В декларацията, която се попълва и подписва, има точка, в която подписанато лице декларира, че детето се отглежда в БГ. Всеки си поема отговорността за декларирането на неверни данни.

Когато аз получих въпросните 200 лв с Калин живеех в БГ, но абсолютно никаква декларация не са ми искали да попълвам. Просто ми удариха печат на акта за раждане и се разписах в една книга за получаване на сумата.  Дори си спомням, че едно майче преди известно време беше цитирало закона, според който въпросната помощ се изплаща на всички БГ граждани, а майчинството има изискване за минимален период 6 месеца престой в страната.
Сега нямам възможност да се разровя, но ако греша, пуснете закона да видим как е.  Peace
Аз си бях в БГ края на миналата година и точно от форума тук научих, че имам правото на еднократна помощ и за двете деца. След като отидох обаче при социалните ми дадоха да попълня молба, на гърба на която беше и въпросната декларация. Служителката ми обясни, че няма никакъв проблем да ми изплати парите след като попълня и подпиша декларацията. Едва ли някой щеше да тръгне да ми прави проверки, след като и самата тя каза, че за нея е важно да има необходимите документи от мен (молба-декларация и актовете за раждане), въз основа на които да изплати сумата. Аз обаче не мога да си слагам подписа под неверни данни. Извади ми и закона тогава да прочета. Останах с убеждението, че наистина по закон е така. Не съм се ровила повече..
На мен обаче сега ми стана интересно за майчинството.. и това изискване за пребиваване в страната от 6 месеца.. някой може ли да даде закона?