СЕДМИ клас – 5 – Химикалка приготви и спокойно всичко си реши! Мами, оммм 😊 (19.05.2018–27.05.2018)

  • 91 190
  • 1 318
  •   1
Отговори
# 510
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
 Аз ще ви чета утре на спокойствие. И у нас настроението леко се сдуха - откри си 3 сигурни грешки, едната на цитата естествено. Другата - глупава. На лесен въпрос. Понечила да отговори правилно и кой знае защо решила, че не е така. Третата -  не помня каква беше.

# 511
  • София
  • Мнения: 918
Аз пак за 13-ти въпрос.
Кажете ми каква може да е логиката да е цитат, след като това е таблица, в която- в колона първа, със заглавие "Вид лавина", пише: Лавини тип
„снежни дъски“, а в колона 2, озаглавена "Характеристики", пише:
".... Наричат ги и „скиорски лавини“, тъй като
най-често са предизвикани от невнимателни скиори, заблудили
се от твърдия сняг на повърхността."
Много е близко до акъла на всеки да възприеме, че "скиорски лавини" е другото наименование, с което са известни този вид лавини. Първото и най-популярно е "снежни дъски", а са известни още и като "скиорски лавини".
Това е изложение на факти, термини и характеристики в таблица, а не тълкуване или преразказване на литературно произведение с предаване на пряка реч, че да е цитат...
Не мога да приема, че верния отговор е "цитат" и точка.
Дидева, къде да се жалваме? Wink

# 512
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Доколкото разбрах, ако се пише повече от указаното, се отнемат точки.

Симона е отговорила на 13 въпрос, че е цитат. Като цяло, на повечето дискутирани тук въпроси е отговорила правилно (според ключа), но пък е допуснала други, елементарни грешки - напр. в текста за корекции не е видяла, че пише "подала", а не "поддала", като синоним на "стабилност" е посочила "уравновесеност" и на 14-ти въпрос е писала "би нарушил".

# 513
  • София
  • Мнения: 18 025
русалка, ще си опонирате със симпатично мастило, нали  Mr. Green
Скрит текст:
С такова ще е,  споко. Без майтап, имам си точно такава химикалка от Озон даже, нея ще ползвам. Simple Smile
Биби, интересна позиция на В. Кръстева за '"И"-то..
Санака, вероятно може да се иска лист и за тезата, както за преразказа като допълнителната бройка  следва да се отметне от квестора. Но на мен ми се струва такава теза твърде дълга.На карирана страница гимназистите отмятат +- една четвърт от цялото ЛИС.
Перуанка, в МОН - но без изгледи за успех...

Последна редакция: вт, 22 май 2018, 00:37 от пенсионирана русалка

# 514
  • София
  • Мнения: 11 982
Аз пак за 13-ти въпрос.
Кажете ми каква може да е логиката да е цитат, след като това е таблица, в която- в колона първа, със заглавие "Вид лавина", пише: Лавини тип
„снежни дъски“, а в колона 2, озаглавена "Характеристики", пише:
".... Наричат ги и „скиорски лавини“, тъй като
най-често са предизвикани от невнимателни скиори, заблудили
се от твърдия сняг на повърхността."
Много е близко до акъла на всеки да възприеме, че "скиорски лавини" е другото наименование, с което са известни този вид лавини. Първото и най-популярно е "снежни дъски", а са известни още и като "скиорски лавини".
Това е изложение на факти, термини и характеристики в таблица, а не тълкуване или преразказване на литературно произведение с предаване на пряка реч, че да е цитат...
Не мога да приема, че верния отговор е "цитат" и точка.
Дидева, къде да се жалваме? Wink

Пред Арменския поп! Joy Hug

# 515
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Доколкото разбрах, ако се пише повече от указаното, се отнемат точки.

Симона е отговорила на 13 въпрос, че е цитат. Като цяло, на повечето дискутирани тук въпроси е отговорила правилно (според ключа), но пък е допуснала други, елементарни грешки - напр. в текста за корекции не е видяла, че пише "подала", а не "поддала", като синоним на "стабилност" е посочила "уравновесеност" и на 14-ти въпрос е писала "би нарушил".

А! Това й беше третата грешка - стабилността.

# 516
  • София
  • Мнения: 18 025
Загладах се по-детайлно в теста... Може назад да е коментирано (извинявам се, ако е), но какво обяснява наличието на маркираната запетая и в самия текст за редакция, и в ключа?
Причината да стане известна, е една подробност, пропусната от инженерите през
ХІІ век, които не са съобразили, че под основите ѝ има нестабилни земни пластове, поддавали още при
завършването на втория етаж.
Стана ми интересно, пуснах текста в търсачката.. И изненада, преработена статия от  http://www.nasamnatam.com.

http://www.nasamnatam.com/statia/Naklonenata_kula_v_Piza_istorii … greshka-2914.html
Не съм запозната  с това от кого се списват тези статии, но най-вероятно просто от туристи, споделящи  интересни факти и съответно преживявания от разни кътчета по света. Въпросното изречение в оригинала обаче е без сложената в текста/ ключа запетая. Кое е вярното? Защо си мисля, че не е това в ключа? Ако пък все пак е, според кое правило?

