Витамин В12 - тема 3

  • 84 047
  • 762
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 3 068

Момичета ,страхотни сте 👍🏼

Живея в чужбина и тук не са хич фенове на кръвните тестове...
Решила съм да се примоля за тест, какво да помоля да изследвам за да се види щитовидната жлеза ,желязото и б12 ?



За щитовидната - TSH, FT3, FT4, TAT (Anti-TG) , MAT (Anti-TPO) , В12, желязо, феритин(железните запаси в организма) и ПКК (пълна кръвна картина). Вит. Д също не е лошо да провериш Peace.

Много  ,много благодаря

# 556
  • Мнения: 3 068

Живея в чужбина и тук не са хич фенове на кръвните тестове...
Решила съм да се примоля за тест


с молене не става, трябва да имаш симптоми, за да ти пуснат кръвен тест.
аз като отида и обясня как съм супер уморена, капе ми косата и още нещо и ми пускат феритин. за Б12 се стискат, там трябва по-сериозна причина.
ама понеже при нас не е много скъпо (12 евро), та си го платих сама, ама поне 1 път ме дупчиха.
за щитовидната също трябва да имаш симптоми.
антитела, уви много рядко пускат.

Даа ,трябва да имам симптоми за да се смилят ,но ще пробвам. Превенцията само я говорят...
Благодаря ти много

# 557
  • Мнения: 146
Момичета, имам останали спрей б12 метилкобаламин на Garden of life (30 лв.) и подезични таблетки б12 метилкобаламин на Solgar 60 бр. (22 лв.). Ако му трябват на някой може да ми пише на лично.

# 558
  • тук-там
  • Мнения: 5 675
Дами, ако може коментар на моите стойности: 313 pmol/l, отговаря на 428 pg/ml. Не съм приемала никакви добавки (за нищо). Какво мислите - има ли дефиците и да искам ли мнение на специалист?

# 559
  • Мнения: 10
На мен б12 ми е 230 при референтни стойности 194 -500 .. мисля да си взема инжекции на своя глава , понеже вече съм се отчаяла от лекари пратиха ме при невролог който каза че се дължи на стрес  изпих куп хапчета , но никакъв ефект , та въпроса ми е има ли странични ефекти от инжекциите и някой ако си е бил да каже след колко време се почувства по добре ?

# 560
  • Мнения: 3 607
Ще е хубаво да приемате б12 може и на хапче и спрей ако не ви харесва идея да се боцкате.Странични ефекти може да падне нивото на желязото при всеки организъм се усвоява  различно така че вие сама ще усетите разликата в състоянието си.

# 561
  • Мнения: 11 822
Дами, ако може коментар на моите стойности: 313 pmol/l, отговаря на 428 pg/ml. Не съм приемала никакви добавки (за нищо). Какво мислите - има ли дефиците и да искам ли мнение на специалист?

Трябва малко да се вдигне още, защото сте на ръба на дефицит. Поне 1-2 месеца може да си вземате. Специалиста, най-вероятно ще ви каже, че ви е супер резултата  Simple Smile

# 562
  • Мнения: 3 990
Няма проблем с инжекции те стига да НЕ са цианкобаламин. Подобрението се усеща бързо.

# 563
  • тук-там
  • Мнения: 5 675
Благодаря за коментарите! А мога ли с диета да го вдигна? Някакви препоръки?

# 564
  • Мнения: 3 607
Благодаря за коментарите! А мога ли с диета да го вдигна? Някакви препоръки?
Трудно но не и невъзможно.Интересувам се от  отзив за хапче или сироп за качване ниво на желязо Малтофер читав ли е с гастрит съм. 

# 565
  • Мнения: 11 822
cia_maritima по принцип желязото си дразни стомаха. Давам Малтофер на капки на сина ми, при по-висока доза и въобще при започване на лечение се е оплаквал от болки, а запек си имаше редовно та все на пробиотик го държах. Аз съм вземала след раждането около месец, болки не помня, но запек имах също. Има т.нар. нежно желязо, което не дразнело стомаха потърси в нета има на различни фирми. Другото което е на билкова основа/плодове ... сиропа Билкова кръв. Последно четох добри отзиви за сироп на Лечител - ФЕРОФОРТЕ.

# 566
  • Мнения: 1 959
Cia_maritima,
Това е добро, най-висок клас органични витамини, произведени с бактерии и по този начин се усвояват като храна.
https://www.iherb.com/pr/Garden-of-Life-Vitamin-Code-Healthy-Blo … -Vegan-Caps/46034
По евтин вариянт е Тотхема от България. Тя е с железен глюконат, който е добра форма относно усвояване и не запича.

# 567
  • Мнения: 3 607
Cia_maritima,
Това е добро, най-висок клас органични витамини, произведени с бактерии и по този начин се усвояват като храна.
https://www.iherb.com/pr/Garden-of-Life-Vitamin-Code-Healthy-Blo … -Vegan-Caps/46034
По евтин вариянт е Тотхема от България. Тя е с железен глюконат, който е добра форма относно усвояване и не запича.

Сега чета че е противопоказно да се приема желязо ако си с ниски нива на б12 и хемоглобин!Не схващам, аз приемах   
Малтофер когато бях с мн нисък хемоглобин  и б12 по препоръка на доктор. А в листовката на Малтофер точно това пише.Та направо към въпроса за пореден път ,с б12 и Фолат ще се покачили хемоглобина или трябва да приемам и желязо.При последните резултати  желязото  е в средна норма и Жск и свободно,   бил съм с по -ниски нива и с по-големи.Бях с б12 130 и хемоглобин 167 не мърдаше, спрях б12 За няколко месеца И б12 и хемоглобина паднаха,  предпоследните  изследвания фолиевата беше към ниски нива та за това сега приемам фолат.Хемоглобина от кое се влияе и с кого е свързан ако мога така да се изразя ще мина пред докторката да коментирам  с нея ситуацията да видя нейно мнение;пак се чувствам като пребит направо отврат.Някой беше писал за билкова кръв ,че не е чисто желязо и съдържа някакви боклуци.Задължително ли желязо да се приема с вит  С за по добро усвояване?Желязото  като стойности го дават 11/36 моето е 23!Свободно Жск 40 при стойности 20/62 Тотален Жск  62 при42/78стойности става омагьосан кръг.

# 568
  • Мнения: 1 959
Аз не бих пила желязо при такива показатели. Анемията ти сега не изглежда да е желязодефицитна. Ако б12 и фолиева не помогнат, трябва да се изследваш за таласемия или друг вид анемия.
Имам приятелка, която пие конски дози фолиева и само така успява да поддържа хемоглобина си в норма.

# 569
  • Мнения: 700
Cia_maritima,
Това е добро, най-висок клас органични витамини, произведени с бактерии и по този начин се усвояват като храна.
https://www.iherb.com/pr/Garden-of-Life-Vitamin-Code-Healthy-Blo … -Vegan-Caps/46034
По евтин вариянт е Тотхема от България. Тя е с железен глюконат, който е добра форма относно усвояване и не запича.

Стеличка,  благодаря, как не съм забелязала този вариант на Garden of life. Доказано качество. Верно тази комбинация малко си пречи , но 3 в 1 няма да се чудиш В комплекс кога, че желязо кога да пиеш, а има и ензими и пробиотици. Чусесно! Само В12 не се змае дали е метилкобаламин. Би трябвало да се приема отделно , ако все още има недостиг.
Аз нямам недостиг на В12, даже ми е над нормата. Сега се боря за повече желязо в кръвта.

Общи условия

Активация на акаунт