Тромбофилия - тема №6

  • 67 467
  • 748
  •   1
Отговори
# 585
  • На север
  • Мнения: 1 377
Май това Аптт наистина няма значение. Преди месец изпаднах в паника понеже беше под долна граница и трябваше да вдигна дозата. Да, обаче тъй като живея в чужбина тук ми отказаха да я вдигнат. Останах си на същата доза и реших че ще се доверя на тукашните лекари и днес си взех резултатите и Аптт ми се е вдигнало и вече е в референтните стойности. Освен това Сигридов ми каза да ползвам Б12 на спрей и днес установих че ми е паднал много от както смених моите витамини с този спрей... Няма да се изненадам ако личният ми лекар е бил прав като каза, че ми го е изписал защото взима комисионна да им продава продуктите.

# 586
  • Мнения: 88
Здравейте, дойде и моят ред да пиша. Бременна съм в 7гс. , на 31г ., първа бременност. За съжаление, късно разбрах за съществуването на тромбофилията. Иска ми се да знаех преди да забременея, защото в момента се чувствам ужасно изплашена и объркана.. Не съм спирала да плача, от както научих, а това трябваше да бъде един от най-щастливите моменти в живота ми ... Една от причините е, че имам фамилна обремененост по майчина линия. Майка ми почина наскоро от белодробна емболия... баба ми почина от тромбофлебит, дядо ми - от инфаркт, а вуйчо ми, който е единственият жив от семейството ми, вече има 6 стенда на сърцето. Баща ми и майка ми са разведени, от както бях на 2,3г. и нямам наблюдения над неговите близки. Заради многото лежане по болници с майка ми и тежкият начин,, по който си отиде, съм развила страхотна хипохондрия Cry Имам  ужасен опит с болници, с груби и необясняващи лекари... Мисля, че всички знаете реалността, в която живеем.  Днес си пуснах изследвания за тромбофилия в лаборатория Геника (пълен панел) и бях на преглед във Вита при д-р Гагова. Беше внимателна и се опита да ме успокои, като ми каза, че няма проблем да започна лечение и след 2 седмици, когато ще получа резултатът (тогава ще бъда в 9,10г.с. ...), но от това, което прочетох из темите, пък и като цяло - явно шансът на бебчето е малък, щом не съм започнала терапия още преди бременността. Тези мисли ме съсипват. Не мога да си представя да загубя още някого, след като загубих цялото си семейство. Нито да живея ден за ден с тези мисли, които ме докарват до отчаяние и истерия. В последните две нощи, почти не съм спала нормално..  бълнувам, будя се, сънувам кошмари. Същевременно, не знам и какво мога да направя, след като съм пред свършен факт - бременността е настъпила и е в 7г.с., т.е. най-вероятно вече е изпуснат моментът за начало на подходяща терапия. Лекарката днес ми спомена за някакви инжекции, които да си слагам сама, ако се потвърди диагнозата. Същевременно видях статистика в една от предишните теми, според която едва 35% от бременностите на жени с тромбофилия, завършват успешно. Ужасно изплашена и объркана съм. Ще бъда благодарна на всяка от вас, която може да ми даде съвет или просто ... добра дума. Cry Винаги съм си мислела, че майка ми много ще ми липсва в този момент, но едва сега осъзнавам колко много е всъщност.

# 587
  • Мнения: 39 248
Дишай, дишай. Вероятно имаш тромбофилия, и сигурно не само една мутация. НО всичко е наред.
Трябва да почнеш  веднага инжекции фраксипарин.
Запиши си час при проф. Паскалева и възможно най скоро отиди при нея.
Всичко е наред с бебето. Само вярвай  Hug

# 588
  • София
  • Мнения: 1 678
Алекса, имаш ли индикации за нещо нередно при бебето? Т.е. пулсът му как е, размерите? Не се притеснявай, най-важното е да си спокойна. Дори и да имаш мутации не е сигурно, че ще се случи нещо лошо. Помисли, майка ти е родила теб без инжекции и терапии. Запиши си час от сега за Паскалева, защото се чака, но на практика като излязат резултатите ще стане ясно дали трябва да слагаш фракси/клексан. Мисли позитивно! Стискам палци притесненията ти да са неоснователни.

# 589
  • София
  • Мнения: 1 121
Алекса, знам че е трудно, но се опитай да си изкараш тези негативни мисли от главата. Нищо не е загубено, не го отписвай бебчето.
Аз пуснах изследванията за тромбофилия на своя глава в 11+5 г.с., нямах индикации да го правя (само дядо почина от инфаркт). Излезнаха ми една високорискова мутация, една нискорискова и неусвояване на витаминитр от Б групата. Инжекциите фраксипарин ги започнах в 13г.с., а в 22г.с. проф. Паскалева увеличи дозата. Вече съм 27г.с. и всичко е наред.

