Защо да чакам със захранването?

  • 10 934
  • 84
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 164
Сега ще писнете всички, че има милиони теми изписани, но въпросът ми е конкретен:
Така и така се видя, че няма да я караме на кърма, ако беше на кърма щях да го оставя на изключително кърмене до 6-ти месец. Но уви...

Щом е предимно на АМ защо да не вкарам соковете от 2ри месец, ако няма колики нито от млякото, нито от тях и ги понася добре?

# 1
  • Мнения: 5 790
Защото това е първа предпоставка за алергии в по-късна възраст. Защото стомахчето на детето не е готово да приема храна, различна от майчиното мляко или АМ.
Вики беше на АМ до 6 месеца и не съм й давала нито сокове, нито пюрета преди това. Само АМ. Досега от никаква храна няма реакция, пу, пу.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 823
Защото това е първа предпоставка за алергии в по-късна възраст. Защото стомахчето на детето не е готово да приема храна, различна от майчиното мляко или АМ.
Вики беше на АМ до 6 месеца и не съм й давала нито сокове, нито пюрета преди това. Само АМ. Досега от никаква храна няма реакция, пу, пу.


 newsm10

# 3
  • Мнения: 6 164
Защо да не е готово стомахчето? Нали няма колики, значи е готово? newsm78

# 4
  • Мнения: 992
моето предложение е да поизчакаш още месец два и да започнеш направо с пюре, аз така направих и за сега с беба и хапването няма проблем, а соковете вобще не ги иска

# 5
  • Мнения: 5 790
Защо да не е готово стомахчето? Нали няма колики, значи е готово? newsm78

Защото за да се разгради храната са необходими определени ензими. Които на тази възраст детето или ги няма или са в минимално количество и даването на неподходяща храна натоварва детския стомах, може да предизвика стомашно разтройство, да започнат колики и т.н. Детето си е твое, ти преценяваш как да постъпиш. Ако имаш време прочети сайта на Световната здравна организация, където е публикувана глобалната стратегия за храненето. Там пише цитирам най-общо по памет: правителствата да приемат закони, с които да отхвърлят остарелите педиатрични практики - въвеждането в ранна възраст на неподходящи храни.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Алекс1 го е обяснила много добре.Аз само мога да го кажа по друг начин:защото евентуалните вреди след време надвишават ползата,която детето ти ще има сега от 20 мл сок-витамини и т.н.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 823
А и наистина има вероятност в по-късна възраст да се появят алергии,независимо,ако сега не се появят при даването на сокове или каквото и да е било толкова рано.Алекс 1 много хубаво е обяснила.Не виждам какъв е тоя зор толкова рано да се захрани,нали детето цял живот ще яде ,каквото душата му иска.Важното е първата годинка да се внимава много с въвеждането на храните да е през подходящия месец за всяка отделна храна.

# 8
  • Мнения: 5 790
И за да не съм голословна, ето това е линка към страницата на СЗО, където се обяснява как трябва да се хранят бебетата:
http://www.who.int/child-adolescent-health/NUTRITION/global_strategy.htm

Предполагам се досещаш, че тази стратегия е писана от водещи педиатри, неонатолози и диетолози, които работят в някои от най-престижните клиники в света.

# 9
  • Мнения: 3 161
Не е казано, че кърмените се захранват късно, а тези на АМ - рано. Захранване след 6 месеца се препоръчва независимо от типа млечно хранене (е да не е кисело мляко разбира се). Това, че бебо сега няма колики, може много бързо да се промени, ако почнеш да даваш. И други реакции може да има. А и защо ти е да захранваш рано?

# 10
  • Мнения: 1 416
Щом е предимно на АМ защо да не вкарам соковете от 2ри месец, ако няма колики нито от млякото, нито от тях и ги понася добре?
Аз съм давала сок на два месеца и не се притеснявам от това. Ако си решила рано да захранваш - давай! Аз нямам угризения, че съм се придържала към тази вече "анатемосана" схема...  Wink

# 11
  • Мнения: X
Ясно е, че каквото и да се пише тук - ти ще захраниш рано. Ти си знаеш.

Ако обаче решиш да захранаш рано, поне не започвай от соковете, а от пюретата, соковете са много агресивни и дразнещи стомаха. Така, че изчакай до 4-ти месец и давай пюрета - това дори не е ранно захране.

# 12
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Както решиш ти.Аз 100% подкрепям мненията на Лора  и pandora Simple Smile

# 13
  • Мнения: 8 917
Защото това е първа предпоставка за алергии в по-късна възраст. Защото стомахчето на детето не е готово да приема храна, различна от майчиното мляко или АМ.
Вики беше на АМ до 6 месеца и не съм й давала нито сокове, нито пюрета преди това. Само АМ. Досега от никаква храна няма реакция, пу, пу.
Peace Подкрепям Peace

# 14
  • Мнения: 1 259
Поизчакай поне до 3-ия месец.После му дай плодови порета.

# 15
# 16
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 242
Аз също захраних рано, със сокчета. Не се чувствам виновна. Така съм решила- направила съм го.
Каквото и да решиш- успех  Peace

# 17
  • Мнения: 764
Аз съ6то захраних рано и давах/давам/ сокове.Големия ми син не е показал до ден дне6ен никаква алерги4на реакция,малката съ6то.Ако в семейството нямате никого склонен към алергии,давай. PeaceИталианците имат поговорка:"Chi lascia la strada vechia,per una strada nuova,sa questo che lascia,ma non sa questo che trova!"В превод:"Оставяйки стария път и тръгваики по нов,знае6 какво оставя6,но не знае6 какво 6те намери6"Така 4е аз ли4но не с4етох за необходимо да експериментирам с децата си,но всеки отговаря сам за себе си.

# 18
  • България-София
  • Мнения: 573
Аз съ6то захраних рано и давах/давам/ сокове.Големия ми син не е показал до ден дне6ен никаква алерги4на реакция,малката съ6то.Ако в семейството нямате никого склонен към алергии,давай. PeaceИталианците имат поговорка:"Chi lascia la strada vechia,per una strada nuova,sa questo che lascia,ma non sa questo che trova!"В превод:"Оставяйки стария път и тръгваики по нов,знае6 какво оставя6,но не знае6 какво 6те намери6"Така 4е аз ли4но не с4етох за необходимо да експериментирам с децата си,но всеки отговаря сам за себе си.
За какъв нов път говорите, моля?
Цял свят "експерементира" с децата си от време оно. Ранното захранване излиза на "мода" след късното миналия век и след това отново се е върнала практиката на късното, след като се е установило, че ранното по-скоро вреди, и полза никаква. Та кой е "новия" и кой е "стария" път си давайте сметка, преди да редите компетентни мнения...

Последна редакция: нд, 04 юни 2006, 18:20 от unik

# 19
  • Мнения: 292
.... отново се е върнала практиката на късното,след като се е установило, че по-скоро вреди, и полза никаква...

Аз до сега за вреди от късното захранване не съм чувала и чела ....  newsm78 захраних сина си на 6 месеца без няколко дни и до тогава беше изключително и само на мляко, но всеки преценява сам за детето си.

# 20
  • Мнения: 2 220
.... отново се е върнала практиката на късното,след като се е установило, че по-скоро вреди, и полза никаква...

Аз до сега за вреди от късното захранване не съм чувала и чела ....  newsm78 захраних сина си на 6 месеца без няколко дни и до тогава беше изключително и само на мляко, но всеки преценява сам за детето си.

Мисля, че unik е имала предвид това: .... отново се е върнала практиката на късното,след като се е установило, че ранното захранване по-скоро вреди, и полза никаква...
Просто да вметна  Peace

# 21
  • България-София
  • Мнения: 573
.... отново се е върнала практиката на късното,след като се е установило, че по-скоро вреди, и полза никаква...

Аз до сега за вреди от късното захранване не съм чувала и чела ....  newsm78 захраних сина си на 6 месеца без няколко дни и до тогава беше изключително и само на мляко, но всеки преценява сам за детето си.

Мисля, че unik е имала предвид това: .... отново се е върнала практиката на късното,след като се е установило, че ранното захранване по-скоро вреди, и полза никаква...
Просто да вметна  Peace
Благодаря за пояснението - точно това имах предвид. Слаба постройка на изречението Embarassed Поправям се веднага.

