След открадната ЛК, още по-голям филм

  • 7 646
  • 56
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 854
Диорела,
благодаря ти, че така се ангажираш и ти благодаря за съветите, така ще направя вероятно за подаването - входящи номера, копия, доказателства, че съм подала и ще искам писмен отказ.

Драмата е за ясла, грешката е моя, ако съм писала ДГ, за това и посочих Правилата от втория линк. Но аз отговарям и на тях, и на Наредбата. Единствено виждам проблем в техническата грешка, че съм поправила района, но не съм изписала квартала. Разбирам, че издребняват, но чак отказ за записване ми се струва прекалено. При положение, че ние реално отговаряме на всички изисквания, не знам.

Ще пиша във формата, да видя и те какво ще се изкажат. И може с техния отговор да ида да подам заявление, защото директорката би трябвало да се съобрази с него. То да видя първо отговорът какъв ще е, де. Да не ме пуснат по пързалката.

Не, сега ДГ-тата нямат собствени критерии. Всичко се определя централно.
За ясла са същите , виж 2.3.2 , 2.3.5, 2.3.6 .
Разгледай и актовете в параграф 1 , и Решение 119 и Протокола - под заглавието.
Питай все пак и за самотни родители има ли точки и в кой критерий попълват, като посочиш аргумента, който написах.

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 5 903
Питай все пак и за самотни родители има ли точки и в кой критерий попълват, като посочиш аргумента, който написах.
Според системата едно дете се отглежда от самотен родител когато единият родител е с отнети родителски права, бащата е неизвестен (не фигурира в акта за раждане на детето) или е починал.
Според системата разведени или разделени  не са самотни родители.
Цитат
1.15. С бащата на детето не живеем заедно. Това носи ли предимство?
Деца на разведени или разделени родители не получават предимство според сегашния регламент, затова и няма секция, в която да се упомене такъв факт.
дали това , че си посочила предишна месторабота на таткото поради незнание, с когото нямате брак и не живеете заедно е нарушение на критерият за работа. Посочи, че си разбрала. когато сте си се свързала с него, заради личната карта и документи за Заявлението.
Незнанието не е извинение за неспазване на закона и правилата. Не може да го използва като довод.
Цитат
5.7. Не живея с бащата на моето дете и нямам добри отношения с него, въпреки че родителските му права не са отнети. Как да докажа точка за него по К3?
Трудовият статус на бащата трябва да се докаже при записване. Ще трябва да вземете служебна бележка директно от работодателя на бащата.
Прегледах набързо Наредбата - в сила от 19 март 2018. https://kg.sofia.bg/isodz/normdocs
Чл.15 доста детайлно определя записването.
 ал(2) - Данни в Заявлението - няма правила за отказ от приемане на заявление. Попълваш, подаваш, приемат!
Ето какво пише в профила на дъщеря ми: "Внимание! Ако бъдете класирани, трябва да представите следните документи при записване в детската градина. Всички документи трябва да имат указаното съдържание. В противен случай записването ще бъде отказано."

Последна редакция: сб, 19 май 2018, 17:25 от brin de muguet

# 17
  • Мнения: 1 107
brin de muguet,

за всичко, което ми искат имам документи за него:

Постоянен или настоящ адрес на територията на Столична община на поне единия от родителите/ настойниците
- за постоянен адрес - 3 т.
- за настоящ адрес - 2 т.   
Определя се автоматично от адресната регистрация на територията на Столична община на родителите/настойниците, посочени в семейния профил.

При записване трябва да представите лична карта (за постоянен адрес) или оригинал на удостоверение за настоящ адрес на един от родителите, издадено от съответната районна администрация преди датата на класиране на детето.

Аз попадам в хипотезата "постоянен адрес на територията на Столична община на единия от родителите" и го доказвам с личната си карта.

