Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 30

  • 90 730
  • 876
  •   1
Отговори
# 285
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 755
И аз много често мисля върху това.За съжаление обществото не ги приема ,нарича ги трудни и т.н , отделя ги а после казва ,че не са социализирани.Сина ми например много често ми помага ако объркам маршрута.Често ми се случва като карам да объркам пътя и той ми казва на време.И много други ситуации в които той е по -наясно от мен.
Днес много се ядосах , че са ни пратили в градина ,която е за дечица с проблеми , но говоря за сериозни проблеми аутизъм, ДЦП , повечето от тях не се обслужват сами .Бяха ми я препоръчали ,че детето щяло да се социализира там.Нито някой работи с тях нито нищо , просто ги гледат.И сега се чудя какво да правя, а с градините в Германия трудно няма места и се чака.Дилемата ми е да чакаме вкъщи или да ходи там докато намеря друга .Притеснява не да не дръпне назад и да не вземе да копира някои неща .

# 286
  • London
  • Мнения: 6 732
Това ги притеснява и родителите на нормални деца и заради това си имат едно наум пък за наще. Моя например грам не обича да копира децаааа, те не са му авторитет или като цяло таргет. Копира мен примерно или баща или други възрастни и то не много, по-скоро си е индивидуалист.

При нас работят, вчера са пекли курабии, той си украсил курабията. Днес са изрязвали някакви неща, беше направил тиква. Добре е да ги занимават определено. Дори не искат да обсъждат или назовават диагнозата му или нещо такова, държат се сякаш няма нищо.

При всички положения е добре да не е вкъщи, второ....не знаеш какви точно аутисти ще има там, може да има високофункциониращи и нещата да не са толкова черни. Времето ще покаже, като походи.

Иначе не знам как е в Германия, но сигурно е сходно. За всяка градина децата със специални нужди са с предимство, така че отиди да питаш смело.

# 287
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 755
Ами ние днес ходихме и това ме притесни.Защото все взе да ме пита за детенцито с ЦРП защо било в количка искал и той ако го болели крачетата .Трите са напълно неконтактни ,не говорят и имаше още три ,които си играха  горе долу нормално.Ще търся друга със сигурнорност , надявам се да бързо да стане.Той там няма как да се социализира и да дръпне напред.

# 288
  • London
  • Мнения: 6 732
Ами вас на какво основание ви изпращат там като не е толкова зле? Странна работа.

# 289
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 755
И аз не знам, много съм зле с езика още.Аз ги потърсих (Една организация ,която се занимава с деца със СОП , чужденци )защото исках да ползва логопед и те ни пратиха там в градината и казаха ,че там щели да работят с него и т.н и сега като започнахме виждам нещо съвсем друго.Те му даваха задачи ,но аз излязох от стаята и не знам точно какво са го карали да прави при  условие, че не знае една дума на немски.

# 290
  • London
  • Мнения: 6 732
Е, ти не започна ли с това, че той не знае немски и едва идва в държавата да речем? Той изобщо има ли някаква диагноза в България? Май е добре да идете отново и да обясниш, че детето трябва да си влезе в нормална градина, това че не говори немски е съвсем друго от това да е в спектъра. Моето също е многоооооо назад откъм английски и почти не се обажда в градината, той като цяло е селективен кога да говори, но пак е в нормална група и тук никой не изисква да ходиш в такава, освен ако си много тежък случай или агресивен нещо. Няма ли откъде да намериш някой преводач или приятел дето го говори езика за да ти помогне и разясни на тези хора, така малко....ще сте в небрано лозе всички.

# 291
  • Мнения: 1 400
И аз много често мисля върху това.За съжаление обществото не ги приема ,нарича ги трудни и т.н , отделя ги а после казва ,че не са социализирани.Сина ми например много често ми помага ако объркам маршрута.Често ми се случва като карам да объркам пътя и той ми казва на време.И много други ситуации в които той е по -наясно от мен.
Днес много се ядосах , че са ни пратили в градина ,която е за дечица с проблеми , но говоря за сериозни проблеми аутизъм, ДЦП , повечето от тях не се обслужват сами .Бяха ми я препоръчали ,че детето щяло да се социализира там.Нито някой работи с тях нито нищо , просто ги гледат.И сега се чудя какво да правя, а с градините в Германия трудно няма места и се чака.Дилемата ми е да чакаме вкъщи или да ходи там докато намеря друга .Притеснява не да не дръпне назад и да не вземе да копира някои неща .
Щом си в Германия потърси Валдорфска детска градина. Там децата не се делят, а методиката е подобна на това, което правят терапевтите тук.

