Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 4 юли 2018, 21:35 ч.

А коя книга четат в момента децата ви? - 8

• 12 278
  • 112
  •   1
Отговори
  • Sofia
Замисляли ли сте се защо едни деца обожават да четат, а за други книгата е истинско наказание? Тъй като децата като цяло получават едно и също образование, всичко останало е в ръцете на родителите.

За да прояви детето интерес към четенето, трябва да нещо да го привлече към този процес. Някои родители, които се умиляват от гледката на четящото съседче, постоянно се карат на своите деца, че дори не поглеждат книгата.

Огромна грешка е да се поставя норма на детето – например да не му се разрешава да излиза от дома, ако не е прочело поне пет или десет страници от определена книга.

Дори да спазва това правило, детето ще намрази четенето, а в най-лошия случай ще получи нервно разстройство, което може да се съпровожда от тотален отказ за възприемане на каквото и да е обучение.

Много деца, обучени по стандартните училищни методи, не могат да работят с текст. Те имат стестнен мироглед и при тях не е развито образното мислене дори и в малка степен.

Ако искате да научите детето си да обича книгите, никога не го карайте да чете само полезни книги. Купувайте му комикси и детски списания. Карайте го понякога да рисува само комикси.

Ако виждате, че детето скучае, докато чете, не го карайте да чете текста докрай. Четенето трябва да се свързва от хлапето единствено и само с чувство на удоволствие.

Не критикувайте липсата на желание за четене – все пак децата имат толкова източници на информация, които им помагат да възприемат всичко много по-бързо.

Четете редовно на детето, личният пример е много важен. Когато стигнете до интересно място, дайте на детето да дочете страницата, за да види само какво се е случило.

Купете няколко книги за детето си и му направете лична библиотека. Чувството, че е собственик на малка библиотека, ще го накара да се чувства по-голямо.

Ако не можете да отделите достатъчно време на детето, използвайте аудиокнигите, пускайте му дискове с приказки, които да слуша преди лягане.

Източник: ezine.bg

# 1
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯

Благодаря, морена.

тази си я чете сам - бавничко му върви Simple Smile

а тази четем двамата. защото не бях я чела. не харесвам превода, а и често се налага да обяснявам нещо, което е от друга книга. но е забавно и за двамата. Simple Smile

# 2
 Записвам се, за да не изпусна темата.

Morenа, много ще се радвам да споделиш твоята дъщеря какво чете.

# 3
В момента чете Питър Пан, адаптирана level 1, адаптирана.

# 4
  • Sofia
Юна, благодаря за вниманието! Simple Smile
Моята е на трета книга от трилогията на Златко Енев, много ѝ харесват, гълта ги за нула време. Simple Smile

# 5
  • Пловдив
Току що свалих на Киндъла всички книги от списъка за 10 клас. Има ги в Читанка. НО никакво желание за четене от страна на дъщеря ми. Първият въпрос, който задава винаги е "колко страници е книгата" и започва едно пазарене, все едно сме на битака. Направо ме е срам.

# 6
аз съм склонна да чета с него книгите от задължителния списък, ако не му харесват, а той да чете това, което му е интересно.
той е за пети, не за 10 клас, но май възрастта няма голямо значение - чете което му е интересно, а аз се радвам, че чете.

# 7
Току що свалих на Киндъла всички книги от списъка за 10 клас. Има ги в Читанка. НО никакво желание за четене от страна на дъщеря ми. Първият въпрос, който задава винаги е "колко страници е книгата" и започва едно пазарене, все едно сме на битака. Направо ме е срам.
И при моя син е вечно пазарене "по колко страници" (първи за втори клас). Но той е доста малък.
Но, има и нещо друго - щом е в задължителния списък, даден в училище, четивото априори си губи част от чара.

# 8
не съвсем. вярно е за по-голяма част от книгите, но има изключения.
гръцките легенди се явяват в трети поред списък. а сме ги чели заедно още преди да имаме списъци със задължителна литература. Simple Smile
и все са били интересни.
сега имаме ранно предупреждение Simple Smile че наистина ще трябват в пети клас.
обясних му, че трябва да си ги припомни и да се опита да научи кой кой е защото ще трябват догодина.
той с такава стръв се хвърли да ги чете... даже преглежда трите (или може би са четири) различни издания за да види дали има разлики Simple Smile Simple Smile

този ентусиазъм липсва при останалата препоръчителна лтература - приказки от различни автори и държави. и те са в н-ти пореден списък. Sad