2. Постоянен или настоящ адрес на територията на административния район на детската ясла/градина/училището на поне единия от родителите/настойниците - 1 т.   
Определя се автоматично от района на местоживеене на семейството, посочен в семейния профил.
При записване трябва да представите лична карта (за постоянен адрес) или оригинал на удостоверение за настоящ адрес на един от родителите, издадено от съответната районна администрация преди датата на класиране на детето.

Тук пак попадам Постоянен адрес на територията на административния район на детската ясла на поне единия от родителите - 1 т.   Определя се автоматично от района на местоживеене.
Никъде не пише квартал, пише район, аз имам район и лична карта.

3.
Работещ родител /или в отпуск за отглеждане на дете/ - по 1 т. за родител   Определя се автоматично от данните за трудовия статус на родителите. Сумата от точките по К3 и К4 е максимум 2 т. Ползва се само един от критериите 3 и 4.

При записване трябва да представите:
- за работещ родител по трудово или служебно правоотношение – служебна бележка от работодателя или осигурителя, която съдържа изходящ номер, мокър печат с подпис и ЕИК на работодателя, с приложени копия на трудова книжка

И такава бележка имам. Никъде не пише при вписания в системата работодател. Пише да докажа трудовия статус, аз го доказвам.

Просто не виждам къде е проблемът.

# 18
  • Мнения: 1 107
Диорела, много ти благодаря, че говориш на моя език.

Благодаря за полезните идеи, ще погледна това решение и протокол. Останалото го наизустих вече.

Тази седмица мисля да ги боря човешки, после минаваме на съдебна сага.

# 19
  • Мнения: 6 854
brin de muguet,
Дадох мнение според  разказаната информация. Документи и системи не съм гледала.

1. Софтуера и образците трябва да отговарят на нормативната база, а не обратното.

2.
Цитат
Според системата разведени или разделени  не са самотни родители.
Намирам, че това е нормативен пропуск.
При 2 родители, единият може да напусне работа, за да гледа детето. При сам родител е невъзможно.

3.
Цитат
Незнанието не е извинение за неспазване на закона и правилата.
Незнанието на закона не те освобождава от отговорност.
Незнанието на обстоятелства и нови писмени доказателства  дори са основания за отмяна.

4.
Цитат
Ето какво пише в профила на дъщеря ми: "Внимание! Ако бъдете класирани, трябва да представите следните документи при записване в детската градина. Всички документи трябва да имат указаното съдържание. В противен случай записването ще бъде отказано."

"....В противен случай записването ще бъде отказано."

Не виждам противоречие с това, което съм казала.
Нали правиш разлика между записване и подаване заявление за записване?!

Написала съм :
Цитат
Чл.15 доста детайлно определя записването.
 ал(2) - Данни в Заявлението - няма правила за отказ от приемане на заявление. Попълваш, подаваш, приемат!



mimimost, виж и актовете в параграф 1 - най-долу

Последна редакция: сб, 19 май 2018, 19:01 от Diorela

# 20
  • Мнения: 1 107
Диорела,

погледнах решение 119 на СОС, с него се приемат Правилата, които четем, нищо особено не виждам, но не съм адвокат.
Ще погледна и другите нормативи, но с това задълбаване ми става все по-трудно, така че, ако се стигне до съд, ще ползвам адвокат. Нито имам време, нито нерви, нито образование да се занимавам в такава дълбочина.

На този етап, аз не виждам несъответствия при мен. Виждам, че те ми изискват документи, които не са упоменати като необходими. Ще си направя среща и в Общината, и в РУО, ако в понеделник не можем да се разберем с директорката. И така.

Но защо се налага да е толкова трудно, след като нещата са написани. Защо, заради една некомпетентност трябва да ходя да се разправям с краката си и две деца? Живея от 20 години в квартала, първото ми дете беше на ДГ на майната си, заради безобразния недостиг на места, второто е прието на суперкъсмет, който искат да ми отнемат, заради измислени изисквания. Няма да стане.

