91 НЕГ "Проф. Константин Гълъбов"- тема 3

  • 79 032
  • 750
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 27
Ако намериш такова инфо, може да го разиграеш на търг във форума. Всички ще се включим в наддаването. Joy
 
Нищо не е ясно още за дипломата по новата програма. Доколкото става ясно от нормативната база в момента,  в дипломата за средно образование ще влизат само оценките от 11-ти и 12-ти клас /когато се изучават предимно профили/. А оценките от 8-ми до 10-ти клас вкл. ще са включени в свидетелството за завършен първи гимназиален етап. Какво обаче ще се взима предвид при кандидатстване във ВУЗ /в България и в чужбина/ за момента само гадаем. Дискутирахме този въпрос в темата за МОН.


Леле, как съм могла да проспя тази поредна драма с МОН?! Stuck Out Tongue Closed Eyes
Позачетох се в нета по темата и се хванах за главата No Mouth
Още веднъж благодаря за разясненията sanaka!

# 421
  • където и да е,само да не съм сама
  • Мнения: 586
Галимар, при нас даже беше споменато няколко пъти.Подчерта се, че е имало и проверки от РУО, заради това.
Децата избирали да държат матура по АЕ,защото тя била на нивоБ2,т.е.лесна за тях и водеща до отлична оценка.

# 422
  • столицата
  • Мнения: 3 794
Ина, това важи за досегашните випуски, но дали ще важи и за нашите 9-класници?

# 423
  • България
  • Мнения: 2 164
 При нас на родителската среща ни  казаха, че въпреки нивото А1 в 9кл., целта е да завършат в 12кл. с С1.
 Класната ни каза, че за сега не е ясно как ще завършат 10кл и кои оценки ще влизат в дипломата. Мен това ме вълнува сериозно, защото знам от опит, че последните години не се наваксва пропуснатото в 9 и 10кл. Но каквото - такова.
 Много харесах учителката по математика. Адмирирам цялостното й отношение към учениците като към зрели хора!

# 424
  • София
  • Мнения: 11 985
Всички предмети от задължителната подготовка ще влязат в дипломата/удостоверението за завършен първи гимназиален етап. И то вече от 8-ми клас. Досега 8-ми клас беше към основното образование, поради което в дипломата за средно не влизаха оценките от 8-ми клас, както и оценките от 9-ти клас по разказвателните предмети, тъй като те бяха върху материал за 8-ми клас. Сега основното образование приключва със седми клас и всички оценки от 8-ми, 9-ти и 10-ти клас влизат в удостоверението за завършен първи гимназиален етап, съответно всички оценки от 11-ти и12-ти клас ще влязат в дипломата за средно образование.

# 425
  • Мнения: 287
Всички предмети от задължителната подготовка ще влязат в дипломата/удостоверението за завършен първи гимназиален етап. И то вече от 8-ми клас. Досега 8-ми клас беше към основното образование, поради което в дипломата за средно не влизаха оценките от 8-ми клас, както и оценките от 9-ти клас по разказвателните предмети, тъй като те бяха върху материал за 8-ми клас. Сега основното образование приключва със седми клас и всички оценки от 8-ми, 9-ти и 10-ти клас влизат в удостоверението за завършен първи гимназиален етап, съответно всички оценки от 11-ти и12-ти клас ще влязат в дипломата за средно образование.

Въпросът е обаче, че като хорариум тези часове само от 11 и 12 клас не стигат за диплома за средно образование. При това положение не е ясно дали оценките от 8-ми, 9-ти и 10-ти клас ще влизат в дипломата или не. По вероятно е да влизат, но не се знае.

# 426
  • София
  • Мнения: 18 029
Защо да не стигат, на германците май дипломата им  се смята на база оценки от матури и оценки  за годината, но не  за всиките 5 гимназиални класа. Не зная дали във всички провинции е еднакво, но предполагам. Макар че там имаше година/и, в която излизаха по два випуска - G8/G9, от които единият е учил година по-малко и бозата става пълна. Целта явно е да се направят у нас  нещата като в Европа с двата етапа на средно образование. Даже когато искат академични справки за нашите деца, било за стипендия или за предварително кандидатстване при още неналична диплома за средно, обикновено е за последните две учебни години, тоест за 4 срока.

Последна редакция: ср, 07 ное 2018, 10:15 от пенсионирана русалка

# 427
  • София
  • Мнения: 11 985
Русалка, досега, да. Но по новата програма във втори гимназиален етап се учат само профили + бел, мат, физическо и гражданско образование. Първите 2 профила са езиците и ако избереш напр. профил математика и информатика, в дипломата за средно няма да имаш оценка и хорариум по нито един разказвателен предмет. Което ми се струва доста безумно. Да не говорим, че за някои специалности в чужбина искат хорариум по 3 от предметите - напр. биология, химия и физика. И ако си в ЕГ, това няма как да стане просто, защото освен езиците, можеш да избереш максимум 2 профила. Затова и аз си мисля, че или дипломата ще обобщава и двата гимназиални етапа, или удостоверението за първи гимназиален етап ще е включено като приложение към нея, както предположи Дидева.

# 428
  • София
  • Мнения: 392
На родителската среща в Лайстунг питахме какви оценки ще влизат за немската диплома и казаха, че дори и това не било сигурно, защото и тяхната система била в процес на промяна.

# 429
  • София
  • Мнения: 18 029
При такива неясноти е по-добре да си опичат работата като знания и оценки още отсега.Че после е загубена кауза с тези изпити за промяна на оценка, на които някои погрешно им казват повишителни.

# 430
  • София
  • Мнения: 11 985
Абсолютно! Край на лежерния 8-ми клас. Joy

# 431
  • столицата
  • Мнения: 3 794
Ооох.

# 432
  • Мнения: 74
Някаква информация за стипендиите

# 433
  • София
  • Мнения: 18 679
А за РС за осмите класове? Какво стана, то Коледа ще дойде, ние още на РС не сме ходили Rolling Eyes

# 434
  • София
  • Мнения: 18 029
Oще миналата или по-миналата седмица, не помня точно,  в класа на моите девойки се събраха и подадоха заявленията за стипендии. Не знам в другите паралелки каксе процедира, нашите си имат отговорник на класа - девойката е разпечатала нужния брой заявления, раздала ги е за попълване и после обратно ги е събрала. А изплащането - вероятно през декември като през изминалите години.

Днес станаха ясни и комисиите за устния на  ДСД.  В комисията на моите не е  немецът, който им преподава в 11 и 12 клас, но здраве да е.

Общи условия

Активация на акаунт