# 9
И при по-малкия ми син тази година много се промени отношението към четенето. Като цяло 4ти клас мързелът го превзе. Минали ваканции с удоволствие прочиташе поне 12-13 книжки, но тази ще е мъка...
Ето какво му сложих в багажа като книжки за лятото, пък той да си избира: "Чудо", трилогията на Зл. Енев, "Хари Потър", "Къщата на тайните", "Полиана", няколко на М. Марпурго (много е прочел, но то и много има, така че все още има някоя непрочетена), "Принцът и просякът"(нея той си я избра), любимия Д. Уолямс, Серафина и...- трилогията, "Черният красавец", Дракони в ...-Т. Парачет, "Съкровището от зеленото езеро", "Момичето, което можеше да лети". Избра да започне с М. Марпурго като най-тънка книжка, след това продължи с Принцът и просякът, но каза, че му е скучна и я остави. Сега чете Съкровището... Да видим дали ще я дочете...

# 10
Моята дъщеря чете денонощно, но се изприщва при споменаване на словосъчетанието "задължителна литература". Не мисля, че някога ще мога да я накарам да прочете и една книга по задължение. Ясно е, че филология няма да учи Grinning
Иначе лично аз мисля, че в училище могат да минат и само с откъсите от книгите, които се изучават. Не е задължително да се четат целите книги, ако децата не ги влече.

# 11
И аз мразех задължителните списъци  Embarassed
Моето дете чете няколко неща накуп, слуша и за Туфо, като чета на сестра му. Купих и една много сладка книжка за сексуално образование, с чудни картинки, каза ми - ама за деца ли са тези глупости  Joy
Иначе чете за Никола една книжка с разказчета и комикси, Емил от Льонеберя, Пинокио, Алиса в страната на чудесата, Ласи, по малко ту от едната, ту от другата...

# 12
  • София
Заинтригува ме трилогията на Златко Енев,ще я потърся.
Дъщеря ми чете "Лютата лелка" и веднага след нея е приготвила "Плъхбургер" Simple Smile
Сина ми започна "Песен за огън и лед", и паралелно с това задължителната литература за 7ми клас.

Последна редакция: чт, 05 юли 2018, 10:33 от slan4ogled

# 13
    Благодаря,за новата тема, Моренка!  Липсваше ни тук,както и четящото Гушканче!😍
Дъщеричката/11год./започна "Две години ваканция", Жул Верн.Приличала и на "Песента на делфините",от Лорън Сейнт Джон,но много ,много по-интересна!😉

# 14
Сина ми започна "Песен за огън и лед", и паралелно с това задължителната литература за 7ми клас.
В седми клас? Уау, не е ли малък за точо тази книга?

# 15
Ооо, "Две години ваканция" на Жул Верн е страхотна-от любимите ми от моето детство. Ще я добавя и аз в предложенията към моя 11-годишен.

# 16
  • Sofia
Ру  Hug Heart Eyes
Слъчоглед, моята чете Златко Енев на Киндъла. Реалните книги са трудни за намиране.
И аз благодаря за идеята за Жул Верн!  Simple Smile
Нашата (вече бивша за съжаление, ще е 5 клас щерката) класна винаги даваше препоръчителен списък с уточнението, че това са само идеи/предложения и най-важното е да четат децата, пък каквото им харесва. Та така, до сега не е чула Гушкан за задължителна литертура, но предстои предполагам. Close  Поне е достатъчно голяма, та да не се впечатли от израза.

Последна редакция: чт, 05 юли 2018, 18:41 от Morena

# 17
  • София/Варна
Дребосъчка още се бори с М. Морпуго, но книгата е 400 страници и е най-дебелата, която е захващала. Освен това тук на морето има много забавления - плаж, басейн, приятели и ѝ остава доста малко време за книги Simple Smile
Баткото изостави засега Хари Потър и преполви една от книжките от поредицата Страховитото в географията.

# 18
  • Варна
Здравейте в новата тема Simple Smile!
Моят младеж чете .

В седми клас? Уау, не е ли малък за точо тази книга?
И аз съм на мнение, че е за 18+.

# 19
Здравейте в новата тема Simple Smile!
Моят младеж чете .

Може ли отзиви? Че търся точно някакво епично фентъзи.

Купих на дъщеря ми "Камен и пиратите от 5г" и тя само като я видя, я захвърли възмутено. Не съм сигурна, че ще успея да ѝ предизвикам интереса повторно, но ще пробвам.

# 20
дадох на малчо да чете "две години ваканция".
Simple Smile Simple Smile идеята го заинтригува, за книгата още нямам инфо. Simple Smile Simple Smile

# 21
  • София
Morena, благодаря за съвета,ще ги сваля и аз на Киндъла.
От Читанка ли ги взе?

# 22
  • София
Morena, благодаря за съвета,ще ги сваля и аз на Киндъла.
От Читанка ли ги взе?
Не я видях в читанка и аз ще помоля за информация.