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 5 903
3.
Цитат
Незнанието не е извинение за неспазване на закона и правилата.
Незнанието на закона не те освобождава от отговорност.
Незнанието на обстоятелства и нови писмени доказателства  дори са основания за отмяна.
Предлагате, че е можело да не знае за смяната на работата на бащата и е разбрала чак когато му е поискала личната карта. Извинете, но имаше два месеца за актуализиране на профилите (как да не знае този факт, пишеше го с големи букви в началната страница). И както би могла да се свърже с бившата си половинка да му поиска личната карта за записване, така би могла и седмица по-рано да се свърже с него за да актуализира информацията в профила относно неговата месторабота. Тук не виждам как незнанието би я извинило - това са два месеца и при създаване на съответната кандидатура за ясла, нали трябва да си влезне в профила от началната страница, а там нама как да не види: "Актуализирайте профилите и кандидатурите за първото класиране с прием от месец септември за учебната 2018/2019 година", точно до бутона "Вход в системата". Абсурдно е да ѝ предлагате подобно нещо.
4.
Цитат
Ето какво пише в профила на дъщеря ми: "Внимание! Ако бъдете класирани, трябва да представите следните документи при записване в детската градина. Всички документи трябва да имат указаното съдържание. В противен случай записването ще бъде отказано."
"....В противен случай записването ще бъде отказано."
Не виждам противоречие с това, което съм казала.
Нали правиш разлика между записване и подаване заявление за записване?!
Диорела, ти ходила ли си да си записваш детето в Ясла/ДГ?
Няма подаване на заявлението без подаване на документите, те вървят в комплект.
Знаеш ли какво представлява "заявлението"?
Точно пред линка за изтегляне на заявлението пише "Всички документи трябва да имат указаното съдържание. В противен случай записването ще бъде отказано."
А ето го и самото Заявление:
Скрит текст:
Вх. № ..............................................
 
ДО ДИРЕКТОРА НА
… (ясла/ДГ)
Район ...
София
 
 
З А Я В Л Е Н И Е   З А   З А П И С В А Н Е
 
От:  … (майката, бащата)
 
Моля,... (детето) , ЕГН ... , да бъде записан(а) в повереното Ви детско заведение.
 
Родители:
Майка:
Месторабота: … (работодател, въведен в системата) тел.: ...
 
Баща: ...
Месторабота: …(работодател, въведен в системата) тел.:
 
Адрес на семейството: … (адрес – квартал, улица, блок, вход, етаж, апартамент)
 


Прилагам следните необходими документи за записване:
1. Оригинал на удостоверение за раждане нa ... (детето), ЕГН/ЛНЧ: ... , с майка:... , ЕГН/ЛНЧ: , баща:... , ЕГН/ЛНЧ: ... за сверяване на данните на класираното дете и родителите/настойниците.
2. Оригинал на лична карта на ... (майката) и ...(бащата) за сверяване на данните за родителите/настойниците.
3. Лична карта (за постоянен адрес) или оригинал на удостоверение за настоящ адрес: ... (адрес на местоживеене – квартал, улица, блок, вход, етаж, апартамент) на един от родителите/настойниците, издадено от район ... , преди датата на класиране на детето.
4. Служебна бележка от ... (работодател, въведен в системата), удостоверяваща, че ... (майката) работи по трудово или служебно правоотношение. Служебната бележка трябва да съдържа изх. №, мокър печат с подпис и ЕИК на работодателя. Копие на трудова, ...
5. Служебна бележка от (работодател, въведен в системата) удостоверяваща, че ... (бащата) работи по трудово или служебно правоотношение. Служебната бележка трябва да съдържа изх. №, мокър печат с подпис и ЕИК на работодателя. Копие на трудова, служебна или осигурителна книжка, ...

Декларирам, че съм запознат с Правилника за дейността на детската ясла/градина/училището.
 
