Витамин В12 - тема 3

  • 84 187
  • 762
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 9
Здравейте, някой може ли да каже дали има смислена връзка между B12 и фолиевата к-на (B9), както и желязото в организма. Пусках моя тема по въпроса, но накратко: имам леко занижен B12 (238 единици) и желязо в горната граница, без да е над норма. Фолиева к-на не съм изследвал.
А хемоглобина как Е?

Супер си е, 152.

# 646
  • Мнения: 11 827
Здравейте, някой може ли да каже дали има смислена връзка между B12 и фолиевата к-на (B9), както и желязото в организма. Пусках моя тема по въпроса, но накратко: имам леко занижен B12 (238 единици) и желязо в горната граница, без да е над норма. Фолиева к-на не съм изследвал.

Има смислена връзка даже много  Wink . От тези три се определя хемоглобина, отделно си влияят едно на друго. При лечение на дефицит на В12, често желязото намалява. Често при проблем с едното В има и с другото.

Конкретно при теб - В12 не е леко занижен ами това си е умерен дефицит, така че е най-добре да започнеш прием на добавка и желязото ще понамалее (ако това е което те притеснява).
 


DeVa® резултата на В12 ти доооста нисък да не кажа, че си за инжекции. Затова моя съвет е да си вземеш назалния спрей за да качиш бързо. С таблетките става по-бавно а аз специално от тези не съм доволна, други са де  Crazy .

# 647
  • Мнения: 9
От думите ти разбирам, че организмът ми компенсира с желязо, което е супер, защото лесно ще вдигна B12 и явно това ще го нормализира. Благодаря за изчерпателния отговор!

# 648
  • София-Младост
  • Мнения: 23 336
Чудя се дали проблем ли е да взимам Б12 през ден...събуждам се ужасно рано, към 5 и няма умора никаква цял ден. Което никак не е лошо. Но това будене през нощта има ли вариант да е от витамина?

# 649
  • Мнения: 9
Аз цял живот се наспивам от малко. Зависи какви са ти стойностите, но не ми се вярва да е от него.

# 650
  • София
  • Мнения: 17 775
А как се попълват железните запаси (феритин), ако желязото и хемоглобинът са в норма? Би трябвало пак да се приема желязо, но то няма ли да отиде във втория показател, а първият- какво се прави там?

# 651
  • Мнения: 11 827
А как се попълват железните запаси (феритин), ако желязото и хемоглобинът са в норма? Би трябвало пак да се приема желязо, но то няма ли да отиде във втория показател, а първият- какво се прави там?

С железния панел хич не са прости нещата ...като в цялото тяло де Simple Smile. Първо ако желязото е по към долна граница може да се приема по малко за да не се получи предозиране, че то е токсично. Но принципно е хубаво да се проверят другите показатели освен желязо - ТЖСК, сатурация на трансферина, мед и цинк .... От нивата на мед и цинк зависи разпределението на желязото в организма , може да има желязо но то да не достига до клетките.


Чудя се дали проблем ли е да взимам Б12 през ден...събуждам се ужасно рано, към 5 и няма умора никаква цял ден. Което никак не е лошо. Но това будене през нощта има ли вариант да е от витамина?

При мен имаше такъв ефект при най първоначалното започване на приема, след около седмица натрупване и започнах така рано да се будя и с много енергия....но след около месец някъде отмина, през нощта не помня да съм се будила Thinking.
Зависи какъв дефицит имаш, ако искаш пробвай през ден.

# 652
  • Мнения: 54 389
Благодаря ви, момичета! Hug
Ще си запиша час за хематолог, да видим и той какво ще каже.

# 653
  • Пловдив
  • Мнения: 1 309
Здравейте, ще ми препоръчате ли добър специалист в Пловдив, който ще обърне внимание на това проклето В12? За дете става въпрос.

# 654
  • Мнения: 54 389
Здравейте, ще ми препоръчате ли добър специалист в Пловдив, който ще обърне внимание на това проклето В12? За дете става въпрос.

И аз търся, за мен.

Защо никой не изследва този витамин?
Аз цял живот съм с нисък хемоглобин, даже и желязо не ми беше изследвано доскоро. Последната ми кардиоложка е много съвестна и ми го пуска от 2-3 години. Тази година я помолих и за магнезий. Обаче В12 никой не проверява?! ooooh!

# 655
  • Мнения: 10 210
То да беше проблемът само с неизследването на В12... (макар че проблемът е много сериозен). Аз като поисках да обсъдим ниският ми хемоглобин, отговорът беше: "е, младите жени сте така с хемоглобина". Laughing Едва намерих лекар с когото да мога да разговарям сериозно за здравословното ми състояние.

# 656
  • София
  • Мнения: 17 775
На мен за 150 Б12 личната ми каза, че не е толкова фатален. Явно чака да заумирам, че да стане фатален. И добави- трябва да си идеш на хематолог.
Аз да си ида, а не тя да ми даде направление, разбира се.

Благодаря, mibobo
*Никъде не съм видяла изследване на мед и цинк. Някой ще ме насочи ли къде мога да ги пусна освен железния панел.

# 657
  • Пловдив
  • Мнения: 1 309
Здравейте, ще ми препоръчате ли добър специалист в Пловдив, който ще обърне внимание на това проклето В12? За дете става въпрос.

И аз търся, за мен.

Защо никой не изследва този витамин?
Аз цял живот съм с нисък хемоглобин, даже и желязо не ми беше изследвано доскоро. Последната ми кардиоложка е много съвестна и ми го пуска от 2-3 години. Тази година я помолих и за магнезий. Обаче В12 никой не проверява?! ooooh!

С две ръце препоръчвам д-р Василка Кирова, но за детето не знам при кого да отида.

# 658
  • Мнения: 54 389
Къде работи тази д-р Кирова?

# 659
  • Пловдив
  • Мнения: 185
На мен за 150 Б12 личната ми каза, че не е толкова фатален. Явно чака да заумирам, че да стане фатален. И добави- трябва да си идеш на хематолог.
Аз да си ида, а не тя да ми даде направление, разбира се.

Благодаря, mibobo
*Никъде не съм видяла изследване на мед и цинк. Някой ще ме насочи ли къде мога да ги пусна освен железния панел.

Аз си правих изследването в Рамус, резултатът става до десет дни.

Общи условия

Активация на акаунт