Вчера почна Вечните скандинавски легенди.
https://egmontbulgaria.com/neshanal-dzhiografik-51/vechnata-skan … -mitologija-p2796

# 23
Моят син започна: .

# 24
  • Sofia
Поредицата на Златко Енев е в МБ.

Щерката е започнала

вместо 2 книга от поредицата, понеже беше при баба си, а няма номерация на книгите в ел. варианта.

# 25
  • Варна
...
Може ли отзиви? Че търся точно някакво епично фентъзи.
...
В момента е в застой, първа седмица от ваканцията е и е позарязал четенето. Каза, че му е много интересно да чете за единият от героите и с нетърпение очаква моментите с негово участие. Друг му бил скучен, като цяло му е интересно макар да нямало кой знае каква динамика(или поне не такава каквато е очаквал). Щом взе втората книга от библиотеката за мен е показателно, че поредицата ще бъде дочетена до край.

# 26
  • Sofia
Моята реши да продължи с

която беше започнала наскоро (преди да забележи Зл. Енев  Laughing) Предлагах ѝ да набавим съкратения вариант на Пан, но не пожела. Да видим колко време ще я мотае тази и няма ли пак да я прекъсне. Интересно ѝ е, въпреки че е чела други издания на митовете.
Иначе препръчителният ни списък включва тази и всичко останало е вече четено.

# 27
  • Най-красивия град
Дъщеря ми на 9 години в момента чете,,Румцайс,,.В препоръчителния списък е.
Харесва и.

# 28
Чете в момента осмата книга на Х.Потър. Може ли да ми кажете от къде мога да намеря цялата поредица за ел.четец?
Преди това прочете Чудо на Паласио.
И моя любима на тази възраст беше 2 години ваканция, но за нея се оказа скучна и не я довърши. Предложих и Тайната градина, но нещо я достраша и нея не довърши....странно.
Морена, какво е МБ? Мерси.

# 29
  • Sofia
mama_na_nana, Хари Потър ги има в Читанка, а ето МБ - http://mailbooks.net/

# 30
Предложих и Тайната градина, но нещо я достраша и нея не довърши....странно.
В Хaри Потър имa много по-стрaшни нещa, отколкото в "Тaйнaтa грaдинa", която всъщност е достa безобиднa. Но aко детето е чело много фентъзитa, въобрaжението му може дa предположи всякaкви стрaхотии покрaй зaгaдките в книгaтa.

# 31
  • у дома

Дъщеричката/11год./започна "Две години ваканция", Жул Верн.Приличала и на "Песента на делфините",от Лорън Сейнт Джон,но много ,много по-интересна!😉

Ето препоръчителния списък за лятно четене по география от госпожата в училище-по бел е друг-детето ми е на 12 г и ще бъде 6 клас

СПИСЪК за лятно четене по география
Капитани на фрегати-Николай Чуковски
Един сокол лети-Уилбър Смит
от Жул Верн
Децата на капитан Грант
Капитан Немо
Пътешествие до центъра на Земята
Тайнственият остров
Две години ваканция

# 32
Дребосъчка още се бори с М. Морпуго, но книгата е 400 страници и е най-дебелата, която е захващала. Освен това тук на морето има много забавления - плаж, басейн, приятели и ѝ остава доста малко време за книги Simple Smile
Баткото изостави засега Хари Потър и преполви една от книжките от поредицата Страховитото в географията.

Коя книга на Морпурго? Харесва ли се Simple Smile Дъщеря ми изчете две (тънички) на един дъх: за Моцарт и за еднорога.

„Баба праща поздрави” не е ли много тъжна...

# 33
  • София/Варна

Коя книга на Морпурго? Харесва ли се Simple Smile Дъщеря ми изчете две (тънички) на един дъх: за Моцарт и за еднорога.

Ето тази

# 34
  • София
Хареса ми списъкът с книгите по география, ще препоръчам някоя по- натам.

Иначе той продължава с ултра детски книжки, като Зайчето Питър - Беатрикс Потър
http://detstvoto.net/index.php?newsid=1512
и полукомиксови Страховитото в географията - Разярените реки
https://egmontbulgaria.com/strahovitoto-v-geografijata-158/razjarenite-reki-p571
С което приключи с наличните от поредицата.

Последна редакция: вт, 10 юли 2018, 10:31 от mmm_

# 35
До сега не бях чувала за списък с книги по география.
Не харесвам Жул Верн как пише и не ми се вярва дъщеря ми да би могла да се пребори с него, но историите му чисто сюжетно са интересни и ако има някъде адаптирани в по-кратка форма, дори аз бих ги прочела.