Давам съгласието си предоставените от мен лични данни да се обработват и съхраняват за целите на записването и постъпването на детето ми в общинското детско/учебно заведение.
София          .....................2018 г.                                                        Подпис ..................
Сама виждаш как заявлението е тясно свързано с документите. Ако директорката откаже записване, това означава, че тя не приема документите, а с тях и заявлението.
Чл.15 доста детайлно определя записването.
 ал(2) - Данни в Заявлението - няма правила за отказ от приемане на заявление. Попълваш, подаваш, приемат!
Това няма как да стане - директорката да приеме заявлението, пък да откаже записване.

Последна редакция: сб, 19 май 2018, 22:08 от brin de muguet

# 22
  • Мнения: 1 107
brin de muguet,

не е нужно да влизате в конфронтация. И двете ми помогнахте предостатъчно. Специално за теб ще кажа, че в момента в моя профил, след редакцията на месторабота и квартал, ми изписва (във въпросното заявление), че трябва да представя документи, според реалните (редактирани) обстоятелства и готово. Тоест, в градината ми отпечатват някакво заявление, което е остаряло. Ако системата толкова държи на това заявление в тогавашния му вид, нямаше да ми позволи да мога да го актуализирам, да го редактирам и т.н. Тоест имаме някакво заявление, което е компилация от изисквания на норматива и техни си глупости, което е с неясен статут. Аз разбирам, че те са го направили за улеснение, но фактически то е нищо повече от глупост.

Не се заяждам, но тук говорим от позицията на щридически тълкувания и разсъжденията, и свободните съчинения не вършат работа. Казусът е извън лаишките НИ компетенции Simple Smile

Пак ти благодаря за помощта, за желанието за помощ, и за всеотдайността. Heart

Последна редакция: сб, 19 май 2018, 21:03 от mimimost

# 23
  • Мнения: 6 854
Далеко съм от мисълта да влизам в конфронтация или да споря. Мястото на правните спорове не е по форумите.  В случая разяснявам нормативната уредба и какво да правиш.
Случайно попаднах на темата и реших да ударя едно рамо. Wink

Пак ще повторя - образци на документи и софтуер трябва да отговарят на нормативната база, а не обратното. Ако има разминаване, прилагат се тези, с по-висока степен.

В Наредбата и в Правилата няма изискване за квартал.  Административен район е критерият за класиране. В заявлението адреса се попълва както е по лична карта.
Ако директорката не иска да го приеме, праща се в срока препоръчано с обратна разписка , като на разписката се описват всички документи.

Мисля, че mimimost много добре ме разбра какъв съвет й дадох. Ако иска, ще се възползва.

Колкото до подаване на заявление за ДГ - помагала съм за попълване  на инфото в системата - беше завъртян случай, подобен на този и се чудеха  какво да пишат.  Е, детето го класираха и записаха без проблем.

Ако ти се сблъскваш сега с такива проблеми, за мене те са ежедневие.  И в този случай не си  чеша езика по форума и зная кое и защо съм го казала.

brin de muguet, благодаря, че показа бланката,  "Служебна бележка от ... (работодател, въведен в системата), подчертаното е извън изискването наредбата, следователно е незаконно. Важно е да се докаже наличието на работа към момента на класирането и към записването.
Какво ще стане, ако напуснеш работа (уволнят те) и започнеш нова в интервала от няколко дни ? Популнил си стария работодател, а подаваш документи и за двамата работодатели. Ще загубиш права ли ? Не!
Щом работиш, няма как да стане.
В този смисъл, mimimost  , добре е заради тъпотиите им да подадеш служебни бележки и от двамата работодатели на мъжа ти- който си писала преди това и който е сега. Така ще се подсигуриш да не те занимават с глупости.