# 590
  • Мнения: 88
Здравейте отново и много благодаря, че се отзовахте толкова бързо. Със сигурност ще си запазя час при Паскалева, дано да не са толкова зле нещата, колкото ми се струват в момента. Макар че, зная, че майка ми е имала два спонтанни аборта, преди мен, а с мен е лежала близо 9 месеца в болница, за да ме задържи... Дай Боже да имам повече късмет. Другото, което ме притесни е, че тя имаше и хипофункция на щитовидната жлеза (без Хашимото). Така че, се следя и аз от няколко години. Последно (преди около 2 месеца), ТСХ беше 3,5 ... а знам, че при бременност е добре да е под 1,5. Но прочетох, че по последни данни, на хора с тромбофилия, не бива да се прилагат хормонозаместителни терапии, нито противозачатъчни (предполагам, заради повишеният риск от образуване на тромби). Но пък, единственият начин, който знам, че регулира ТСХ, е приемът на точно такъв синтетичен хормон (левотироксин.. като еутирокс и подобни). И някак си двете състояния ми се струват несъвместими да се лекуват и поддържат едновременно. Дали някоя от вас се е сблъсквала и с двете?

# 591
  • На север
  • Мнения: 1 377
Алекса, аз съм на Еутироксин и инжекции всеки ден. Двете нямат нищо общо. Еутироксинът не е като противозачатъчните. Така че си следи Тсх и трябва да е под 2! Ако е над отиди при ендокринолог и започвай Еутирокс веднага. Аз съм с Лайден, която си е рискова, плюс още две мутации, едната хомозигот. Според мен с толкова родова обремененост ще имаш мутации. Бих те посъветвала веднага да почнеш с инжекциите и да взимаш аспирин протект докато излязат резултатите. Инжекциите няма как да навредят, но могат да помогнат. Всичко ще бъде наред просто трябва да действаш бързо. Чети назад темите. С много четене човек научава много неща. Вече сме 2018та година и медицината е напреднала. Всичко може да се коригира стига да се вземат нужните мерки, а ти знаеш кое да следиш. Ако при Паскалева няма часове или се чака отиди при Русев в Малинов. Той може да ти изпише и Еутироксинът. Ако искаш пиши ми на лични да ти дам номера му. При него не се чака много. Бъди спокойна и действай.

# 592
  • София
  • Мнения: 7 468
Алекса,
Изчакай да ти излезнат резултатите - ако имаш мутации ще е най-добре да започнеш терапия с НМХ - точно инжекциите които се слагат подкожно в корема. Отиди някъде да погледнат кръвотока на бебето с доплер - това е най-показателното следене по време на бременността, трябва да се започне още от 8-9 седмица при съмнение за тромбофилия.
Относно ТСХ - височко е, направи ново изследване и отиди на консултация с ендокринолог. Л-тироксинът не повишава кръвосъсирването, за разлика от прогестерона и естрогена. И спри да се притесняваш, защото ТСХ е стресов хормон.
Стискам палци всичко да е наред до финал!

Литъл Дрийм, мутациите ти са нискорискови, назначената терапия изглежда напълно нормална.
3 седмици след започването на терапия може да отидеш при Паскалева в НКБ за проверка на АнтиХа. Успех!

# 593
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Дишай спокойно момиче, нищо страшно не е станало. Това че си се шашнала и уплашила толкова много вреди много повече.
Аз започнах терапия в 13 та седмица,  въпреки че знаех, че се налага, просто в чужбина не изписват терапия току така.
В същото време вземам и Еутирокс, той е важен за щитовидната, ако Тсх то ти е високо, там вобще не се двоуми,  изследвай го бързо и иди на Ендокринолог да ти назначи правилно лечение.
Мисли позитивно и се усмихни, бременна си 😊

# 594
  • Мнения: 999
Алекса, надявам се мога и аз малко да те успокоя.

Първо - на инжекции Клексан всеки ден съм и си пия Еутирокс. Не съм имала проблем с ТСХ преди бременността (или поне не съм знаела Simple Smile), но сега беше увеличено и ще съм на него до края. Не са несъвместими двете неща, това не го мисли.

Бременна съм в 25 г.с. с второто си дете. Пуснах изследванията за тромбофилия в 14 г.с. към края, терапия започнах чак в 16 г.с. Бебето си е добре, расте, върви 5-6 дни назад, но засега това не е проблем. Дъщеря ми си вървеше около седмица назад през цялата първа бременност, с нея не знаех за тромбофилията - роди се съвършено здрава и доносена, 5 дни преди термин и съвсем малко по-малка от "стандартното" (2,900). Сега е висока като за дете на 5 год, а е на 3,5 Simple Smile

Имам 4 мутации, две от които се "допълват" за по-висок риск от спонтанен аборт, какъвто, да чукна на дърво, не съм имала. Мисълта ми е, че съвсем не е задължително да се случи най-лошото. Намери си добър проследяващ, ходи по-често на прегледи, спазвай терапията, която ще ти предпишат и не се паникьосвай. За Паскалева са ти казали - запиши час отсега най-добре, но и без час да отидеш като ти излезе резултата - няма да те върне.

Успех и кураж!!