# 36

Ето тази

Не е ли тъжна и тя?

# 37
  • София/Варна
Девойката сподели, че едновременно е и тъжна, и смешна.

# 38
  • Sofia
Моята пък е започнала

# 39
От една спирка си купи "Приказки от 1001 нощ" и потъна.

# 40
Книгите на Морпурго за каква възраст са подходящи?
И свързани ли са или няма значение в какъв ред ще се четат?

# 41
  • Sofia
Щерката започва

Според мен книгите на М. Морпурго са за 9+ години, но не всички, гледайте анотациите. Не са поредица, абсолютно самостоятелни са.

# 42
  • София
Дъщеря ми (11 г) туко-що завърши "Стъклените деца" на Кристина Улсон и много я хареса. Ще й купя и продължението - "Сребърното момче". Рядко харесва толкова някоя книга, затова моля, ако някой може да препоръча нещо подобно.

# 43
Споделете, моля, какво четат вашите 15г деца. Големият ми син не обича класическите книги (старите книги от моето детство), а предпочита по-модерна тематика. Миналото лято чете А. Хейли-Летище, Баба праща поздрави и..., и Джон Гришам-първата от поредицата за Теодор Буун. Всички много му харесаха. Но коя да му предложа тази година... Опасенията ми са, че новите книги често не минават без жестокост, насилие, а все пак е на 15...
Попаднах на Джон Грийн наскоро - Костенурки до безкрая. Е не беше много като за мен книгата, но за тийна ще стане. Колебая се и за Карлос Р. Сафон-Сянката на вятъра.

# 44
  • Sofia
Моята започва

# 45
  • у дома
Споделете, моля, какво четат вашите 15г деца. Големият ми син не обича класическите книги (старите книги от моето детство), а предпочита по-модерна тематика. Миналото лято чете А. Хейли-Летище, Баба праща поздрави и..., и Джон Гришам-първата от поредицата за Теодор Буун. Всички много му харесаха. Но коя да му предложа тази година... Опасенията ми са, че новите книги често не минават без жестокост, насилие, а все пак е на 15...
Попаднах на Джон Грийн наскоро - Костенурки до безкрая. Е не беше много като за мен книгата, но за тийна ще стане. Колебая се и за Карлос Р. Сафон-Сянката на вятъра.

Моето през октомври ще навърши 16г-мога да ти споделя какво е чел,но дали има насилие и жестокост идея нямам,защото отдавна не чета това,което децата ми четат...
В момента чете тази https://bgdlb.ms01.st.msrv.stor.bg/prdimg/226592/koralajn-nijl-gejmyn.webp - като цяло е фен на Геймън, Карлос Р. Сафон,Тери Пратчет и прочие...Ама честно казано моето и отдавна не иска да му препоръчвам книги-сам си ги харесва в книжарницата или библиотеката.
Тази поредица https://www.book.store.bg/c/p-pc/id-9693/knigi-ot-ransym-rigs-ransom-riggs-.html също е изчел...
Обаче списъка за 10 кл по литература е убийствено дълъг,макар че има и интересни книги в него...

# 46
Щерката започва

Според мен книгите на М. Морпурго са за 9+ години, но не всички, гледайте анотациите. Не са поредица, абсолютно самостоятелни са.
Две от децата ми прочетоха 3 книги(Песента на делфините,Белият жираф и Последният леопард) от поредицата и определено се заинтригуваха.Препоръчвам с две ръце!

# 47
  • Варна

Трудно е да няма жестокости и насилие. Според мен подходящи за възрастта са :"Пътят на кралете", "Играта на Ендър", "Игрите на глада", "Лабиринтът", "Скитница", "Дивергенти".

# 48
Като видях изброените и се сетих за тази: http://azcheta.com/gregor-gornozemeca-suzan-kolins/

# 49
  • Sofia
Щерката размисли и заряза "Казанската звезда" засега, а чете:

bobsi81, и моята харесва поредицата и не само, а авторката изобщо. Тъкмо ѝ качих на Киндъла другата поредица - „Загадките на Лора Марлин”. Първата я е чела, но казва, че я е забравила.

А Грегор Горноземеца (1 и 2 кн.) ги чете и харесва и моята щерка (на 10г.).

# 50
  • Sofia
Щерката (10г.) започва:

# 51
Дъщеря ми я чете като част от списъка за лятото миналата година. Никак не я хареса, а на мен това ми беше една от любимите книги.

# 52
  • Sofia
Дъщеря ми я чете като част от списъка за лятото миналата година. Никак не я хареса, а на мен това ми беше една от любимите книги.

И синът ми беше така миналата година!

