември. Обаче, в задачите от МБГ от предни години за 1 клас има текстови задачи със сложни съставни изречения. От друга страна, на КМС, което се провежда зимата, няма текстови задачи, което аз намирам за нормално. Не знам дали разбирам правилно регламента на МБГ. Има ли някой с явявало се дете в 1 клас да обясни как се предполага да се справят децата с тези текстове, четат ли им ги?
Спокойно, четат им условията на задачите, не мога да кажа колко пъти, но със сигурност им ги четат, това че някой деца могат сами да се справя, не означава, че всички могат, все пак и не се очаква от тях при условие, че сега са започнали да учат буквите. Мисля че до април някъде всички състезания им четяха условията, по спомен имаше някакво състезание май месец, тогава вече не. Но това са мой бегли спомени.

# 647
  • София
Това изобщо ме е вярно. Не им ги четат. Ако се прави някъде, това е нарушение и поставяне на тези деца в по-изгодна позиция пт всички останали.

# 648
Това изобщо ме е вярно. Не им ги четат. Ако се прави някъде, това е нарушение и поставяне на тези деца в по-изгодна позиция пт всички останали.
Защо да не им ги четат, при условие, че децета буквално преди месец-два са започнали да изучават буквите, никъде не е казано, че детето като започва първи клас трябва да може да чете. А дали е нарушение на правилата, извинявам се, но в такъв случай правилата са скапани и нелогични

# 649
  • София
Имам двама състезатели, отдавна минали през първи клас. И двамата не четяха преди училище, но изобщо не са се затруднявали да си четат текстовете, когато се появиха такива. Другите деца по същия начин. До декември децата ще четат предостатъчно добре, за да се справят. Това също е огромна част от състезателния елемент.

# 650
  • София
Никой не чете на никого - нито в първи клас, нито никога.

Част от задачата е да я прочетеш и да разбереш прочетеното...и това не е валидно само за най-малките, а за всички състезатели по математика.
Според мен, ако детето не може да чете с разбиране на прилично ниво, то детенцето просто не е готово за състезания.

До края на декември има задачи само с картинки, но от там нататък се минава на текстови задачи. За каката, а сега и за малката - упражнявахме четенето с разбиране , паралелно на чистите задачи. Това става с помагала с текстове и въпроси по български език или просто четене на приказки и въпроси какво са разбрали от прочетеното.

# 651
A и състезанията все пак не са задължителни. Всеки прави преценка дали правилата и условията за провеждане са ок за детето му. Единствено е проблем когато има разнопосочна практика, като например в едно училище им позволяват да използват линия в задача за симетрия, а в друго забраняват. Истински случай. И съответно се отнемат точки за леко изкривена линия.

# 652
Имам двама състезатели, отдавна минали през първи клас. И двамата не четяха преди училище, но изобщо не са се затруднявали да си четат текстовете, когато се появиха такива. Другите деца по същия начин. До декември децата ще четат предостатъчно добре, за да се справят. Това също е огромна част от състезателния елемент.
Е моето хлапе си чете сам от 3 г, но не засягам тази тема, говоря за общо децата. Не съм съгласна че повечето деца декември месец четат добре.

Gaja - май си права първите състезания, но бегъл спомен, бяха само с картинки

И да състезанията не са задължителни всеки преценя дали да си изпрати детето на такова състезание.

# 653
  • София
Освен да повторя, че масата деца четат декември. В текста в съобразено нивото им. И, че, ако им се чете, не е коректно. Браво на детето ти, че чете от тригодишно, макар да не видях връзката на този факт с разговора.

# 654
Освен да повторя, че масата деца четат декември. В текста в съобразено нивото им. И, че, ако им се чете, не е коректно. Браво на детето ти, че чете от тригодишно, макар да не видях връзката на този факт с разговора.
Спора е безмислен - връзката - твойте не са четяли, но пък не са се затруднявали - и моето не се е затруднявало, но говоря за останалите. Както и да е.

# 655
  • Пловдив
Ако погледнете изискванията на МОН за готовност на детето за първи клас ще видите, че в края на ПГ детето трябва да може да прави срички. До декември вече трябва да е "прочело"

# 656
  • София
Спора е безмислен - връзката - твойте не са четяли, но пък не са се затруднявали - и моето не се е затруднявало, но говоря за останалите. Както и да е.
Това, че моите не са четяли и са успели да го прочетат, когато му е дошло времето е съвсем във връзка с казуса. Написах също, че не само моите, но и другите деца, са успявали. Също така, организаторите не падат от небето и много добре знаят нивото на децата по всяко време на годината. Не на моите, и не на твоето, а на масата. И състезанията са съобразени с четивната техника на масата.

# 657
Зимният кръг на МБГ е първото състезание за 1ви клас, на което има и текстови задачи. До сега винаги е бил в края на януари-началото на февруари. Чете се по 2-3 реда. До февруари всички са се научили да четат. Някои ще четат гладко, други ще сричат, някои ще разбират какво четат, други - не. Но точно затова има и такива задачи, иначе всички щяха да са със златни медали. Математиката не е все пак само аритметика.

# 658
*Ирина* -  Както написах спора е безмислен.

Една потребителка беше написала, че задачите на първите състезания са картинки - и по бегъл мой спомен, наистина май бяха само картинки.

Зимният кръг на МБГ е първото състезание за 1ви клас, на което има и текстови задачи. До сега винаги е бил в края на януари-началото на февруари. Чете се по 2-3 реда. До февруари всички са се научили да четат. Някои ще четат гладко, други ще сричат, някои ще разбират какво четат, други - не. Но точно затова има и такива задачи, иначе всички щяха да са със златни медали. Математиката не е все пак само аритметика.

- ако февруари са първите състезания с текстови задачи, тогава има логика да си го прочетат сами, но за декември не съм съгласна. За останалото, което си написала съм съгласна.

# 659
Мили майки, математическите състезания НИКОГА НЕ са били задължителни. Съобразете участието на децата си с неговите възможности. Никой никога няма да прочете текста на задачите на състезание. Това могат да го направят само техните учителки на състезания в тяхното си училище.

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт