Ромите

  • 11 319
  • 133
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 12 648
Тате, какво е демокрация ?
 Ами това е българите да работят, а мангалите да взимат помощи.
 А това не ги ли дразни ?
Дразни ги, но това вече е дискриминация ....

# 46
  • Мнения: 5 819
   А и в спешната помощ и по болниците колко цигани се възползват от безплатно здравеопазване? Не плащат здравни осигуровки и накрая получават напълно безплатно лечение. Затова мразя да лежа в болница. Пълно е с цигани по болниците и те е страх за вещите си. Оставам настрана, че колко гадно миришат и трябва да слушаш циганския им език.

 

# 47
  • Мнения: 21 266
Моралка, то не е до разграничаване... Циганите не ни понасят и освен това ни имат за страшни балъци. И са прави.

Пробвай да направиш забележка на "отрудената" циганка. А тя никога не е сама.

 Често се возя в цигански рейс и ги разпознавам. Наистина има както безобидни, така и опасни. Но те си личат кои са. Не съм имала проблем, но внимавам. И мога да кажа, че има много на брой работещи циганки, които рано сутрин отиват на работа с рейса. По вид и облекло са като българки, обикновено са на възраст над 50 години. За мен са нормални жени, не се пазя от тях и не ме е страх. Младите са страшни. Жените крадат, мъжете бият и обират. Не знам защо е така, защо 50-60 годишните работят, а 20-30 годишните са разбойници.

И аз съм със същите впечатления. От младите има доста които работят в озеленяването и чистотата. Всъщност в тези фирми май изцяло роми са работници.
Това за големия град, в селата, в които има ред са си на общо основание, къщите им са по уредени и поддържани някой път от българските.

Според мен нищо не им пречи да живеят "човешки" , стига да са в подходяща непрестъпна среда и да се поизучат, което очевидно им е напълно по силите, и да си намерят работа след това, което е доста по-трудно за роми, защото освен в специфични дейности, или ако хептен няма други просто не ги назначават.

Категорично съм против всякакви спекулации за някаква изначална непълноценност, това са смешни работи. Нищо им няма, напълно са способни да бъдат редови членове на обществото. Разбира се, има такива дето просто гледат да минат метър и да изкрънкат от държавата, обаче ви уверявам, че никой тук не би желал да живее в такива условия, в които се гледат деца само с помощи, макар и в максималния размер и за повече на брой деца. Пак си е дива мизерия.

# 48
  • Мнения: 12 648
Да важат и за тях законите.

# 49
  • Мнения: 2 375
Незнам защо така се получава. Уж хора, като хора, а нямат елементарна култура. То добре е, че някои поне се трудят да метат улиците, но в същото време с циганин работа да си нямаш. Никога не съм срещала лекар или адвокат например. В историята някой художник или писател? Сякаш да научат буквите минава границата на гений за тях.

# 50
  • Nice
  • Мнения: 946
Познавам лично интегрирани цигани, които дори и бегъл цигански акцент нямат и не мож ги различиш освен по тово, че са по-тъмнички. Един дори ме и съученик.
Радвам се, че идвам от район в който няма голям проблем с циганите, въпреки двете немалки махали.
При нас има една с турски цигани мюсюлмани, а другата е с български цигани християни.
Ако е имало проблем винаги е било с турските. Те са и по-нагли и мързеливи, личи си. От българските голяма част работят, младите стигат и до завършване на 12ти клас. Нямат лоша слава. Ние живеем между двете махали, но никога не сме имали проблем с кражби и агресия.
Иначе ако имаш вземане даване с тях ако могат да те метнат- ще те метнат.

Много са по чужбина, казват, че работят легално. Дано! Вижда се, че се опитват да се покажат културни като се приберат. Много циганки докарват мъже чужденци.
Последните 10 години и в двете махали се вдигнаха къщи. Преди имаши само саборетини, сега имат големи и красиви къщи, малко са кичозните.

Нещото което ме дразни са сватбите. Дойде ли лятото и се започва. Преди години имаше много оплаквания и полицията взе мерки. Сега маанетата са до макс 00 часа. Повечето привършват към 23. Учудващо, но общината си свърши работата.
Специално в Родопския район наистина има по-мако проблеми с циганите.
Но има райони в които цари анархия и си вилнеят безнаказано. От някои репортажи ме побиват тръпки.
До колкото знам нашите си имат някакви фамилий и не допускат чужди. Самите те си казват, че има цигани, които са опасни и не искат да припарват такива в техните квартали и изобщо в града.

Гледам, че доста напират да купуват къщи из града. Това все пак ме плаши. Колкото и да изглеждат нормални с тях никога не знаеш. По-младото поколение може да се окаже проблемно, от тях повача ме е страх.

# 51
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
Има тема за турците, за мигрантите. Аз се питам, а ромите?
За и против.
Сякаш, да не говорим негативно. Уважавайки малцинствата.
Все пак е едно огромно присъствие в България и в целия свят.
Аз лично имам много негативни впечатления. Може би ще разкажа по натам.
Започни оттам...смени името на темата. Казва им се цигани, мангали. Против тях съм по всички възможни и невъзможни точки. Абсолютният паразит.

# 52
  • Мнения: 1 740
Не съм чела всички мнения. С и от роми имам много неприятни преживявания и спомени, но такива имам и от българи. Когато започнем да говорим за тях сякаш около нас светва ореол - ставаме едни чисти, невинни и безупречни.
Тези, които ги е страх от ромите не ги ли е страх от българите, които съсипват държавата на много по-едро от ромите?

Омразата между различни групи е политика.

В други държави джипситата са разселени в нормални квартали - по едно семейство сред поне десет-петнайсет от другите. Така не могат да се събират за обичайните си панаири; не могат толкова лесно да се организират за престъпни действия, защото всичко се вижда, и след време променят привичките си заради средата.


# 53
  • Мнения: 21 266
Точно така е, социализма, като репресивна система ги беше разселил и ги караше яко да бачкат разни непривлекателни дейности и те си се бяха интегрирали.

Като останаха обаче на свободния пазар на труда и направо изпаднаха от него.

# 54
  • Мнения: 12 648
Станаха и репресирани.

# 55
  • Мнения: 15 960
Не са изпаднали от пазара на труда, а си докарват помощи по- високи и от заплати и не можеш да ги накараш вече да работят.

# 56
  • Варна
  • Мнения: 36 473
Аз се чудя следното. Ние, с по-ниските заплати от техните помощи, успяваме да си гледаме децата прилично и даже добре. Те, с помощи по-високи от нашите заплати, не го правят, а просят, мизерстват, крадат и децата им ходят голи и боси, буквално.

# 57
  • Мнения: 1 458
Мизерията им е "лайфстайл", другото е "нищо лично - просто бизнес". Абе хич не ги мисля, екстра са си!

# 58
  • Мнения: 25
Кой от вас би взел ром на работа? Предварително знам отговора - никой! И къде по-точно искате да отидат да работят? Не искате да учат редом с децата ви, да не ходят по вашите паркове и градинки, да не играят с децата ви,да не сядат до вас в ГТ, да не сядат в ресторант до вас, да не са ви съседи....Ами как да стане интеграцията тогава? И да искат хората все се чувстват отритнати и дискриминирани. Личи си от мненията по тази тема.
Не е вярно, че няма свестни и интегрирани, но как са го постигнали само те си знаят.

# 59
  • Мнения: 1 458
Че кой е казал, че няма интегрирани?! Дадоха се примери, включително и от мен.
Ти интегрира ли се?

Общи условия

Активация на акаунт