Обжалване на отказ на директорката за записване  е по реда на АПК.
Ето тук е регламентирано - в закон! https://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2136641509

Чл. 259. (1) В изпълнение на своите правомощия директорът издава заповеди.
(2) Административните актове на директорите на институциите в системата на предучилищното и училищното образование могат да се оспорват по административен ред пред:
.........
5. началника на регионалното управление на образованието - за частните детски градини, за частните и общинските училища и за общинските центрове за специална образователна подкрепа;
6. кмета на общината - за общинските детски градини и за центровете за подкрепа за личностно развитие с изключение на общинските центрове за специална образователна подкрепа.
(3) Административните актове на директорите на институциите по ал. 2 могат да се обжалват по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

Т.е. по административен ред пред Кмета, по съдебен - пред АССГ.

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 5 903
Специално за теб ще кажа, че в момента в моя профил, след редакцията на месторабота и квартал, ми изписва (във въпросното заявление), че трябва да представя документи, според реалните (редактирани) обстоятелства и готово. Тоест, в градината ми отпечатват някакво заявление, което е остаряло. Ако системата толкова държи на това заявление в тогавашния му вид, нямаше да ми позволи да мога да го актуализирам, да го редактирам и т.н.
Не се заяждам, опитвам се най-добронамерено да обясня. И затова пак ще повторя:
- преди класирането въвеждате данни в ИСОДЗ (адрес, месторабота, бла-бла...);
- в деня преди класирането системата се заключва
- в класирането участвате с информацията, която вече сте въвели, и която вече е записана/запаметена в системата;
- когато директорката въведе данните на вашето дете за да го запише, системата ѝ изкарва вече запаметената информация отпреди класирането.
А това, че сега системата позволява да актуализирате профили и кандидатури е съвсем логично - нали след 5 дена предстои друго класиране... Хората иначе как ще си актуализират профилите и сменят кандидатурите между първото и второто класиране? Актуализацията, която сте направили, по никакъв начин няма да се отрази на заявлението, което ще отвори/принтира директорката от системата - тя получава само информацията отпреди класирането.
В Наредбата и в Правилата няма изискване за квартал.  Административен район е критерият за класиране. В заявлението адреса се попълва както е по лична карта.
...
brin de muguet, благодаря, че показа бланката,  "Служебна бележка от ... (работодател, въведен в системата), подчертаното е извън изискването наредбата, следователно е незаконно.
1. По отношение на адреса.
Цитат
5.6. Трябва ли да се регистрират и двамата родители, или е достатъчно единият да има регистрация на територията на административния район?
Адресът, въведен в профила на първия родител трябва да отговаря на реалното местоживеене на семейството. Разглежда се районът на реално местоживеене на семейството. Достатъчно е единият родител да има регистрация за постоянен или настоящ адрес там.
Тук пише "адресът, въведен в профила", а не само районът. Адресът, въведен в техния профил не отговаря на реалното местоживеене, което е в район Триадица - майката е по постоянен и по настоящ адрес в Триадица.
Както се вижда от цитираното по-горе, адресът в заявлението не се попълва задължително както е по лична карта. Съвсем спокойно могат да посочат като адрес на местоживеене на семейството настоящия адрес на таткото, както е и в случая (както вече писах, системата не прави разлика между женени, разведени или разделени).
Директорката като погледне адрес на местоживеене (така се казва полето за попълване) в един административен район, а отбелязан друг административен район пак по местоживеене (който в случая носи точка!), според Вас какво може да ѝ направи впечатление? Хайде ако и адресът от другия район и отбелязаният район по местоживеене  не носеха точка  - тогава да си затвори очите. Но в нашия случай яслата е в Триадица - район Триадица носи точка, район Илинден - НЕ! Такова разминаване не мисля, че просто ей така ще го подмине. Последно кой е адресът на местоживеене на семейството? Този в Триадица или този в Илинден? Кое е грешното - това, което не носи точка или това, което носи? Доста двусмислено.