# 22
  • Мнения: 292
Сега разбрах  Hug Мерси за расяснението   bouquet

# 23
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Подкрепям напълно Алекс1

Аз захраних по бг.схема и съжалявам, защото си измъчих детето, имаше зверски колики от сока, не беше готов и за пюрета, а с коликите се разделихме към 7-ми месец, а като питах педито тя вместо да ми каже да пооталожа захранването, ми каза какви капки за колики да давам  Close

# 24
  • Мнения: 6 164
Аз ви питам, защото се интересувам и реплики от сорта "Детето си е твое, ти си решаваш..." не ме успокояват - не става въпрос за колата ми и какво масло ще й сипя... аз не искам да експериментирам, имам нужда да бъда убедена и ще послушам. Но алергии нямаме в семейството, а пък и ние сме рано захранени всички и не сме умрели. newsm78 Не знам... Rolling Eyes

Благодаря Алекс1, че ми изложи аргументите.
Той все още няма колики, а и му се оправи акането - все беше запечен, сега по 2 пъти на ден си ходи. Много е спокоен, защото преди се мъчеше да се напъва и не може да се изака и плачеше... Сега е екстра /да чукна на дърво/.
Само днес е леко зеленикаво, предполагам е нормално?

# 25
  • софия
  • Мнения: 495
Аз също захраних рано.На 1 месец пихме сок и оцеляхме!!!!!СПОРЕД МЕН това да държа детето си до 6 месеца само на мляко е безумие.

# 26
  • Мнения: 27 524
Всичко ми е ясно, само не и защо този зор да захранваш рано? Трябва да чакаш, защото в цял свят чакат, защото никъде не захранват рано, поне доколкото знаем, Виви, мир  Peace, защото има научни статии, изследвания и доказателства, че преди 6-ти месец бебешкият организъм, стомах, ензими и т.н. не са готови да приемат друго освен мляко, не могат да го преработват и усвояват. Може нищо видно да не стане, но може и след 20 години да се появят куп алергии. Защо трябва да рискуваш, при положение, че нито е нужно, нито важно да захраниш със сок на 40 дни? Или мислиш, че ако даваш сок и пюре на новородено бебе то получава по-полезни неща? Имаше чудесна приложена статия в началото. Прочете ли я? На нас ясно, че не вярваш, но хората са си го написали. Тази реплика а пък и ние сме рано захранени всички и не сме умрели. няма да я коментирам, за да не те засегна.  Peace

# 27
  • Мнения: 27 524
СПОРЕД МЕН това да държа детето си до 6 месеца само на мляко е безумие.

Разбира се, че е безумие. За другото трябва малко акъл, четене и заинтересованост.  Wink

# 28
  • Мнения: 1 327
Аз също захраних рано.На 1 месец пихме сок и оцеляхме!!!!!СПОРЕД МЕН това да държа детето си до 6 месеца само на мляко е безумие.
детето ти е прекалено малко, за да прецениш дали сока му е помогнал или не! по същата логика и аз пуша по кутия на ден и съм оцеляла.. но можеш ли да ми кажеш как ще ми се отрази тоя вреден навик след 20 години? ранното захранване и нездравословното хранене като порасне детето също не се усещат веднага...
ето ти цитат от една статия:
Методиката на въвеждане на сок и била особено разпространена в периода до 70х години. При това не само в Русия, ами и в Европа и Америка. Но още от края на 60х години са се появили първите препоръки за ограничаване на подобни хранителни мерки за децата. Русия, както винаги е на опашката, наблюденията за “буржуазките” деца нямат тежест, нужно е било 15 пъти да настъпиш габърчето, за да осъзнаеш случващото се.
При наблюдение на 6-12 годишните, които са отраснали с вълната на ранното даване на сок, е събрана информация за това, че подобни методи могат да имат дългосрочни последици. Опасността идвала не толкова от моментните алергични реакции, но и от реакцията на организма в по-късен етап.
Стомашно-чревният тракт на бебето още почти от раждането получава неадаптирана храна (в препоръките, сокът е трябвало да започне от 3х седмица) и е работел в екстремални условия. И в момент на физиологически стресови ситуации, просто се сривала, “закичвайки” детето с букет от заболявания, от типа на гастрит, панкреатит, проблеми с червата и т.н.
И все пак, връщайки се към това време, нека се припомним, че основно са разчинали на изкуственото хранене (а в този период се е считало, че е по-добре да дохранваш бебето с адаптирано мляко, отколкото да се поддържа кърменето, и майките са съветвани колкото се може по-скоро да се възползват от услугите на детските ясли, за да могат да ходят на работа) – бебето се е нуждаело от допълнителни източници на хранителни вещества. Ето така е станал актуален принципа – “по-малкото зло”.
Да, соковете в качеството си на първа храна, нанасят вреда. Недостатъчната хранителна стойност при отсъствие на кърма на млечните смеси с небалансиран състав на кристалната захар (а нашите майки трябва да помнят, как са пресявали захарта от смесите със ситото), кравето мляко или кефира за бебето е повече от опасна. Дефицитът на хранителни вещества провокира тежки дефекти в развитито, като проблемите със стомашно-чревният тракт първо: се проявяват по-късно (често чак в пубертета), и второ са потенциално познати и теоретически излечими.

Misty, в кърмаческия форум има изключително богата библиотека, която може да ти даде отговорите на всички въпроси.
ето някои от тях:
Защо нашите майки са ни давали сок (и защо няма нужда ние да дав … ите деца от рано)
Причини да отложим захранването
Лекарят съветва да захраните със сок?

в библиотеката има още много!

# 29
  • софия
  • Мнения: 495
СПОРЕД МЕН това да държа детето си до 6 месеца само на мляко е безумие.

Разбира се, че е безумие. За другото трябва малко акъл, четене и заинтересованост.  Wink
Чела съм достатъчно а и не мисля ,че ми липсва акъл.Така съм преценила,така съм направила!Никому не налагам своето мнение Peace

# 30
  • Мнения: 1 327
СПОРЕД МЕН това да държа детето си до 6 месеца само на мляко е безумие.

Разбира се, че е безумие. За другото трябва малко акъл, четене и заинтересованост.  Wink
Чела съм достатъчно а и не мисля ,че ми липсва акъл.Така съм преценила,така съм направила!Никому не налагам своето мнение Peace

само обясняваш колко безумно постъпваме!!!  hahaha 

е това сме българите - и през клетката с жирафа да ни заведеш пак ще казваме "те такова животно нема"  Joy

# 31
  • софия
  • Мнения: 495
Не мога да разбера ,защо трябва да приемате чуждото мнение като лична нападка?Написала съм мисля ясно ,че това е МОЕ мнение и не го налагам никому!!!

# 32
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Кво искаш да откриеш с тази тема? Искаш да вкараш лъжицата бързо в употреба, намираш, че е много сладко да даваш нещо цветно и разлочно от млякото в биберона  newsm78
Детето си е твое и ти си решаваш, колкото и да не ти допада този отговор, но на подоен, хм, странен  Mr. Green въпрос...

Всеки си гледа соБственото дете, но най-тъпи са ми обяснения от сорта-Давах на детето ми и му няма нищо (при това не било и умряло  ooooh! ooooh!).  ooooh! ooooh! ooooh! това е елементарно и глупаво, подобна формална логика с нищо не помага и не дава информация. други мотиви, при това обосновани, нямате ли?
На мен не ми дреме, всеки сам си решава, щом е разгледал информацията, взема си решение и си носи отговорността.
Добре, Мисти, стомахът му е готов, а готови ли са бъбреците? Всичко в едно дете е недоразвито и първите години са изключително важни. Ма кво ли се хабя  Rolling Eyes

# 33
  • Мнения: 1 327
Кали, много от пишещите тука не са гледали в съседния форум, а точно там са статиите, обясняващи вредата от ранното захранване..  Wink така че по-спокойно! и в сто тема да пишеш колко е вредно ранното захранване - не е хабене на думи, защото все някой "ще ти се върже"  Laughing

# 34
# 35
  • Мнения: 764
Аз искам не6то да кажа и ако не6тата не се променят не мисля пове4е да се вклю4вам в теми обсъжда6ти захранването.Дано ме про4ете някой от създателите на сайта.Няма ли някаква възможност,да се организират 2 нови форума,за рано и за късно захранва6ти майки на мястото на 2та стари:кърмене и хранене с АМ.Така или ина4е се вижда 4е разделението не е по повод млякото.Ина4е всеки конкретен въпрос изисква6т само нормални отговори и ли4ни мнения се превръ6та в бойно поле и ли4ни нападки.Верно е 4е майките захранва6ти късно се 4увстват ли4но засегнати и обидени непрекъснато и са много по агресивни.Така се стига до безкрайно грозни и низки сцени от рода на темата за пюретата в 3ти мес.Мисля 4е това не носи ни6то добро на нито една от 2те страни.Явно не сме я докарали до там само да изказваме мнение без да го налагаме,за съжаление.Няма как всеки да си гледа в собствения двор,но това е 4ерта на българина от край време и никакви демокрации няма да я оправят.Та затова предлагам 2та лагера да бъдат разделени.По този на4ин най малкото 6те се пови6и ползотворната работа на сайта,а и културното ниво.Ако оба4е форумите са създадени само и основно с цел да се пропагандира късното захранване/което не е ло6о само по себе си,но е добре да се знае/то тогава майките захранили рано 6те е най добре да ограни4ат влизанията си в форумите коментира6ти захранването.Пожелавам успе6на седмица на вси4ки ви  bouquet

Последна редакция: пн, 05 юни 2006, 00:54 от Italina

# 36
  • Мнения: 5 790
http://www.who.int/child-adolescent-health/NUTRITION/global_strategy.htm
Източник: Световната здравна организация

ХРАНЕНЕТО
Бебета и малки деца
Глобална стратегия за храненето на бебетата и малките деца

Храненето на бебетата и малките деца е крайъгълен камък в грижата за развитието на човека по време на детството му. В глобален мащаб, 30% от децата под 5-годишна възраст са засегнати последствията от лошото хранене и повтарящи се инфекции, предизвикани от това. Дори и в бедни държави, подобряването на хранителните практики може да доведе до подобряване на приема на енергия и хранителни вещества, които ще доведат до по-добро общо състояние на младия организъм.
През последните десетилетия, доказателствата за биологичните изисквания за правилно хранене, препоръчващи хранителни практики, са се увеличили. Напр. последните проучвания в Бангладеш, Бразилия и Мексико са показали значението на адекватни съвети, давани от здравните власти по отношение на хранителните практики, правилното приемане на храна и растежа.
Глобалната стратегия за храненето на бебетата и малките деца цели да съживи усилията да се промотира и подкрепя правилното хранене на бебетата и малките деца. Тя е създадена въз основа на предишни инициативи,  в часност Innocenti Declaration и инициативата на Baby-friendly Hospital и е отговор на нуждите на хора, които живеят при тежки битови условия,  заразени с ХИВ и родени с ниско тегло.
Стратегията е насочена в следните области:
   - правителствата трябва да развият и приложат цялостна политика за храненето на бебетата и малките деца, в контекста на националните си планове за захранване, детско и репродуктивно здраве и намаляване на бедността
   - майките трябва да бъдат подкрепяни и насърчавани да КЪРМЯТ ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ДО 6 МЕСЕЦА и едва след това да захранват с подходяща допълнителна храна , като кърменето да продължи поне до 2-годишна възраст
   - здравните работници трябва да бъдат окуражени да осигурят ефективна подкрепа и да дават съвет, като работата им да бъде разширена и да бъдат обучени за съветници по кърменето и храненето
   - правителствата трябва да прегледат напредъка си в националното приложение на International Code of Marketing of Breast milk Substitutes, и да приемат специални закони, които да предпазят семействата от агресивното влияние на търговските реклами
   - правителствата трябва да приемат закони, защитаващи правата за кърмене на работещите жени и да установят мерки за налагане на тези закони в съответствие с международните стандарти

Тази стратегия определя не само отговорностите на правителствата, но и на международните организации, неправителствените организации и трети страни. Тя ангажира всички съответни страни и предлага план за действие, който предполага адекватна намеса в различни области и използването на ресурси в различни сектори.


http://www.who.int/child-adolescent-health/NUTRITION/complementary.htm

ЗАХРАНВАНЕТО НА БЕБЕТО
източник: Световната здравна организация

Когато кърмата вече не е достатъчна за да посрещне нарастващите хранителните нужди на детето, трябва да се прибави допълнителна храна към менюто му. Преминаването от изключително кърмене към обща храна – захранване – обикновено трябва да става между 6 и 18-24 месеца и се смята за „уязвим” период. Това е времето, през което може да се стигне до недохранване при децата.
Захранването трябва да се извършва на време, което означава, че всички деца могат да започнат да получават храни, в допълнение към майчиното мляко от 6 месеца нататък. „Адекватно” означава, че хранителната стойност на допълнителните храни трябва да е най-малкото еднаква с тази, на майчиното мляко. Храните трябва да бъдат приготвени така, че да са безопасни – да бъдат взети мерки, за да се намали риска да има зараза в тях. Да бъдат давани правилно означава, че храните са адекватни за възрастта и бебето получава достатъчно количество.
Адекватността на захранването не само трябва да зависи от наличието на различни храни в домакинството, но означава, че трябва да има добри хранителни практики. Храненето на бебето изисква особена грижа и стимулация, тъй като родителят е отговорен за това дали детето ще яде, как, какво и кога ще яде или ще бъде гладно. Световната здравна организация препоръчва бебета да започнат да получават твърда храна най-рано на 6-месечна възраст в допълнение към кърмата, около 2-3 пъти на ден между 6-8 месеца. За периода 9-11 месеца, твърдата храна може да се дава 3-4 пъти, а между 12-24 месеца допълнително от тези 3-4 хранения може да се дава по желание на детето още 1-2 пъти.

Последна редакция: вт, 06 юни 2006, 21:29 от Алекс1

# 37
Плодовете съдържат/респ.соковете от тях/ плодови киселини, които дразнят НЕЗРЯЛАТА стомашна лигавица.До 6тия месец се посява цялата необходина чревна флора/става постепенно/.Ранното даване на сок УВРЕЖДА тънкочревната лигавица поради липса на някои елементи на тази флора, което може да не даде резултат веднага - колики и т.н., а по -късно  -  получават се колити, гастрити, язви.
В кърмаческа възраст най - леко усвоимата храна, която не дразни червата и стомаха е млякото.
Ти питаш защо да изчакаш, а аз те питам защо бързаш Wink?

# 38
  • Мнения: 1 327
...................Верно е 4е майките захранва6ти късно се 4увстват ли4но засегнати и обидени непрекъснато и са много по агресивни.Така се стига до безкрайно грозни и низки сцени от рода на темата за пюретата в 3ти мес.............
Italina, не бих казала, че тези, които са на късно захранване са по-агресивни. Има прекалено много информация във форума защо се препоръчва късното захранване и въпреки това всяка седмица се появява подобна тема. нормално е, когато четеш изказване от типа "захраних рано.На 1 месец пихме сок и оцеляхме!!!!!" и "СПОРЕД МЕН това да държа детето си до 6 месеца само на мляко е безумие." без да има смислени доводи да отговориш по-остро. и все пак ако обърнеш внимание повечето майки, които са отговаряли и подкрепят късното захранване са изписали много по-смислени доводи от това да ти "оцелее детето"  Wink

# 39
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Да, бе, агресивни. Ами цялата тая библиотека, дето е събрана, дето са превеждали и са се занимавали, от агресия ли са го правили?
То и ранното захранване започва от 3ия месец, а не от втория като ще говорим за захранвания. За роенето и подроенето на форумите няма да коментирам, аз съм си против тези деленета именно, защото се губи информация или ненужно се дублира.
Нямам нищо против чуждото мнение, но повтарям и потретвам, щото ми писна, ако това мнение е мотивирано, а мнение от сорта "Пробвах и нищо му няма" за мен не е мотив, но нека бъда агресивна и да развалям добрия тон  ooooh! Crossing Arms - една от страните на българина, ха  newsm78

# 40
  • Мнения: 27 524
Италина, къде е логиката да се създава нов форум, за нещо неправилно, грешно, вредно, нередно и лошо?

Това е форум за взаимопомощ, за съвети, за правилно отглеждане на деца. Нима е възможно точно тук да се създаде подобен форум, за нещо, което е вредно? Едва ли наистина го смяташ за възможно...  Confused

Агресивният тон понякога идва от две неща - от явното нежелание на някои майки да се убедят сами себе си, че късното захранване е правилното. Те имат някакви съмнения, но не са съгласни. Същевременно виждат, че повечето майки захранват късно. Пак същевременно на тях ни най-малко не им се четат десетките полезни статии тук, събирани, превеждани и прилагани с много труд от много мами тук. Но мързелът за четене не се отнася до желанието за пускане на нови и нови теми и за задаване на елементарни въпроси, на които има стотици отговори, но...трябва да се прочете някъде нещо. И ето ти един омагоьосан кръг, от който трудно се излиза. Мамите обяснявят и обясняват с хиляди пъти едно и също и в един момент, като видиш, че говориш и обясняваш, а оно си рупа ли рупа...ами няма смисъл. Агресията идва, поне при мен понякога, не за друго, а защото ми е изключително жал за подобно тормозене на малки, беззащитни бебета. Това е  Heart Eyes

На мен ми е ясно, че понякога е трудно да се изправиш срещу майка ти, свекърва ти, мъжа ти, педиатъра и всичката рода, която грачи ли грачи, че бебето на 40 дни има жизнено необходима нужда от сок и на 3 месеца вече трябва да тъпче жълтъци и месо, за да има румени бузки и желязно здраве, но понякога трябва и малко да се тропне с крак и да се разбере коя е майката и кой решава!!!

# 41
  • Мнения: 764
Логиката е най малкото в пови6аването на ре4евата хигиена на сайта.Но
ако 4есто използваната ули4на терминология не ви пре4и,то тогава карайте така.Колкото и да не ви харесва другия на4ин на захранване съ6тествува и се прилага.Самнения и проблеми има и в 2 та варианта,както става ясно като се 4ете.Може да е гре6ен и вреден и вси4ко което поискате,но е правилен за които го прилагат и обратно.За това е и явното нежелание да се убедим едни други.Не са и пове4ето майки,като се види бройката на влиза6тите и едни и съ6тите имена за6титава6ти определена позиция.В по4ити вси4ки други форуми се задават и въпроси за захранването или се пи6е на ли4ни,за де се избегне конфронтацията.Това оба4е се прави за съжаление само от 1та страна.Другата,т.е. късно захранва6тите използват всяка нова тема за подновяване на разяснителната кампания,което запо4ва да прили4а на самонавиване.Заприли4ва на приказката за Ме4о Пух.Който видял 4е Прас4о го няма,и колкото пове4е гледал,толкова пове4е го нямало.6то се отнася до СЗО,явно Италия не е подписвала ни6то и не е особено съгласна,за6тото тук запо4ват да дават плодово пюре от 4ти мес. т.е. само 1 след нас.От 4ти до 6ти дават по4ти едновременно вси4ко останало месо,зелен4уци,ка6и,бисквити,мед и т.н. да не изброявам.На 6 навър6ени педиатърката тук ми каза да оставя само сутре6ното кърмене,а вси4ко останало да заменя,и да храня 4 пъти.Затова и вси4ко което се продава тук за захранване,с малки излю4ения носи надписа "от 4ти мес." Плодови пюрета има от киви,малини,боровинки,портокали и никой не ги поставя под въпрос.И сред вас има достатъ4но хаос:един запо4ва с плодово,друг с зелен4уково трети с ка6а,на 6,8 мес 1год.Яйце се дава на вси4ки месеци които може да си помисли6....
За6то не помислите,4е е възможно само да изказвате мнение,без да нападате никого,без да обиждате и нагрубявате?Възможно е.Знам 4е това 6те бъде глас в пустиня,но знае ли 4овек.Информация за захранването има много и всякаква,всеки има глава на раменете си да про4ете и ре6и.Колкото пове4е се нахвърляте върху хората,толкова пове4е полу4авате обратния ефект.

# 42
  • Мнения: 5 790
6то се отнася до СЗО,явно Италия не е подписвала ни6то и не е особено съгласна,за6тото тук запо4ват да дават плодово пюре от 4ти мес. т.е. само 1 след нас.От 4ти до 6ти дават по4ти едновременно вси4ко останало месо,зелен4уци,ка6и,бисквити,мед и т.н. да не изброявам.На 6 навър6ени педиатърката тук ми каза да оставя само сутре6ното кърмене,а вси4ко останало да заменя,и да храня 4 пъти.Затова и вси4ко което се продава тук за захранване,с малки излю4ения носи надписа "от 4ти мес." Плодови пюрета има от киви,малини,боровинки,портокали и никой не ги поставя под въпрос.И сред вас има достатъ4но хаос:един запо4ва с плодово,друг с зелен4уково трети с ка6а,на 6,8 мес 1год.Яйце се дава на вси4ки месеци които може да си помисли6....

Ми те производителите какво да напишат друго? Нали искат да си продават пюретата?
Лично за мен, аз не нападам никой. Всеки има право да храни детето си както пожелае и както сметне за добре.
А за останалата част от поста ти ще оставя без коментар.

# 43
  • Мнения: 27 524
За след 4-ти месец съм съгласна със захранването. И аз тогава започнах. Посочи ми една страна, където дават сок на 40-тия ден. А показател за дване на дадена храна на едно бебе трябва да бъде най-малко етикетът върху даден продукт в магазина. А това, че твоята педиатърка е казала нещо, това не означава, че е световната истина, нали? По принцип говоря, не конкретно. Както и всяка друга педиатърка или статия, или форум. НО  е важно желанието за информираност, да се чете и да се пресяват и преценяват фактите. Ане да тъпчеш едно бебе на един месец с изцеден сок от ябълка и морков. Ти даде ли на твоето сок? В Италия дават ли така? Силно се съмнявам. Ти защитаваш ранното захраване, но както виждам се придържаш към схемата за късното  Grinning Не казвам до 6 месеца или до годинка да приема само кръма или АМ и почти нищо друго, а просто до 4-ти месец да се остави бебето само на мляко. Това не е трудно и невъзможно, нито грешно. Напротив. А иначе за обясенията и тонът- всеки път е различно, не може да се обобщава. Така или иначе рано или късно форумите и въпросите се изчерпват в голяма степен, започва да се върти едно и също и на човек му писва.
Не нагрубяваме никого, понякога има хапливи или ехидни забележки, но те са предизвикани от абсурдни реплики, на които няма как да се сдържиш. Понякога се изпуска добрият тон, спор няма, но това е неизбежно, след като тук е кошер на 20 000 жени  Laughing Laughing Laughing  

И след като тук е форум за взаимопомощ и се търсят съвети за правилните неща, няма как да не казваме това, което смятаме за правилно.

Глава има всеки, така е, но достатъчно акъл в нея - не  винаги Grinning

# 44
  • sofia
  • Мнения: 8 936
От чисто практическа гледна точка, защо толкова от рано да си усложняваш живота с пюрета, каши и т.н. Mr. Green
Иначе и моя е захранен рано, ама по-късно от препоръката на педиатърката....и определено с второто ще подходя по друг начин и ще тълкувам по-правилно знаците дето ми дава детето (повръщане, запек и пр.)

# 45
  • Мнения: 3 926
Честно казано преведените етикети на повечето пюрета, внесени в България не отговарят на оригиналния, чуждоезичен надпис.
Мисти, колкото и да не искаш да чуваш реплики от рода "Детето е твое - ти решаваш!" ще ги чуваш и занапред. В тази крехка възраст ние сме тези, които взимат съдбовни решения - тежка отговорност Confused но няма как. И наистина ранното захранване е "вторият, нов" път. Нали не мислиш, че прабаба ти е цедила сок от ябълка или е давала водичка? А мога да гарантирам, че дядо ми на 75 години има такъв стомах, за който аз бих могла само да мечтая. За протокола - захранена рано, на 4 месеца съм яла попара, от третия си ден съм била на квасено мляко... , а майка ми е педиатрична сестра Confused По настоящем - гастрит, който се поуспокои с хомеопатия и колит, с който ще има да се боря с години. От година и половина не съм близвала бобови... просто не е тук мястото да обяснявам защо.
Та мисълта ми е - съобразявай се с твоето усещане, с твоето разбиране и с природата. Както ти го усещаш, така е най-правилно. Спри да четеш и поживей с бебето, ама все едно не сте в цивилизацията... и си помисли би ли изпитала желание да откъснеш нещо от природата и да му го дадеш... Чувствай Heart Eyes

# 46
  • София
  • Мнения: 505
Как се убедих самата аз, че не е необходимо да се дава сок на двумесечно бебе? - представих си, че живея сред природата, например в пещера /нямам сокоизстисквачка/ и месецът е юни /няма ябълки по дърветата/? Според мен щом природата не е създала лесен и достъпен начин за получаване на ябълков сок от майката и простичък метод за даването му на бебето, а в същото време човечеството е оцеляло, значи на този етап човешкото същество няма нужда от сок!

