Парите в семейството

  • 28 285
  • 577
  •   1
Отговори
  • Мнения: 18
Интересува ме, как се справяте финансово, когато живеете с половинките си? Делите ли всичко, правят ли сметка на парите, които вие изкарвате, могат ли да се справят и без вас с издръжката на едно семейство? Мислят ли за вашите нужди, глезят ли ви по някакъв начин? Какъв е нормалният модел в едно семейство в което цари спокойствие, хармония и щастие? Доколкото разбирам, моят любим иска да намали работата скоро, тъй като от години ходеше на няколко работи, за за успее да си купи малко жилище с малка помощ от родителите му. С всички работи изкарваше около 1000 лв, но вече не издържал и нямало да се скапва от работа докато падне. Притеснява ме и аз като взимам 500 лв как ще живеем нормално. Също и съм привърженик на това, че мъжът е този който трябва да изкарва парите в семейството и да се грижи за това жената до него да е щастлива, за да може и семейството да е щастливо, като е спокойна, отпочинала и допринася за семейния уют. И сега някак като разбирам, че той ще изкарва някакъв минимум, а също и животът ми се вижда ужасен. Цял живот само работа и пак без възможности. Това ли е реалният живот - работа, безпаричие, вечна умора и непълноценност дори за секс...

# 1
  • Мнения: 1 755
Парите ни са общи, правим бюджет и разпределяме. В момента съм в майчинство втора година и основният доход е от мъжа ми.
Не смятам, че мъжът ми е длъжен по принцип да изкарва повече, смятам че семейството е едно цяло и всички се подкрепят. Имало е и периоди, когато той е вземал малко. Винаги съм го подкрепяла и съм знаела, че това са периоди.
Но за мен отношенията са по-важни от парите.

# 2
  • Evil thoughts can hide, I'll help release the mind I'll peel away the skin, release the dark within.
  • Мнения: 1 326
Ти семейство ли си с него или сте гаджета? Прави ми впечатление израза "да си купи" жилище. За него ли купува или за вас? Някак от написаното ми изглежда, че той мисли за себе си, не за семейство.

# 3
  • Мнения: 5 262
Изобщо не се занимавам с парите, знам че мога да разполагам с тях . С какво има да ме глези някой ? Ме , те, аъ , той , аъ , вие ... няма такова нещо. Има НИЕ . Ние можем да разполагаме с толкова ,ние можем да се глезим или не ... При нас има НИЕ.
Иначе за какво семейство говорим?

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Няма правилни и неправилни модели. Всичко зависи от конкретните хора и това което е подходящо за тях. При всеки е различно. У нас аз изкарвам доста повече от мъжа си и винаги е било и ще бъде така, поради спецификата на образованието ни. Аз оперирам със семейния бюджет, защото той не се справя, а и не иска. Но това работи при нас. При други е друго.
Не съм обаче съгласна, че мъжът непременно е длъжен да изкарва парите в едно семейство. На теб ако ти кажат, че готвенето, чистенето и децата са изцяло и само задължение на жената как ще го приемеш? Минаха тези времена отдавна. И двамата трябва да изкарват пари, и двамата трябва да помагат в домакинството. Кой с каквото и колкото може. А ти като искаш повече пари си намери по-добра работа или начин да си повишиш образованието. Не може да очакваш той да се съсипва от работа, за да си ти "спокойна и отпочинала". Не е и длъжен.

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 162
Имам познати,двойка,които всеки път като излезем си делят сметката.Той си живее с неговата заплата,тя с нейната.И това аз не го разбирам....
Иначе с моя приятел доходите ни са общи,той също като твоя взема 1000лв,но си работи на една работа,аз вземах 500лв като теб и си мислех,че живеем зле,но после дойде време в което аз напуснах и тогава видях какво е да живееш лошо Grinning в момента продължаваме да сме само на неговата заплата,понеже започнахме самостоятелен бизнес в който работя само аз и следователно се издържаме само с неговите пари.Трудно е,наистина е трудно да изкараш месеца с 1000лв,но все съм благодарна и на това.
Като цяло...и аз съм на мнение,че е за предпочитане мъжа да вади повече пари за да издържа семейството си,но ако виждаш,че човека до теб прави всичко възможно за да сте добре,работи на няколко места,чуди се от къде да изкара още някой лев само за да сте добре - това е достатъно.Поне за мен Simple Smile

# 6
  • Мнения: 38 947
Айй, госпойцата дет рева, че половината гарсониера не е предписана на нея  Joy

Сега за парите ли го хвана? Боже, боже.