# 53
  • София/Варна

И синът ми беше така миналата година!
И дъщеря ми я започна, но не  допадна.

# 54
  • Sofia
Ако за Том Сойер говорите, моята пък много я хареса като за начало. Днес пък изрових моята, старото издание и тя я хареса повече, та ще чете нея.

# 55
Предложих и Тайната градина, но нещо я достраша и нея не довърши....странно.

Наистина, ако е чела подобни на Хари Потър или по - страшни книги може да си представи много неща, моята пък си я прочете с интерес и остана доволна. Препоръчвам Том Сойер!

# 56
Момичета, препоръчайте ми научно-популярна поредица за 8-9-10 годишно дете, нещо с основни и интересни факти от географията, историята и културата на България.

# 57
купена е миналата седмица и още не мога да кажа дали всичко в нея ми харесва Simple Smile но Горинич младши (11) е във възторг. ще трябва да минем през Димитровград Simple Smile

сега има и подарък Wink

# 58
Благодаря, изглежда интересна, но сякаш си представям нещо по-детско и за дете, което почти не познава България.  Ще я потърся "на живо" в книжарница все пак.

# 59
  • София
За история препоръчвам http://zlatnoto-pate.bg/bg/catalog/91
Многократно препрочитана от моя син и ползвана, като допълнение към учебника за 4 клас.

Иначе вече не му се чете много. Прочете
На малките — за звездите и планетите от Ефрем Левитан и
DIARY OF A WIMPY KID: Double Down (Book 11).

# 60
Благодаря! Тази книга си бях харесала и в book.store.bg.

# 61
  • София
Момичета, моят младеж (11г.) много хареса творчеството на Павел Вежинов-прочете “Произшествие на тихата улица” и в момента чете “Следите остават”. Може ли да ми препоръчате други книги с толкова увлекателен разказвач и подобен жанр?

# 62
  • у дома
Момичета, моят младеж (11г.) много хареса творчеството на Павел Вежинов-прочете “Произшествие на тихата улица” и в момента чете “Следите остават”. Може ли да ми препоръчате други книги с толкова увлекателен разказвач и подобен жанр?
Рицарят на бялата дама от Хаим Оливер -имаше и филм...
Децата ми харесваха и книгите на Братя Мормареви-може да се пробвате и с тях.

# 63
  • София
Рицарят на бялата дама от Хаим Оливер -имаше и филм...
Децата ми харесваха и книгите на Братя Мормареви-може да се пробвате и с тях.
Благодаря за препоръката. Ще си набавим и рицаря Simple Smile. За братя Мормареви напълно съм съгласна, и моите две деца го харесват, но малкия определено има афинитет към типа теорчество на Павел Вежинов. Жалко, че няма други детски повести от него.

# 64
  • София
В момента е на Вещиците  на Роалд Дал.
Вечер ми преразказва прочетеното, явно много му харесва.

# 65
  • Най-красивия град
Дъщеря ми (11 г) туко-що завърши "Стъклените деца" на Кристина Улсон и много я хареса. Ще й купя и продължението - "Сребърното момче". Рядко харесва толкова някоя книга, затова моля, ако някой може да препоръча нещо подобно.

Дъщеря ми си избра ,,Стъклените деца,, от панаира на книгата във Варна.не знаех,че има продължение.

В момента чете ,,Том Сойер,, която е в препоръчителния списък и много и харесва.

# 66
В момента е на Вълшебното лекарство на Джордж-Роалд Дал.

# 67
но малкия определено има афинитет към типа теорчество на Павел Вежинов. Жалко, че няма други детски повести от него.
Имaше еднa книгa, много подобнa нa "Следите остaвaт". Пaк криминaлнa, пaк с децa, но действието се рaзвивaше нa морето. Един от глaвните герои се кaзвaше Ресен.
Помня и рaзни други откъслечни детaйли, но нито име, нито aвтор.
В случaй, че си спомня, ще пишa.

# 68
  • София
но малкия определено има афинитет към типа теорчество на Павел Вежинов. Жалко, че няма други детски повести от него.
Имaше еднa книгa, много подобнa нa "Следите остaвaт". Пaк криминaлнa, пaк с децa, но действието се рaзвивaше нa морето. Един от глaвните герои се кaзвaше Ресен.
Благодаря Юна! Ако си спомниш ще е чудесно. 🤗

# 69
  • София
Прочете Джеймс и гигантската праскова на Роалд Дал
https://chitanka.info/book/8020-dzhejms-i-gigantskata-praskova

Вчера почна "Призрачни истории" от Р. Л. Стайн
https://chitanka.info/book/8354-prizrachni-istorii

# 70
  • София/Варна
Младежът е очарован от Хари Потър, засега е преполвил Стаята на тайните.
Обмислям каква да е следващата поредица, която да му предложа. Сподели, че му харесва в книгите да има загадки за разрешаване. Може би ще го пробвам с някои криминални класики, да видим дали ще му допаднат Simple Smile

# 71
Може да пробвате поредицата "Детективи с машината на времето" И аз прочетох една от книжките, интересна беше. Синът ми много хареса и поредицата "39 ключа", но от тях не съм се зачитала.