# 47
  • Мнения: 764
Честно,не разбирам това неустоимо нетърпение на майки да захранват бебетата си рано.?!!!

# 48
  • Мнения: 2 556
Аз захраних първото си дете по безумната Бг схема - от 40-я ден сокче, от 3-я месец пюре, за което много съжалявам. Детето получи и колики, и разстройство, което едвам го овладяхме после. Затова втория път не повторих грешката си - жалко, обаче че първото ми дете излезе като опитно зайче на българската педиатрия  Confused

А иначе - да, и аз имам приятелка, дето на 2 месеца е яла боб и е жива на 30 години  Mr. Green Но такъв експеримент с мое дете няма да направя. Който гори от желание да се похвали, че бебчето вече пие сокче и яде пюренце - да действа. Аз реална полза от това не виждам  Naughty А вредата още си я спомням.

# 49
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Цитат на: bla_bla
Как се убедих самата аз, че не е необходимо да се дава сок на двумесечно бебе? - представих си, че живея сред природата, например в пещера /нямам сокоизстисквачка/ и месецът е юни /няма ябълки по дърветата/? Според мен щом природата не е създала лесен и достъпен начин за получаване на ябълков сок от майката и простичък метод за даването му на бебето, а в същото време човечеството е оцеляло, значи на този етап човешкото същество няма нужда от сок!
newsm10
Аз пък си казвах,че ако Господ искаше бебето да пие сок толкова отрано,щеще да направи така,че от гърдите на майка му да тече сок след 40ия ден. Wink

# 50
  • Мнения: 1 327
Цитат на: bla_bla
Как се убедих самата аз, че не е необходимо да се дава сок на двумесечно бебе? - представих си, че живея сред природата, например в пещера /нямам сокоизстисквачка/ и месецът е юни /няма ябълки по дърветата/? Според мен щом природата не е създала лесен и достъпен начин за получаване на ябълков сок от майката и простичък метод за даването му на бебето, а в същото време човечеството е оцеляло, значи на този етап човешкото същество няма нужда от сок!
newsm10
Аз пък си казвах,че ако Господ искаше бебето да пие сок толкова отрано,щеще да направи така,че от гърдите на майка му да тече сок след 40ия ден. Wink

интересно ако Господ беше съгласен да се дава и на 2ри месец пюре.........................  Joy Joy

# 51
  • Мнения: 6 164
Благодаря на всички! Wink

# 52
  • Мнения: 1 327
е, малко ти спамихме темата, малко се посдърпахме... но ти не се сърдиш, нали?  Laughing

# 53
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Спам,не спам,ама сега се замислих.Пънем се ние всеки път да обясняваме ползата от късното зхранване като някои сектантки едва ли не (според думите на една майка).Ами нека някой от другата група да ми обясни ползата от ранното захранване!Готова съм да чуя аргументи!
По принцип не съм от тези,които се хвърлят във върли спорове.Има толкова статии тук.Който се интересува,ще прочете.Ще види и едната гледна точка,и другата, и ще прецени за себе си.
Моля,някой,който е захранил рано, да ми обясни защо смята,че ранното захранване е по-добро.Съвсем сериозно питам!Интересно ми е.Но без аргументи от сорта:ами баба ми каза така,ами педито така каза.На мен това не ми звучи убедително.Аз лично като правя нещо за детето си,се опитвам да преценя плюсовете и минусите.Много бих искала да чуя плюсовете на ранното захранване!

# 54
  • Мнения: 27 524
Заради заблудата ( в която и аз вярвах дори и след като родих  Wink ), че не е добре за никой организъм да кара дълго време само на мляко и без вода. Но с повечко четене се разсейват тези заблуди. Иначе ползи няма, със сигурност  Naughty

# 55
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Блноди,на мен ми е интересно да чуя доводите на рано захранилите майки. WinkДаже си мисля и отделна тема да пуна-ей така,от любопитство.

# 56
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Блноди,на мен ми е интересно да чуя доводите на рано захранилите майки. WinkДаже си мисля и отделна тема да пуна-ей така,от любопитство.
Ще стане война там  Joy
Иначе който иска да захранва рано, който иска късно. Както vesi1 е казала, за какво бързаме да си усложняваме живота с пюретата  newsm78 много по-лесно е само на АМ, а още по лесно на кърма  Laughing Може би има майки, които приемат захранването като съревнование, хайде да видим кое първо ще започне с кебапчето  Laughing
И аз съм захранена рано, със сокчета и тем подобни. Жива съм, както виждате по писанията ми Wink Алергии нямам. Синчето също рано го захраних, да чукна на дърво нямаме проблеми за сега, 9 години  Whistling Малката захраних от 5 месеца, с надеждата да започне да спи нощем, но не помогна. Ако знаех щях да изчакам до 6  Mr. Green При късното захранване по тукашната система храните се въвеждат много по-бързо. Не се чака по цял месец, за да се даде нова храна, пак става за съревнование, даже и с ранно захранените Twisted Evil

# 57
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 242
Ми аз съм от другите сектантки- захраних рано. Който ще да ме гледа на кръв, който каквито и доводи да ми изкара- това е положението. Реших- захраних. Имах информация по въпроса, много четох ( и продължавам да чета), но решението си е мое. За сведение- синът ми беше захранен сравнително по- късно от малката, макар че той беше на АМ, а тя- на кърма. Учудващо е, че и преди 5 години поназнайвах нещичко за късното захранване, м?!

А причините за ранното захранване- защото така ми харесва. Защото реших да се водя по детето си и не мисля, че съм сбъркала. Защото не се впечатлявам от 2 пъпки, малко запек или хълцане. Защото има много по- страшни неща от прословутото ранно захранване. И не на последно място- защото имам късмета детето ми досега не е проявило алергия към нищо Praynig

И още- не може нищо да ме убеди, че ако детето ще ми направи алергия към дадена храна, то тази алергия ще се избегне, ако въведа храната месец по- късно. Нима не е всичко на принципа проба- грешка?!

# 58
Ми аз съм от другите сектантки- захраних рано. Който ще да ме гледа на кръв, който каквито и доводи да ми изкара- това е положението. Реших- захраних. Имах информация по въпроса, много четох ( и продължавам да чета), но решението си е мое. За сведение- синът ми беше захранен сравнително по- късно от малката, макар че той беше на АМ, а тя- на кърма. Учудващо е, че и преди 5 години поназнайвах нещичко за късното захранване, м?!

А причините за ранното захранване- защото така ми харесва. Защото реших да се водя по детето си и не мисля, че съм сбъркала. Защото не се впечатлявам от 2 пъпки, малко запек или хълцане. Защото има много по- страшни неща от прословутото ранно захранване. И не на последно място- защото имам късмета детето ми досега не е проявило алергия към нищо Praynig

И още- не може нищо да ме убеди, че ако детето ще ми направи алергия към дадена храна, то тази алергия ще се избегне, ако въведа храната месец по- късно. Нима не е всичко на принципа проба- грешка?!
                                                                                                                                                            Браво Димана много се искефих на публикацията ти.Напълно те подкрепям!!! Peace

# 59
  • In the jungle out there..
  • Мнения: 1 252
Как се убедих самата аз, че не е необходимо да се дава сок на двумесечно бебе? - представих си, че живея сред природата, например в пещера /нямам сокоизстисквачка/ и месецът е юни /няма ябълки по дърветата/? Според мен щом природата не е създала лесен и достъпен начин за получаване на ябълков сок от майката и простичък метод за даването му на бебето, а в същото време човечеството е оцеляло, значи на този етап човешкото същество няма нужда от сок!

