Захранване, водено от бебето - baby - led weaning X

  • 35 357
  • 737
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 8 596
   Видях, че последната тема е заключена и няма нова. Надявам се не всички да са се пренесли в групите във Facebook и да има коментари и тук. 
  В момента пиша от телефон, но когато се добера до лаптоп ще редактирам първия пост с информацията от старите теми.
Споделете децата ви на какъв етап от захранването са  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 1 418
Имам мъпрос,   моето бебе само започна захранването си-отскубна парче от банана който ядях и го зацока. Смлях малко бянан на каша ,  защото ме е страх да не се задави. Лажицата обаче  не се приема дабре,  от нея й се гади.Дадох й от пръст , но тово пък го цока, а не прави дъвкателни движения.Вчера си грабна малко диня от масата и почна да я смуче...Сега незнам какво да правя...да й давам парченца, вместо каши звучи по-логично, но ме е страх от задавяне..как се процедира с това?Яко се водя по нея и изобщо  по метода ЗВБ има ли дневно колечество което бебето да изяжда?На 6м. и 10 дни сме. До сега само на кърма, от скоро цоква и по малко вода.

# 2
  • София
  • Мнения: 8 596
Рискът за задавяне не е по-висок с парчета. Колкото може да се задави с тях, толкова може и с пюре.
Но с парчета има контрол над храненето. Т.е. сама ще си реши кога да лапне, да гризне, да дъвче и глътне. Ако си представим-по-комфортно е и лесно за ядене ако се храним сами, а не друг ни подава лъжица или парчета. Тогава ядеш с темпото на даващия, което може да не е твоето и от там да се задавиш.
Много рядко децата се задавят, най-често им се догажда. Ако си набутат нещо по-навътре или е лепкаво и се лепне за гърлото-почервеняват, отварят уста, но се чуват гадещи звуци, изкашляне. Накрая може да повърнат дори мляко, но парчето е излязло.
При истинското задавяне бебето посинява, звук няма и нищо не излиза от устата.
Важно е винаги да сте наоколо и да не скачате уплашено при всяко изкашляне или повръщане. Да не бъркате в устата, освен в краен случай. Така детето вижда, че сте уверена, страшно няма и се справя само. Ако скочите и му бръкнете в устата може да се уплаши и всъщност да се задави.
Има доста клипове и статии как се реагира при задавяне, може да видите някои. Има и курсове за първа помощ(редовно виждам събития във фейсбук) , които са полезни не само за това.
С пюре задавянето може да бъде по-страшно, защото е течност и се стича. Едно е да спреш парченце и да го изтикаш нагоре, друго е течност, която се стича надолу и не можеш да изкашляш.
Взимат се мерки-не твърде дребни и топчести неща. Твърдите плодове/зеленчуци да са на пара в началото(моркови и твърди кисели ябълки), много търпение-да не се навира в устата от възрастния, а да се изчака детето само да си вземе и да хапва.
Даването на различни консистенции по различен начин-т.е. сега давате диня да дъвче, а после настоявате да хапва пюре с лъжица, може да обърка детето и да не знае кога как да яде.
Щом има желание да го прави сама, това е чудесно и е добра идея да се възползвате.
Имайте предвид, че първите седмици е мазало и може да ви се струва, че нищо не яде. Задобряват, обаче, и скоро ще забележите, че доста по-добре си хваща храната и стърже с венци/зъби.

# 3
  • Мнения: 1 418
Благодаря за съветите Hug

# 4
  • София
  • Мнения: 8 596
Споделете до къде стигнахте и какъв е напредъка на детето? Някоя интереста рецепта?

# 5
  • Мнения: 1 418
С рафост ще споделя до къде съм😊
Ето полезен линк за размера на храните при ЗВБ:
http://friendlyfirstfoods.co.uk/finger-food-size-guide-really-useful-banana-hack/
Аз до сега съм дала :
Краставица, домат, праскова,  круша, банан, диня,  пъпеш, слива,  чушка-само я смуче.Всичко е сурово.Доматът е фаворит😊
Започнах преди 20 дни, когато тя сама си взе банан. Големите парчета ги плюе.Вода почти не пие,  но давам чашата редовно ..чеша зъби и се плиска😊Само на кърма беше до 6м.Сега е на 7м без малко😊

# 6
  • София
  • Мнения: 8 596
Моят стана вече на 8 месеца и половина. Имаше един период от около 2-3 седмици, когато не проявяваше интерес към нищо, мисля, че беше преди избиването на горен зъб. Сега се радва, като му дам. Още яде много малко, повечето го осмуква и плюе.
Иначе е опитвал много неща, още не съм давала кисело мляко. Белтък хапна в палачинка.

