Заслужава ли си да изплащаме имот на сина в София?

  • 10 769
  • 115
  •   1
Отговори
  • Мнения: 52
Синът ми - 24 годишен, завърши образованието си в София и започна работа. За сега не смята да се връща в родния си град. Има желание да си купи жилище, със заем естествено, като имаме 40 х.лв.
От няколко месеца следя обявите и съм в потрес от цените. За по-голям заем от 80 х.лв. въобще не мислим. Заемът ще се изплаща от двамата ни. Надяваме се за около 110 х.лв. да намерим нещо прилично.
Вие как бихте постъпили, бихте ли го подкрепили в това негово желание?

Последна редакция: вт, 26 юни 2018, 17:17 от Не се сърди, човече

# 1
  • Мнения: 247
Негов избор е къде ще живее. Но не бих му плащала кредита. От къде на къде. Пълнолетен е, работи, взема решения за живота си, ами да си ги реализира сам.

# 2
  • София
  • Мнения: 6 010
Смятам, че е по-добре да поработи още няколко години, да си стъпи на краката, да стигне ниво на заплата и сигурност и тогава да купува. Предполагам, че в момента е под наем и му се иска да си изплаща свое вместо да плаща на някого, но ми се струва рано да се заробва с кредити.

А със сумата, която сте готови да дадете няма много голям избор и ще трябва да прави големи компромиси.

# 3
  • Мнения: 46 492
Определено не бих тръгнала да му купувам имот за 100 + хил. евро.

40 000 са сериозна помощ. Останалото да прецени колко кредит може да изплаща и да купи 1-ст, 2-ст. за 50+.
Когато възможностите му нараснат за имот от другата стойност, и ако има желание, тогава да си продаде този и да купи по-скъп. Или да го пусне под наем и да си помага за другия кредит.

Грешката е моя, видях, че говорите за лева, значи да, мисля, че добре сте се насочили.

Последна редакция: ср, 27 юни 2018, 16:31 от Не се сърди, човече

# 4
  • Мнения: 12 725
Синът ми - 24 годишен, завърши образованието си в София и започна работа. За сега не смята да се връща в родния си град. Има желание да си купи жилище, със заем естествено, като имаме 40 х.лв.
От няколко месеца следя обявите и съм в потрес от цените. За по-голям заем от 80 х.лв. въобще не мислим. Заемът ще се изплаща от двамата ни. Надяваме се за около 110 х.лв. да намерим нещо прилично.
Вие как бихте постъпили, бихте ли го подкрепили в това негово желание?

Ако правилно разбирам, Вие нямате намерение да живеете в този апартамент, имате си някакво жилище, а този апартамент е за младежа.
Аз не бих подкрепила, ако ще трябва аз да участвам в изплащането.
Схемата "заем вместо наем" не винаги работи. Хора си губят работата например. Лихвите драстично се качват. Апартаментът (ако не е напълно готов) така и не става готов и се изплаща "заем + наем".
Така че ако младежът има някаква идея, хубаво е да си я реализира на свой риск, за да не бъдете завлечени и двамата.
Тези 80 хиляди колко години ще се изплащат? За това време може да стане какво ли не...

Видя ми се добра идеята на Не се сърди човече, той да се насочи към малко жилище, ако иска непременно сега да купува, с тенденция да купи по-голям, като му нарастнат възможностите.
Но може и да купи по-нататък, като посъбере парици, в момента инфлацията не е голяма и 40те хиляди няма да се затрият.

# 5
  • Мнения: 46 492
...Лихвите драстично се качват...
С другото съм съгласна, само да не ги плашим с лихвите. Досега само са падали драстично, качването, когато го е имало е били съвсем минимално.

# 6
  • Мнения: 1 483
Аз бих посъветвала младежът да се позастои на работата поне 2-3-4 години и тогава да мисли за кредит. Просто с няколко години опит зад гърба ще има по-големи шансове да намери бързо нова работа, ако нещо се случи. Ще има една идея по-големи спестявания и, когато му увеличат заплатата, ще може да поеме по-висока вноска. Не си струва още от сега да вземе нещо евтино и мизерно. За кредита и аз съветвам да го изплаща само той, нека вашата помощ да отиде за самоучастие и обзавеждане, но не пишете кредит на свое име.

# 7
  • Мнения: 29 276
Ако имате само 40 хил. лв. не ви съветвам да ги влагате, в каквото и да било.

Ако са ви едни излишни 40 хил. лв. може да му помогнете за първоначална вноска, а младежът да си плаща кредита. Доста голяма помощ са си 20 хил. евро. Но, по мое мнение, сега не е моментът за покупка, цените са много високи. Не знам дали ще се намалят или увеличат.  newsm78 Има доста теми и съвети за пазара на имоти, може да прочетете.  Peace

# 8
  • Мнения: 52
Благодаря за мненията.  Споделените ваши мисли в голямата си част се въртят и в моята глава.

# 9
  • Мнения: 13 243
Бих го подкрепила и ако имам възможност ако си промени мнението да изплащам кредита.
А за момента за покупка, така си е в момента цените са високи. За 55 хиляди евро нямате особено голям избор какво да вземете.

# 10
  • София
  • Мнения: 7 987
Категорично не бих се вкарвала в заем, за да изплащам жилище на 24-годишния ми син. Тепърва ще се ориентира в живота, ще се локализира, ще се ориентира професионално.
За 55 хил.евро в момента може да се купи нещо малко и компромисно, а целият риск за кредита ще лежи на вашите плещи. Утре ще реши, че му се живее в чужбина, а вие ще се чудите как да се отървете от кредит за жилище, купено на високи цени.

# 11
  • Мнения: 9 855
Ще го подкрепя и ще купя нещо малко, но ново. Студ град не е зле за тази цел. Или дружба - там ще има и метро в един момент. Или е Малинова долина цените са около 900 евро за квадрат. Но при условие че той поеме отговорността за изплащането на кредита, доколкото е възможно.

Е провинцията родителите оставят самостоятелно жилище на младите и се изнасят на село, а за София това защо да е табу?
Не смятам, че цените ще падат-купете каквото можете час по-скоро, защото спестените ви пари утре ще сте ги изхарчили за буквално за нищо

# 12
  • София
  • Мнения: 16 005
Бих го подкрепила с готови пари и помощ при изплащане на кредита - когато и колкото мога.
Но нека да е на негово име. Бихме избрали нещо ново, малко в Студ. град.
Дори и да реши да се връща при вас или да замине в чужбина ще се дава лесно под наем или продажба.

# 13
  • Мнения: 4 808
Синът ми е на 29 години и едва сега започна да се замисля за покупка на жилище в София, където живее от няколко години. С идеята, че по-добре да плаща ипотека вместо наем. Можем да му помогнем само с няколко хиляди лева, но той каза, че не иска пари, иска само да знае, че ако нещо закъса с вноските, сме насреща. Освен това смятам да му помогнем и с част от обзавеждането, той повечето мебели вече ги има. Той работи, отделно развива частен бизнес и досега всичките му пари се влагаха в бизнеса. Ориентирал се е към апартамент с една спалня, за момента толкова са му силите. Радвам се, че поема отговорност за живота си и се простира според възможностите си. Ще помагам колкото мога, но не бих изплащала аз целия кредит.

# 14
  • Мнения: 10 993
Аз с риск да стана смешна, ще кажа, че купих апартаменти и на двата си сина още като бяха бебета. Единия още го изплащам. Та в тази връзка за мен лично си струва вие да купите жилището, защото то ще е ваше, а синът да живее в него, докато си събере пари или се събере с жена, да си изплащат общо. Но това само ако имате възможност. Не знам дали цените ще се качват или ще падат. Каквото дойде. В момента обаче споредм мен жилищата са много скъпи, аз успях да ги купя когато цените бяха на половина от сегашните.

Общи условия

Активация на акаунт