# 7
  • Мнения: 2 838
Ние живеем на семейни начела, нямаме брак и не знам дали някога ще имаме. Финансите ни са общи. Парите се събират на едно място и всичко се плаща с тях. Когато имаме възможност си купуваме неща лично за нас си, дали дрехи, дали козметика, всеки сам си решава. Не ме е лишил от нищо, което съм пожелала. Не сме с големи доходи, но успява ме да си угаждаме.
Твоят мъж защо не се опита да намери някоя работа с по-висок доход? Да работиш на две или три места за хиляда лева е безсмислено. Къде живеете? Плащате ли наем, ипотека? Има ли възможност дори за сезонна работа, но с по-висок доход?

# 8
  • София
  • Мнения: 2 834
Откакто сме семейство, финансите ни са общи. Имало е период, в който аз съм изкарвала повече пари, после поравно, сега той изкарва в пъти повече от мен. Във всеки един от тези периоди всеки от нас е харчил необходимото за себе си, без да иска разрешение, но съобразявайки се на първо място с нуждите на семейния бюджет. Когато става въпрос за големи разходи, обсъждаме въпроса заедно и взимаме решение. Това с отделните сметки на партньорите не го разбирам - нали имаме общо домакинство, общи деца, общи цели, общ живот...

# 9
  • Мнения: 18
Как успявате да живеете с мислите, че няма да можете да си купувате любимия шоколад или друго всеки ден? Или пък, като искате да си купите нова чанта, околоочен крем, трябва да го съгласувате и да се пресметне дали има пари за това. Звучи ми много потискащо. Нали ще сме семейство и всичко ще е общо, няма как да пръсна 100 лв без да се обсъди. И парите, като не достигат все за нещо, най-вероятно ще получавам упреци. Ще каже и аз искам да пръсна 100 лв за себе си, често ли е... Ами, то излиза, че човек като живее сам е по-добре. Чувала съм, че с мъжа на една жена трябва да и е хубаво, защото зле може и сама...

# 10
  • Мнения: 884
.

Последна редакция: чт, 21 юни 2018, 10:58 от Ina_Ih

# 11
  • Мнения: 38 947
Ми хващаш се на по-добра работа и си напъваш мозъка да изкараш някой лев повече.
Направо се потрисам от теб, честно.
Първо орева форумът как не ти е предписал половината жилище, сега пък ти е длъжен да ти изкарва шоколадите.

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
И сам да живееш пак като искаш да се купиш нова чанта трябва да си направиш сметка дали можеш да си го позволиш, кога може да си го позволиш и каква точно чанта може да си позволиш. Нищо не става без да си правиш сметката. Независимо колко са парите и от къде идват. Да харчиш за дреболии без план и сметка е най-сигурния начин вечно да си без пари. На мен ми се струва, че ти нещо се глезиш повече от необходимото.

# 13
  • Мнения: 884
Или иска той да изкарва повече пари и да дава повече на нея,не за жилище и така.

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 565
Също и съм привърженик на това, че мъжът е този който трябва да изкарва парите в семейството и да се грижи за това жената до него да е щастлива, за да може и семейството да е щастливо, като е спокойна, отпочинала и допринася за семейния уют. И сега някак като разбирам, че той ще изкарва някакъв минимум, а също и животът ми се вижда ужасен.

Tи верно ли това каза? Чакай, че 7-8 пъти го чета. Мъжът трябва да е водеща фигура в едно семейство, според моите виждания, ама да се скапва, за да е щастлива жената, "като е спокойна отпочинала и допринася за семейния уют", нЕкак ми се чини малко нагличко. Всъщност, толкова не разбирам вижданията ти, че чак не знам как да отговоря.

Общи условия

Активация на акаунт