# 7
  • Мнения: 1 418
Вече добавих в менюто морков на пара и сурова синя слива😊Броколито беше метнато на земята, а карфйолът едвам предъвкан...и остаеат за по-натам. Не съжалявам изобщо че се спрях на ЗВБ.Радвам се че детето само се храни,  на някой по-хлъзгави храни се опитвам да й давам от мпята ръка, но не й е удобно ...А и някак си ми се вижда по-естествения начин да се случват нещата. Hug
Дези твоето бебенце е по-голямп и е момченце, но да те питам колко тежи?И вие бяхте само на кърма ,  без АМ , доколкото си спомням ?

# 8
  • София
  • Мнения: 8 596
Да, на кърма е. Той е по-тежък(макар и не от най-тежките)...на 10-и ще направи 9 месеца, точно 9кг е. Измериха го онзи ден 72см, но ми се струва, че нещо твърде дълъг го изкара.
Яде, но е на периоди. Вчера и днес почти нищо. Излизат му 3 зъба горе и може затова. Някои неща, които си ги знае ги яде-нектарина, хляб, палачинка. Но като сложа нещо друго и дори не го забелязва.
Броколи не поиска, дори не го хвана, карфиол не съм давала още.

# 9
  • Мнения: 7 775
Здравейте! Тъй като скоро ми предстои да захранвам дъщеря ми, реших да ви помоля за съвети относно захранване водено от бебето. Днес си купих и книгата на Мария Нориега и започвам да я чета. Но ще оценя и съвети от вас, като мами минали по този път. Беба е изключително самостоятелно и любопитно дете, вече се е случвало да ми дърпа банана, прасковата и общо взето изпитва жив интерес към всичко. Мисля си, че този подход на захранването ще е по-подходящ за нея, а и е по-логичен и добър за развитието й. Та, приемам всякакви съвети от опитни мами като вас. Тя е на 4++ месеца, кърмено бебе и смятам да започна на 6 месеца захранването. Също да питам вие как подходихте с даването на вода. С каква чашка предложихте за пръв път? Иска ми се от нормална малка чашка да й давам, макар че ще се олива.

# 10
  • Мнения: 1 418
Аз захранвам така от месец. За да не  се повтарям, Моля погледнете моите коментари по-горе.Мога да добавя,  че детенцето си се храни съвсем самостоятелно и  е много доволно.Вода не пие..само се полива с преходна чаша Томи типи.Мисля да й дам и такава със сламка.
Да добавя и едно добро приложение за телефон-Red cross baby and children first aid, показват как се действа при задавяне и в други ситуации.
А сега и аз да попитам, Дези , как се процедира с бобовите и ориза?Опитах да дам киноа с лъжица, но детето беше объркано и искаше само да яде,  хвана си сама лъжицата, но я изсипа...Накрая сложих зрънцата на парче домат...иначе й хареса.

# 11
  • Мнения: 7 775
Аз захранвам така от месец. За да не  се повтарям, Моля погледнете моите коментари по-горе.Мога да добавя,  че детенцето си се храни съвсем самостоятелно и  е много доволно.Вода не пие..само се полива с преходна чаша Томи типи.Мисля да й дам и такава със сламка.
Да добавя и едно добро приложение за телефон-Red cross baby and children first aid, показват как се действа при задавяне и в други ситуации.
А сега и аз да попитам, Дези , как се процедира с бобовите и ориза?Опитах да дам киноа с лъжица, но детето беше объркано и искаше само да яде,  хвана си сама лъжицата, но я изсипа...Накрая сложих зрънцата на парче домат...иначе й хареса.
Благодаря за отговора. Да, прочетох предните постове и мерси за приложението, ще е от полза. Аз се чудя като започна дали да й предлагам една храна или избор от 2-3 храни. Предполагам ако има няколко неща на масичката пред нея, ще й е по-интересно. За чашката май ще пробвам с обикновена, че скоро пробвах шишето на медела да й дам с малко кърма да видя как ще реагира, е с такова отвращение го избута. Мисля си, че и преходна чаша няма да иска.

