КРИПТОРХИЗЪМ

  • 1 112
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 784
 Бих помолила мамите, сблъскали се с този проблем, да споделят опита си.
Става въпрос за случаи, при които тестисът е със скъсена връзка и не е слязъл в торбичката.
Лекарят, с който се консултирахме, ни каза че най-новото, което се прилагало в случая, е хормонална терапия след втората годинка. Но една мама, на която детенцето е било лекувано по този начин - неуспешно, след това се консултирала в София и там й казали, че лечението е оперативно и много късно идват за операция.
 

# 1
  • в града на младостта
  • Мнения: 136
           Здравей!   Не се притеснявай! Успокой се!  Искам да  ти кажа, че моят съпруг  се е родил така. пробвали са отначало медикаментозно лечение, но без успех и след това се е наложило  операция, която е била  успешна. Това е било преди 30 години.                                                     Сега се радваме на двама  сина. Единият е на 12г., а другия на 5 месеца.                                      Забравих да  ти кажа, че операцията на  мъжа  ми е  била, когато той е бил на 6години.            ПОЗДРАВИ ОТ НАС!    bouquet

# 2
  • София
  • Мнения: 460
Здравей Еделвайс,
Синът ми имаше криптрохизъм на единия тестис. Ходихме на преглед при д-р Чаначев (частен прием, иначе той оперира в Пирогов, много добър и симпатичен човек) на 1г.6м, той каза да изчакаме сам да се спусне до към 3 годинки. Тестиса така и не слезе и на 3 год. и 2 мес. отидохме пак на консултация. Той ни изписа 10 инжекции Прегнил. Направихме 5 и аз реших да отидем отново на консултация, тъй-като още от 2та инжекция, тестисът му се спусна в торбичката, а поставянето на всяка инжекция си беше неприятно изживяване. След прегледа доктора каза да ги спрем и след 6 месеца пак на преглед. За сега спасихме операцията,  дано не се променят нещата.
Не се притеснявайте, просто направете консултация при специалист.

Поздрави!

# 3
  • София
  • Мнения: 3 155
Здравейте,
често сме говорили за скрития тестис (крипторхизъм). Има различни подходи към лечението му,
но общоприето е по целия свят той да се лекува оперативно между 1,6 и 2 години. Иначе тестисът се уврежда. Тези операции се извършват от детски хирурзи.
Д-р Чаначев, който е изключително добър детски уролог, навярно е преценил индивидуално, че при Вашето дете има възможност тестисът да застане на нормалното си място с помощта на хормонална терапия. Вероятно става дума за асансьорен тестис.
Но в ежедневната практика хормоните почти са отречени. Повече ги предпочитат педиатрите. Това обаче е хирургичен проблем.
Потърсете алтернативна консултация.

# 4
  • София
  • Мнения: 460
Здравейте,   
Благодаря за отговора.
Бихте ли ми казали къде можем да направим алтернативна консултация.


# 5
  • Мнения: 784
Благодаря на всички, които се отзоваха.
Отговора на Д-р Оги ме наведе на един нов въпрос - трудно ли се диагностицира разликата между крипторхизма и асансьорния тестис? Всъщност педиатърът ни беше казал, че тестисът е асансьорен, а  детският хирург - че е налице крипторхизъм. И двамата поставиха диагнозите си само с опипване.
А съпругът ми като дете също е имал асансьорен тестис, оправил се е през пубертета без някакво лечение, та си мисля, че може да е нещо наследствено.

# 6
  • София
  • Мнения: 3 155
Аз нямам нищо против да Ви консултирам.
Това не е конфронтация с д-р Чаначев, когото много уважавам като водещ детски уролог. Моето лично стантовище е, че пациентите или родителите имат право на алтернативни мнения и избор на лекуващия ги лекар.
Може да ме потърсите на служебния телефон 952 21 37 около 13 часа всеки ден.

# 7
  • София
  • Мнения: 3 155
трудно ли се диагностицира разликата между крипторхизма и асансьорния тестис?

Не е трудно за специалист детски хирург (или детски уролог). А те са малко на брой. Има редица косвени и преки признаци, които трябва внимателно да се обмислят. И наистина това става с палпаторен преглед (опипване). Ехографията само може да допълни диагнозата.
Сега е много модерна лапароскопската диагностика (видеотехника за оглеждане на коремната кухина). Но специално при съмнение за асансьорен тестис не си струва да се прави.

Подвижният тестис наистина може да се следи продължително време - далеч над 2-годишна възраст, докогато един крипторхизъм трябва вече да бъде опериран. Но остава да витае съмнението,  дали подвижността на тестиса не е породено от начална херния - а щом има херния, трябва операция.

Изобщо проблем на личен опит и подход към детето.

Общи условия

Активация на акаунт