Витамин В12 - тема 3

  • 84 248
  • 762
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 1 826
Това желязо или е по-слабо или не се усвоява толкова добре щом го пие три месеца. Thinking
Аз са 30-45 дни минах горната граница.Като дразнене имах само когато го пиех на гладно.
А може и до организъм да е,знам ли. newsm78
Понеже до края на живота ще е на инжекции с Б12,на определен период следя жск,не желязото и като е на долна граница почва да го приема поне 3 месеца.Така каза хематолога.Дори се наложи да мине за два месеца, два пъти месечно по две ампули Б12.Но бг са със странични ефекти и ни донесоха от Турция ампули ,по пречистени са и на половин цена.... Така, че това не го правя на собствена глава ,а по съвет на хематолога....

# 226
  • Мнения: 229
Здравейте.
Ще споделя на кратко ситуацията и се надявам някой по-навътре с познанието за витамина да сподели мнението си. Лекарите не се интересуваха от стойността му, направо от ударно на инжекции.

Бременна на финала, хемоглобин 100.
 Без друго изследване назначени 10  инж В12 по схема ± желязо  ± вит Д на капки по 10 всеки ден.

Проверявам ги  след 20 дни и се оказва че хемоглобина се е качил малко - 110, но В12 е над 700, желязото също е малко над нормата, а витамин Д е в нормата....

Толкова много е над нормата В12 че се притесних. Знам че трябва да се вдигне този хемоглобин, но това ли е начина наистина...

# 227
  • Мнения: 3 608
Аз знам че с Б12 не може да се предозира организъм по скоро като се покачи нивото на желязо се покачва и хемоглобина.При теб щом много се е повишил  б12 би трябвало желязото да е паднало и от там и хемоглобина да не може да се покачи.

# 228
  • Мнения: 1 826
А направихте ли поне 14 дни почивка след инжекциите и тогава да пуснете изследването?Няма как да ви даде реални резултати ако няма почивка .А и казват ,че ненужното Б12 се изхвърля от организма.

# 229
  • Попово
  • Мнения: 329
За себе си се притеснявам от ниското желязо и Б12, а се оказва, че детенце ми е с високо желязо- 39, хемоглобин-140, ЖСК в норма, и Б12- 200 и нещо в норма според лабораторията. Това желязо ме притеснява при положение, че е вегитарианка от 2 години. Как трябва да действаме? Казах й да отиде на хематолаг, но дали ще го направи... Чувства се дабре и затова не обръща внимание. На 19 години е.

# 230
  • Мнения: 1 965
Здравейте.
Ще споделя на кратко ситуацията и се надявам някой по-навътре с познанието за витамина да сподели мнението си. Лекарите не се интересуваха от стойността му, направо от ударно на инжекции.

Бременна на финала, хемоглобин 100.
 Без друго изследване назначени 10  инж В12 по схема ± желязо  ± вит Д на капки по 10 всеки ден.

Проверявам ги  след 20 дни и се оказва че хемоглобина се е качил малко - 110, но В12 е над 700, желязото също е малко над нормата, а витамин Д е в нормата....

Толкова много е над нормата В12 че се притесних. Знам че трябва да се вдигне този хемоглобин, но това ли е начина наистина...

Очевидно не сте спазили паузата преди изследване и резултата е невалиден.
Направете пауза и пак изследвайте, може още да сте с недостиг на б12.
През бременността б12 е добре да е високо, 700(коя мерна единица???)не е притеснително.
Желязото не е добре да се предозира.
Задължително пийте метилирана фолиева. И тя е важна за хемоглобина.

Последна редакция: пн, 09 юли 2018, 11:46 от steli4ka s

# 231
  • Мнения: 482
здравейте, момичета!

След трети неуспешен инвитро опит реших да си изследвам и Витамини Б12 и Д. Витамина Д мисля, че ми е ок - 35 ng/ml. Но мисля, че съм на границата на умерения дефицит на Б12 - 206 pg/ml.

Имам наследсвена тромбофилия заради която пия метилирана фолиева киселина, т.е. фолат, но сега от вас научавам, че тази мутация е пречила и на усвояването на Б12 (MTHFR A1298C) , което се доказва и от изследването от днес.

Според вас дали е най-добре да стартирам направо с назалните капки, поне едно флаконче, за да вдигна ударно нивата в началото и като свърши да премина на поддържаща терапия със смучещи хапове, примерно?

Знаете ли дали капките, които се предлагат за усвояване чрез поставяне под езика вършат същата работа като тези за нос, или назалните са най-бързо и пълноценно усвояемата форма?
Благодаря ви!

