Работа, CV-та, HR-и, съвети - 62 -ра тема

  • 58 820
  • 758
  •   1
Отговори
# 690
  • София
  • Мнения: 1 434
Някои от вас вероятно я знаят, но за търсещите служители с чужди eзици, има една фейсбук група, която може да е полезна :
Foreigners in Sofia & Friends

Последна редакция: пт, 14 сеп 2018, 13:35 от Franie

# 691
  • Мнения: 15
Случва ли се, ако ти харесва много дадена фирма, да си пуснеш СиВи без да има в момента позиция за теб? Как гледат HR  на такъв случай? Ще звъннат ли на кандидата щом се открие  нещо подходящо или това ги обременява?

Истината е, че в момента има сериозен "глад" за подходящи кандидати и всеки нов (в базата им данни) е добре дошъл. При разкриване на нова позиция, знам, че се търси първо в съществуващата база данни на фирмата.
Да не говорим, че някои фирми не обявяват всичките си свободни позиции и ползват услугите и на Агенции за подбор на персонал.

# 692
  • Мнения: 4 406
Какво значи заверено копие на личната карта, пак ли нотариално. Огромна пътека там направих за другите документи. Обикновено на копието аз си пиша. Вярно с оригинала и се разписвам.
Успех на всички!

# 693
  • Мнения: 8 775
Случва ли се, ако ти харесва много дадена фирма, да си пуснеш СиВи без да има в момента позиция за теб? Как гледат HR  на такъв случай? Ще звъннат ли на кандидата щом се открие  нещо подходящо или това ги обременява?

Истината е, че в момента има сериозен "глад" за подходящи кандидати и всеки нов (в базата им данни) е добре дошъл. При разкриване на нова позиция, знам, че се търси първо в съществуващата база данни на фирмата.
Да не говорим, че някои фирми не обявяват всичките си свободни позиции и ползват услугите и на Агенции за подбор на персонал.
А как работи 'базата им' - стари науспели кандидати ли има там? Как си попълват базата?

# 694
  • Мнения: 9 050
Само да отбележа, че това с "базите" отдавна не е актуално, освен ако не става дума за фирма за подбор или не кандидатствате през платформа, на която да попълните и дадете съгласие за всичко, свързано с изискванията за защита на личните данни.
Ние например не съхраняваме CV-та, получени спонтанно. Прекалено са безумни изискванията вече.
А и не ми е необходимо. Като имам позиция - има LinkedIn. Търсиш - излиза. Избираш, пишеш и ако другата страна има интерес, виждате се за интервю.
Съвременната алтернатива на "базите" е да откриете в LinkedIn HR от фирмите, които представляват интерес за Вас и да им пишете. Така могат да ви имат предвид при евентуален бъдещ подбор.

# 695
  • Сф
  • Мнения: 4 761
Момичета, моля за съвет. Искам да си взема 1 месец неплатен отпуск, за да си почина и да свърша някои и други задачи. Но, ако така си фо поискам най- вероятно ще бъде отказан от началството. Каква солидна причина мога да използвам? Хем не искам да ги лъжа (нагло), хем не искам да кажа за какво ще го ползвам.
Моля за съвети по същество, а не дали е редно или не. Благодаря

# 696
  • София
  • Мнения: 1 434
Никога не бих дала причина свързана със здраве. Може би, належащо заминаване за чужбина при роднина (пак не по здравна причина), административни дела, но ако шефовете и работата позволява, винаги ще се доверя на истината. Ако решат, че "прегарям" няма да е добре. Също, за месец може да осъзнаят, че могат и без мен. Знае ли човек! Може ли да се каже само "по лични причини"? В крайна сметка нужно ли е да се изпада в лирични отклонения..
. Особено в голяма фирма, не мисля, че на някой му пука толкова да ги слуша и разбере/влезне в положение, колкото кой ще върши работата.

Последна редакция: вт, 18 сеп 2018, 22:55 от Franie

# 697
  • Сф
  • Мнения: 4 761
И аз мислех да не уточнявам какви лични, но при положение, че работата ми ще натовари екипа, не звучи сериозно просто така. Искам хем да съм коректна, хем да ме пуснат

# 698
  • София
  • Мнения: 1 434
Би ми било неудобно да разпитвам човека, какви точно са личните причини, когато очевидно не иска да ги сподели.
Ако имаш истински такива, щеше да ти е по-малко дискомфортно. За почивка, на мен би ми било гузно Simple Smile Ама аз съм си такава и медал още не съм получила Wink

# 699
  • Мнения: 9 050
На твое място бих го свързала с образование.

# 700
  • София
  • Мнения: 11 747
Бих влезнала в положение за 1-2 седмици неплатен, аз съм искала и то с много валидно основание, ама ако някой дойде и каже че не знае за какво иска 1 месец неплатен отпуск, т.е да си почине ще го отрежа. Или си измисли нещо, като образование, курс ала бала или намали времето, 1 месец е много за неплатен отпуск.

# 701
  • Мнения: X
После само да не поискат да видят дипломата от курса.

# 702
  • Мнения: 9 050
Не всеки курс е сертификационен. Може да няма диплома.

# 703
  • Мнения: 2 837
А просто за информация, ако поискам да си ползвам целия платен годишен отпуск наведнъж, пак ли ще е много? Понеже горе-долу пак е 1 месец. Много може да са 3, 6 месеца. Ама да осъждате човек за 1 месец, на мен пък ми се струва крайно. Аз самата бих посочила лични причини и не смятам за необходимо да обяснявам детайлно какво и защо. Работодателят разбира се винаги е в правото си да не уважи молбата ми и това не го оспорвам по никакъв начин.

# 704
  • Мнения: X
Ако е 4 пъти годишно за седмица или 2х2 седмици, ми се вижда по-приемливо. Но да нагърбя други служители за цял месец, понеже един излиза в отпуска и то безпричинно в моите очи - бих се замислила сериозно за какво ми е такъв човек. Щом другите могат да му поемат работата, защо да плащам другите 11 месеца още една заплата?
А пък от позиция на служител, какъвто всъщност съм, бих била още по-рязка. На шефа може да му е все тая, стига работата да е свършена. Обаче аз хич няма да съм доволна някой да вазира - пак безпричинно от моя гледна точка - за цял месец и да ми прехвърлят част от неговата работа. Пък и вероятно ще е и без допълнително заплащане. Откъде-накъде ще ме гърби така? Да си ходи.
Това, естествено, малко хора биха го казали директно, но всички го мислят и го обсъждат зад гърба на онзи с отпуската.

Общи условия

Активация на акаунт