Последна редакция: вт, 22 май 2018, 01:13 от пенсионирана русалка

# 517
  • София
  • Мнения: 918
Пуснах писмо до МОН. Сигнал за 13-ти въпрос. Да видим! 🤔

# 518
  • Мнения: 109
Загладах се по-детайлно в теста... Може назад да е коментирано (извинявам се, ако е), но какво обяснява наличието на маркираната запетая и в самия текст за редакция, и в ключа?
Причината да стане известна, е една подробност, пропусната от инженерите през
ХІІ век, които не са съобразили, че под основите ѝ има нестабилни земни пластове, поддавали още при
завършването на втория етаж.
Въпросното изречение в оригинала обаче е без сложената в текста/ ключа запетая. Кое е вярното? Защо си мисля, че не е това в ключа? Ако пък все пак е, според кое правило?
да стане известна - подчинено изречение. Според мен запетая има - това е запетаята,  затваряща подчиненото изречение. В началото на подчиненото изречение няма запетая заради съюза да (ако беше за да, и пред него щеше да има запетая).
Причината, за да стане известна, е една подробност[/b], пропусната от инженерите през ХІІ век.

# 519
  • Мнения: 174
Моето пък за съставно сказуемо е посочило само "е". Някаква драма го разтресе за това, че е преписал грозно комплексната задача и не знаел дали някой ще се мъчи да я чете. Разрева се даже Cry
До онзи ден го гълчах, но днес определено ми стана мъчно. Ами малки са за тази психическа преса. Безумие е целият този цирк!
И моето е написало само "е" дали ще ѝ го приемат като отговор?

# 520
  • София
  • Мнения: 5 011
Моят осмокласник също се вълнува за НВО-то по БЕЛ. Явно още го държи от миналата година. Споменах му за тазгодишните перипетии. Според него вярната стратегия за този изпит е човек много да не мисли и да не се задълбочава. Иначе ще се загуби Simple Smile

# 521
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 320
Добро утро!

От темата се носи сладникав мирис на препечена ракия, припяват призрачни гласове, четящи книга, прекъсвани от прошепнати корекциЙ на запетаи, чува се потракване на ъгломер по стените на детска стая. Доста призрачно!  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Умрях от смях с вас, не сте спали тази нощ!  hahaha

Пожелавам днес на децата добро настроение, което каквото е решило да си гледа, да си гледа, ако иска въобще да не гледа. Още малко и изпитният етап ще е зад гърба ни.  bouquet

# 522
  • Мнения: 7 106
Аз пак за 13-ти въпрос.
Кажете ми каква може да е логиката да е цитат, след като това е таблица, в която- в колона първа, със заглавие "Вид лавина", пише: Лавини тип
„снежни дъски“, а в колона 2, озаглавена "Характеристики", пише:
".... Наричат ги и „скиорски лавини“, тъй като
най-често са предизвикани от невнимателни скиори, заблудили
се от твърдия сняг на повърхността."
Много е близко до акъла на всеки да възприеме, че "скиорски лавини" е другото наименование, с което са известни този вид лавини. Първото и най-популярно е "снежни дъски", а са известни още и като "скиорски лавини".
Това е изложение на факти, термини и характеристики в таблица, а не тълкуване или преразказване на литературно произведение с предаване на пряка реч, че да е цитат...
Не мога да приема, че верния отговор е "цитат" и точка.
Дидева, къде да се жалваме? Wink

Точно по това се е подвела моята и е писала , че въпросните "скиорски лавини" са друго, уточняващо наименование на лавините Worried. Макар че вътрешно се е оборвала, че цяла година са дъвкали употреба на  кавичките във връзка с цитат, все пак от факта, че ги дават като характеристика на лавината е взела това  решение. Ако не беше представена информацията в таблица по този начин, а беше само в изречение към текста, може би нямаше толкова деца да търсят "под вола теле". Достатъчно им се набива в главата тази година, че кавички в текст = на цитат Rage.

# 523
  • София
  • Мнения: 918
То ясно, че им "набиват" в главите, че при цитат има кавички, ама не е тоя начина да проверят дали им е влязло в главата. Не е това верният пример.  Бясна съм- специално за този въпрос.
Който е мислил много, не е написал, че е цитат. Изводът и посланието на МОН ще да е да не мислят много...

# 524
  • София
  • Мнения: 2 312
То ясно, че им "набиват" в главите, че при цитат има кавички, ама не е тоя начина да проверят дали им е влязло в главата. Не е това верният пример.  Бясна съм- специално за този въпрос.
Който е мислил много, не е написал, че е цитат. Изводът и посланието на МОН ще да е да не мислят много...
Същото е и с въпроса за снежната топка. Не му мислете много! Според другарите и другарките от МОН, “трудно може” и “не може” е едно и също. Децата, които се опитват да разсъждават над разликата се наказват с -2 точки....

Общи условия

Активация на акаунт