Пари "назаем" на роднини

  • 24 757
  • 274
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 7 990
Не е задължително хората да са с общ бюджет. Двама души могат да се разбират прекрасно и с отделни бюджети. За да е успешен модел, следва да имат еднакво мнение за разходите. Отделен е въпросът, че когато се появи детето и се усложнят имуществените отношения, тази разделност придобива много размит вид.
Според мен ключовото тук е мъжът да разбере, че освен с братовото семейство, ще се сдобие и със собствено дете за гледане. И тогава ще трябва да си прецени приоритетите.

# 46
  • Мнения: 24
Така, понеже от 50+ коментара имаше поне един адекватен, благодаря на _Зизу_ за гледната точка и балансираното мнение.

Оставям ви да си чешете езиците кой кого харесва, какво семейство има и дали му стигат парите или не. Аз придобих представа какво мога да направя в ситуацията, а който търси драми, ще си ги намери и без мен.

bgtatko... сега разбирам защо пишете така настоятелно във форума - то жена да бяхте, нямаше така да драматизирате.

Хубава неделя от мен Simple Smile

# 47
  • Добрич
  • Мнения: 933
Аз също съм на мнение,че трябва да говориш открито и спокойно с мъжа си.Зълва ми е същата с тази разлика,че общо печелят 3 пъти повече от нас и все не и стига.Седнахме,поговорихме спокойно и се разбрахме,че пари се дават,когато наистина има нужда.Все пак всеки може да закъса.Паследното цупене от страна на зълва ми беше края на Юни,защото не сме им дали пари за почивка но о.Тасос.
Ние сме с общ бюджет и освен гореспоменатия разговор в началото на връзката ни,никога не сме се разправяли за пари.

# 48
  • Мнения: 1 107
Братята не са случили на съпруги.

# 49
  • Мнения: 5 508
cottontail, хората имат различни гледни точки и е нормално не всеки да те разбира. За някои мъжът е длъжен да работи, а жената да върти къщата. За други важат други правила, а за трети - трети.
Аз съм от онези, които държат да се дава поравно в общото - и финансово, и с действия (пране, готвене и т.н.).
Та, така. Не се сърди на вписващите тук, за това че не те разбират Simple Smile

# 50
  • Мнения: 712

По темата за "общите" финанси, аз пък съм забелязала, че в колкото семейства го има този модел, реално той е по-скоро "парите на мъжа са общи, парите на жената са си нейни" или дори и наистина да са общи, то единият допринася значително по-малко и му е по-изгодно всичко да е общо, че да има повече за харчене. Но това е цяла отделна тема, по която не търся съвети.

Е че то твоето не е ли същото ? Всеки с отделен бюджет , но излишъка от неговия бюджет, да се харчи по твое усмотрение  .  Или най-малкото, след изрично твое одобрение . Без самоинициативи от страна на съпруга в разходната част . Wink  Не врат, ами шия .

Меду другото , много добре знаеш какво е решението , сама си си го написала :
Последно уточнение за "общия" бюджет - още в началото мъжът ми настояваше не просто да са ни общи финансите, ами аз да държа и да отговарям за всички пари в семейството. Може би и със задочната цел да ограничавам "заемите", като аз стана "лошата", а той има оправдание, че всички пари са у мен.
Това че не ти стиска този начин  , е друга тема на разговор . Единственото решение е някой да стане "лошият" , и да се приключи със заемите веднъж завинаги . А кой ще е лошият ? Ами много просто , човека който  най-много го дразни сегашната ситуация .

# 51
  • София
  • Мнения: 24 839
Та къде е писала, че персонално смятат нещо? Делят си разходите просто. Ако за месеца разходите са 1000лв, всеки дава половината.

Да, но нея я бърка къде си дава той личните средства- ако беше за хазарт или скъпо хоби, дали щеше да е толкова наострена?
От друга страна- човекът ѝ е предложил тя да управлява всичките пари, но не ѝ стиска, за да не станела лоша, ако не отпусне поредния транш, пък и не била сигурна, че ще завършва месеца на плюс.
Хитринките, които ѝ предлагаш, я хванат дикиш, я не- приказката за нероден Петко нали я знаеш?
Винаги може да не внесе ежемесечната си сума, ако много му приплачат.

По- добре е да направи застраховки- на тримата.
Така няма къде да се мърда и всеки месещ парите ще си отиват по предназначение.

# 52
  • Мнения: 24
Братята не са случили на съпруги.

Joy Така е - сигурно понеже ти не може да се раздвоиш да се омъжиш и за двамата...

# 53
  • Мнения: 485
И според мен не е нормално да се подпомага по този начин семейството на брата.
Ако е за здраве или друго необходимо - ДА!
Но не и за разни изг*зици, а случаят е точно такъв.

След като и брата, и съпругата му са работоспособни - ами да работят и да си изкарат пари.
И както се казва - да се простират според чергата си.
Ако авторката решат да направят скъп подарък е едно, но да бъдат принуждавани да "снасят" едни сумички...

Съпругът на авторката да се чувства виновен, защото е по-добре финансово от брат си ли? Хайде няма нужда.
Ако това му финансово състояние е за сметка на брат му - добре, но едва ли.

Сядате и говорите.
Най-добре с цифри.
Колко получавате, колко отиват за разходи, колко остават и каква част отиват за "братчето"...

Сега и детенце ще имате. Разходите ви ще растат. Хората, които трябва да помислят за бъдещето му, сте вие.

Братът и семейството му, не са ваш ангажимент!

Това че има така да се каже "отделни" бюджети ни най-малко не означава, че едва ли не с остатъка всеки си прави каквото сметне за добре.
Остатъкът може да е за задоволяване на лични нужди, хоби... Но не смятам, че трябва да отива за издръжката на здрави, работоспособни индивиди!
Това, което остава може да отиде отново за семейството или да се спести с цел инвестиция.

