Проблем след закупуване на ново жилище...

  • 4 966
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 547
За регистрациите - мен ме предупредиха в общината, че старите собственици трябва да си махнат временната адресна регистрация от нас (личните им карти са някъде другаде), защото може да  направят проблем и да проверяват при избори какво се случва.

Подай направо жалба, писмена, с входящ номер. Те старите се крият, ама това не им намалява дълга - абсолютна давност няма, докато не го платят, няма да могат да имат на свое име имот, банковата сметка ще им запорират, заплатата им ще вземат.

Съдебен изпълнител ли го прави това или фирми за вземания? Последните нямат право да лепят по чуждите врати. Ако е съдебен изпълнител - оплачи се в камарата им и в инспектората към Мин. на правосъдието.

ГПК: Чл. 47. (1) (Доп. - ДВ, бр. 86 от 2017 г.) Когато ответникът в продължение на един месец не може да бъде намерен на посочения по делото адрес и не се намери лице, което е съгласно да получи съобщението, връчителят залепва уведомление на вратата или на пощенската кутия, а когато до тях не е осигурен достъп - на входната врата или на видно място около нея. Когато има достъп до пощенската кутия, връчителят пуска уведомление и в нея. Невъзможността ответникът да бъде намерен на посочения по делото адрес се констатира най-малко с три посещения на адреса, с интервал от поне една седмица между всяко от тях, като най-малко едно от посещенията е в неприсъствен ден. Това правило не се прилага, когато връчителят е събрал данни, че ответникът не живее на адреса, след справка от управителя на етажната собственост, от кмета на съответното населено място или по друг начин и е удостоверил това с посочване на източника на тези данни в съобщението.



# 16
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 409
Благодаря за информацията!
Къде мога да подам жалба и срещу кого - длъжниците (което е по-логично) или търсещите ги? Мен ме тормози това, че на практика никой не може да ги отпише от адреса, а и да ги отпише, ако те сами не си го сменят и не напишат нов, в личните им карти ще фигурира този. Когато се подава заявление за нова карта, никой не сверява данните в общината, нямат никаква връзка помежду си и всеки може да си напише всичко.
Иначе идват куриери на фирми, откупуващи дългове и на съдия-изпълнители. Идват хора, които не се представят какви са. Обикновено ме хващат в ситуации, в които не ми е до това да ги разпитвам.
Лепили са ми съобщения частни съдия-изпълнители, куриерски фирми (в&мв - на тях им звънях да ги питам защо ми лепят по вратата, като имам пощенска кутия, която е там за това. Такава им била фирмената политика!!!). Някой си беше позволил на пряснобоядисаната стена до вратата ни да си напише с химикал номера на апартамента, при условие, че на звънеца до поставения надпис го пише...

# 17
  • Мнения: 4 547
Входът ви не се ли заключва? За частните съдебни изпълнители: https://www.bcpea.org/viewpage.php?page_id=29

Инспекторат към Мин. на правосъдието: има само телефон:
Инспекторат на министъра на правосъдието по Закона за съдебната власт   9237 309

http://www.justice.government.bg/11/

За другите навлеци и за личните карти - не знам, но не се ли прави проверка? Приятелят ми искаше да си смени настоящ адрес - искаха му някакъв документ от майка му, защото беше нейно жилище по нот. акт.

За куриерите - съветвам да се обадиш директно в централен офис, да се представиш за пострадал клиент, докато те свържат с някой по-висш отговорник. Вдигаш скандал и им казваш, че ако още веднъж се мерне техен куриер до частната ти собственост, ще извикаш полиция, медии, КЗП и каквото се сетиш.

Между другото, вратата си е твоя собственост и на нея се лепи само в случаите, изрично посочени от ГПК - съдебни призовки и подобни.


# 18
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 409
Отново благодаря за споделената информация! Сигурна съм, че ще е полезна на много хора.

Моята постоянна адресна регистрация е направена в присъствието на собственика (точно тогава въведоха това правило, но няма да се изненадам, ако някоя ведомствена леля позволява и без собственик), но той няма „силата” да отпише някого от там. Така всички, които са живели по постоянен адрес преди нас, си остават, а те бяха доста хора нагъчкани и всеки има по поне едно задължение. Те сами трябва да сменят адресната си регистрация, а след това и личната карта (за което нямат излишни пари, а и така им е удобно, защото стават трудно откриваеми). При изтичане на валидността на последната и издаване на нова се подава заявление, което е с въведени данни по последна регистрация, и само се чекват кутийки за вярност на данните, ако не сменяш адрес. Дори ме знам дали т МВР лични документи правят проверка в съответната община за валидност на данните. Подозирам, че ако напиша кв. „Кукуригу”, ул. „Ко-ко, пи-пи”, на никого няма да направи впечатление.


Входът ни се заключва, но домофонната система не работи и е достатъчно някой да прозвъни 5 звънеца, за да му отворят от 3, без да гледат. Bulb До момента опитите ми да насоча към ремонт са безуспешни, хората проблеми нямат.
 Аз също отварям без да съм чула човека, който звъни, но поне поглеждам първо през прозореца,  след това слухтя на кой етаж отиват и дали някой ще отвори.

# 19
  • Мнения: 29
Толкова глупости в една тема трудно се срещат!
- Имот с тежести може да се продаде без проблем!
- На брокери и адвокати не може да търсите никаква отговорност, защото не са част от сделката. Погледнете си нотариалния акт и вижте кои са страните.
- Банката обикновено обследва последните 10 години.
Успех и умната!

# 20
  • Мнения: 46 508
А как ви е продал имота, щом му висят разни задължения? Тези неща не се ли изчистват преди сделка?
Не. Нямат нищо общо. При нас той си теглеше разни бързи кредити и години след като беше продал имота, просто в личната му карта си стоеше стария адрес (въпреки че и преди да го продаде не живееше там).
За ток, вода, парно - задълженията са си на лицето, не на апартамента. Новият собственик има отговорност от датата на влизане във владение.

Извън тези задължения - ако някой от кредиторите е направил запор или друга тежест, тогава ще излезе при проверка, но в този случай няма такова нещо.

Винаги ме е учудвала женската логика Rolling Eyes
Т.е. виждаш въпроса на една единствена жена и от това си правиш извод за всички? Твоята логика е не по-малко странна...

По темата - при нас положението беше същото, много, много фирми, търсещи си дължимото, полиция, всичко, каквото се сетите. Никой не ме е карал да показвам Нотариален акт. Просто на тези, които идваха на място казвах, че е продаден, на другите се обаждах по телефона, за да не продължават да оставят съобщения.

# 21
  • Мнения: 3 067
И ние си имаме на нашия адрес длъжници - издирват ги от ДСИ, ЧСИ, а последно от Топлофикация, която пък официално е уведомена, че собствеността е сменена. Нищо не правя, не е мой дерт това, а техен. Лепят ми разни хартийки само по вратата или пускат съобщения в пощата.

# 22
  • Мнения: 804

Здравейте,
преди около година , родителите ми продадоха имато, парите за сметките на който им дърпаха от банковата сметка. Оказа се че в продължение на месеци след продажбата , от ВиК и Енерго продължават да и взимат пари , тъй като новите собственици не са си сменили паритдите. След като ги уведоми го направиха, но въпроса ми е има ли законов начин да ги накара да си платят задълженията ?

Общи условия

Активация на акаунт