# 72
  • София/Варна
Аз съм чела и двете поредици, може би втората ще му допадне повече, защото "Детективите" е доста детинска (а и има история, която той ненавижда)
Иначе си мислех за нещо от типа на Артър Конан Дойл и Агата Кристи.

# 73
  • София
Започна "Десет приключения на Лиско" на Борис Априлов.
https://chitanka.info/text/2106-deset-prikljuchenija-na-lisko

# 74
  • София
Почна "Плаващият остров" на Жулн Верн.

# 75
  • Бургас
В момента чете ,,Мери Попинз,, но не е очарован.

# 76
В момента е към края на тази

Преди това опита "Том Сойер", но изобщо не можа да я дочете. Не ѝ хареса. Сега е взела от библиотеката "Приключенията  на Лиско". Не знам дали ще ѝ хареса.

# 77
  • София
На 9 год. чете "Крокодилът Гена" и много й харесва. Забавлява се с нея. След това е планирала набързо една от поредицата за Лили чудото и после "Хвърчащата класна стая".

# 78
всичко на Роалд Дал хареса. Simple Smile
Мери Попинз не му хареса. отказа се още в началото на първата книга. не се извинявала, когато греши, дори, когато са прави ги карала да се извиняват или да премълчават...
Скрит текст:
приличала на една от учителките му.

ще трябва пак да я чета. не си спомням точно това от книгата Simple Smile Simple SmileSimple Smile

бубунка, опитайте с "Надолу по вълшебната река"  Simple Smile имахме такъв "руски период"

# 79
  • Пловдив
Мисля, че е "Белият кораб" на Михаил Лъкатник
Аз имах това издание: https://img01-olxbg.akamaized.net/img-olxbg/91286034_5_800x600_k … -oblast-varna.jpg
За съжаление в Читанка я няма. Много я харесвах тази книга.

По темата:
Големият (на 13) препрочита Пърси Джаксън за n-ти път, сега му свалих по препоръка от тийн темата "Артемис Фойл", май му хвана окото. Обаче нали има задължителна литература и се е забил на "Немили-недраги", която пък взе че малко му хареса....

Малката (на 8 ) сега е в почивка Simple Smile Иначе Пипи, Емил, Карлсон и т. н. и т.н.

И двамата много обичат да четат, което много ме радва.

Последна редакция: чт, 30 авг 2018, 15:42 от katjushka

# 80
  • ту тук, ту там
И моят син (7г) не хареса Мери Попинз и я заряза. Много хареса Антон и Точица, както и Роалд Дал, досега е прочел Чарли и шоколадовата фабрика и Семейство Тъпашки. В момента чакаме други две (забравих имената - за крокодила и за г-н Фокс), а дотогава се мъчи със Сакъз Сардуня, обаче не му харесва - момичешка била. Може и да е прав, ще я прочета и аз. 🙂

# 81
Днес взех на дъщерята ето тази книга

# 82
Днес взех на дъщерята ето тази книга

Имаме я и ние в списъка. Пиши моля те после как ти се струва? Интересна ли е? И на колко е детенцето?

# 83
Дъщеря ми я хареса.И с интерес я чете.И на мен ми се струва интересна.Почти на 10 години е дъщеря ми.Тази година ще е 4-ти клас.

# 84
"Билбо Бегинс" - уж се забавлява, но ѝ върви бавно. Преди това "Лъвът, вещицата и дрешникът" от "Хрониките на Нарния", нея хареса. Сега почна третия том от хрониките - "Плаването на разсъмване", щото майка ѝ е пропуснала втори при зареждането на киндъла Simple Smile
(10 г. без малко)

# 85
  • Бургас
Ооо,аз много харесвах ,,Надолу по вълшебната река,, Ще взема да си прочета отново.
Моя е много труден с четенето,ще бъде в 4ти клас.Голяма мъка му е. Незнам каква книга да му дам,че да му грабне вниманието и да се събуди интереса му за четене.

# 86
в първи клас му връчих Последния герой на Пратчет Wink точно защото не искаше да чете.
сам хвана Емил от Льонеберя, после Роалд Дал, по едно време четеше Лили чудото, макар да се оплакваше, че е момичешка.

след това само слагам книги из къщата с идеята да се хване в някоя.