# 292
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 755
Нямаме в нашето градче- то е малко.Но имаме горска градина, която не знам точно каква е.Струва ми се добре ,утре ще питам
.
Щом си в Германия потърси Валдорфска детска градина. Там децата не се делят, а методиката е подобна на това, което правят терапевтите тук.
Нямаме точна диагноза.Ходихме на невролог и той каза ,че е в спектъра .Но го сложи под въпрос и каза да го обследват вербално и невербално как е.
Сложи го защото отговаря на критерии, които бяха повечето  като по ~-малък  имаше около 1-2 мес ехолалия, стоеше като малък пред пералнята да гледа как се върти .Понякога повтаря един и същи въпрос, няма много интерес към връстници предпочита по големи деца.Имаше период от около 5-6 пъти ,искаше да минаваме по един и същи път.
Това са му нещата и има забавяне в развитието , според невролога отговаря на 3г и половина ,а е на 5г .Не е агресивен , понякога може да дръпне играчка от дете или да го бутне по невнимание .
Ще ходя пак при тях Организацията ,които ни пратиха.Чакам термин .
Като ходихме  една приятелка ми превежда, но и тя не е с много добър немски .

# 293
  • Пловдив
  • Мнения: 1 306
Niditop, детето ти може да ходи на логопед само с направление от личния лекар. Поема се изцяло от здравната каса. От него можеш да вземеш направление и за ерготерапевт.
За да намерите подходяща градина за детето е добре да се обърнете директно към Schulamt. Ще ви назначат служител, който да следи развитието на детето и ще ви съветва и съдейства. Добре е и да имате наблюдаващ психиатър, той ще ви изготвя епикризите.

# 294
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 755
Благодаря, The Game
Ние ходихме при Prisma и те го наблюдаваха и попълвах въпросници , ходихме 2-3 пъти .Поискаха от лекар Ганц диагностик и рецепта, аз отидох и му казах какво искат направи човека каквото трябва и каза ,че ще им го прати .След това от Призма ми записаха термин да отидем до градината ,ходихме когато нямаше деца 15ч и там ме питаха неща , наблюдаваха го .Казаха ,че си започва септември , но ще получим писмо от Schulamt да потвърдят ,защото в тази градина се започва с разрешение един вид .Това е пътя ,който минахме .И сега започваме и виждам нещо ,което не ми харесва.А тази жена от Призма много ме убеждаваше ,колко ще му е добре там ,колко ще дръпне напред и т.н (това ми го превежда приятелка, няма да си го измисля  ).
Пс ~ момичета извинявайте малко май спамя с моя случай , но исках да съм наясно какъв им е реда в Германия

# 295
  • Мнения: 1 400
Горска градина също звучи добре. Би трябвало децата да прекарват повечето време навън в сензорни занимания. Аз също съм резервирана към специалните детски заведения. Един път влезеш ли там излизане няма. От друга страна пък стандартните детски градини са много ограничаващи и дори едно малко по-неспокойно дете бързо се превръща в черна овца. Аз бих заложила на някоя алтернативна детска градина с малко деца и повечко персонал.

# 296
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 755
Само горската е по -различна .Другите са католически стандартни градини с малко персонал 1-2 възпитателя на 15деца ,което за Германия е голяма група.Ние сме в малко градче .

# 297
  • London
  • Мнения: 6 732
При нас детето, което бягаше миналата година и беше доста агресивно тази година е заминало в специално училище, не остана при нас, а беше много добре вербално, за мен много по-развито от моя син, то си беше и местно дете с един език де. Да не му идва до главата на човек. Аз мисля, че в някои случаи специален клас е по-добре, но пак зависи с какви случаи си. Моя син не е хиперактивен, има добра концентрация, не е агресивен и като ходехме на групи с такива деца искаше да се махне, защото някои прекарваха цялото време в крещене и търкаляне. Но ако са като него мисля, че биха се учили взаимно, даже си говорим с някои майки чийто деца са в други групи, че ще е хубаво да са заедно....ама те само по няколко в клас пускат такива. А иначе детето, което хич не е контактно затварят в отделна стая та не знам колко му помага тва че е в нормална градина.

# 298
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 755
Да, хиперактивен си е на моменти .Особено като не му е интересно и не ги  разбира, но не е агресивен.Искам да е в нормална градина, за да се социализира.В тази ,която е няма с кой .А времето си върви , за 5г е ходил 5 месеца на градина .Ние с тези местения повече го объркахме детето, уж за хубаво дойдохме .

# 299
  • London
  • Мнения: 6 732
Ами определено тепърва нов език на 5 години и нова среда и този спектър няма да му е лесно за жалост. Малко сте ходили на градина обаче, добре е да се ходи сякаш повече.

Общи условия

Активация на акаунт