По подобен начин се убедих и аз Wink Още докато бях бременна и четях всичко наред из форума и бях изправена пред дилема - ранно захранване<>късно захранване; подсладена вода<>кърма. Тогава се запитах - Как са давали вода на пеленачетата преди да съществуват бибероните? Как са изцеждали сок? Защо да даваме на бебето твърда храна преди то да може да седи? Защо зъбите ни порастват едва на 4-5-6 месеца? Ами защо - защото така го е измислила природата. Да вървим срещу природата си на БОЗАЙНИЦИ полза няма. Някои ще кажат, че човекът не е животно...е да, ама е точно такова! И същата тази Природа, Господ, Силата, както искате го наречете го е създал такова, че да може да оцелява, хранейки се от майка си докато организма му не се развие дотолкова, че да може да посегне към храна, да може да я сдъвче, да може да я преглътне. Има смисъл да сме такива каквито сме...

# 60
  • Мнения: 6 472
Тези теми силно клонят към безмислени. Кой каквото иска да го прави, нека си го прави и няма какво да спорим и убеждаваме. В целия форум има ужасно много информация и на който му стига акъла я чете. Вече какво ще прави след като се запознае с библиотеките си е негова работа.
Аз имам две деца. Първото го захраних рано и бях от малцината, които си отнесоха последствията за грешката, които не се ограничиха само с алергии. С второто прочетох доста неща и реших, че варианта с късното захранване е по- добър за нас. Имайки база за сравнение мога да кажа, че вторият вариант ме устройва значително повече. Оставям на страна научните доводи в полза на късното захранване, защото вече доста се изписа по въпроса и изтъквам само ползите за мен:
- спестих си целият "кеф" покрай цеденето на 20 гр сок
- спесстих си "удоволствието" покрай хранене на бебе, което не знае за какво иде реч, какво е това дето му се появи в устата и за какво служи лъжицата
- пропуснах и момента с неудобните пози за хранене на 3 месечно бебе, което все още не може да седи.
- спестих си 5 месеца висене в кухнята покрай приготвяне на бебешка храна или еквивалента им в пари дадени за готови пюрета.
Изобщо изкарахме си страхотно, като цялото ми внимание беше съсредоточено в кърмене, гушкане и разхождане.
Захраних на 5,5 месеца. Детето си седеше спокойно полулегнало в столчето и ми беше удобно за хранене. Бебето проявяваше отявлен интерес към храната, нямаше абсолютно никакъв проблем с лъжицата и в крайна сметка избегнахме злоядостта, от която страда сестра и (определено смятам, че 50% се дължи на ранното захранване). Пасатора така и не го вкарах в употреба - от самото начало си почнахме с храна намачкана с вилица или мината през преса за картофи. Периода на абсолютно бебешките храни приключи доста бързо, защото сега готвя за двете деца, като на малкото просто не слагам никакви подправки и сол. Това както се сещате значително ми намалява времето за приготвяне на храната.

Та така. Вие наистина сами решавате какво да правите с децата си и мисля, че няма смисъл да се раздават обиди от едната или от другата страна. Аз не бих рискувала пак с ранно захранване, защото алергиите наистина не са чести, но пък не ги пожелавам на никой. Това си е моят избор и аз си се водя от моите деца.

Мисти, каквото и да избереш, пожелавам ти едно здраво бебе, което с кеф си похапва всичко Hug

# 61
  • Мнения: 2 885
И аз мисля, че темата е безмислена ....при толкова много информация.
Подкрепям мнението на мама Luluto, макар да имам едно дете и то да е захранено късно.
- Не зная какво е това да се мръщи, цупи и да не си изяде порцията
- Работя от вкъщи и не мога да се отделям много време да се боря примерно с цедене на сок в кухнята
- Детето седи добре и е удобно за мен и за него
- Проявява интерес към храната, като ме види че му слагам да яде и е грейнал newsm62
- Не се правя на клоун, нито пък е нужно да му пея песнички, да има около него играчки, пуснато ТВ.
- Яде разнообразна храна и няма претенции - т.е. не прави разлика между само зеленчуци, зеленчуци с месо или плодове, каши и мляко
- Аз съм спокойна, че яде добре като съм се постарала да избегна максимално реакциите от алергии. Предварително съм прочела какво е нужно за съответният месец да яде детето. Не си правя експерименти да давам нещо, която може да предизвика реакция, като на 8 месеца давам пюрета за 4-ти месец.
  chef

# 62
  • Мнения: 1 327
А причините за ранното захранване- защото така ми харесва.
по тъпо изказване не бях чела!

# 63
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 242
А причините за ранното захранване- защото така ми харесва.
по тъпо изказване не бях чела!

Айде да останем в приятелския тон и да не започваме с квалификациите, че ми писна от комплексарки, дето се чудят как да си я почешат. Плийз, пийс, че аман наистина

# 64
  • Мнения: 1 327
А причините за ранното захранване- защото така ми харесва.
по тъпо изказване не бях чела!

Айде да останем в приятелския тон и да не започваме с квалификациите, че ми писна от комплексарки, дето се чудят как да си я почешат. Плийз, пийс, че аман наистина
Това пък беше още по-тъпо!
защо за разнообразие не дадеш един свестен довод за ранното захранване, а?

Последна редакция: ср, 07 юни 2006, 20:52 от диването

# 65
  • Мнения: 992
Ми аз съм от другите сектантки- захраних рано. Който ще да ме гледа на кръв, който каквито и доводи да ми изкара- това е положението. Реших- захраних. Имах информация по въпроса, много четох ( и продължавам да чета), но решението си е мое. За сведение- синът ми беше захранен сравнително по- късно от малката, макар че той беше на АМ, а тя- на кърма. Учудващо е, че и преди 5 години поназнайвах нещичко за късното захранване, м?!

А причините за ранното захранване- защото така ми харесва. Защото реших да се водя по детето си и не мисля, че съм сбъркала. Защото не се впечатлявам от 2 пъпки, малко запек или хълцане. Защото има много по- страшни неща от прословутото ранно захранване. И не на последно място- защото имам късмета детето ми досега не е проявило алергия към нищо Praynig

И още- не може нищо да ме убеди, че ако детето ще ми направи алергия към дадена храна, то тази алергия ще се избегне, ако въведа храната месец по- късно. Нима не е всичко на принципа проба- грешка?!

  newsm10

# 66
  • Мнения: 755
Извинете ,че се намесвам  Embarassed искам само да попитам от интерес и с цел запознаването ми с новите тенденции в късното захранване.С добронамерен интерес се питам /вас в случая/ : достатъчно ли е хранителна кърмата след 3-тия месец въпреки количеството и първоначалната и хранителност? Доколкото знам  тази първоначална хранителност отслабва въпреки непрекъснатото и стимулиране т.е намалява желязото , което е така необходимо за организма след 3-ти навършен месец?!? Thinking newsm78 Аз самата съм кърмила до 9-тия месец синът ми , който е вече на 3 год. и съм го захранила в края на 3-тия месец!  Нямаме алергия към нищо /да чукам на дърво/ Мерси предварително.  bouquet

