Хавлиени кърпи и дънки са много твърди след пране!

  • 9 382
  • 73
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: X
Чела съм, че с времето в прането и най-вече в хавлиите се наслояват прах и варовик от водата. Замисляла съм се дали да не накисна хавлиите в разтвор от лимонтозу и вода, но някак не ми се рискува, защото киселината не е приятел на текстила. Пускам често програмите с допълнително изплакване, понякога пускам хавлиите на цяла програма (3 часа или повече) със студена вода, без препарат, за да се измият хубаво тези отлагания от прах.

# 46
  • Мнения: 46 508
Може наистина от това да идва разликата, нашата вода е мека.
Иначе кърпите ни са евтини, хавлиите ни 70/140 например са под 10-15 лв. Нито се износват бързо, нито са твърди.



# 47
  • Мнения: 5 906
От опит констатирах,че  по-тънките кърпи и по-старите/които са изтънели от пране/ остават по-твърди след изсъхване. Хавлиеният плат е от 300 гр/м2 до 1200 гр/м2.

# 48
  • Мнения: 9 862
всъщност, и аз това влизах да напиша - че реално тези, които повече амортизирам, ми създават проблеми. Това са основно кухненските кърпи. Имам всякакви размери и производители. Но които най-много се цапат от кухненски неща - и най-бързо се съсипват, те стават твърди и гадни.

# 49
  • Мнения: 4 547
Сега ползвах една стара памучна кухненска кърпа да тупам седалките на колата - смесих вода с омекотител. От топенето, някъде около час топих, цедих и тупах, омекна. После я изпрах и сега ми се вижда по-мека. Омекотителят е обикновена Семана.

# 50
  • Мнения: X
Считам обикновените омекотители за ненужна химия, био-омекотителите са на основата на лим.киселина. Ако ще трябва да се омекотява нещо, ще предпочета био-варианта.

 На мен лично не ми пречи хавлиите да са твърди, защото попивайки водата от тялото те веднага омекват.
А кърпите в кухнята  ми харесват да са твърди, изглеждат като колосани, тях не ги слагам в сушилника, а ги суша на простора сгънати по дължина.

# 51
  • София
  • Мнения: 12 006
Всъщност зависи тези хавлиени кърпи и хавлии колко време ги ползвате...
На две-три години трябва да се сменят все пак...
А и от време на време да се пускат на най- високата температура на пералнята с по-дълъг цикъл.
Не виждам защо да се сменят на 2-3 г. Виж ако се съсипят или ми омръзнат - да, ама да хвърля здрава хубава кърпа, понеже направила 2г. - не смятам за нужно. Моите издържат повече, не си купувам боклуци, и във времето ми излизат по-евтино даже.
А прането на 95гр. е излишно, освен това би съсипало повечето кърпи, особено цвета им.

За бактериите: Постоянното пране на 60гр. е напълно достатъчно хигиенизиращо. Колко бактерии биха издържали на 60 градуса? Профилактично пране с дезинфектант е добра идея.

# 52
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Кое му е биото на лимонената киселина? От лимони ли ги правят тези био омекотители?

# 53
  • Мнения: 46 508
И праховете ми се химия. Повечето неща са химия. Пробвала съм с разби био препарати, ами е съм доволна от резултата. Да чукам на глава, нямаме проблеми, ако имахме, тогава щях да мисля за други варианти.

# 54
  • София
  • Мнения: 3 839
Хавлиите може да са твърди, ако се слага повече прах за пране и не е добре изплакнет накрая. Проверете си количеството му и включете допълнително изплакване.
+1!

Това е главната причина. Лошото изплакване. Съвременните машини перат с по-малко вода, поради био, еко и тъй нататък спестяване...
Плакнете повече. Но, доколкото знам, стари хавлии, с наслоен вече неизплакнат прах върху тях, не могат да се оправят. Нови + правилно пране оттук нататък.

П. П. Няма био прахове, не се лъжете. Всичко са маркетингови трикове, а самите "био" прахове са пълен боклук. Купете си качествен прах (не течен) от висок клас (Персил, Ариел, Омо) и изплаквайте добре, всичко ще ви бъде изпрано перфектно и няма да имате алергии.

Последна редакция: вт, 14 авг 2018, 16:50 от РРР

# 55
  • Мнения: X
Хавлиите може да са твърди, ако се слага повече прах за пране и не е добре изплакнет накрая. Проверете си количеството му и включете допълнително изплакване.
+1!

Това е главната причина. Лошото изплакване. Съвременните машини перат с по-малко вода, поради био, еко и тъй нататък спестяване...
Плакнете повече. Но, доколкото знам, стари хавлии, с наслоен вече неизплакнат прах върху тях, не могат да се оправят. Нови + правилно пране оттук нататък.

П. П. Няма био прахове, не се лъжете. Всичко са маркетингови трикове, а самите "био" прахове са пълен боклук. Купете си качествен прах (не течен) от висок клас (Персил, Ариел, Омо) и изплаквайте добре, всичко ще ви бъде изпрано перфектно и няма да имате алергии.

Не съм съгласна с подчертаното.
Точно от Персил и Ариел ми се появи жестока алергия.
След което минах на Сонет Колор (той е био)за цветното и Миеле (не е био, но наистина е висок клас) за бялото. С тях нямам проблеми.

# 56
  • Мнения: 4 547
Съвременната ми пералня пере с достатъчно вода - има и специални програми, които са с още повече вода и повече изплакване. Антиалергични, за фини тъкани и т.н. Перални отпреди 7-10-15 години често са от пестящите - гледам на майка ми, понякога при повече сложен прах се налага да пускам на допълнително изплакване. Преди 15-тина години леля ми доливаше с бутилка вода в модерната си тогава пералня, защото изкарваше дрехите с петна от неизплакнат прах. На мен не ми се е налагало, пералнята ми е на няколко месеца, пуска си доволно количество вода.

# 57
  • варна
  • Мнения: 564
Съвременната ми пералня пере с достатъчно вода - има и специални програми, които са с още повече вода и повече изплакване. Антиалергични, за фини тъкани и т.н. Перални отпреди 7-10-15 години често са от пестящите - гледам на майка ми, понякога при повече сложен прах се налага да пускам на допълнително изплакване. Преди 15-тина години леля ми доливаше с бутилка вода в модерната си тогава пералня, защото изкарваше дрехите с петна от неизплакнат прах. На мен не ми се е налагало, пералнята ми е на няколко месеца, пуска си доволно количество вода.
Каква марка е пералнята?Моята е Уърпул отпреди 8 години и си мисля,че пере почти на сухо,с много малко вода.

# 58
  • Мнения: 13 793
Трябва когато се пълни пералнята да се чете инструкцията коя програма колко кг пране е. И да не се препълва. Моята пералня е от 7-8 години и има програми за изпиране на пране 6 кг. Тогава пуска повече вода. Има и такива, които са само  по два кг. Има възможност и конкретни програми да се изперат с екстра вода. Ако все  пак при програми за малко пране пералнята е препълнена - прането излиза със сухи сектори.

# 59
  • Мнения: 4 547
Пералнята ми е Candy, със сушилня.

Общи условия

Активация на акаунт