Спинална или Епидурална упойка.

  • 8 123
  • 78
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 116
Имам секцио със спинална и след това нормално без упойка.
Определено след нормалното, се чувствам по-добре.

Боли си, но болката се търпи. Ако си с епидурална- от момичетата, с които лежах, знам че е песен, само да слушаш акушерките.
Изобщо не бих избрала операция, без липса на медицински причини.

Два часа след нормалното раждане, бях къпана, преоблечена, наяла се и отидох да си взема бебчето за кърмене.

# 31
  • Мнения: 5 468
Не бих избрала секцио, ако няма медицински показания, но всеки е различен. Докато повечето бременни се страхуват от нормално раждане, аз през цялата бременност се страхувах да не се наложи секцио. Плашеше ме, защото е операция. Ако някой ден ми се наложи секцио по медицински причини, сигурно бих искала да съм с пълна упойка. Да съм будна и да знам, че ме режат ми се струва страшничко. Както казват, всеки луд с номера си.

Родих нормално, но изтеглих късата клечка с ужасно дълго раждане. Да не плаша авторката, защото повечето нормални раждания са доста по-кратки(на половина на моето). През цялото време не искаха да ми слагат епидурална, защото нямах активна родова дейност, т.е. контракциите не бяха регулярни и разкритието ми часове наред си седеше на около 2см. Накрая си издействах епидурална, която ме хвана само от едната страна(странно, но четох, че може да се случи понякога). Беше много странно, защото от едната страна не усещах болка, а само натиск, а от другата страна си усещах контракциите. Въпреки това бях като преродена. Толкова ме облекчи, че исках да скоча да разцелувам анестезиолога. И за учудване на всички, 40 мин след поставяне на упойката, разкритието ми беше пълно, след като часове наред беше нищожно. Казват, че епидуралната забавя раждането, но при мен го ускори. Не знам как се случи, но явно всякакви изненади се случват по време на нормално раждане. Лекарката и акушерката бяха, меко казано, изумени. Въпреки, че епидуралната ми я сложиха съвсем накрая, успях да си отдъхна последните 40 мин и събрах сили за напъване. Този вид анестезия е много добро решение и смятам, че нормално раждане с епидурална е за предпочитане пред секцио. Час след раждането бях на крак и бях готова да се прибера. Втори път пак бих родила нормално. Да, боли и то ужасно много, но възможността след раждането да мога да си обгрижвам бебето, да го кърмя и да се възстановя бързо, за мен е за предпочитане пред операция, престой в реанимация и по-дълго възстановяване придружено с болки.

# 32
  • Мнения: X
Аз нямам база за сравнение, тъй като съм раждала само вагинално, но тия приказки, че час - два след раждането родилките бягат и скачат по коридорите и са готови да си ходят ги има само в тоя форум. Аз в родилно за 6 дни такава жена не видях независимо дали е родила вагинално или секцио.
Няма нужда да се натоварват бременните с розови очаквания как след нормално раждане след 2 часа ще забравят ще са раждали. Всеки е различен, но аз лично успях да седна за пръв път 14 дни след вагинално раждане до тогава ядях права, кърмех права и т.н. Не можех да спя от болки нито да ходя до тоалетна по каквато и да е нужда. Имах болки във влагалището 5 - 6 месеца след раждането, а за пълно възтсановяване мина повече от година.
Толкова за възстановяването след нормално раждане. И даже не било тежко изобщо. 4 външни шева от епизиотомия и няколко вътрешни без усложнения. Та ако изобщо тръгна да раждам пак доста ще се замисля дали да не е секцио.

# 33
  • Мнения: 8 889
Е, никой не е играл хоро след раждане, но е факт, че и след 2те раждания, лежах в родилна зала 2 часа и като ме качиха в стаята, се изкъпах и си взех бебето.

# 34
  • Мнения: 5 593
Първо раждане без упойка и ме шиха даже без упойка. Второ раждане секцио по медицински показания със спинална упойка. От секциото имам повече последици. Да, в момента не боли и не усещаш нищо, виждаш бебето веднага, но това е отворена коремна операция. Минаха две години и още имам придърпвания, като се развали времето, хем се раздвижих веднага и направих всичко възможно да избегна сраствания, въпреки че бях и с коремен дрен. И бебето ми дадоха чак на третия ден. Проблем с кърмата нямах, защото бях много подкована и надъхана, а и бебето засука от раз като шампион.
Изобщо не разбирам жени, които могат да родят нормално, но избират оперативно. Мои познати са раждали с епидурална и казаха, че е доста комфортно така, но и без упойка бих родила нормално, ако можех - и възстановяването е по-бързо, и за бебето е по-добре (първото ми дете се роди с Апгар 9, второто с 6), и за кърмене и за всичко.

# 35
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
За мен последиците и възстановяването е изцяло въпрос на свършената работа от екипите. Каквато са я свършили, такава ще я теглиш, независимо дали раждаш със секцио или естествено.

# 36
  • Мнения: 8 889
След секцио не знам за родилка да е станала на втория час.
За болката също.
Несравнимо е.

# 37
  • Sofia
  • Мнения: 5 799
Така е.
При естественото раждане силните болки продължават часове преди самото раждане, а при секцио са след това и се влачат с дни.