# 595
  • Мнения: 88
Благодаря на всички, искрено се надявам всичко при мен да е наред, както и при всяка от вас. Исках да ви попитам и още нещо - в събота (от паника), си пуснах изследвания в Цибалаб. Както за няколко кръвни показатели (време на кървене, протромбиново време, фибриноген, аPTT), така и за тромбофилия - разширен пакет. Резултатите вече са излезнали, което силно ме озадачи, тъй като във всички други лаборатории ми обясниха, че е необходимо технологично време, което със сигурност е повече от 2-3 дни. Прочетох и доста противоречиви мнения за Цибалаб. Радвам се, че вчера си пуснах отново пълен панел за тромбофилия и в Геника, но как смятате, дали е възможно днешните ми резултати от Цибалаб да са релевантни?


Име на теста (изследване)                           Резултат      Единици         Референтни стойности
Време на кървене (Bleeding time)                      3.00                  min                           2 - 5
Протромбиново време ( PT )/ %/ INR            Профил   
% активност по калиб.крива                              88.00                   %                         70 - 130
INR                                                                               1.05                                        0.8 - 1.2;   Терапевтични граници: 2 - 3.5
Фибриноген ( Fibrinogen )                                       4.06                   g/l                       2.00 - 4.00
aРТТ (ККВ)                                                              27.10                    s                      26.00 - 38.00


Предразположение към тромбоза-разширен                     Профил   *   
Мутация в ген за Prothrombin G20210A                 Хомозигот по нормален алел      
Мутация в ген за Фактор V Leiden                            Хомозигот по нормален алел      
Алелна специфичност на PAI - 1 4G/5G                  Хетерозигот      
Мутация MTHFR A1298C                                            Хомозигот по нормален алел      
Мутация-MTHFR C677T                                                 Хетерозигот      
Фактор V HR2 ( FV HR2 ) H1299R                                 Хомозигот по нормален алел      
Фактор XIII ( F XIII ) V34L                                                 Хомозигот по нормален алел      
EPCR 4678G>C (A1)/4600A>G (A3)                                 A1/A1   

Последна редакция: вт, 14 авг 2018, 15:23 от aLeXaNd

# 596
  • Мнения: 9 196
aLeXaNd - няма нужда да си пускаш генетични на сто места - те не се променят.
Също няма нужда да се изпада в паника и истерия относно терапията - тя е преди всичко профилактика.
Терапията не ти гарантира 100% успех, както и неуспеха може да се случи поради други причини - различни от тромбофилията.

Чакайки резултатите си от тук и там, бих те посъветвала да потърсиш помощ за емоционалното си състояниe, защото не изглежда да е цветущо, а една бременност и дете след това могат да направят нещата кошмарни.

В крайна сметка правим, каквото можем, а от там нататък - каквото стане. Рядко съм виждала по темите, така паникьосана жена. Обърни си внимание, потърси подкрепа от близките ти, терапевт - това е не по-малко ключово от аспирините и инжекциите.

Последна редакция: вт, 14 авг 2018, 21:04 от Salsisha

# 597
  • София
  • Мнения: 7 468
Алекса, от резултатите по-горе имаш само 2 хетерозиготни мутации (хетерозигот означава че само едната половина на гена е дефектна, другата е нормална) по нискорискови фактори. Има доктори които не предписват терапия с НМХ при подобни мутации, освен ако няма предишен или наследствен проблем, или проблем с кръвотока. Така че следящия те АГ ще прецени какво да прави.

Втория хетерозигот (MTHFR) е свързан с понижено усвояване на витамините от група Б. Трябва да приемаш само метилирани форми на витамините - Фолат / Неофолик мета вместо синтетична фолиева киселина за Б9 и Метилкобаламин вместо синтетичния Цианкобаламин на Б12. Също така е добре да провериш нивата на витамините преди това.

Аз също смятам че да пускаш на 2 места генетични изследвания е нелепо. Но щом си ги пуснала, вече няма значение. Всичката тая паника е малко излишна и ти вреди. Добре е да се успокоиш и да посетиш ендокринолог, за да почнете терапия за понижаване на ТСХ.

Успех!

# 598
  • Мнения: 30
Алекса,разбирам те напълно,намирам се в много сходна с твоята ситуация.И аз много се шашнах и притесних,също и доста плаках...
Виж,при теб момичетата са казали,че резултатите показват,че нямаш от най-рисковите мутации,което е много добре и можеш да се успокоиш.Аз също мисля,че ако си от София трябва да отидеш скоро при Паскалева или Русев,за да ти дадат повече яснота за твоя случай.
Така че сега си поеми  въздух,бъди спокойна и уверена,че всичко ще е наред и се радвай на факта,че си бременна!❤

Желая ти успешна и безпроблемна бременност!

Да попитам и аз кога е най-добре да се започне поставяне на клексан-сутрин или вечер и преди това изгонвате ли вэздух или нямаше нужда май?

# 599
  • София
  • Мнения: 1 323
Аз го слагам сутрин, защото вечер пия Ап. Питала съм Паскалева- каза- все тая по кое време , тъй като действието му е 24 ч. Иначе бях 10 тина дни в болница, там вадеха въздуха на клексана .

Общи условия

Активация на акаунт