# 12
  • София
  • Мнения: 8 596
Моят съвет е да имаш търпение. на мен тази част ми куца Smile   Сега, например, за старта на захранването. Напоследък по метода се захранват и деца на по 5 месеца, което е рано. "Водено по бебето" се разбира твърде буквално. А майката е тази, която да определи подходящото време за старт и да очертае някакви граници.
После за мацаницата и седмиците, месеците с изяждане на 1 нокът храна на хранене.
По принцип се слагат 2-3 неща, един от принципите на това захранване е, че бебето избира от предложеното и би отхвърлило храни, които няма да му подействат добре. Но може да не се спазва и да се предлага само 1. По някое време се научават да хвърлят, тогава може да слагаш само 1-2 парченца, иначе всичко ще отиде по земята.
Изчистено столче, без много дупки, табли, ъгълчета. Аз слагам вестници отдолу, защото ги събирам и хвърлям, но може и голяма мушама.
Вода моят пие от малка чашка(от сироп за кашлица) или стъклено чише от сокче капи-дребно е и с по-малко гърло. Не може от шишета, още и от сламка. Той имаше силен рефлукс и рефлекс за повръщане, никога не е могъл да лапне биберон, сега все още не може. И с преходно също не става. Иначе харесва водата. 
Хамсти, с лъжица става по-нататък. Може би от 8-9 месец. И пак не е гаранция Grinning Моят не може да лапа от лъжица-гади му се и избутва с език. А и иска веднага да я хване. Днес яде каша с лъжица-аз гребвам, давам и той или си я набутва в устата или с пръсти взима храната от лъжицата и си я маже по устата. Мазало е Grinning
Може да ги смелиш тези неща и да направиш палачинка, топчета, кюфтенца. Моят обожава всякакви палачинки и тях си ги яде. Като напреднат с месеците, ще се развие и пинсетния захват и ще могат да взимат бобчета. Но си мисля, че целият боб е опасен сега. Аз бих сварила и бих направила някакви топчета. Ще намачкам с месо или някакви други зеленчуци.

# 13
  • Мнения: 1 418
Моят съвет е да имаш търпение. на мен тази част ми куца Smile   Сега, например, за старта на захранването. Напоследък по метода се захранват и деца на по 5 месеца, което е рано. "Водено по бебето" се разбира твърде буквално. А майката е тази, която да определи подходящото време за старт и да очертае някакви граници.
После за мацаницата и седмиците, месеците с изяждане на 1 нокът храна на хранене.
По принцип се слагат 2-3 неща, един от принципите на това захранване е, че бебето избира от предложеното и би отхвърлило храни, които няма да му подействат добре. Но може да не се спазва и да се предлага само 1. По някое време се научават да хвърлят, тогава може да слагаш само 1-2 парченца, иначе всичко ще отиде по земята.
Изчистено столче, без много дупки, табли, ъгълчета. Аз слагам вестници отдолу, защото ги събирам и хвърлям, но може и голяма мушама.
Вода моят пие от малка чашка(от сироп за кашлица) или стъклено чише от сокче капи-дребно е и с по-малко гърло. Не може от шишета, още и от сламка. Той имаше силен рефлукс и рефлекс за повръщане, никога не е могъл да лапне биберон, сега все още не може. И с преходно също не става. Иначе харесва водата. 
Хамсти, с лъжица става по-нататък. Може би от 8-9 месец. И пак не е гаранция Grinning Моят не може да лапа от лъжица-гади му се и избутва с език. А и иска веднага да я хване. Днес яде каша с лъжица-аз гребвам, давам и той или си я набутва в устата или с пръсти взима храната от лъжицата и си я маже по устата. Мазало е Grinning
Може да ги смелиш тези неща и да направиш палачинка, топчета, кюфтенца. Моят обожава всякакви палачинки и тях си ги яде. Като напреднат с месеците, ще се развие и пинсетния захват и ще могат да взимат бобчета. Но си мисля, че целият боб е опасен сега. Аз бих сварила и бих направила някакви топчета. Ще намачкам с месо или някакви други зеленчуци.

За топчета не се бях сетила:)Прекрасна идея, аз мислех да напълня малко тиквичка и да дам най-тънката част на пънчето да го хване с две ръце и да гризе:)Така давам праскова отрязвам 1/3 и давам цялото това парче да го гризе, защотп белената праскова е адски хлъзгава, а с две ръце е супер.Вчера дадох сурова ябълка и после и на пара, много й хареса на пара😊За сега това, иначе да количествата които яде са кой знае какви...нямам идея стова плюене и хвърляне 😊За ЗВБ си трябват 6м.

# 14
  • Мнения: 7 775
Благодаря за отговорите! Определено ще си чакаме 6-я месец, проявява интерес към храната, но не е готова. Сега е време само за мляко. Стол съм взела най-обикновения икейски. Ще си взема и някаква мушамичка за пода. И сигурно един лигавник тип риза та да се маца колкото ще. Ще споделя като започнем как върви. Надявам се нещата да станат от само себе си и да нямам повече въпроси. А и книгата на Мария Нориега е чудесна. Вече почти я приключих. Определено си струваше покупката.

Общи условия

Активация на акаунт