# 38
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Е, на 2 час си още под упойка и в реанимация под наблюдение.😉
Но на мен ми дадоха детето на другия ден за кърмене след като сутринта се изправих сама и ми махнаха катетъра. Болки, които да ми пречат на нормалните физиологични нужди и физически дейности не съм имала. Като цяло се възстанових бързо (в рамките на престоя в болницата), без усложнения и не съм имала нужда от помощ извън родителските задължения на таткото. И до ден днешен нямам дискомфорт следствие от операцията.

# 39
  • Мнения: 8 889
Болките са нвсравими, да, при нормално боли, но е естествена природна болка, тялото ни е подготвено за нея, има различни техники за облекчаване, а при секциото си е болка от външна намеса.

# 40
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Да сигурно затова, приятелката за която споменах по-назад 7 години не се реши на второ, от 12часовото си раждане завършило с форцепс се възстановява месеци наред.
Главната заслуга за това как ще се развият нещата след всяко раждане е на професионализма на мед.екипи и непостоянството в мненията и преживяванията на различни жени е едно от доказателстната за това.

# 41
  • Мнения: 5 468
Скрит текст:
Аз нямам база за сравнение, тъй като съм раждала само вагинално, но тия приказки, че час - два след раждането родилките бягат и скачат по коридорите и са готови да си ходят ги има само в тоя форум. Аз в родилно за 6 дни такава жена не видях независимо дали е родила вагинално или секцио.
Няма нужда да се натоварват бременните с розови очаквания как след нормално раждане след 2 часа ще забравят ще са раждали. Всеки е различен, но аз лично успях да седна за пръв път 14 дни след вагинално раждане до тогава ядях права, кърмех права и т.н. Не можех да спя от болки нито да ходя до тоалетна по каквато и да е нужда. Имах болки във влагалището 5 - 6 месеца след раждането, а за пълно възтсановяване мина повече от година.
Толкова за възстановяването след нормално раждане. И даже не било тежко изобщо. 4 външни шева от епизиотомия и няколко вътрешни без усложнения. Та ако изобщо тръгна да раждам пак доста ще се замисля дали да не е секцио.

Не представям нищо през розови очила, а казвам самата истина. Не казвам, че при всички родили нормално е така, а само разказах как в било при мен. Час след раждането станах, настаниха ме в стаята и влезнах да се изкъпя. Чувствах се много много по-добре отколкото очаквах. И аз имах епизиотомия(не знам колко шева), но още първия ден седях, леко на една страна, т.е. болката си беше съвсем поносима, по-скоро като дискомфорт.

Както казах, имах ужасно дълго раждане(родих 26 часа след първата контракция), но явно съм била възнаградена с бързо възстановяване. Wink

Такива заядливи коментари са излишни при положение, че тук всеки споделя личния си опит и няма как да знае как са се чувствали останалите.

# 42
  • Мнения: 8 889
И моето първо раждане беше дълго и тежко, за малко да завърши с форцепс или секцио, но точно благодарение на страхотната акушерка, която ми се падна, родих нормално. И не затова децата ми са с голяма разлика.
А това, че раждането на приятелката ви е завършило с форцепс, изобщо не означава, че всяко раждане завършва така, разбира се, че зависи от екипа, от разположението на бебето, от състоянието на майката и от още сто неща.

# 43
  • Мнения: X
Абсолютно съм съгласна с Vermilion`. Всичко зависи от екипа, а при вагиналното раждане и от късмета.
Просто когато се пише колко по - хубаво и препоръчително е нормалното раждане все се говори за някакви супер леки раждания, протекли като по учебник без грам усложнение. Ама колко протичат така?

Happy_mommy , аз също казвам самата истина ЗА СЕБЕ СИ! Нали не мислиш, че си измислям колко дълго съм се възстановявала и как съм се чувствала?
Просто има много неща за нормалното раждане, които никой не ти ги казва...
И това, че боли няколко часа, а после все едно нищо, ми аз такава родилка не съм виждала, имам доста приятелки, познати и роднини раждали вагинално НИКОЯ, която е имала шевове не се е чувствала супер дни след раждането. Само в тоя форум чета за такива.
И аз бях с настройка, че ще трябва да изтърпя контракциите няколко часа и после песен ама не. Точно обратното стана - с епидуралната екстра, не ме боля, ама следващите две седмици бяха най- кошмарните в живота ми...

# 44
  • Мнения: 8 889
Абсолютно съм съгласна с Vermilion`. Всичко зависи от екипа, а при вагиналното раждане и от късмета.
Просто когато се пише колко по - хубаво и препоръчително е нормалното раждане все се говори за някакви супер леки раждания, протекли като по учебник без грам усложнение. Ама колко протичат така?



Това изобщо не е вярно, както писах и по-горе, имах ужасно дълго и тежко първо раждане, което за малко да не приключи с форцепс или секцио. Раждането се проточи 36 часа, бебето беше високо, над 12 часа постоянни контракции, без прекъсване. Късмет имах, че ми се падна акушерка, която ме насърчи 12 часа да прекарам на тоалетната клекнала напъвайки, за да слезе бебето. В моментът, в който екипът реши да вади бебето с форцепс, то слезе и се роди за минути. Не съм избирала екип.
И въпреки това два часа след това бях изкъпана и с бебето в стаята ми.

Общи условия

Активация на акаунт