2. По отношение на работодателя.
Подчертаното може и да е извън изискването на наредбата (да кажем, че не е споменато в новата наредбата), но е изискване в системата. Ако родителя не попълни полето за месторабота, то той няма да получи точка. За да получи точката, той трябва да напише кой е работодателя. Критериите се заявяват преди класиране. Информацията е въведена, системата се заключва преди класиране и се кандидатства с тези данни. После при записването като им погледнат трудовите книжки ще се види, че нито по време на кандидатстването, нито по време на записването този човек е работил на това място - с други думи, заявил е критерий, който не съответства на истината. А както вече цитирах, в профила на детето подчертават, че всички документи трябва да имат указаното съдържание.

А за това, че някои неща не фигурират в наредбата, а само в системата, не ги прави по-малко задължителни.
Това е последният пример (няма общо с нашия случай) на решение на Рабоната група  (не фигурира в наредбата, но ще се спази като правило)
Скрит текст:
Съгласно решение по т. 3 от проведено на 19.04.2018 г. заседание на РГ (виж  Протокол №75/19.04.2018 г.) след първите две класирания:
    - незаетите места със СОП и ХЗ за подготвителните групи в училищата ще се прехвърлят към свободните места по общ ред;
    - незаетите места със СОП за детските градини ще се прехвърлят към свободните места по общ ред.

Иначе и аз съм на същото мнение като вас и за изискването за работодател (което е остатък от старата система, където местоработата носеше точки) и за това, че адм. район носи точка, а не адресът. Но това няма значение. Системата в момента е такава - трябва да се напише адрес на местоживеене на семейството, трябва да се напише и кой е работодателят. И за този конкретен случай съм скептично настроена. Да, би било добре да запишат детенцето, но...

Последна редакция: нд, 20 май 2018, 02:17 от brin de muguet

# 25
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 405
В секцията необходими документи мисля, че пише, че в случай на класиране родителя трябва да представи бележка от името на фирмата, която е вписана в системата.

Служебна бележка от хххххх (име на вписаната в системата фирма), удостоверяваща, че Иван Петров работи по трудово или служебно правоотношение. Служебната бележка трябва да съдържа изх. №, мокър печат с подпис и ЕИК на работодателя. Копие на трудова, служебна или осигурителна книжка, като лицата имат право да заличат трудовите си възнаграждения.”
В заявлението се отпечатват тези данни от секция необходими документи, по което се водят директорите.

За адреса е същото, трябва в едната лична карта, ако е за постоянен адрес, или в усдостоверение за адресна регистрация, ако е за временен адрес, трябва да пише същия адрес, както в системата на родител 1.

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 5 903
Тук проблемът е, че вписаният адрес е в район Илинден, а са отбелязали Триадица като район на местоживеене на семейството! Детето е класирано в ясла в Триадица. Според въведения адрес не получават точка за адм. район, според въведения район - получават.

# 27
  • Мнения: 11 910
Не разбирам какъв е проблема фактически. Адресът, на който живеят майката и детето и е по лична карта е в района на яслата. Т.е там не ползват предимство, което не могат да докажат.
Подадено е, че бащата също работи. Къде работи на практика е без значение, защото адресът на местоработата не дава предимство/ точки. Точки се дават за работещ родител, а това той удостоверява с документи.
Да, пропуснала е да актуализира данните, но това не прави получените точки недоказуми, нали? Даже, доколкото разбирам старият адрес в кв Захарна фабрика е в друг район и така тя не взема точки за адрес. На практика се е самоощетила, защото ако беше актуализирала данните щеше да получи точки и за адрес в района на яслата.
Не съм юрист, но не виждам логика да й откажат записване. Освен ако не се търси повод да се освободи мястото за друго дете, което е подозрително при 300 чакащи за 13 места.

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 5 903
Напротив получили са точка за адрес в район Триадица, а адресът който са въвели е в район Илинден.

Последна редакция: нд, 20 май 2018, 11:47 от brin de muguet

# 29
  • Мнения: 11 910
А яслата нали също е в Триадица? Т.е и сегашния им адрес и яслата са в един район, затова и аполучили точка. Не съм в София, но при нас това от няколко години се проверява по служебен път.

Общи условия

Активация на акаунт