Прехвърляне на акт 14 или акт 16, и в двата случая на истинската цена

  • 5 605
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 216
Прехвърлянето ще е на реланата цена. Строителя ми дава право да си избера дали да прехвърляме на акт 14 или на акт 16. При положение, че ще е на реалната цена, има ли спестяване на такси при прехвърляне на акт 14? Изобщо има ли някаква полза от това?
Ако има значение за таксите, на акт 14 ще съм платил 30% общо до този етап. Предполагам ако искам тогава да прехвърлим, ще трябва тогава и да платя 100%(не съм питал, но така ми се струва логично, едва ли ще ми прехвърли на акт 14, а аз ще му платя чак на акт 16).

# 1
  • Мнения: 8 173
Прехвърляното се извършва на база данъчна оценка на имота.
На акт 14 тя е в пъти по-ниска от тази на акт 16.
Тоест ще спестиш от таксите. За апартамент в София на стойност 80 000 Евро при прехвърляне на акт 14 ще спестиш около 5000 лева.

# 2
  • Мнения: 216
Прехвърляното се извършва на база данъчна оценка на имота.
На акт 14 тя е в пъти по-ниска от тази на акт 16.
Тоест ще спестиш от таксите. За апартамент в София на стойност 80 000 Евро при прехвърляне на акт 14 ще спестиш около 5000 лева.

Но строителят иска да прехвърляме на реална цена, не на данъчна оценка. Четох, че в такъв случай общинския данък и таксите на нотариуса са върху по-голямото. (Може и да не е вярно).

Ако например апартамента го купувам за 200 000лв реално и официално. Данъчната му оценка на акт 16 може би ще е 100 000лв., а на акт 14 данъчната оценка ще е примерно 70 000лв. При прехвърляне на акт 14 на реална цена, върху каква сума ще ми калкулират данъците и таксите?

# 3
  • София
  • Мнения: 6 010
А строителят ви дава избор или дава зор да прехвърлите на акт 14?

# 4
  • Мнения: 216
А строителят ви дава избор или дава зор да прехвърлите на акт 14?

Дава ни избор, дори предпочита на акт 16, но ако настояваме, можело и на 14.

# 5
  • Мнения: 3 051
Обаче ви трябва едно удостоверение за степен на завършеност, а то не е много евтинко.

# 6
  • Мнения: 475
Обаче ви трябва едно удостоверение за степен на завършеност, а то не е много евтинко.
Защо?

# 7
  • Мнения: 3 051
ЗМДТ, Приложение № 2, чл. 3, ал. 3

# 8
  • Мнения: 216
Да приемем, че изкараме това удостоверение за степен на завършеност, колкото и да струва. Тогава има ли смисъл от прехвърляне на акт 14, след като така или иначе ще се декларира истинската покупна цена?

# 9
  • Мнения: 216
Да повдигна малко темата...

# 10
  • Мнения: 475
Според мен не и в този случай. Ще бъдат заплатени нотариални и държавни такси на реалната пазарна цена.
Ако прехвърлите собствеността на степен на завършеност "груб строеж" или  Акт 14, допълнително ще разнасяте копие от Удостоверението за въвеждане в експлоатация или Разрешението за ползване на сградата, в зависимост от категорията на строежа. Строителят (Инвеститорът) има интерес да вземе пълната цена на имота още на ранен етап, а вие имате интерес той да завърши сградата, която да бъде въведена в експлоатация. Зависи и от начина на финансиране на вашата покупка.

Общи условия

Активация на акаунт