# 232
  • Мнения: 3 608
Назалния спрей при мен даде страхотен  ефект  за кратко време.

# 233
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 755
Много полезна тема, а аз сега я откривам.
Колко време преди изследване трябва да се спрат добавките на б12?.Приемам по 100 мкг хидроксикобаламин на подезични капки.
Сама си ги назначих без изследване ,защото живея в Германия и тук изследвания се пускат ,след като доктор те прати, а ми отказаха .Като се прибера в бг ще си пусна за мен и за сина ми.За сега взех тези капки, защото съм сигурна ,че нивата са ми много ниски, най-вероятно и на сина ми.
Б 12 са ми изследвали като бях бременна в 7месец беше 150пг пих Ферофолгама 2мес и ми казаха да ги спирам.Кърмих 2 години имах много виене на свят с месеци, хемоглобина не ми беше много нисък , друго не ми изследваха тогава и така си остана.От дете съм с лека анемия, като бебе съм имала и неврологичен проблем.Сега синът ми е хиперактивен , но и в Бълария и в Германия ми казаха, че хиперактивноста няма нищо общо с б 12- даже напротив трябвало хич да не е активен и така и не му го проверихме.Яд ме е, че се доверявах на лекарите до сега и чаках.Може и да е така, но.... Последния  месец ми изтръпват постоянно ръцете, без да съм ги притиснала нещо .За това взех капките, за сега да пия нещо .След 2сед се прибираме в България и ще пускаме веднага изследвания .Но се чудя да спирам ли капките?

# 234
  • Мнения: 10 210
Да, спри ги, 2 седмици е препоръчителният интервал преди изследване, някои изчакват дори повече. Иначе ще получиш нереално завишени резултати.

# 235
  • Мнения: 925
Много полезна тема, а аз сега я откривам.
Колко време преди изследване трябва да се спрат добавките на б12?.Приемам по 100 мкг хидроксикобаламин на подезични капки.
Сама си ги назначих без изследване ,защото живея в Германия и тук изследвания се пускат ,след като доктор те прати, а ми отказаха .Като се прибера в бг ще си пусна за мен и за сина ми.За сега взех тези капки, защото съм сигурна ,че нивата са ми много ниски, най-вероятно и на сина ми.
Б 12 са ми изследвали като бях бременна в 7месец беше 150пг пих Ферофолгама 2мес и ми казаха да ги спирам.Кърмих 2 години имах много виене на свят с месеци, хемоглобина не ми беше много нисък , друго не ми изследваха тогава и така си остана.От дете съм с лека анемия, като бебе съм имала и неврологичен проблем.Сега синът ми е хиперактивен , но и в Бълария и в Германия ми казаха, че хиперактивноста няма нищо общо с б 12- даже напротив трябвало хич да не е активен и така и не му го проверихме.Яд ме е, че се доверявах на лекарите до сега и чаках.Може и да е така, но.... Последния  месец ми изтръпват постоянно ръцете, без да съм ги притиснала нещо .За това взех капките, за сега да пия нещо .След 2сед се прибираме в България и ще пускаме веднага изследвания .Но се чудя да спирам ли капките?
И аз съм в Германия  и ми отказаха,но аз си платих 25 евро и го пуснах.Сина  ми е също хиперактивен и даже на моменти и агресивен,но не съм се замисляла дали Б12 има общо с това състояние.Той е злояд и яде само филии с кашкавал и съм сигурна,че ще има дефицит, но не съм го изследвала.

# 236
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 755
Аз разбрах, че само в някои определени лаборатории може да се направи по твое желание и да си платиш.Може и да греша ,защото не съм много добре с езика , но не ми предложиха вариант да си платя.Гледаха ме много странно, че въобще искам да правя някакво изследване за витамини и казаха, че щом ядем и пием нормално, значи нищо не ни липсвало Joy

# 237
  • София
  • Мнения: 808
Borianayordanova, В12 - 200 е нисък. Вижте информацията в първия пост. Simple Smile А за високото желязо е добре да посети хематолог, но първо проверете и феритина според мен. Това са железните запаси на организма. Серумното желязо може и да е било моментно високо, затова вижте и феритина. Като цяло е странен такъв резултат при веге.. въпреки, че източници на желязо има и в растителната храна, но е доста по-малко усвояемо. Дано няма някое заболяване.. надявам се да я убедите да се консултира с лекар. Желязото може да бъде токсично за организма.

Julia roberts, планът Ви звучи идеално. Капките на Алоха са много ефективни. Подезичните таблетки са за поддържане на нивата. Взимайте метилиран В12 заради мутацията си. Hands V
И още нещо, вит. D Ви е в граници, но оптималните нива са в интервала 50-70 ng/ml. Не е излишно да си вдигнете още малко нивата.

Последна редакция: ср, 11 юли 2018, 08:09 от veseto5775

# 238
  • Мнения: 68 643
Високо желязо може да има при таласемия.

# 239
  • Мнения: 482

Julia roberts, планът Ви звучи идеално. Капките на Алоха са много ефективни. Подезичните таблетки са за поддържане на нивата. Взимайте метилиран В12 заради мутацията си. Hands V
И още нещо, вит. D Ви е в граници, но оптималните нива са в интервала 50-70 ng/ml. Не е излишно да си вдигнете още малко нивата.

veseto, мерси много! Мислех да навксам с Витаин Д сега на морето един месец, но мерси за съвета - и него ще подкрепя с добавки от есента!

Общи условия

Активация на акаунт