Последна редакция: ср, 07 юни 2006, 21:13 от Fortune

# 67
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Fortune,ето няколко цитата от една статия за кърменето от крмаческия форум:
"Ако бебето не се захрани през втория месец със сок и плодово пюре, ще развие анемия и хранителните вещества и витамините само от кърмата няма да са му достатъчни.
Множество изследвания в последните двадесет години показват, че кърмените бебета, които са захранени преди стомашно-чревният им тракт да е достигнал достатъчна зрялост приблизително към шестмесечна възраст, са по-поддатливи на алергии и в детска и зряла възраст страдат по-често от респираторни и стомашни заболявания. Това е силен аргумент в полза на по-късното захранване – след шест месечна възраст. Ранното захранване след четвъртия до шестия месец се препоръчва за изкуствено хранените бебета, които не получават всеички необходими им хранителни вещества от адаптираното мляко. Бебето, което е изцяло на кърма, не е изложено на този риск – то усвоява всички необходими му вещества, включително и желязо, от кърмата. Желязото в кърмата е много по-биоусвоимо от желязото в адаптираното краве мляко, 51% срещу само 12%. Затова кърмените бебета много по-рядко страдат от желязодефицитна анемия в сравнение с изкуствено хранените си връстници. Майчиното мляко осигурява всичко, от което бебето се нуждае докъм шестия месец. След като започнат да карат седмия месец, повечето бебета проявяват признаци на готовност за захранване – нуждите от кърмене нарастват, проявяват интерес към храната на възрастните и др. С късното захранване давате добър страт на здравето на бебето си. Мама Петя, 26 г.,  решила да отложи захранването на бебето си до шестия месец заради фамилна обремененост с алергии, макар че педиатърката й препоръчвала ранно захранване въпреки това. Петя кърмила бебето изключително и клиничните изследвания след навършване на 6 месеца и 1 година показали, че бебето е здраво, а хемоглобинът в норма. “Бях много доволна, че изчаках със захранването. Много бебета на познати са с различни алергии, но не и моето, поне засега.”
“Кърмих сина си до годинка и три месеца с удоволствие, разказва Тинка, 29 г. Лекарят ми каза, че е време да го отбия, защото кърмата се вкисвала в гърдите и вече не била полезна. Послушах го, но сега съжалявам. Второто си бебе ще кърмя по-дълго.”
Вашето тяло не знае кога детето навършва годинка и не започва да произвежда мляко второ качество на този ден. Кърмата през втората и третата година от живота на детето пак съдържа всички необходими на детето белтъчини, мазнини, въглеводороди, витамини, микроелементи, хормони, защитни фактори и много други. Когато кърменето приключва естествено, по желание на бебето и майката, майчиното мляко наподобява по състав коластра, и детето не боледува поне половин година след отбиването. Ще оцените защитните свойства на кърмата, когато порастналото ви бебе започне да лази и ходи, и започне да пипа и лапа всякакви гадни неща. Кърмете бебето си, докато и двамата го искате, а не до определен от някого си период. Знайте, че УНИЦЕФ и Световната Здравна Организация препоръчват изключително кърмене без други хранителни добавки през първите шест месеца, постепенно захранване на бебето през следващите шест, и обща продължителност на кърменето поне до двегодишна възраст, за да растат децата здрави.
Тук можеш да видиш цялата статия.
Пример:в майската тема 2005 има една мама,на която детето е с алергия към белтъка на кравето мляко.То беше само на кърма някъде до около 7 месеца и половина,ако не ме лъжат спомените.Наддаваше чудесно и хемоглобинът на 6 месеца му беше съвсем в норма.

# 68
  • Мнения: 4 392
Ми аз съм от другите сектантки- захраних рано. Който ще да ме гледа на кръв, който каквито и доводи да ми изкара- това е положението. Реших- захраних. Имах информация по въпроса, много четох ( и продължавам да чета), но решението си е мое. За сведение- синът ми беше захранен сравнително по- късно от малката, макар че той беше на АМ, а тя- на кърма. Учудващо е, че и преди 5 години поназнайвах нещичко за късното захранване, м?!

А причините за ранното захранване- защото така ми харесва. Защото реших да се водя по детето си и не мисля, че съм сбъркала. Защото не се впечатлявам от 2 пъпки, малко запек или хълцане. Защото има много по- страшни неща от прословутото ранно захранване. И не на последно място- защото имам късмета детето ми досега не е проявило алергия към нищо Praynig

И още- не може нищо да ме убеди, че ако детето ще ми направи алергия към дадена храна, то тази алергия ще се избегне, ако въведа храната месец по- късно. Нима не е всичко на принципа проба- грешка?!

И ти се чудиш с това "нима",ама пък иначе нищо не може да те убеди?! #Crazy newsm78
 НЕ , не е на принципа проба-грешка! Но не си единствената ,която го мисли,затова  има много остри изказвания по тази тема.Всъщност не става въпрос за месец по-късно,а за доста по-късно Wink

# 69
  • Мнения: 4 629
Да чакаш, защото много учени използват времето си, за да пишат статии и да убеждават майките по света, че това е по-добрият начин за захранване. А ако нямаш доверие на хората, чиято професия е това едва ли ние във форума можем да те убедим

# 70
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 242
Диването, моите доводи съм си ги изложила. Това, че не те удовлетворяват, на мен хич не ми дреме. Не съм тук да убеждавам никого в нищо.
Амарена, да, всичко е на принципа проба- грешка. Аз не питам с това "нима". Принципът е този за всички. Не можеш да знаеш дали детето ще има алергия, ако не въведеш храната. Дори и като тръгне първи клас. Ако искаш дай жълтък на абитурентската- ако е предразположено, ще направи алергия. Но не можеш да знаеш така ли е, ако не пробваш.

Спирам да се опитвам да говоря, защото има много коне с капаци сред нас. Ако мнението на другите не съвпада с тяхното- значи другите нещо не са в час. Никога не съм разбирала едностранчивите хора, но е бъкано с такива...

# 71
  • Мнения: 4 392

Амарена, да, всичко е на принципа проба- грешка. Аз не питам с това "нима". Принципът е този за всички. Не можеш да знаеш дали детето ще има алергия, ако не въведеш храната. Дори и като тръгне първи клас. Ако искаш дай жълтък на абитурентската- ако е предразположено, ще направи алергия. Но не можеш да знаеш така ли е, ако не пробваш.


Димана,изследванията показват,че ако дадена храна се въведе по-късно,има голяма вероятност алергията да не се прояви,т.е." да се израстне" .Аз пък спирам дотук,защото не виждам смисъл да убеждавам някого за каквото и да било.

# 72
  • Мнения: 1 327
.................има много коне с капаци сред нас. Ако мнението на другите не съвпада с тяхното- значи другите нещо не са в час. Никога не съм разбирала едностранчивите хора, но е бъкано с такива...

  202uu

milf, няма по-глух от онзи, който не иска да чуе  smile3507

# 73
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 817
достатъчно ли е хранителна кърмата след 3-тия месец въпреки количеството и първоначалната и хранителност? Доколкото знам  тази първоначална хранителност отслабва въпреки непрекъснатото и стимулиране т.е намалява желязото , което е така необходимо за организма след 3-ти навършен месец?!? :

Покрива. Даже до годинка покрива нуждите, ако се наложи по някаква причина (например, ако детето е със силни алергии и не трябва да се захранва, или просто ако не иска да яде по разни причини друго).

А до 6-8 месеца даже няма смисъл да казвам, че покрива всичко, че и отгоре - иначе нямаше да го измисли природата да е така.

Желязото се изчерпва между 6 и 9 месец, много плавно и бавно (а не, примерно, дрън! 4 месеца и запасите свършват от раз). Поради този факт в други страни изобщо не правят изследване на хемоглобина по това време, т.к. знаят, че това е период на физиологично по-ниски стойности на желязото (при всички деца, на кърма и АМ).

# 74
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Извинете ,че се намесвам  Embarassed искам само да попитам от интерес и с цел запознаването ми с новите тенденции в късното захранване.С добронамерен интерес се питам /вас в случая/ : достатъчно ли е хранителна кърмата след 3-тия месец въпреки количеството и първоначалната и хранителност? Доколкото знам  тази първоначална хранителност отслабва въпреки непрекъснатото и стимулиране т.е намалява желязото , което е така необходимо за организма след 3-ти навършен месец?!? Thinking newsm78 Аз самата съм кърмила до 9-тия месец синът ми , който е вече на 3 год. и съм го захранила в края на 3-тия месец!  Нямаме алергия към нищо /да чукам на дърво/ Мерси предварително.  bouquet
Ако ти се чете дълъг, обширен и напоителен материал относно адекватността на храненето само с кърма за първите 6 месеца от живота:
Nutrient adequacy of exclusive breastfeeding for the term Infant … ix months of life
Цитат
This review, which was prepared as part of the background documentation for a WHO expert consultation, evaluates the nutrient adequacy of exclusive breastfeeding for term infants during the first 6 months of life. Nutrient intakes provided by human milk are compared with infant nutrient requirements. To avoid circular arguments, biochemical and physiological methods, independent of human milk, are used to define these requirements. This review is limited to the nutrient needs of infants. It does not evaluate functional outcomes that depend on other bioactive factors in human milk, or behaviours and practices that are inseparable from breastfeeding, nor does it consider consequences for mothers.
От линка горе може да си отвориш целия документ в .пдф формат.
И още малко - относно първоначалната и по-късната хранителност на кърмата Wink
Fat and energy contents of expressed human breast milk in prolonged lactation.
Цитирам заключението:
Цитат
CONCLUSIONS: Human milk expressed by mothers who have been lactating for >1 year has significantly increased fat and energy contents, compared with milk expressed by women who have been lactating for shorter periods. During prolonged lactation, the fat energy contribution of breast milk to the infant diet might be significant.
Дотук с приказките, че то нищо не е останало вече в тая кърма, едната гола водица Rolling Eyes

# 75
  • Мнения: 1 976
Само ще се вмъкна по повод проявяването на алергии на по - късен етап към първите въведени храни в прекалено ранна възраст...Естествено, че всичко е относително и никога не можем да знаем какво ще ни се стовари точно на нас и нашите деца на главата... Аз проявих алергия в една доста късна възраст - пубертета, точно към първите храни, които са ми били давани преди 6 - месечна възраст. Това са ябълки, череши и моркови!!!! Никак не е приятно всички наоколо да си хрупкат сладко сладко черешки, а аз само да ги гледам  Cry И ако нещо е зависело от мен, евентуално да спестя на детето си подобни неща, съм го направила... Пък животът ще си покаже...
А че кърмата е нехранителна....ама няма такова нещо!!!! И има хиляди теми по въпроса...Даже вече е смешно да се повдига подобен въпрос!

