Намаляла кърма при цикъл

  • 2 146
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 15
Здравейте,бебето ни е на 4 месеца и сме на смесено хранене. Нощем сме на кърма ,през деня ,най-често вечер се налагаше да дохранвам. Преди два дни ми се възстанови месечния цикъл и забелязвам,че имам намаление на количеството мляко. Като поставя бебето на гърдата ,започва да нервничи мн.бързо и се налага да дохранвам по-често. Имал ли е някой друг подобен проблем?

# 1
  • Мнения: 410
Моето бебе е на 6 месеца и сме само на кърма/започнала съм захранване вече/. Наистина по време на цикъл ми намалява кърмата и бебето иска да сучи по на често.

# 2
  • Мнения: 8 850
Кърмата ти намалява, защото даваш добавка и няма достатъчно стимулиране, а не защото си в цикъл. Слагай бебето по-често на гърда и ще ти се увеличи кърмата. Особено вечер. Главно нощем.

# 3
  • Мнения: 485
https://www.google.bg/amp/s/xedra.wordpress.com/2009/01/16/menstruation/amp/

И по-точно:

Възстановяването на менструацията не е причина за спиране на кърмата. Някои майки наблюдават леко намаляване на количеството мляко в дните преди цикъла. Бебето може също да е неспокойно, да се дърпа от гърдата, да суче кратко и да е ревливо. Това може да се дължи както на намалената сила на струята, така и на леките промени във вкуса на кърмата заради нормалните хормонални промени около цикъла (повишава се количеството на натрий в млякото, от което вкусът му става малко по-солен от обичайното).

Важно е да знаете, че тези промени са временни и обикновено преминават след започването на цикъла или до ден-два след това. По-честото кърмене помага  бебето да е по-спокойно и по-бързо да се навакса физиологичния спад в количеството.

По-големите кърмачета по правило реагират много по-слабо на тези промени или може да не реагират въобще. Колкото по-малко е бебето, толкова по-вероятно е промените в количеството кърма  и поведението на детето да са по-забележими (вероятно защото първите месеци са периода на калибриране на количеството и хормоналните промени се отразяват по-силно).

Според някои източници намаляването на кърмата около цикъла има връзка с намаляването нивата на калция в кръвта, което нормално се случва в периода от средата на цикъла (след овулацията) до 2-3 дни след началото на кървенето.  При някои майки вземането на добавка от калций и магнезий в съотношение 2:1 от средата на цикъла до 2. ден от кървенето може да помогне да се избегне както намаляването на млякото, така и болезнените спазми през първите няколко дни на кървенето.

/Цитирам от посочения по-горе сайт/

А това вече са лични мои наблюдения:
И при двете ми деца забелязвах известно раздразнение, когато ми дойдеше месечния цикъл. При мен също имаше известно намаляне на кърмата. Не е нещо фатално. И баткото /преди/ и малката /все още/ са изключително кърмени деца и не са приемали адаптирано мляко /освен първите три дни в родилното/.
Давай на бебчето да суче по-често.

Успех!!!

Последна редакция: сб, 23 юни 2018, 00:17 от Radost_79

# 4
  • Мнения: 15
Кърмата ти намалява, защото даваш добавка и няма достатъчно стимулиране, а не защото си в цикъл. Слагай бебето по-често на гърда и ще ти се увеличи кърмата. Особено вечер. Главно нощем.
Тъй като това е второ дете и с първото имах голямо желание да кърмя на всяка цена,се убедих ,че каквото и да правя се налага дохранване. Първия път един два месеца,бебето си беше само на гърдата и си беше гладно, не наддаваше добре и се наложи да дохранвам,като се опитвах да е минимално. Сега процедирам така,че всеки път давам гърда и ако ,бебето е недоволно и изглежда гладно дохранвам.Нощем сме изцяло на кърма,през деня понякога не дохранвам,но вечер вече няма как,суче малко и заплаква ,т.е си е гладно. Каката е кърмене до 1,5 години и цикъла тогава ми се възстанови на 10 месеца ,но не съм имала този проблем. Не си мислете,че не съм опитала всичко за да стимулираме лактацията,но ми прави впечатление,че ако кърмя по-често усещам гърдите си празни,ако има интервал от 3 часа и повече са пълни.Днес увеличих чайовете за лактацията,дано има ефект.
Д

# 5
  • Мнения: 13 618
Почнеш ли да даваш добавка, кърмата намалява. Аз бях с цикъл име на 40 ден след раждането и двата пъти. И двата пъти кърмих над една година. Заливах се с кърма . Дъщеря ми отказваше да суче - цедях се всеки три часа първите шест месеца. После поразредих.  Казах че повече няма да се цедя, а ако второто дете откаже да суче ще я караме на АМ. Синът ми се случи да е изключително кърмене осем месеца а на една година беше 12 кг. Гърдите ми бяха отпуснати но отгде толкова кърма не знам. Не е пил вода до година и два месеца. Кърмата му беше водата. Просто всичко е обвързано. Почнеш ли да дохранваш, отлагаш следващо хранене.  Отложиш ли го стимулацията на лактацията намалява.  

# 6
  • Мнения: 8 850
Обърнете се към консултант по кърмене.
Според мен не е нужно да давате добавка.

Общи условия

Активация на акаунт