Успех!

# 54
  • Мнения: 5 508
По- добре е да направи застраховки- на тримата.
Така няма къде да се мърда и всеки месещ парите ще си отиват по предназначение.
И как ще накара мъжа си да дава пари за застраховка? Аз не бих давала ако не съм си я направила сама, а ще оставя онзи, който я е направил, да плаща, но не и за сметка на парите, които дава за разходите в семейството.
Моите примери може да са за 'нероден Петко' ама твоето предложение си граничи с фантастика направо.

# 55
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Е че то твоето не е ли същото ? Всеки с отделен бюджет , но излишъка от неговия бюджет, да се харчи по твое усмотрение  .  Или най-малкото, след изрично твое одобрение . Без самоинициативи от страна на съпруга в разходната част . Wink  Не врат, ами шия .

Меду другото , много добре знаеш какво е решението , сама си си го написала :
Последно уточнение за "общия" бюджет - още в началото мъжът ми настояваше не просто да са ни общи финансите, ами аз да държа и да отговарям за всички пари в семейството. Може би и със задочната цел да ограничавам "заемите", като аз стана "лошата", а той има оправдание, че всички пари са у мен.
Това че не ти стиска този начин  , е друга тема на разговор . Единственото решение е някой да стане "лошият" , и да се приключи със заемите веднъж завинаги . А кой ще е лошият ? Ами много просто , човека който  най-много го дразни сегашната ситуация .
За мен това е единственото правилно решение. Не че "течовете" ще спрат съвсем, но биха могли да станат по-символични.
За протокола - минала съм през това с БНД, пълна оправия няма, особено и ако родителите им така са ги свикали. Но някакъв контрол така може да се установи, да и да не изтича поне всичко останало.

# 56
  • Мнения: 24

Да, но нея я бърка къде си дава той личните средства- ако беше за хазарт или скъпо хоби, дали щеше да е толкова наострена?


Понеже вече се забавлявам с дискусията само да кажа - мъжът ми всъщност има и скъпо хоби (още от преди да се познаваме) за което също отиват някакви пари, но там нито се бъркам, нито въобще му водя отчет колко е похарчил и за какво.
Все пак човекът работи много и заслужава да похарчи и за себе си.

Сега ако беше за хазарт, не знам дали нямаше да съм "по-наострена" - мога само да гадая, но на мен баба ми е казала "комарджия, женкар и пияница не се оправят", та нещата щяха да са твърде различни.

Това, което ме бърка, е, че аз като искам нова печка, сядам, смятам и пестя докато мога да си я позволя, а на брат му не му се налагат такива мисли, понеже има на кого да се обади.

Чакам сега да ме емнете, че му завиждам как се е уредил Laughing

# 57
  • Мнения: 485
Ами то си е за завиждане! Simple Smile
И аз искам така!
Като му е намерил лесното, що пък да си дава зор!

# 58
  • София
  • Мнения: 24 839
По- добре е да направи застраховки- на тримата.
Така няма къде да се мърда и всеки месещ парите ще си отиват по предназначение.
И как ще накара мъжа си да дава пари за застраховка? Аз не бих давала ако не съм си я направила сама, а ще оставя онзи, който я е направил, да плаща, но не и за сметка на парите, които дава за разходите в семейството.
Моите примери може да са за 'нероден Петко' ама твоето предложение си граничи с фантастика направо.

Моите " фантазии" стъпват на реалния живот, който живеем.
На факта, че стареем и че докато се обърнем, ще сме за пенсия, а дали ще има въобще при тази пенсионна система, никой не знае.
Дали ще сме все здрави и прави до 100 години или ще ни забърше някой на пешеходната пътека без време.

Разбира се, парите за застраховките ще са от оставащите лични на всеки, не от общите.
Нали целта е, да се дръпнат едни суми от личните пари на мъжа, че да не отиват при брат му?

Всичко, което е пожелателно, от вида " хайде да отделяме на месец по едиколкоси за....", винаги може да бъде променено и спряно за даден период.

# 59
  • Мнения: 8 803
В тази тема има нещо сбъркано, нещо не е наред.... :roll Разбирам от написаното, че:
Двама души, работещи, с добри доходи се събират да живеят заедно. Семейният бюджет не е общ, а отделен за всеки, както правят по-егоистичните натури. И изведнъж в картинката се появява брат с жена, които съпругът почти издържа. В същото време семейната двойка си купува жилище спестявайки. Чакат дете, но пак  издържат готованците. И не, не става въпрос за болни, инвалиди или други неравностойности, а за напълно работоспособни хора.
Не е лесно да ме вземат за канарче.... Crossing Arms
Не вярвам, че някой вече изграден егоист, който се държи по такъв начин към собственото си семейство, ще е така ларж с брат си, ако няма някакви други подбуди, които сега не се сещам какви може да са Rolling Eyes
Чудя се и какви са тези роднински взаимоотношения изобщо, където един брат или сестра буквално плаща глезотиите на друг Shocked Никога в съзнателния ми 54-годишен живот никой не ми е плащал за нищо, дори за лечение, а от 10 години съм хронично болна. Всичко си плащам с лични, изработени от мен пари или от семейни спестявания в началото. Като гледам как всеки ден се просят пари за лечение на болни хора, май такава си е практиката принципно. Само в бг мама активно се помага и то даже не на болни, а на здрави, прави и мързеливи хора. Mr. Green Моля, посмалете! Praynig
Ако има дори зрънце истина:не, не е редно да се подпомагат лентяи. Не бих го правила, нито ще се съглася със семейни средства да се прави.

Общи условия

Активация на акаунт