# 87
  • София
Чете Приключение в долината на царете ( почти на 8, ще бъде 2 клас). Книга- игра е, поредица, тази е за Древен Египет. Много му е забавно, но доста неща обяснявам.
От "руския период" голям успех пожъна Чичо Фьодор, кучето и котаракът. На разговора между гарджето Грабчо и пощальона Печкин се заливаше от смях и чете страницата няколко пъти.

# 88
  • София
Моята 9 годишна чете "Приключенията на Незнайко" с интерес, голямата се мъчи с "Ад" .

# 89
  • В две мъжки сърца
Моят тийн е на 13 години и чете в момента "Невърмур". Преди това започна "Вината в нашите звезди", но му беше тъжна и не я дочете. Фен е на Хари Потър, обожава ги. Прочете първата на "Властелинът на пръстена", но не пожела следващата. Прочете и една българска-"Индор..." , не помня точно името. Много хареса "Невидим" на Стан и сега ми каза, че има нова и иска да я вземем. Отнякъде беше чел нещо за "Десет черни негърчета" на Агата Кристи, но мен ме страшнееше, когато я четях като тийнейджърка.

# 90
  • София

Аз имах това издание: https://img01-olxbg.akamaized.net/img-olxbg/91286034_5_800x600_k … -oblast-varna.jpg

По темата:
Големият (на 13) препрочита Пърси Джаксън за n-ти път, сега му свалих по препоръка от тийн темата "Артемис Фойл", май му хвана окото. Обаче нали има задължителна литература и се е забил на "Немили-недраги", която пък взе че малко му хареса....

Малката (на 8 ) сега е в почивка Simple Smile Иначе Пипи, Емил, Карлсон и т. н. и т.н.

И двамата много обичат да четат, което много ме радва.
Благодаря katjusha🤗
Моя сега чете “ Бягащият човек” на Стивън Кинг, сам я откри, но май още не е узрял за този автор (на 11 г.е)

# 91
Да, много вероятно е да е тази. Препоръчвам я, също имаше криминален елемент, но наистина не помня кой за какво се бореше в историята.

По темата:
сега му свалих по препоръка от тийн темата "Артемис Фойл", май му хвана окото.
И дъщеря ми е на Артемис Фоул, сама си го избра от библиотеката, но още не ѝ е потръгнал особено.
Другото, което съм ѝ дала да чете, е "Играта на Ендър". Да видим как ще го оцени.

Изчете пак Серафина, каза, че е гениална поредица Simple Smile Прочете и новите две за Алеа Аквариус. Сега обмислям да ѝ взема "Изтръгнати от корен", някой ако я е чел ще се радвам да сподели впечатления.

"Десет малки негърчета" се казва книгата на Агата Кристи. 13 години е нормална възраст за нея.

# 92
Записвам се и аз, за да следя безценната тема. Моята щерка на 10 обича да чете, но сравнено с бройките, които споделяте вие - направо си е нищо😁
Гледам да не я насилвам - особено със задължителните книги. Някои ги е чела предварително, за други просто не остава време. Забелязвам, че често чете по няколко книги паралелно, което аз не мога..
Това лято захвана Сърце на Едмондо де Амичис. Много я развълнува, и е поучителна.

# 93
Браво! Моята дъщеря не би могла да се пребори с тази книга, а скоро става на 11.

Само две книги съм успяла да я накарам да прочете по задължение - Wonder и Charlotte's web. И те са сравнително интересни и никак не трудни за четене. "Сърце" на Едмондо де Амичис е голямо постижение!

# 94
Дано да го изкара докрай това постижение, за сега е на половина. Имаме досега и няколко зарязани книги. Докарва ги до 2/3 и ги забравя.

# 95
  • Sofia
Моята (10г.) в момента препрочита "Пръц прaхът на д-р Проктор", a за после е запланувала препрочита на "Пет деца и то" на Едит Несбит, на която е фен.
Долколкото помня някои от последните преди това бяха първите две книги от Наследниците на Мелиса де ла Круз, някоя от книгите за Лили чудото (и заключи, че са ѝ бебешки вече), "Питбул-Терие в атака", от "Хрониките на Нарния" 3 книга и тези двете, които много ѝ харесаха:

На Едуард Успенски е прочела всички (издадени) книги с удоволствие, харесва също поредицата Мери Попинз и Том Сойер.

# 96
  • София
Здравейте,
Може ли да ми препоръчате книга- игра или комикс за момче на 9 г. Намерих в интернет книги- игри на Фют, поредица "Приключения и загадки", но не мога да преценя дали си заслужават.

Благодаря!