# 76
  • София
  • Мнения: 1 348
Аз ви питам, защото се интересувам и реплики от сорта "Детето си е твое, ти си решаваш..." не ме успокояват - не става въпрос за колата ми и какво масло ще й сипя... аз не искам да експериментирам, имам нужда да бъда убедена и ще послушам. Но алергии нямаме в семейството, а пък и ние сме рано захранени всички и не сме умрели. newsm78 Не знам... Rolling Eyes

Благодаря Алекс1, че ми изложи аргументите.
Той все още няма колики, а и му се оправи акането - все беше запечен, сега по 2 пъти на ден си ходи. Много е спокоен, защото преди се мъчеше да се напъва и не може да се изака и плачеше... Сега е екстра /да чукна на дърво/.
Само днес е леко зеленикаво, предполагам е нормално?
Аз също захраних рано, в 3 месец със сок, както всички отричат.
Детето ми си оправи аканаето, както и твоето. Колики нямаше, даже намаляха, защото си акаше редовно.
До ден днешен не е боледувал, освен една 3-дневна треска, която изкара. ПуПУПУ.
Мисля, че си зависи от детето и безкрайно се дразня на майки, които пледират за късно захранване и упрекват всички други. Аз прецених така , така направих. Смятам, че е правилно и не защото съм темерут и се доверявам на педито си  сляпо, а защото виждам, че детето ми се чувства добре от това .
И моля ви дръжте се прилично  .Поучете се от Бу и Хера . И двете са безкрайно запознати с всякакъв тип захранване и нито веднъж не съм прочела мнение от сорта на "това е много тъпо ".
Мисля, че да се нагрубява е много грозно!

Последна редакция: чт, 08 юни 2006, 16:33 от Льонеберя

# 77
  • Мнения: 755
Благодаря за отзивчивостта , но моето дете като е захранено по - рано трябва ли да се чувствам виновна , че съм насилила коремчето му?! Мисля , че тук има и известна доза крайност в мненията ... толерантността  преди всичко! Peace  bouquet Стана ясно , че всичко е до организъм все пак нека не заклеймяваме различното от нашите разбирания. Това последното с цел успокоение на духовете! Simple Smile Поздрави с най-добри чувства към всички мами Simple Smile

# 78
  • София
  • Мнения: 6 743
Сега ще писнете всички, че има милиони теми изписани, но въпросът ми е конкретен:
Така и така се видя, че няма да я караме на кърма, ако беше на кърма щях да го оставя на изключително кърмене до 6-ти месец. Но уви...

Щом е предимно на АМ защо да не вкарам соковете от 2ри месец, ако няма колики нито от млякото, нито от тях и ги понася добре?
Здравей Мисти,
Имам двама сина.И двамата съм захранила по старата схема, т.е. от 2 месеца сок, от 3 плодово пюре, от 4 зеленчуково, от 6ти месно и т.н.
Смятам, че ако детето няма проблеми може.Честно казано, захранила съм така, защото не съм знаела изобщо тогава за късно захранване и т.н.Нито педито ми ме е уведомило, че има такова.
За късното захранване прочетох тук във форума доста по-късно  Hug
Има много противоречиви мнения по въпроса, но в крайна сметка всяка майка сама преценява кога , как и с какво да захрани детето си  Peace

# 79
  • Мнения: 1 976
Мисти, репликите от сорта "Детето си е твое, ти си решаваш..." са по повод това, че явно всяка майка в крайна сметка преценява сама!!! Независимо от безкрайно многото информация, която има вече в интернет!!!
За съжаление, няма единно мнение по много въпроси!!!
Но само да вмъкна, че и родното ни Министерство на здравеопазването има специален ПЛАН ЗА ХРАНЕНЕ, в който изрично е упоменато, че захранването трябва да започва в 6 месец...Защо педиатрите масово не знаят за това, не знам...За съжаление в момента не мога да намеря линка към този общодостъпен ПЛАН ЗА ХРАНЕНЕ, за да се види, че не е въпрос на западняшка мода...
И момичета, никой никого не упреква!!! Просто всеки смята, че това което е направил е правилното и защитава позицията си! И понеже смята, че е прав, иска да помогне на другите да повярват в това, което е правилно...Именно ЗА ДА ПОМОГНЕ, а не за да упреква!!! И не е престъпление, че някой е давал сок на 2 месеца, или пък че не е дал сок!!! Основният въпрос е, как да стане така, че да разчитаме на мнението на педиатрите!!! Защо те не знаят много неща, които ние трябва да научаваме от интернет, вместо от тях...и в крайна сметка,  да стигаме до спорове помежду си!!!  Hug

# 80
  • София
  • Мнения: 6 743
Мисти, репликите от сорта "Детето си е твое, ти си решаваш..." са по повод това, че явно всяка майка в крайна сметка преценява сама!!! Независимо от безкрайно многото информация, която има вече в интернет!!!
За съжаление, няма единно мнение по много въпроси!!!
Но само да вмъкна, че и родното ни Министерство на здравеопазването има специален ПЛАН ЗА ХРАНЕНЕ, в който изрично е упоменато, че захранването трябва да започва в 6 месец...Защо педиатрите масово не знаят за това, не знам...За съжаление в момента не мога да намеря линка към този общодостъпен ПЛАН ЗА ХРАНЕНЕ, за да се види, че не е въпрос на западняшка мода...
И момичета, никой никого не упреква!!! Просто всеки смята, че това което е направил е правилното и защитава позицията си! И понеже смята, че е прав, иска да помогне на другите да повярват в това, което е правилно...Именно ЗА ДА ПОМОГНЕ, а не за да упреква!!! И не е престъпление, че някой е давал сок на 2 месеца, или пък че не е дал сок!!! Основният въпрос е, как да стане така, че да разчитаме на мнението на педиатрите!!! Защо те не знаят много неща, които ние трябва да научаваме от интернет, вместо от тях...и в крайна сметка,  да стигаме до спорове помежду си!!!  Hug
smile3501 smile3501 smile3501 smile3525

# 81
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Ама, момичета вие защо се чувствате виновни! Така сте преценили, така сте направили! Както казах и аз захраних баткото със сок на 40 дни, еми така съм мислела, че е правилно, така съм постъпила и не съжалявам. Малката я захраних на 5 месеца, така мислех, че е правилно, така направих. Ако имам трето не знам кога бих го захранила. На момента ще решавам.
Fortune, както кърмата така и АМ са достатъчни на детето до 6 месеца. Теорията за ранното захранване е основана точно на причината, че не са били достатъчни, но това вече е отречено. Както Бу е казала, тук никой не изследва хемоглобин на бебоците, а масово се захранва между 4-6 месеца. Обикновено изкуствено хранените ги захранват преди 6 месеца, защото е лесно да се добави оризова каша в млякото, въпреки че педиатрите са на мнение да се изчаква и при тях.

# 82
Аз неможах да го захраня рано по съвет на педито. Пък и ние имахме много колики и много повръщахме, което допълнително утежни положението. Честно казано въобще не съжалявам всяка майка знае как се чувсва детето и от определена храна. Мисля, че щом майката не вижда нищо нередно в това да го захрани може би не е проблем, но  определено съм за по- късното захранване от гледна точка на алергии и така нататък. Това естествено е мойто мнение.  Wink

# 83
  • Мнения: 27 524

rossiam, темата е отпреди две години, откъде я изрови  Crazy
Не е нужно да отговаряш на толкова стари теми  Peace

# 84
Благодаря ти не случайно под името ми пише новак. Трябва да се науча да чета датите. Laughing

Общи условия

Активация на акаунт