# 97
  • София
Здравейте,
Може ли да ми препоръчате книга- игра или комикс за момче на 9 г. Намерих в интернет книги- игри на Фют, поредица "Приключения и загадки", но не мога да преценя дали си заслужават.

Благодаря!
Тези са хубави, но мисля че беше по- малък моят син, когато ги чете.
П.П. Прерових постовете си,  към края на втори клас ги е чел, значи три- четири месеца преди да направи 9.

Последна редакция: ср, 12 сеп 2018, 10:23 от mmm_

# 98
Препоръчайте ми Библия за деца, която да е кратка и съвместима с това, което ще учат в пети клас. Не държа на картинки.

# 99
То в пети клас се учи много малка част от Библията и горе-долу се върти около митовете за сътворението. Ако самата Библия не ѝ е интересна, е достатъчно да погледне уроците в ucha.se.
Ако обаче ѝ се чете Библия, има доста детски преразказани, направо десетки.

# 100
Онзи ден гледах в Сиела и не харесах нищо. Много обемни и подробни издания бяха и не мисля, че ще й е интересно на този етап.
За уча се не се бях сетила, но ако не прочете нищо, ще изгледа уроците там.
В нета намерих библейски легенди на изд. Пан, които са по материала, и смятам тях да поръчам.

# 101
  • София
Прочете Митове за сътворението от цял свят от Младен Влашки.
Взех я за всеки случай за училищната програма, но той сега си я прочете.
Детските издания на стар и нов завет, които му бях взела миналата година - не му допаднаха.
На ул. Солунска има няколко църковни книжарници, едната е на Евангелистите, за другите - не знам.
В тях съм виждала различни издания за деца от тези, които могат да се намерят в останалите книжарници.
Най- много бяха в тази в безистена между пл. Славейков и пл. Райчо Даскалов (градинката на Солунска и Ангел Кънчев), но сега с ремонтите в района май е затапено. Това в случай, че ти с обикаля и нямам идея колко са подходящи за учебната програма.

# 102
  • Пловдив
Бихте ли препоръчали книги на съвременни детски автори- такива, с които децата биха могли да се срещнат и да има какво да си кажат? Сещам се за Юлка, Мая Дългъчева...

# 103
Никола Райков и Мая Бочева също.

# 104
Благодаря ви за препоръките!
В крайна сметка купих библейските легенди и прочете половината.

# 105
Записвам се и аз в темата, ще следя с интерес. Майка съм на две момчета. На малкото чета аз, на две години е. Създала съм две кътчета, за негови книжки. Има достъп до тях и сам избира коя книга да му прочета или да разгледаме заедно.
Голямото ми момче е на 12, четящо дете.
В момента чете 'Хобит'. От две години насам си харесва поредица и започва голямото четене 😊

# 106
Може ли да споделиш какво е прочел до момента и кое му е харесало? Че аз специално непрекъснато търся препоръки и разчитам да изскочи по нещо от някъде Simple Smile
Мерси.

# 107
Ще споделя 😊 Прочел е  :"Хари Потър", "Пърси Джаксин...",  "Тими провала",
"Дневникът на един  Дръндьо" , "Детски и домашни приказки на Братя Грим" , "Сакъз Коруназ", "Старогръцки легенди и митове"... От задължителната литература до 6-ти клас е прочел  90 процента от книгите. В момента както писах нагоре чете "Хобит " на вълна Властелинът на пръстените" е 😊  За първия учебен ден му подари "Книга  за всяко момче", забелязвам че и нея поотваря.

# 108
Моето почти 9 годишно, само си избра и излапа за 3 дни тази поредица:

Прочетох малко от книгата, езика е добър, няма грозни думи и е с интересен сюжет.

# 109
"Детски и домашни приказки на Братя Грим"
Тази е доста... как да кажа, не е детска. Е, има и детски приказки, но има и доста страшнички и кървави.

Успех с "Хобит" и "Властелинът на пръстените". Сериозни книги са това.

# 110
Шестокласникът започна трилогията "Червен изгрев". Малко трудно му вървяха първите 2-3 глави. След това навлезе в историята и снощи е отмернал 100 страници. Направо му завиждам. Ще ми се да имаше как и аз да я прочета за първи път. Много ми хареса тази поредица.
Малкият най-накрая приключи "Том Сойер" и сега мисля да му дам "Хари Потър".

# 111
  • София
Моят петокласник току-що прочете четвърти том (Сребърната маска) на Магистериум и започна пети том (Златната кула).

# 112
И моята дъщеря е на Магистериум в момента. Но не знаех, че са 5, мислех, че са само 4.

Мисля след това да ѝ дам "Момичето, което изпи луната". Някой ако я е чел, ще се радвам да сподели впечатления.

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт