Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 10 авг. 2018, 19:08 ч.

Секцио или нормално..?

• 8 846
  • 133
  •   1
Отговори
Здравейте, момичета! Пиша и добавям тема, която предполагам е съществуваща. В 5месец влизам. С моя доки не сме говорили изобщо по тази тема, но приятели искам да ви споделя, че имам голям страх. Паника съм голяма, страхувам се, като едно малко дете съм на тази тема, помисля ли си за нормално раждане и умирам от страх. Не се превземам, присто имам голям страх.. ще се радвам, ако споделите ваше мнение относно нормално или секцио; +/- . Благодаря ви!

# 1
  • Плевен
Що за въпрос?Естествено,че нормално!Няма нищо по-добро от природния начин.По този начин бебето се подготвя най-добре за живота.Там се "заразява"с нормалните бактерии за влагалището.Аз родих нормално,без упойка.Имах само един шев след епизиотмията.Въстанових се още същия ден.Всъщност след 2 часа подскачах из коридорите докато посрещам роднините и приятелите дошли да ме видят.Вечерта ми дадоха момченцето и буквално си седнах на дупето да го кърмя.Изобщо не ме е болял разреза отдолу.Още в болницата под наблюдението на акушерките се научих да се справям сама с бебето и след изписването си продължих.Майка ми, ми каза,че уж дошла да ми помага,но аз съм се справяла и сама без помощ.Имам много хубави спомени от раждането си.За мен беше предизвикателство естественото раждане,питах се чак толкова ли боли,колкото съм чувала.Е,не е без болка хич,но то и не може.Все пак човек се ражда.Но и не ме е боляло чак толкова,че да си поискам упойка.От опит ти казвам-дойде ли раждане,изобщо няма да можеш да мислиш дали те е страх.Толкова много емоции те вълнуват тогава,че изобщо няма да имаш време да мислиш.Просто ще даваш всичко от себе си,за да се роди бебето.И  по някое време ще се "събудиш" родила и гушкаща най-милото същество на света-твоето дълго чакане детенце!Така те завъртат нещата в родилно,че даже няма да се сетиш дали те е страх.

# 2
  • Варна
Поради висок диоптър аз бях секцио. Не подлежеше на коментар изобщо. Не е толкова страшно, заспиваш (аз бях с пълна упойка), после се събуждаш и това е. Да, боли си операцията, иска раздвижване и малко да внимаваш после, остава и някакъв мижав белег, но не е края на света.

Но ако можеш нормално и толкова те е страх, раждай нормално, поискай си упойка.

# 3
  • до морето
Както ми казаха-  този всичкия народ, който върви по улицата , майка го е раждала. Отпуснете се и не слушайте истории за раждания. Има някакво особено наслаждение, с което майките разказват за "мъките" си. Когато не си го преживял обаче, го възприемаш по друг начин.

# 4
+1 от мен за мнението на Peten!
И аз като авторката се колебаех, но реших нормално да родя. Упойката не ме хвана, родих без упойка нормално, а после шиенето на разреза също беше без упойка.
Бих родила още две-три деца така. Станах от леглото веднага след раждане и сама си отидох в стаята без  проблеми, даже багажа си занесох сама, и ме гониха по коридорите да ми помагат, защото това било работа на санитарките.
Не съм имала никакви проблеми!, само първите дни трудно се сяда Simple Smile
Месец след раждането нямам дори белег от епизиотомията.
Искрено те съветвам да избереш нормалното раждане, защото контракциите болят повече от самото раждане, което е около 20 минути. А ти и при секцио ще си преживееш болезнените контракции.
Моята лекарка казваше: нормалното раждане боли преди, а секциото след бебето.
Освен всичко - че е по-добре и за теб, и за бебето, нормалното раждане никога няма да ти остави физически белег доживот.

# 5
  • Варна
Ъъъ, без да агитирам ама за какви контракции при секцио говорите?!? Аз нямах такива. Боля ме единствено операцията като зарастваше.

# 6
Поради висок диоптър аз бях секцио. Не подлежеше на коментар изобщо. Не е толкова страшно, заспиваш (аз бях с пълна упойка), после се събуждаш и това е. Да, боли си операцията, иска раздвижване и малко да внимаваш после, остава и някакъв мижав белег, но не е края на света.

Но ако можеш нормално и толкова те е страх, раждай нормално, поискай си упойка.
Казвате поради висок диоптър. Аз също имам проблем с очите -късогледство -2,3 и на двете.

# 7
  • Добрич
На мен пък като ми вземат кръв и колабирам или ми става лошо,а съм здравен работник,че и на лекари дъщеря.Големия родих нормално,без упойки.Като ми зачестиха контракциите
 си спомням как се изпъвах и мърморех,чак  на лекарите и акушерките им направи впечатлетие.Даже ми казаха,ако ми си вика да не се притеснявам.Ама на мене като не ми се викаше?Казах им,че нямам такава потребност,ама ще се разпсувам и така си изкарах.Въпреки,че имах много шевове се възстанових бързо.Второто ми раждане беше секцио,по медицински показания, с пълна упойка.Тогава ми идеше да вия като вълк на пълнолуние.Поне при мен беше жесток и продължителен възстановителен период.От опита си съм за нормалното раждане с или без упойка.

# 8
Аз също много мислих, но не поради страх, а тъй като бях в малко по-особено положение и едва ли не можех да избера. При всички положения нагласата ти трябва да е че отиваш да се срещнеш с детето ти, а не за някакво страшно събитие. В крайна сметка родих със спешно секцио (и по-добре, че почти повърнах на 1та контракция от болка, а бебето беше 3800). От цялата процедура най-много ме болеше рамото. Възстанових се супер бързо и нямах почти никакви болки. Обаче ако в болницата бяха разделили на 2 групи тези раждали нормално и тези със секцо и ми ги бяха показали, щях да настоявам за нормално. Всеки случай е много индивидуален. И двата начина могат да са прекрасни или гадни и няма как да знаеш преди да ти се случи, а то ще ти се случи задължително.

# 9
Нормално раждане, разбира се. И то непланирано!
Секциото е само за наложителни случаи.
Много майки взимат това решение, мислейки само за своята кожа, но забравят за бебчето. То също е участник в процеса на раждането и трябва да бъде готово. Оставете го да се роди, когато то пожелае, а не вие. Него може също да го е страх, колкото  и вас, страх от неизвестното.
Ако майката се страхува за себе си, може да си избере екип, да  си избере болница, където да и обърнат внимание.  Наистина, ако лекарите не си гледат работата добре, нещата може да се объркат. Но това важи и за секциото.

# 10
Първо раждане - нормално, леко предизвикано, без упойка, освен за епизиотомията. Участваш декнойно и си усещаш как ще се появи бебето. Не беше най-лесното, да не кажа, че се поизмъчих, но мина. В момента, в който ми махнаха конците, които не пожелаха да  резорбират сами, бях като нова. 
Второ раждане - секцио по спешност. Самото усещане по време на операцията е неприятно. Шежиш и слушаш докторите, усещаш човъркането вътре, парализиран си, защото са сложили упойка и накрая ти даеат бебе, което не усещаш как се е появило. В момента, в който ме пусна упойката бях навита на още 2 естествени раждания, ако можех да заменя това. На следващия ден станаха 5. В крайна сметка се върнах към 3, ако мога така да обобщя. До третия-четвъртия месец след операцията не можех да ходя нормално, макар че се бях раздвижила бързо и лесно и на теория нямах никакви проблеми.

# 11
Първо раждане - нормално, леко предизвикано, без упойка, освен за епизиотомията. Участваш декнойно и си усещаш как ще се появи бебето. Не беше най-лесното, да не кажа, че се поизмъчих, но мина. В момента, в който ми махнаха конците, които не пожелаха да  резорбират сами, бях като нова. 
Второ раждане - секцио по спешност. Самото усещане по време на операцията е неприятно. Шежиш и слушаш докторите, усещаш човъркането вътре, парализиран си, защото са сложили упойка и накрая ти даеат бебе, което не усещаш как се е появило. В момента, в който ме пусна упойката бях навита на още 2 естествени раждания, ако можех да заменя това. На следващия ден станаха 5. В крайна сметка се върнах към 3, ако мога така да обобщя. До третия-четвъртия месец след операцията не можех да ходя нормално, макар че се бях раздвижила бързо и лесно и на теория нямах никакви проблеми.
Леле.. доста време сте се възстановявали😞

# 12
  • Sofia
Ъъъ, без да агитирам ама за какви контракции при секцио говорите?!? Аз нямах такива. Боля ме единствено операцията като зарастваше.
Винаги при раждане,било нормална или секцио,матката контрахира,свива се и се изхвърлят лошите.При секциото се сливат контракциите с болката от мястото на разреза на мускула и другите тъкани.
Точно така е. И двата пъти раждах секцио и двата пъти след операцията съвсем отчетливо (разбира се меко казано) си усещах контракциите в продължение на няколко часа. Първия път бях много учудена и притеснена от това - изобщо не очаквах, че ще мина и през контракции, тях ги свързвах само с естественото раждане. На всичкото отгоре ми вливаха окситоцин за да може матката да контрахира по-бързо, от което болките от контракциите бяха още по- силни. И двата пъти не ми дадоха обезболяващи докато бях на окситоцин за да не попречи на контрахирането. И така си изтърпях и тези болки.

А за възстановяването - първата седмица ходих леко прегърбена, а после около месец/два ставах от леглото като се обръщах първо настрани и после се облягах на долната ръка, защото при нормално изправяне още ме боляха коремните мускули.

ПП: след секцио поне два месеца нямаш право да вдигаш тежко (нещо по-тежко от бебето), не знам как е при естественото раждане...

Тук добре описват какво е положението след секциото (без усложнения)
https://semeistvo.rozali.com/rajdane/ekstritesled-sekcio-za-koit … oi-ne-govori.html

Последна редакция: сб, 11 авг 2018, 04:31 от brin de muguet

# 13
Не съм имала кой знае какви контракции след секциото. Само по време на кърмене и то по-скоро неприятни, от колкото болезнени. Мисля, че раздвижванет има огромно значение, защото мен ме раздвижиха по-малко от 12 чада след операцията и до вечерта кляках, ставах, подтичквах по коридорите и ми беше супер. Искала съм обезболяващи само за рамото, което ми създаваше проблеми и се схващаше ужасно. Конци нямам и не ме е продърпвало нищо. С една дума съм супер доволна, но май съм частен случай. Повечето момичета изглеждаха доста зле, за разлика от родилите нормално. Все пак ако нямам показания за секцио бих пробвала нормално.

# 14
  • Варна
Не виждам защо трябва да се обяснявам, но и аз съм късогледа и диоптрите ми далеч надминават цитираните от Вас.

Явно, дори и да съм имала някакви контракции, не съм ги усетила, защото аз бях с пълна упойка и докато се събудя от нея всичко беше минало. Да, раздвижиха ме няма и 12 часа след това и се изкъпах на същия ден още. Не съм скачала и бягала, но като цяло се възстанових за 1-2 седмици, като болката мина доста бързо. Пазих се известно време, но това не ми е пречело нито да си гледам детето, нито да си въртя къщата. Помощ от баби нямах.

Аз пък не разбирам защо някои, решили да раждат секцио, си причиняват тая дивотия с частичната упойка. Това е някакво извращение. Далеч по-добре е да заспиш и като се събудиш да е свършило всичко. Някои неща в тоя живот предпочитам да си ги спестявам и хич не ми разправяйте колко чудесно преживяване е раждането, пък да видиш как и откъде идвало бебето (каква глупост, ще кажеш, че не знаем) и бла бла бла. Не, раждането не е хубаво преживяване. Като излизах от упойката слушах часове наред една, която раждаше нормално. Никога не бих си го причинила, особено като се знам колко зле понасям болка. Да не говорим за лошите спомени после, а и не са изключение жени, които даже развиват някакво негативно отношение към детето си заради целия процес.

Така че всеки си знае силните страни и слабостите. Плюсовете и минусите на всеки вид раждане са ясни отдавна, информация има много. Всеки си взима решението сам. Тук ние може да напишем как е било при всяка от нас, но това изобщо не значи, че ще бъде така и при авторката. Така че, авторке, сядаш и говориш за всичко това с лекаря си, питаш колкото пъти трябва докато ти стане ясно всичко. И тогава решаваш.

# 15
  • Sofia
Като разбрах, че секциото няма да ми се размине и веднага попитах гинеколожката дали може да е с пълна упойка, защото изпадах в панически страх от мисълта да съм в съзнание докато ме режат. Тя отказа категорично, каза че със спинална е по-добре за бебето, общата само ако се наложи...
Но тук във форума попадам на доста момичета родили с пълна упойка, и то по тяхно желание, явно зависи от отделния случай и на кой гинеколог сме попаднали.

И аз не бих си причинила секцио по желание, но може би говоря така, защото не знам какво е да родиш естествено и виждам нещата само от едната страна.

# 16
  • Варна
Аз пък изобщо не знаех, че секциото може и с частична, докато не прочетох тук.

# 17
Мен пък ме е страх от пълната и само в най-краен случай бих се подложила на нея. Спиналната хич не е страшна, с нея се правят много по-сложни, дълги и неприятни операции. Говорихме си с екипа, шегувахме се, в същото време бях сигурна, че всичко е както трябва и няма усложнения и проблеми. Малко е особено усещането, че ти ровят в корема, но не е нищо фатално. После ми дадоха да гушна и ме снимаха с бебчо. Но аз съм си темерут и в никой момент не ме е било страх, важно ми беше да съм в съзнание и да знам какво се случва.

# 18
Мен пък ме е страх от пълната и само в най-краен случай бих се подложила на нея. Спиналната хич не е страшна, с нея се правят много по-сложни, дълги и неприятни операции. Говорихме си с екипа, шегувахме се, в същото време бях сигурна, че всичко е както трябва и няма усложнения и проблеми. Малко е особено усещането, че ти ровят в корема, но не е нищо фатално. После ми дадоха да гушна и ме снимаха с бебчо. Но аз съм си темерут и в никой момент не ме е било страх, важно ми беше да съм в съзнание и да знам какво се случва.
При мен е обратното. Ако бях в съзнание и знаех какво се случва, сигурно щях да колабирам на операционната маса. С пълната упойка както си мислех, че не ме лови, така се събудих след няколко часа, вече в реанимацията.
Възстанових се много бързо,но въпреки всичко, ако забременея пак, бих опитала да родя нормално.

# 19
  • DE
Аз съм шубе и леко контрол фрийк, така че никога не бих родила нормално.

# 20
  • Пловдив
Здравейте, много хубава тема.
Моето мнение е, че освен по медицински причини не бих препоръчала секцио...
Предстои ми раждане след месец и за съжаление ще бъде секцио заради очна операция.
Първа бременност ми е и нямам сравнение дали е по-добре нормално или секцио, но ако можех нормално щях да го направя.
А най-мъчно ми е, че масово повечето жени искат секцио... Отиваш бият ти упойка, вадят го за 40минути и айде край....много бих искала да усетя какво е да родиш нормално...но уви....
Успех на всички! Simple Smile

# 21
  • Плевен
Братовчедка ми на 41,роди нормално без шевове и разкъсвания,4500 кг момченце.Това е герой за мен!

# 22
  • DE
Или късметлийка.

# 23
Нормално е за предпочитане. Ако се наложи секцио, регионалната упойка е по-щадяща.
Аз родих секцио по медицински причини. Бях със спинална упойка, чувах и виждах всичко. Не съжалявам, не е толкова гадно. Предпочитам да си видя детето и да знам, че всичко е наред. Възстанових се бързо и не съм имала такива контракции както някой описа по-нагоре. При секцио се почиства по-добре и лохиите са сравнително малко. Контракции съм имала леки докато кърмя, защото стимулацията на зърната карат матката да контрахира, но това не боли, полезно е, природата си знае нейното. Не трябва да се вдига тежко и ставането, лягането, кихането и смехът са болезнени, но не за дълго. В общия случай белегът е смешен и с времето почти спира да се забелязва.

И въпреки всичко бих искала да родя нормално, ако може. Но, едва ли след секцио ще ме пуснат.

# 24

защо така бе, хора? И при нормалното има упойки, от какво точно ви е страх.  Има информация, клипове, можете да погледнете как нормално става. Е, ако оставят родиката без акушерка/лекарско наблюдение. може да има и усложнения, но вие ще си осигурите качествени грижи, има частни болници, има избор на екипи и т н. При нормалното раждане ставаш след няколко часа все едно нищо не е било.  Природата ви го гарантира, тя го е измислила как да стане.
Освен това има ползи за бебето, когато се роди нормално. Прочетете защо е полезно да мине именно през родовия канал, а не да го извадят, когато не очаква.

# 25

защо така бе, хора? И при нормалното има упойки, от какво точно ви е страх.  Има информация, клипове, можете да погледнете как нормално става. Е, ако оставят родиката без акушерка/лекарско наблюдение. може да има и усложнения, но вие ще си осигурите качествени грижи, има частни болници, има избор на екипи и т н. При нормалното раждане ставаш след няколко часа все едно нищо не е било.  Природата ви го гарантира, тя го е измислила как да стане.
Освен това има ползи за бебето, когато се роди нормално. Прочетете защо е полезно да мине именно през родовия канал, а не да го извадят, когато не очаква.
Много сте права! Но някоя жени сме така- страхливи, с много нисък праг на болка. Наистина искам храброст като вашата и си удрям главата аджеба защо този страх. Трябва да призная,че такава паника съм, че и от секцио ме е страх. Абе.. голям рев и потене от страх ще падне😂😠

# 26
  • Варна
Нямам намерение да раждам пак, но ми стана странно от ползите за бебето при нормално, а не секцио. Някой ако има желание да резюмира, че не ми се четат пространни статии и обяснения. Да видя, аджеба, от какво съм лишила дъщеря си с това секцио.

# 27
  • Sofia
1.Минавайки по естествен път бебето се среща с бактериите, които се намират в родовия канал на майката и това един вид му подсилва имунитета.
2. Появата му на бял свят става плавно  и то има време да се адаптира с промяната. (Но моето лично мнение е, че секциото е по-малко травмиращо за бебето, но това са си мои размишления).
Чела съм също и че децата родени чрез секцио са по-предразположени към някои заболявания (астма, диабет и др.)

# 28
  • Варна
Ясно. Да не се притеснявам значи.

# 29
Да допълня. Преминавайки през родовия канал, един вид детето се изстисква от погълната течност и по-лесно се адаптира в дишането. Често се случва при секцио да има разни възпаления в началото, да не се разгърне дробче навреме или да не тръгне храненето като хората, да повръща и пр. Изморително е и за бебето да се роди, но дали е по-стресиращо от секциото.... де, да знам, природата си знае нейното.

# 30
  • бургас
Първото го родих нормално без упойка за два часа и половина.Влязох в родилното ухилена до ушите, мислех само за срещата със сина си и нямах търпение да съм отново небременна.  Нямах шевове и нищо не ме болеше. Пръщях от енергия. Най-хубавото беше облекчението, което почувствах след като бебето излезе. Незабравимо! Нямах никакъв дискомфорт или каквото и да е неприятно усещане след раждането. Сега ми предстои второ раждане и се замислям за епидорална, но по-скоро ще се пробвам без. За нищо на света не бих си причинила секцио без да е наистина наложително.

# 31
За мен, секцио трябва да се прави само при медицински показания за такова. Бях чела статия по въпроса на лекарката, при която родих, и тя подробно беше описала за предпоставките да се роди секцио, които се делят на абсолютни и относителни. Няма нужда да обяснявам, че една част от лекарите си доукрасяват малко и предлагат секцио без реално да има нужда от такова. Затова аз бях избрала лекар, който е "за" нормалното раждане и бях сигурна, че ако препоръча секцио, наистина има нужда от такова.

Няма да лъжа авторката, нормалното раждане боли и то много, но започне ли родилния процес, няма време за страх, нито за кой знае колко мислене. Някак нещата си следват естествения ход. По време на бременността не ме беше страх от нормално раждане, а да не се наложи секцио. Просто ме е страх от операции, досега не съм била оперирана. Въпреки че раждането ми беше дълго и болезнено, се възстанових толкова бързо, че изобщо не можах да повярвам. Час след раждането бях на крака, настаниха ме в стаята и взех душ. Можех изцяло да се отдам на бебето си, защото почти нямах болки след раждането. Предпочитам да ме боли преди раждането, отколкото след. Разбира се, и при секциото някои се възстановяват бързо, други по-бавно, но съм говорила с няколко приятелки със секцио, които казват, че болките след операцията са били много силни.

Друго, за което е добре жените, бременни с първо дете, да помислят е това, че след секцио, се препоръчва следващото раждане пак да е секцио. Има и жени, родили нормално след секцио, но е по-трудно да намериш лекар, който да го подкрепи. Освен това, трябва да е минало повече време, за да е възстановено тялото след раждането. Някъде бях чела, че след секцио се препоръчва забременяване след минимум 2 години, а за нормално раждане след това - 5 години след първото раждане.

За ползите за бебето от нормалното раждане няма смисъл да се говори-ясно е, че това, което е създала природата е най-доброто.

Другото хубаво е, че съществува епидурална упойка, която изцяло притъпява болката и се усещат само контракциите. На мен ми сложиха такава последните 40 мин, хвана ме само от едната страна, но въпреки това толкова ме облекчи, че успях да си почина преди напъването.

Относно контрахирането на матката след раждане, това се случва без значение дали раждането е нормално или секцио. Всички казват, че след всяко следващо раждане, болките от контрахирането стават по-силни.

# 32
  • Варна
Да бе, то затова толкоз жени векове наред са умирали при раждане, че и барабар с детето, щото създаденото от природата е най-добро. Секциото е резултат от напредналата медицина, която спасява и майки и деца. Че се злоупотребява с операцията и се прави секцио за щяло и не щяло е съвсем друга тема.

# 33
Малко ми изкривяваш думите. Секциото е създадено от човека за да намали рискът за майката и/или бебето, когато наистина има такъв, но не е заместител на нормалното раждане . Мисля, че когато казах, че нормалното раждане е най-доброто за бебето, стана съвсем ясно, че говоря за случаите, когато секцио не е необходимо и няма медицински показания за такова. За съжаление, в България секциото се превръща в заместител на нормалното раждане и сме една от водещите страни в Европа по такъв вид раждане. Причината вероятно е, че лекарите не информират в достатъчна степен бременните по отношение на нормалното раждане, защото им е много по-лесно да планират секцио и да приключи за нула време, отколкото да водят нормално раждане, което може да се проточи с часове.

Както беше споменато по-горе, ползите за бебето са, че първо, се ражда, когато е готово за това(изключвам случаите на преждевременно раждане, когато някакви други фактори са довели до него). Второ, адаптацията на бебето е по-лесна, тъй като то постепенно се придвижва към родовия канал. Постепенно свиква към стайната температура, която за него е много ниска, тъй като температурата в утробата е 37 градуса. Трето, получава полезни бактерии, минавайки през родовия канал. Друг плюс за него е, че може веднага да бъде сложено на гърда. Колкото по-бързо се сложи да суче, толкова по-голям шанс има кърменето да бъде успешно. Веднага след раждането, сукателния рефлекс е най-силен и, ако, например се сложи чак на следващия ден на гърда, има опасност да не успее да засуче добре. Също така, коластрата, която се отделя в началото преди да слезе зрялото мляко, е мощен имуностимулант, който е добре да бъде даден на бебето. Предполагам, че при секцио, първия ден в реанимация, майката може да се изцежда и да се дава на бебето. Лошото е, че в болниците гледат на тях да им е удобно и слабо се вълнуват дали кърменето ще тръгне успешно или не.

Изводът е, че нормалното раждане дава добри предпоставки за здравословен старт на бебето и затова, ако няма предпоставки за секцио или стане усложнение по време на раждането и се наложи секцио, е добре раждането да бъде нормално. Ако има предпостаки за секцио, тогава най-доброто е да се направи секцио. Но ако жената може да роди нормално, за мен, страхът от болката не е достатъчен аргумент за да се направи секцио.

# 34
  • Варна
Аз лично се радвам, че живея във време, в което секциото дава алтернатива на страхливи жени или такива като мен, на който се е наложило по ред причини.  Дори и страхливите ги разбирам и никога не бих се месила в избора им. Само ще кажа, че най-близката ми приятелка роди нормално и кърми до над две години, а детето й се скъса да боледува, че и по болници лежаха. Аз минах секцио и после на АМ, а детето ми е доста по-здраво от повечето около мен, даже и жълтеницата не мина в болницата. Така че не виждам някакви липси от "предимствата" на естественото раждане, бактерии и други ала бала. Светът върви напред, това не можем да го спрем и ми се струва, че нещата все повече ще вървят към бързо и лесно раждане за сметка на многочасовото естествено. О, привърженици на традиционното ще има винаги, но лично моето мнение е, че на тях все повече ще се гледа като на отживелица. Хората станахме консуматори, станахме до голяма степен егоисти, интересуващи се твърде много от личното си удобство и това проличава в най-различни сфери. Също и тук, точно това, което правят докторите. Секциото им е бързо, лесно и удобно и нямат особени проблеми да убедят пациентките си, че и за тях ще е така. Е, в някаква част, не всичките. Вече мярках в някои теми момичета, които споделят, че им е трудно да намерят доктор, който е фен на нормалното. Има лекари, които директно си заявяват, че не поемат пациентки за нормално, а само за оперативно. Тази тенденция ще се засилва.

# 35
  • Италия
Happy mommy, а какво е мнението ти за преносването? Пак ли трябва да чакаме бебето да стане готово? Защото моя приятелка преноси 10 дни след термин и й предизвикаха раждане без никакви признаци, че ще се ражда. Ако бяха чакали още, ехееее...Така че природата далеч не е перфектна и има много примери за това. Най-малкото нямаше да има болници и лекари, ако природата беше така перфектна. Явно не си имала това предвид, но аргументът че природата е най- най- звучи точно така.

А пък това, че кърменето правело децата по-здрави според мен е мит.  Разбира се научни изследвания не съм правила, но ако съдя по примери около мен някои деца боледуват много дори и да са кърмени до 2 г. Не съм против кърменето, но дори и на някоя жена да не й се получи или пък да не желае, изобщо не е фатално. Аз никога не съм била кърмена например. Аз също като high speed се радвам, че живеем във време, когато имаме избор и различни възможности. Не всяка жена може чисто времево да си позволи да кърми, особено ако например има и друго малко дете, за което да се грижи.

Сега се обръщам към авторката: всеки един от двата начина за раждане си има предимства и недостатъци. Колкото и разкази да чуеш, никога няма да знаеш как точно ще протече при теб и как ти би го възприела. Личен избор е дали нормално раждане или секцио. И при двата типа раждане има жени, които са доволни, както и такива които са разочаровани, уплашени и т.н. Аз лично избрах секциото и не съжалявам. Бях със спинална упойка, дъщеря ми се роди за 20-30 минути. Болката беше след това, но най-вече при ставане и първите 2-3 дни. Беше съвсем поносимо макар, че разбира се не си във форма. Ходех прегърбена първите дни, защото ми опъваше операцията. На изписването (четвърти ден) ходех изправена и имаше съвсем лека болка, ходех малко по-бавно от обикновено. Селд седмица вече нямах никакви оплаквания. А контракции след операцията не съм усетила. Нямах и по време на бременността, така че въобще незнам какво е контракция. В момента препоръчват минимален период между две секцио година и половина, което изобщо не е много. Имам приятелка с две деца родени секцио с година разлика. И така, ти си прецени какво да избереш - възможно е да имаш и леко естествено раждане, което пък е по-добре от секцио. Това е до късмет обаче. Избери това, което те кара да си по-спокойна.

# 36
Това е вечният въпрос и е нормално. Все повече млади майки се страхуват да родят естествено. Аз също съм бременна и засега категорично съм решила, че искам естествено да родя. Разбира се притеснявам се, но това е нормално- страхувам се от контракциите от това, че трябва да се напъва и въобще не мога да си представя, че от мен трябва да излезе човек. Но природата го е измислила. Наскоро една позната ми казва, че трябвало жената да се радва като имала котракции и разкритие и, че това е най-болезнената част при раждането. Иначе самите напъни не са чак толкова страшни, благодарение на тях бебето излиза. Като за първо раждане е нормално да се притесняваме, ще ти пратя на лични да прочетеш една статия. Simple Smile

# 37
Да бе, то затова толкоз жени векове наред са умирали при раждане, че и барабар с детето, щото създаденото от природата е най-добро. Секциото е резултат от напредналата медицина, която спасява и майки и деца. Че се злоупотребява с операцията и се прави секцио за щяло и не щяло е съвсем друга тема.
В ерата на напредналата медицина обаче, жените се връщат към нормално раждане, даже към раждане в къщи.

# 38
  • Варна
Тия дето раждат вкъщи са абсолютно малцинство, даже май нещо ми се мержелее, че законът не го позволява (не съм на 100% сигурна, просто смътен спомен). Не мога да кажа какъв е делът на нормалните раждания спрямо този на оперативните, защото никак не ме вълнува. Както споменах, аз избор нямах. Написах просто накъде вървят нещата, то и за слепия е ясно.

# 39
  • DE
Аз се радвам, че имам възможност да избегна моя личен страх и стрес наречен нормално раждане.
Бактерии и пр. аргументи не намирам за особено сериозни, за да ми променят решенията.
Всеки да ражда както иска, стига да е законно.

# 40
Процентът на оперативните раждания в БГ е много висок, по спомен около 40%. Но, тук ще започне да се води политика за ограничаване на това явление. Дали чрез поскъпване на секциото или чрез затягане на контрола, няма значение. Секциото е 10 пъти по-рисковано за майката и детето от нормалното раждане, ако няма истински предпоставки за него. Освен, че детето се стресира повече, това си е коремна операция, от която вероятността да последват усложнения е много по-висока. Сраствания, тромби, увреда на органи, рискове има за големи кръвозагуби, загуба на матката, усложнения при анестезия и т.н

# 41
  • Италия
Янна, права си за възможните рискове, но нека все пак сме честни и признаем, че това са редки случаи. Срастванията -да, често срещано явление са, но всичко останало са много малък процент. Естественото раждане също носи рискове. Не казвам, че секциото трябва са се предпочита, просто смятам че лошата му слава е силно преувеличена. В днешно време си е доста сигурен начин на раждане при условие, че е изпълнено от добър професионалист. Стана ми обаче интересно за усложненията от анестезия. Нали нямаш предвид анестезия приложена от некадърник? Защото ако е така, това няма нищо общо с рисковете при секцио. Мои познати в България искаха да си подстрижат котката при “ветеринар”. Онзи упоил котката и тя повече не се събудила.Това не означава, че подстригването на котка крие рискове. Освен това анестезия се ползва доста често и при “естественото” раждане.

# 42
  • Добрич
Истината е,че и двата начина(нормално и секцио)имат плюсове и минуси.Бъдещата майка трябва да "претегли" и двете и така да реши.Все повече майки,родили секцио,казват колко бързо са се възстановили,как на следващия ден са ходели почти свободно,което на мен,честно да си кажа не ми се вярва.

# 43
Точно в това е проблемът, че майките започват да избират между нормално раждане и секцио. Съзнанието на обществото е достигнало дотам, че се смята че секциото е заместител на нормалното раждане, а от медицинска гледна точка то е създадено за случаите, когато естественото раждане крие рискове за майката и/или бебето. Така че спорът е безсмислен при положение, че ако няма предпоставки за секцио, всеки лекар би ви казал, че нормалното раждане е по-добрия вариант. Има и достатъчно информация по въпроса. Никой няма нищо против родилите секцио, но това че някой го е предпочел без медицински показания, не означава, че това е по-добрият вариант за раждане. А на тези, на които им се е наложило-разбира се, че в тези случаи са избегнати евентуални усложнения и е бил правилният избор.

Авторката, доколкото стана ясно, няма показания за секцио и се интересува от по-добрия вариант за нея. Затова няма как да не се споменат ползите от нормалното раждане, които е добре да вземе предвид при решението си. А дали на някой му се струват глупави и безсмислени, няма да промени фактът, че има такива.

Доколкото знам, в България няма секцио по желание, така че ако реши да ражда секцио, лекарят ще трябва да й измисли причина за такова.

# 44
  • Sofia
О, причини, да де индикации за секцио лесно измислят - за тях е по-лесно (бързо е, спазват си някакъв график, по-скъпо е).

Аз още преди да родя бях чела, че секциото е с по-малък риск за бебето, естественото раждане е с по-малък риск за майката. Разбира се ако говорим за нормална бременност и раждане без усложнения.

# 45
  • Плевен
Абе ние в БГ,все знаем повече!Знам за Австралия и Испания,че лекарите предпочитат естественото раждане.Естествено че правят и секцио,но само по причини.Винаги настояват жените да раждат нормално,като правят опити това да стане до последно.След раждане бебето веднага се слага на гърда,кърменето е предпочитаният начин на хранене.В болницата имат консултанти на щат.В последствие от болницата организират курс по масажи на бебето,водени от акушерки.Майката през цялото време има връзка с консултант по кърмене,даже акушерките в консултациите всеки месец са такива консултанти.Но не!Ние в БГ все много знаем

# 46
  • Варна
Напротив, има секцио по желание. Доста разпространено е. Просто се изфабрикуват едни причини и готово.

А това, че ВСЕКИ лекар би казал, че нормалното е по-добрият вариант, е пълен смях. Лекарите го опровергават непрекъснато. И броят секциота, които се правят напоследък, го потвърждава. Всички те ли имат медицински причини? Не. Всички те ли са невежи и неинформирани? Пак не. Просто така са избрали, по ред причини. И го правят, подкрепени точно от същите лекари.

Оф, айде стига сме се сравнявали с другите. Като стигнем стандарта на Испания и Австралия, тогава може да сравняваме и това с тях. Ама засега само прахта им дишаме. И кърменето също се надценява прекалено. Единственото предимство на кърменето, което виждам аз, е спестяването на значителен разход за храна във вид на посуда и пари, за сметка на това е разхищение на време и повод на разни супер разкрепостени да веят голи цици навсякъде. Науката е достатъчно напреднала и АМ е чудесно за тези, които не могат или не искат да кърмят. Няма да умре бебето от него или от липсата на коластра.

Нещата вървят напред, колкото и на някои да не им се ще. Сурогатно майчинство, изкуствена утроба и т.н. Логично е и раждането да не остане в каменния век, а да претърпи промяна. Дали за хубаво или за лошо, всеки сам си преценява.

Е, сега чакам да се надигне вой до небесата.

Последна редакция: ср, 15 авг 2018, 12:05 от HighSpeed

# 47
Вой до небесата!
Тая природа за нищо я нямате...

# 48
  • Плевен
Нещо,което не се ползва,закърнява!След време жените няма да имат гърди,защото нали технологиите се развиват и са измислени такива хубави АМ-та!Да не говорим,че и матки сигурно няма да имат бъдещите жени.Всеки да прави каквото знае,имате си глава на раменете.Аз от мъжа ми който е лекар знам едно:На здрава глава,аспирин не и трябва!Секциото,колкото и да го хвалите си е коремна операция.И всичко може да се обърка,така както при починалата родилка в Плевен!

# 49
Според статистика някаква (четох едно интервю с акушер гинеколог, ако трябва ще го търся) секциото е 10 пъти по-рисковано начин за раждане. Т.е ако една майка няма предпоставка за операция, но сама си избере така се излага на доста по-голяма опасност, вече изброихме някои от нещата, които могат да се случат. Ок. Нека има избор, но нека се знае. Секциото не е еволюиралият начин на раждане, това е начинът, за онези, които няма да могат да родят нормално все пак да не загинат. Например жени с тесен таз. Жени с високо кръвно. И т.н. И да... всеки нормален и добър лекар ще каже, че ако няма реални предпоставки за секцио, нормалното раждане по-добро. И кърменето, когато е възможно е по-добро. Да се твърди обратното е доста смешно. Има тонове изписано, практики, изследвания и пр., които го твърдят, излишно е някои да се напъват да твърдят обратното, за да си докарат комфорт в избора, който са направили. Simple Smile

# 50
  • DE
Като гледам вие се напъвате повече Simple Smile

# 51
  • Варна
Изобщо не се напъвам да докарам комфорт за каквото и да е. По въпроса за кърменето изрично съм написала "единственото предимство, което виждам АЗ", т.е.написаното е лично мнение и никой не е длъжен да се съобрази с него.

По отношение на лекарите дебатът е дълъг, "нормален и добър лекар" напоследък е рядко срещано явление в България. От двайсетина години работя с бъдещи и настоящи лекари, няма да се опитам даже да опиша какво съм видяла и чула. Единици са читавите в гилдията.

По отношение на циците нека бъда адвокат на дявола - и какво като закърнеят? Има козметична хирургия, чудесен заместител 😁 То и сега има куп силиконови красавици ама не виждам някой да плюе по тях с мотото "естественото е за предпочитане, природата знае най-добре, така че си стойте без цици или с увиснали цици, но се чувствайте светици щото сте кърмили и си е заслужавало". Независимо, че не малка част жени отказват да кърмят за да не си развалят бюста или пък не искат да си рискуват силикона.

# 52
Гърдите претърпяват най-големите промени през бременността и се уголемяват, което може да доведе до разтягане на кожата и разваляне на предишния им вид. Тоест, с или без кърмене, има много голяма опасност това да се случи.

Темата така или иначе, не е за това.

Иначе, съм напълно съгласно с казаното от ЯННА, че без медицински показания, секциото е в пъти по-рисковано от нормалното раждане. Открих една статия от моята лекарка, за която споменах по-горе, във файловете ми, и там подробно са описани ползите и рисковете от двата вида раждане. Не знам дали мога да я кача, защото е под формата на презентация. Най-общо казано, когато няма медицински показания за секцио, ползите са свързани само с избягване на болката от нормална родова дейност, бързото приключване на раждането и гарантираното безпроблемно раждане на бебето(тук е важно да се отбележи, че се касае само за самото раждане/изваждане на бебето, а не за някои усложнения, които могат да възникнат вследствие на раждането, като затруднено дишане, хипотермия и др.) За разлика от ползите, рисковете са много повече и са свързани, както с усложнения след операцията, така и с усложнения при следваща бременност. Да, факт е, че в днешната напреднала медицина се използват възможно най-щадящи техники при секцио, но рисковете си остават и дори и най-перфектно изпълнената операция, не може да елиминира всички рискове. Затова, когато се говори по темата, е добре да се говори с факти и да се дава проверена информация, а не да се говори наизуст. Всеки има право на лично убеждение по темата, но фактите са си факти и не можем да ги отричаме.

Лично аз, преди да забременея смятах, че секциото е абсолютно безопасна операция и, че е безсмислено да се ражда нормално, щом има възможност за секцио. Започнах постепенно да се информирам и представата ми се преобърна на 100%. Така че бременните, на които им предстои първо раждане, е добре да се информират достатъчно, а не веднага да последват първосигналния си  инстинкт за страх от болка. Когато преценят, че са наясно с рисковете от секцио и могат да ги поемат, тогава ще са направили информиран избор.

# 53
  • Варна
С този пост съм абсолютно съгласна. Всяка трябва да се информира и да си носи последствията от избора, ако има такъв. Информация поне има много.

Мен лично ме дразни начукването на канчета на абсолютно всяка, споделила, че ИСКА секцио или на тези, които не искат да кърмят. Куцо и сакато се изрежда да им чете лекция как били страхливи, малодушни, едва ли не престъпници, че гледали себе си и кажи речи ще си уморят децата при операцията или те ще растат кекави, недохранени и злояди, ако пази боже не са кърмени. Затова лично аз се опитвам да дам и другата гледна точка, от моето секцио и моето дете, изцяло хранено на АМ.

Последна редакция: ср, 15 авг 2018, 17:53 от HighSpeed

# 54
Този въпрос определено възбужда голяма полемика. И при двата вида раждане си има риск, имат си и предимства, и недостатъци, но въпреки всичко за мен естественото раждане е нормалният начин да се случат нещата, особено когато няма предпоставка за секцио. Било то като спешна, извънредна мярка или да е констатирано по време на бременността, че се  налага такова. Според мен в основата на проблемът стои страхът. Вижте нещо интересно:
https://svejo.net/stories/2445014-d-r-boyko-dimitrov-vse-po-goly … huvat-ot-razhdane

# 55
  • Пловдив
Отговорът на въпроса е много, много относителен.
И в крайна сметка важното е резултатът от какъвто и да е вид раждане да е живо и здраво бебенце и бързото възстановяване на жената.
Има толкова изписана информация всяка една жена и майка сама за себе си ще прецени как би желала да роди.. Simple Smile) Успех на всички! Simple Smile

# 56
Разбирам, но защо ако няма медицински причини за секцио, да се ражда така? Защото сме станали глезли- да не ни боли, да не разкъсаме, да не се разпънем. Всяка така си го мисли  и винаги изхожда от някакви митове, че жената като роди естествено и едва ли не ще си прецака секса с половинката.

# 57
  • Варна
И какво пречи да сме глезли?

# 58
  • DE
Да, не исках да се разкъсам. Не исках да раждам с часове.
Дали е глезотия не знам, но си спестих това, което исках.

# 59
В крайна сметка решението как да се роди си остава изцяло на жената. Лекарите просто са длъжни да се съгласят с искането на родилката. Със секциото става доста по-бързо, но и се изискват повечко грижи и за родилката след това.

# 60
  • Англия
Според мен е хубаво една жена да има възможността да направи своя личен информиран избор.🙄 Не разбирам злобата на жени, родили нормално към тези, избрали секциото(не визирам никого, това ми е общо впечатление). Чак прочетох изказвания от типа, че трябвало да се забрани секцио без мед. причини. 🤤Що за глупост.. Никога не прочетох обратното - майки, който са родили секцио да искат забрана на нормалното 😃 Та.. всяка от нас е жив човек със собствени чувства, разбирания, усещания, страхове.. и всяка трябва да може да избира как да роди. Изключвам случаите, в който здравословното състояние изисква единия или другия начин. Интересно ми е да чета мнения, различни гледни точки и т.н., но е много излишно, когато някоя мама си позволява да натрапва собствения начин на раждане като най-най. Това, което за едни е рай, за други може да е най-страшния кошмар. И обратното.
Да допълня, че аз спадам към " лиглите"😇,  избрах да родя секцио живот и здраве след 4 месеца.
Не съм против нормалното раждане, страх ме е много и от двата вида. Избрах секциото, защото предварително ще знам какво ме очаква. Нормалното лесно може да премине в секцио.

Да сме живи и здрави, позитивни и малко по-толерантни към правото на личен избор на всеки човек!

# 61

защо така бе, хора? И при нормалното има упойки, от какво точно ви е страх.  Има информация, клипове, можете да погледнете как нормално става. Е, ако оставят родиката без акушерка/лекарско наблюдение. може да има и усложнения, но вие ще си осигурите качествени грижи, има частни болници, има избор на екипи и т н. При нормалното раждане ставаш след няколко часа все едно нищо не е било.  Природата ви го гарантира, тя го е измислила как да стане.

На мен пък природата нищо не ми гарнтира. Нито можах да стана след няколко часа , че и доста дни не можех да си седна на задника. Ползите за бебето и те са ми доста съмнителни - тъмно лилаво беше.
Такива генерални изводи за мен са най-малкото безотговорни .

# 62
  • София
Аз ще предложа моята гледна точка.Трябваше да раждам секцио, заради 4 предходни коремни операции, но като понапредна бременноста и започнаха да се виждат на ехото всички сраствания и екстри, докторите започнаха да агитират за естествено раждане. Родих нормално, болеше, разбира се контракциите боляха повече, после две седмици не можех да си седна на д-то и да пишкам нормално, ама мина.И от позицията на човек минал през 4 операции, аз не бих си причинила секцио ако нямам основателна причина. Не мисля, че е до лигавщина при мераклийките за секцио, а до липса на адекватна информация. На здрава глава, да ти разпорят корема не го разбирам.

# 63
Светът върви напред, това не можем да го спрем и ми се струва, че нещата все повече ще вървят към бързо и лесно раждане за сметка на многочасовото естествено. О, привърженици на традиционното ще има винаги, но лично моето мнение е, че на тях все повече ще се гледа като на отживелица. Хората станахме консуматори, станахме до голяма степен егоисти, интересуващи се твърде много от личното си удобство и това проличава в най-различни сфери. Също и тук, точно това, което правят докторите. Секциото им е бързо, лесно и удобно и нямат особени проблеми да убедят пациентките си, че и за тях ще е така. Е, в някаква част, не всичките. Вече мярках в някои теми момичета, които споделят, че им е трудно да намерят доктор, който е фен на нормалното. Има лекари, които директно си заявяват, че не поемат пациентки за нормално, а само за оперативно. Тази тенденция ще се засилва.

Според мен не натам върви света. В много страни с напреднала медицина хората се завръщат не само към естествено раждане, ами и към раждане в къщи. Не сами,  ами с помощта на обучен човек, да го наречем акушерка. Тя идва при вас с пълен набор от модерна техника, консумативи и всичко, което потрябва, за да ви помогне, да ви успокои, да намали болката (само който иска).  Стои дискретно в някой далечен ъъл на стаята. Детето се ражда в къщи в обстановка на обич, без тракане на инструменти под лампите в операционната. Цялото семейство присъства на раждането, даже и братчетата и сестричетата и чакат появата на новия човек. Ако майката иска, може да стои и във ваната, може и да роди във водата. Всичко е така, както семейството иска да посрещне бебето. Е, ако нещо в природните процеси се обърка, подготвената акушерка ще извика линейка и раждането може и да завърши в болница. Но това е в малък процент от случаите.
Има жени, които са мотивирани да изпитат болката и искат да раждат без обезболяващи. Има. Наистина има! Някои по причина, че са вредни, а други, просто да усетят как е.
В тези страни с напреднала медицина секцио се прави само в няколко случая и ако нямаш тези противопоказания за нормално раждане, само така, защото това е желанието на майката -  не , няма да ви направят секцио. Също са малко  и лекарите, които ще ви издадат документ за нещо, от което не боледувате. Лекарите си пазят хляба.  Подкупи няма, защото това ги обижда.  И системата ще  принуди повече майки да родят  нормално (макар, че вие казвате секциото е по-модерно и това е бъдещето).  В модерните страни вече ценят нормалното раждане повече от секциото.
Сигурно има и много по-малко развити, немодерни страни, където също се ражда нормално. Въобще не съм убедена, че ситуациата в света е такава, каквато е в България.

Казваш хората станаха егоисти, да, така е, егоистично е ( за мен) майката да взима решения без да помисли за бебето. Взима решение как да роди, изхождайки от нейния страх, мислейки само за това как ще протече процеса при нея. Майката също взема (егоистично) решение да кърми ли или АМ, пак без да мисли, че има и друга гледна точка, тази на бъдещото дете. Раждането и кърменето са процеси, в които две същества си партнират. Ще кажете, ми бебето ли да питаме? Опитайте се да се поставите на негово място. Бебето трябва да се подготви за раждането си също. Бебето сигурно също  се страхува от раждането, от неизвестното. То извършва цял куп неща докато излезе на бял свят (при нормално раждане) -всеки да си ги представи по своему. То е 'програмирано' как да излезе през родовия канал, а ние не сме му дали шанса да се справи с тази задача. Едва ли има бебе, което иска да яде АМ, но си казва сигурно, по-добре оцелея някак си, като майка ми не може/ не иска/ не се справя да ме кърми. Пиша това за всички майки - бебето иска топлина, бебето не иска някаква луксозна стая, не иска дори креватче отделно, то иска да спи гушнато в майка си, то иска да суче от майчината гръд(не от биберона) и тогава си мисли, че има всичко на света, че е защитено, че е сигурно. Така се бори с всичко ново в този свят, от което го е страх - тишината, пространството. То иска простички неща - обич  и майчина  гръд - и усеща, когато не са истинските.
Темата е "секцио или нормално" - така, че всеки има право да каже мнението си. Повечето майки разказват как е било при тях, а други  се изказват кое от двете предпочитат,  и според вас - "наливат канчета" в едната или в другата посока.  Аз се опитах се да представя един друг филм за бъдещето и се надявам повече майки да го гледат.

# 64
  • Италия
Аз ще предложа моята гледна точка.Трябваше да раждам секцио, заради 4 предходни коремни операции, но като понапредна бременноста и започнаха да се виждат на ехото всички сраствания и екстри, докторите започнаха да агитират за естествено раждане. Родих нормално, болеше, разбира се контракциите боляха повече, после две седмици не можех да си седна на д-то и да пишкам нормално, ама мина.И от позицията на човек минал през 4 операции, аз не бих си причинила секцио ако нямам основателна причина. Не мисля, че е до лигавщина при мераклийките за секцио, а до липса на адекватна информация. На здрава глава, да ти разпорят корема не го разбирам.

Ами не мисля, че е до липса на информация. Понякога дори може да е обратното - твърде много имформация. Преди да реша какво раждане искам четох, четох, четох. През цялата бременност четох статии, книги, форуми на четири езика, говорих с приятелки и познати и стигнах до извода, че при някои е така, а при други - иначе. Няма единодушно мнение по въпроса. Научих кои и какви могат да бъдат евентуалните усложнения при двата типа раждане. Никой не може да ми каже по какъв начин ще протече раждането ми и накрая според всичко четено, научено и това аз самата как съм устроена - избрах секцио. Никога няма да разбера как би било моето естествено раждане, но не бих казала, че съм разочарована от секциото.

Pepina, представила си страхотни идилични картини. За жалост в реалността не винаги се получава така - нито с раждането, нито с кърменето. Нито пък всички изпитват описаните от теб емоции. Вижда се, че поста си го написала съвсем искрено и че наистина това е твоята позиция. Пожелавам на всички жени със сходни на твоите желания да им се осъществи точно това, което си описала.

# 65
  • Варна
Значи ние всички, които сме раждали секцио и сме хранили с АМ, сме безумни егоистки, не помислили и за миг дори за собствените си деца. А че това може да се е налагало по независещи от нас причини, не, не се признава. Гадни егоистки, точка.

И ти щото си раждала по едно дете във всяка цивилизована страна, та затова знаеш, нали.

# 66
  • DE
Едва ли има бебе, което иска да яде АМ, но си казва сигурно, по-добре оцелея някак си, като майка ми не може/ не иска/ не се справя да ме кърми.
Да, със сигурност го вълнуват такива мисли Laughing

В тези страни с напреднала медицина секцио се прави само в няколко случая и ако нямаш тези противопоказания за нормално раждане, само така, защото това е желанието на майката -  не , няма да ви направят секцио.

Ще направят естествено. Като си платиш.

Последна редакция: чт, 06 сеп 2018, 19:49 от Moin

# 67
  • PLD
Значи ние всички, които сме раждали секцио и сме хранили с АМ, сме безумни егоистки, не помислили и за миг дори за собствените си деца. А че това може да се е налагало по независещи от нас причини, не, не се признава. Гадни егоистки, точка.

И ти щото си раждала по едно дете във всяка цивилизована страна, та затова знаеш, нали.
Не е така. Това е твое усещане. Не се чувствай неразбрана. Ти казваш, " по независещи от нас причини", та защо смяташ че трябва да угодиш на околните задължително. Тук се коментира, защо жените избират секцио по желание, без медицински причини? Само да вметна, дори да го забранят, което не съм сигурна, че е позволено по принцип, пак ще се прави секцио, толкова колкото и сега. Лекарите винаги ще се навиват, защото е по- лесно. А че секциото е по щадящия вариант за бебето си е така.
Нека не забравяме, всеки има право да прави с тялото и на тялото си, каквото иска. Жената разбира последствията като роди секцио. Следователно какво ги бърка останалите нейния избор. Вече е изтъркано, едно и също едно и също. Вечната тема секцио или нормално.

# 68
  • Варна
Moin, само не разбирам защо втория ти цитат е с моя ник, това нямам спомен да са мои думи.

# 69
И мен раждането ме плаши много, имам много нисък праг на болка, но нямам здравословни проблеми и мисля, че по-доброто решение ще е нормалното раждане. Още го мисля имам още много време да помисля, едва в началото съм, но това много ме плаши.

# 70
  • Италия
Едва ли има бебе, което иска да яде АМ, но си казва сигурно, по-добре оцелея някак си, като майка ми не може/ не иска/ не се справя да ме кърми.

А какво ли съм си мислила аз докато са ме хранили с кисело мляко понеже майка ми не е имала кърма пък е нямало и АМ? Жалко, че не помня 😄

# 71

В тези страни с напреднала медицина секцио се прави само в няколко случая и ако нямаш тези противопоказания за нормално раждане, само така, защото това е желанието на майката -  не , няма да ви направят секцио.
Ще направят естествено. Като си платиш.
Къде да си платиш?  И на кого?  Ако някой извади някакви пари ще извикат полиция, че даваш подкуп.  Лекарите  не мислят, че някой трябва да им плаща, след като трудът е заплатен вече и те просто искат да си свършат работата. Ако им бутеш някой лев, ще се обидят, в никакъв случай няма да приемат. Даже подаръци не се носят.  В болницата има вътрешен ред, строги правила, които няма как да се нарушат. И в тези правила няма планирано  секцио по желание на майката.   Не отговарш на условията. Не може някой да събере екип и да направи секцио, защото сте си платили или сте пожелали.   Вярно, че тялото си е на майката, но желанията да си ги изпълнява другаде, не в тяхната болница.   Те си изтеглят парите от застраховката ти, но за теб изглежда безплатно. Плащат си само родилки без застраховки и то чрез ценоразписа  ти  намекват как трябва да родиш.    Избор има. Като не ти харесва отиди другаде. Ти ги търсиш, добра болница с име, но има правила. Правят курсове за бременни (платени), показват им болницата, ограмотяват ги как се кърми бебе.
Нещата са много прости. Българите може би се надценяваме, че в ролята  като пациенти знаем кое е най-добро за нас. А нещата могат да се оправят много лесно, ако се довериш на тези, които са учили повече от теб.

# 72
  • Италия
Те са учили повече от теб, но ти ще раждаш, а не те. Освен това са учили, но не са магьосници. Нерядко естественото раждане завършва със секцио, което разбира се не е причина една жена да избере секцио само заради това, но и тези, които са учили няма как да знаят предварително как ще протече всичко. Иначе ако в държавните болници е по-трудно (но не и невъзможно!) да се направи секцио по желание на пациента, в частните клиники никой не си налага мнението.

# 73
Всъщност в България документално няма секцио по желание, но лекарите го практикуват, като посочват някаква медицинска предпоставка.

Относно безопасността за бебето при секцио, то не е толкова щадящо за бебето, колкото се твърди. Има опасност от затруднено дишане, хипотермия(и други, които не мога да цитирам точно). В Англия е правено проучване, че родените секцио бебета много по-често се нуждаят от допълнителна медицинска грижа, отколкото родените нормално. Има съвременни проучвания, които свързват родените секцио с алергии и затлъстяване на по-късен етап.

Личните преживявания на всяка от нас са едно и имаме право да имаме лично мнение, но медицинските факти са съвсем друго. Не бъркайте двете неща. Както казах и по-рано, от медицинска гледна точка, при липса на предпоставки за секцио, нормалното раждане е по-добрият вариант за майката и за бебето. Нека темата е по-информативна за да бъде от полза на бъдещите майки, а не да се водят безсмислени спорове на основа лични преживявания, защото това няма да е от полза за никого.

# 74
  • Италия
Това с риска от затлъстяване вследствие на секцио ми звучи като повишения интелект при кърмените деца. Даже второто ми се струва по-възможно.

# 75
Те са учили повече от теб, но ти ще раждаш, а не те. Освен това са учили, но не са магьосници. Нерядко естественото раждане завършва със секцио, което разбира се не е причина една жена да избере секцио само заради това, но и тези, които са учили няма как да знаят предварително как ще протече всичко. Иначе ако в държавните болници е по-трудно (но не и невъзможно!) да се направи секцио по желание на пациента, в частните клиники никой не си налага мнението.
влязох в сайта на една частна клиника в чужбина и чета:

"Цялото раждане води един лекар, не се позволява смяна на лекаря и замествания. Той е опитен специалист с най-високата квалификация (тук пише степента му по техните стандарти), който е способен да завърши раждането и оперативно, ако е изключително наложително и той взима решението без да се консултира с никой. По правило е този лекар, който е водил консултациите и който бременната сама си е избрала.
В първата и във втората фаза на раждането родилката има отделна самостоятелна стая. Може да покани на раждането, който иска, не само съпруга си.
След раждането може да бъде настанена в стая с едно легло и собствен санитарен възел, телевизия, хладилник, телефон. Има избор между две менюта за храна. Посещенията са неограничени и часово ограничени.
Родилната зала е класическа. Раждането се стремим да водим без насилие, без излишно подаване на медикаменти и нямаме клишета или задължителни неща.
Клизма правиме според мнението на пациентката, не го намираме за задължително. За бръсненето - бръснеме само в областите, където се очаква шиене, но и това не е задължително. В тези два случая респектираме желанието на родилката, тъй като бръсненето и клизмата за много родилки са неприятни, а тяхната медицинска значимост е незначителна.
През първата  (и отчасти втората ) част на раждането оставяме  родителките свободно да се движат и не ги принуждаваме да стоят в  определена позиция. Те имат възможност да прекарат това време в банята, на специален надуваем балон и други подобни. Използваме епидурална аналгезия за облекчаване на болката при раждане, съгласувано с анестезиолог. Самото раждане, последните няколко минути от втората част, се извършва на класическо легло за раждане в половин седнало положение. Ние предпочитаме тази позиция, дори ако - в зависимост от възможностите на класически обзаведената родилна стая - е възможно да се изпълнят други положения за раждане. Нямаме специален родителски стол или вана за раждането във  вода ( тук отстъпваме на световните тенденции). Веднага след раждането, ако майката желае, можем да поставим бебето на корема или да опита да засуче.

Епизотомия, обикновено правиме според развитието на раждането, състоянието на влагалището и във връзка с очакваното тегло на бебето. Даже и при първо раждане шиенето не е задължително условие.
След раждането родилката остава два часа в родилната запа и ако детето е в добро състояние, може да е при нея. След това я отвеждат в нейната стая и ако е в състояние да се грижи за детето - и го дават в нейната стая. В отделението има пълен роуминг, ако майката е уморена, може да се разбере със сестрите и на друг режим, например през нощта те да се грижат за бебето,
Хоспитализацията трае 3-4 дни и го определя педиатъра според състоянието на бебето,
Не сме в никой случай клиника, специализирана само единствено на  естествено,  или само  в алтернативното  раждане, но се стремим към някакъв компромис между тези принципи и с лекарското мнение за протичане на раждането, така, че то да стане в най-кратко време, да е най-малко болезнено, а преди всичко в никакъв случай да е застраши детето.
"

Ето така функционират нещата, никого не обиждат, но дават ясни правила какво може и какво не може. Плащаш си много пари за частната клиника и в крайна сметка питат родилката само за клизма и бръснене. Simple Smile Жените масово предпочитат държавните болници, защото там не плащат, а имат  същите услуги, и на същото качество.

# 76
  • Италия
И къде пише, че ако искаш секцио няма да стане? По-скоро разбрах обратното - че раждането може и да завърши оперативно, ако е наложително и без да се търси мнението на пациентката. Това обаче така и така едва ли интересува четящите този форум жени. Важното е всеки да вземе решение за себе си и да се информира пък какво правят някъде по света според мен не е от голямо значение.

# 77
Да ви питам - аз съм с малък диотър и астигматизъм, майка ми е раждала нормално, но ми каза, че при такива като мен задължително ще трябва да съм със секцио, когато раждам? Друг въпрос е, че когато се разболея или съм с много висок грип ми отслабва зрението и ако съм нормално - може нещо да ми стане. Пак казвам - диотъра ми е - 2.50

# 78
  • Варна
За такива неща питай лекар, а не майка си. Освен, ако тя не е лекар.

# 79
  • Sofia
Консултирайте се с офталмолог, защото гинеколозите като чуят късогледство и веднага казват "секцио". Но това всъщност само офталмолог може да го каже след определен преглед. Доколкото си спомням самото късогледство не е индикация за секцио, а нещо друго което често го придружава (не си спомням какво беше).

# 80
  • Италия
Доколкото знам има риск от отлепяне на ретината по време на напъните, но незнам при какво състояние точно е риска. Висок диоптер мисля, че е е рисков фактор, но си има лекари за тази работа.

# 81
Благодаря ви, имам още много време до там, но все пак 😁

# 82
Късогледството до 6 диоптъра само по себе си не е индикация за секцио, но изменения в ретините е такава индикация. Тъй като късогледите са предразположени към такива изменения, трябва да си направят едно изследване, наречено оглед с Голдман. Там се оглеждат ретините и офталмолога дава заключение дали може да се роди нормално или не. Изследването е най-добре да се направи в 8мия месец(офталмологът така ми каза), тъй като трябва да е максимално близо до раждането, но и да не е в последния месец. Не е много приятно, тъй като е контактно изследване, но се търпи. Чувала съм, че някои лекари правят обикновен очен преглед и дават заключение, което не е правилно. Затова отиди в клиника, в която правят такова изследване.

# 83
Ако трябва да се върнем на дискусията за раждането било то нормално или секцио, аз оставам на позицията, че голяма част от бъдещите майки наистина се страхуват да родят естествено и предпочитат секциото. Просто сега нещата не са като едно време, когато като чуеш за секцио буквално са ти настръхвали косите. Днес бебета толкова често се раждат чрез секцио, че чак не е нужно да има реална причина. Просто усмотрение и избор на майката.

# 84
  • Sofia
Не съм съгласна.
Секциото не е банална процедура, а си е коремна операция с всичките рискове свързани с нея.
А това, че толкова бебета се раждат чрез секцио (което и според СЗО не е много нормално), не го прави по-малко рисково. Пак си е операция, а операцията е нещо сериозно и не трябва да се омаловажава.

# 85
  • бургас
За мен нещата стоят така- дали да ме боли преди появата на бебето и после да съм в състояние да се грижа за него без проблем или да ме боли след раждането на бебето и да ми е трудно и болезнено когато го обгрижвам. Разбира се този въпрос не важи когато операцията е наложаща.

# 86
За болките има обезболяващи, а страха как да се преодолее според вас?  

# 87
За мен нещата стоят така- дали да ме боли преди появата на бебето и после да съм в състояние да се грижа за него без проблем или да ме боли след раждането на бебето и да ми е трудно и болезнено когато го обгрижвам. Разбира се този въпрос не важи когато операцията е наложаща.
Родих секцио , станах на 4 тия час и от тогава си обгрижвам сама бебето! Има родили нормално , които не могат.

# 88
  • София
Да аз, след първото естествено раждане, че и без упойка беше по мое желание. Един месец се възстановявах, поражения имам и трябва да се подложа на интервенции щом приключа с ражданията. Подчертавам, че бях с много добър и адекватен екип, просто особености на моя си организъм.

# 89
Ами разбира се , всичко е толкова индивидуално , просто някой хора се изказват неподготвени.

# 90
  • Sofia
За болките има обезболяващи, а страха как да се преодолее според вас?  
Според мен жената трябва активно да работи върху собствения си страх, ако трябва дори и с психолог. Страхът от естственото раждане не се премахва със секцио. Секциото не е измислено за да се бори със страха, а да спасява живот.  А ако с решението за секцио изчезне страхът от раждането, то това би било само едно илюзорно усещане, защото рискове има и при двата вида раждане, болка също.

# 91
  • бургас
Ами разбира се , всичко е толкова индивидуално , просто някой хора се изказват неподготвени.

Това, че аз съм родила нормално и не съм имала никакви болки и дискомфорт веднага след раждането означава, че съм се изказала неподготвена ли? Май някоИ хора наистина не разбират, че всичко е толкова индивидуално...

# 92

Това, че аз съм родила нормално и не съм имала никакви болки и дискомфорт веднага след раждането означава, че съм се изказала неподготвена ли? Май някоИ хора наистина не разбират, че всичко е толкова индивидуално...
Именно, това че ти си нямала никакви болки не означава , че така е с всички .

# 93
  • Италия
То не е само болката проблемът ами възможните негатвни последствия, за които спомена little evil. За мен това беше една от основните причини да предпочета секцио. Другата беше, че исках да извадят бързо бебето и да знам, че всичко е наред, а не да тръпна часове наред не знаейки какъв изход ще има раждането. Освен това не исках и да напъвам до откат, да се потя, да се мъча. Вярно, секциото боли след това, но някак всичко ми беше спокойно и без грам напрежение. Нека не звучи като агитация за секцио, просто си казвам моите причини. Знам, че има жени, които искат да си “изживеят всеки миг от раждането”. Аз нямах такова желание, исках по-бързо да приключва.

Последна редакция: пт, 07 сеп 2018, 22:06 от Anastasiya_S

# 94
  • бургас

Именно, това че ти си нямала никакви болки не означава , че така е с всички .
Съгласна съм, но е доказано, че след нормално раждане жените се възстановяват по-бързо.
И да напомня, че говорим за секцио по желание. В колко държави жените имат такъв избор и защо?
Не си мисли, че съм върл противник на секциото! Ако се наложи ще се подложа и на това, но не и без причина. Еднакво ме е страх и от едното и от другото.
 Не съм налагала мнението си на никого, нито съм нападала тези, които са на друго мнение. Не това е целта на темата!

# 95
  • Италия
Какво значение има в колко държави жените имат избор? Не е ли по-добре да се радваме, че ние имаме избор? Освен това не вярвам, че в нито една цивилизована държава, ако те изражда гинекологът, който те следи, няма да ти направи секцио при 100% настояване от твоя страна. Тук в Италия също на теория не правят секцио по желание, но има начини да се справиш с проблема. Официалният начин е при отсъствие на медицински показания, документ от психиатър, че имаш фобия и няма да съдействаш по време на нормално раждане.

# 96
  • бургас
Хубаво е, че имаме избор. Не е хубаво да нападаме тези, които са избрали другия начин. Авторката търси мнения и всяка една от нас се е изказала.  Нападките са излишни, но някои дами не го разбират. Едва ли не съм лоша защото не съм имала болки след раждането, ами спокойно- болеше ме преди да видя бебето.  Затова пък има епидурална упойка. 

# 97
Ето едно интересно видео по темата:

https://youtube.com/watch?v=GSqip8RuEzw

# 98
  • Италия
Реших да отделя време и да изгледам видеото. Аз също като този доктор съм “за” естественото раждане, важното е да не се отнася за мен 😁 Всички тези неща ги знам, но въпреки това за себе си знам какво бих избрала. Видеото обаче е полезно, дава доста инфо относно причините, които налагат секцио и тези, които не го налагат. Също съм съгласна, че в повечето случаи тесният таз при жената е силно преувеличен като причина за секцио и може да се даде възможност поне за опит за естествено раждане. Ин витрото също не е индикация за секцио и тук, където живея жените забременели ин витро си раждат естествено, ако нямат други причини или желания. Според мен повечето, които избират секцио след ин витро го правят, защото според тях е по-сигурният начин за трудно заченатото бебе, но не ми се отваря полемика по този въпрос. Другото което ми направи впечатление е това, което каза относно присъствието на бащата по време на раждане. Абсолютно споделям същото мнение особено ако ще е от “любопитните” татковци.

Да допълня: лекарят каза, че по време на раждане жената е силно стресирана, дори неадекватна...точно този стрес исках да си спестя и го спестих. Бях спокойна и всичко мина страшно бързо и спокойно. Надявам се и следващият път да е така. Също искам да кажа за една моя случка от преди доста години. Бях на преглед при една бременна АГ. Попитах я дали ще ражда секцио или естествено и отговорът й беше: “ами аз водя курсове за бременни, в които ги убеждавам и уча как да родят по естествен начин, но аз самата ще родя секцио, защото нямам смелост за естествено раждане”. Чак се учудих колко беше искрена да каже такова нещо. Тъй че и този лекар е куражлия, но нали не се отнася за него. Че се издържа, издържа се, но защо пък да си го причинявам? Пък и катетърът не болял. На чужд гръб и 100 тояги са малко...

Последна редакция: сб, 08 сеп 2018, 17:14 от Anastasiya_S

# 99
  • Варна
Аз видео нямам намерение да гледам, така че ако може сподели какво е казал за татковците, че ми стана интересно.

# 100
  • Sofia
... лекарят каза, че по време на раждане жената е силно стресирана, дори неадекватна...точно този стрес исках да си спестя и го спестих.
Аз със секциото не си спестих абсолютно никакъв стрес. Даже когато се сресах за пръв път след операцията видях бели косми в четката. Стресът е голям. Именно за това написах, ако някоя жена я е страх да ражда нормално е добре освен да ходи на ЖК да поработи и върху психиката си.

Последна редакция: сб, 08 сеп 2018, 21:32 от brin de muguet

# 101
  • Италия
Ами значи същото би трябвало да ти кажа и аз на теб: щом си преживяла стрес със секциото, трябва да поработиш върху психиката си. Тъй като обаче не съм с толкова ограничено мислене, знам че хората са различни. Моята нагласа беше, че искам и ще раждам секцио, бях добре информирана и имах доверие на лекаря си, затова бях много спокойна. Именно, защото бях добре информирана нямаше да съм спокойна по време на евентуално естествено раждане, но това съм аз и не казвам, че важи за всички.

High speed, каза че татковците уж здрави, големи и т.н. припадат при гледката на кръв та им се налага да се занимават и с тях и също така посъветва, ако все пак решат да присъстват и искат да си запазят представата за жената като богиня поне да не се протягат да гледат откъде и как излиза бебето, защото гледката не е красива.

# 102
  • Sofia
Не те визирах теб Анастасия, нито някого друг.
Също така не визирам всички и не слагам под общ знаменател, знам че всичко е индивидуално, разбрала си ме погрешно (но мерси за комплимента). Даже не визирах точно естественото раждане, а самото раждане (лошо се изразих, извинявам се за което).
Имах предвид следното: как се лекува страх или фобия? С терапия при съответен специалист, а не с операции.
Не мисля, че съм зле информирана, и именно защото съм добре информирана знам какви усложнения могат да настъпят по време и след секцио (неща, които не са пряко свързани с компетентността на лекаря). И аз имах доверие на моята лекарка, но това не ми помогна да не ме е страх. Лекарите не са богове.
Просто исках да кажа, че с избора за секцио не изчезват като с магическа пръчка всички рискове. Някои може да изчезват, но има други. Както и че секциото не премахва стреса и страха. Просто дадох пример със себе си. И ако има някоя бъдеща майка, която изпитва поне наполовина толкова страх, колкото мен от раждане, трябва да се замисли и в тази посока преди да реши окончателно, че нейният начин на раждане е секциото.

Последна редакция: сб, 08 сеп 2018, 19:42 от brin de muguet

# 103
Според мен, в основата на подготовката за нормално раждане е психическата подготовка, а реално в тази насока се работи най-малко. Бременните се подготвят физически, тренират техники за дишане и т.н., но не обръщат внимание на психическата си нагласа. Повечето бременни ще кажат "Страх ме е от болката. Страх ме е от напъването. Страх ме е, че ще е много дълго раждането." Страх и само страх. В това се състои основната грешка, тъй като страхът по време на раждане повишава адреналина и пада прагът на чувствителност към болка, което довежда до усещане за по-болезнени контракции. Темата е много обширна, но общо взето колкото повече една жена е наясно с процеса на раждане и го приеме като съвсем естествен процес, толкова по-добре ще премине раждането. Не трябва да се фокусираме към болката, а да погледнем на раждането от друг ъгъл.

# 104
  • Плевен
Според мен, в основата на подготовката за нормално раждане е психическата подготовка, а реално в тази насока се работи най-малко. Бременните се подготвят физически, тренират техники за дишане и т.н., но не обръщат внимание на психическата си нагласа. Повечето бременни ще кажат "Страх ме е от болката. Страх ме е от напъването. Страх ме е, че ще е много дълго раждането." Страх и само страх. В това се състои основната грешка, тъй като страхът по време на раждане повишава адреналина и пада прагът на чувствителност към болка, което довежда до усещане за по-болезнени контракции. Темата е много обширна, но общо взето колкото повече една жена е наясно с процеса на раждане и го приеме като съвсем естествен процес, толкова по-добре ще премине раждането. Не трябва да се фокусираме към болката, а да погледнем на раждането от друг ъгъл.
Точно така е!Да допълня още нещо изпитано на гърба ми.Като те е страх,се стягаш.Страх те е да напъваш защото ще те боли.Не можеш да се отпуснеш,а само думата страх е в ума ти.А като се стягаш,ти всъщнощ пречиш на раждането и го забавяш!Колкото повече се стягаш,толкова повече пречиш на раждането и те боли още повече.За нормалното раждане е много важно дишането.Правилното дишане за да можеш да снабдяваш организма си с кислород.Матката е мускулест орган и и трябва кислород за да работи добре.Това всеки,който е ходил поне малко на фитнес го знае.

# 105
За многото майки, които ги е страх от нормалното раждане, ще споделя, че както секциото се е развило, така и нормалното раждане.
Още щом ме приеха в родилното ми предложиха епидурална упойка, за която много бях чела. Аз я отказах, защото още не ме болеше толкова. Включиха апарат, с който следят тоновете на бебето и индикатора за болката при контракцията.  Беше ми  27, а при раждането трябвало да стигне числото до 100!! Това ме срина психически. Веднага  поисках епидуралната. Обаче се появи проблем, не можаха да ми я поставят. Не ме боля,  по-скоро е гадно по време на зачестили контракции да ти слагат епидурална. Трябваше да ги послушам и да  съм си я сложила още в началото... Още едно доказателство, че  лекарят знае повече от родилката.

По тази причина, ми донесоха един апарат, включиха ми го венозно и това беше мойта упойка. Казаха, че е сравнима по показатели с епидуралната. Упойката се казва  UTIVA.  Мога да кажа, че съм доволна. Тя се ползва  с натискане на едно бутонче, точно когато идва контракцията и има интервал, в който не може да се натиска отново, за да не се предозира веществото. Болките намаляват, не мога да кажа, че не усещаш нищо, но е тъпа болка, при зъболекар повече боли! След контракцията, ти става много хубаво, даже ти се доспива и така докато дойде следващата контракция. Всяка контракция допринася за разкритието на влагалището, но е индивидуално за колко време ще го получиш, зависи и от активността на бебето. 
Някои момичета се притесняват от напъването - ми то щом сте стигнали до там, бебето ви излиза всеки момент! Трябва да се радвате, че раждането ви скоро приключва.
 Щом излезе бебето - НЯМА БОЛКА вече!
За шиенето също има местна упойка, аз много се притеснявах, ако се наложи да ме шият, но не се усеща. Пък и като знаеш, че вече си родил, кой ти мисли за шиенето!

# 106
  • Варна
Звучи като да отидеш на почивка направо...

# 107
Звучи като да отидеш на почивка направо...
Забравих да кажа, че вече има и много добри таблетки за ускоряване на раждането, поставят се във влагалището.  И цялата 'почивка' става няколко часа.  Е, секциото засега печели по време. Simple Smile

# 108
  • Sofia
Мисля (само излагам моята гледна точка и моите разбирания), че преди да вземе решение за едното или другото родоразрешение, жената трябва да е наясно от какво точно я е страх. Ако страхът е свързан само със състоянието на бебето без майката да се притеснява за себе си (или поне не толкова, колкото се притеснява за бебето), то тогава аз ако трябваше да взимам такова решение определено щях да избера секцио - бебето излиза за 5 минути, наистина не го мислиш с часове дали е добре, няма засядане в родовия канал, няма дърпане с форцепс или вакуум екстрактор и т.н. Тук виждам известна доза себеотрицание.
Ако жената я е страх от самия процес и е притеснена по-скоро как това ще се отрази на собственото й здраве, то тогава заслужава ли си един вид риск да го замениш с друг вид (евентуално по-голям) риск само заради единия страх? Не си ли заслужава поне да се пробва да се пребори с него? Както каза Happy_mommy, позитивното мислене е наистина много важно в този случай - примерно:
- избрала съм си добър опитен лекар, който е водил много раждания и знае какво да направи във всяка една (непредвидена) ситуация, следователно реакцията му ще е бърза и адекватна (в добри ръце съм);
- с нисък праг на болка съм, но какво от това, нали ще има упойка;
- тялото ми си знае работата, ще го оставя да си я свърши; ако му е трудно, лекарският екип е там за да му помогне (не съм сама), а аз съм решена да помагам на тялото си и на лекарския екип, което само ще улесни работата им; и в краен случай ако и на лекарският екип му е трудно ще се стигне до секцио за да не се мъча прекалено.
Това го написах/пиша специално за авторката - като за начало не мислете колко Ви е страх, а се опитайте да си намерите подобни причини да не Ви е страх.. Може да са всякакви, за всеки е индивидуално. До 9-тия месец би трябвало да сте малко по-наясно доколко вярвате на собственото си тяло и психика,  доколко на способностите на вашият АГ и на кое бихте предпочели да се доверите (на Вас + АГ или само и изцяло на АГ).

Но като цяло, мисля (мое лично мнение, не налагам нищо на никого) че този избор не е редно да бъде оставян на майката. Да, това си е нейното тяло, нейното бебе, но... тя не е лекар и не може да има чисто професионален поглед; не може да е обективна, защото това решение я засяга пряко (липсва хладнокръвие или пък е налична прекалена самоувереност в собствената преценка на непрофесионалист) и не на последно място страхът ни кара да мислим нерационално. Това е трудно решение, защото няма как да знаем дали е правилното преди да е минало самото раждане. И според мен трябва да оставим този избор на компетентните хора, които са водили стотици раждания, попадали са на всякакви ситуации и най- добре могат да преценят в конкретния случай, кой начин ще е най-подходящ.

# 109
  • Италия
Болката при естественото раждане е само една от причините да предпочета секциото в моя случай. Казах го сигурно към десет пъти до сега. Сигурността на бебето беше друга важна причина, но исках със сигурност да избегна всякакви епизиотомии, вагинални и анални разкъсвания и инконтиненция вследствие от тях. Знам, че такива усложнения не се случват винаги, но не исках въобще да рискувам, а това и най—, най—добрият лекар на света не може да ми го гарантира. Съжалявам, че влязох в спор по темата, защото изобщо нямам желание и интерес да надъхвам някой да ражда секцио. Напротив, ако една жена прецени, че плюсовете за нея са повече от минусите, нека си ражда вагинално. Трябваше да се огранича само с първия си пост, в който описах как е протекло секциото и възстановяването при мен. От там нататък, всяка да си решава за себе си. И в този ред на мисли, смятам че е чудесно, че жените имат избор (освен в животозастрашаващи случаи) и за раждането, и за много други неща, колкото и на някои да им е проблем това нещо.

# 110
Форцепсът и вакуума се използват в малка част от вагиналните раждания. Има и раждания без разкъсвания дори.
Някои бъдещи майки, си подготвят вагината  с  упражниения с този специален уред:
https://www.epino.de/epi-no.html

Има специални диети, упражнения, хомеопатия, дишане - все неща, чрез които бъдещата майка може да си помогне.

# 111

Точно и аз това се опитвах да обясна по-рано, че секциото е начин на раждане, само ако се наложи. Привърженичка съм на естественото раждане и дори се чудя дали да не опитам с водно раждане. Мисля да посетя отворените врати на болница Свети Лазар и да се запозная по-детайлно с начина по който протича то.

# 112
Аз също родих нормално. Живея в Швеция и тук само при усложнения се прави секцио. Контракциите ги усетих само в началото, защото родих с епидуриална упойка и нищо не съм усетила след това. При мен самото раждане беше доста болезнено, но да ти кажа лесно го забравяш като прегърнеш бебо.Simple Smile Колкото то до шевовете доса ме боляха но сега след почти три месеца почти не ме болят. Според мен си е до човек. Някои и след секцио се възстановяват бързо. Ако решиш да родиш нормално епидуриалната има голям ефект. Леко и безпроблемно раждане ти пожелавам още отсега! Скоро ще гушнеш едно прекрасно бебе и това е най- важното каквото и да решиш!:)

# 113
Аз също родих нормално. Живея в Швеция и тук само при усложнения се прави секцио. Контракциите ги усетих само в началото, защото родих с епидуриална упойка и нищо не съм усетила след това. При мен самото раждане беше доста болезнено, но да ти кажа лесно го забравяш като прегърнеш бебо.Simple Smile Колкото то до шевовете доса ме боляха но сега след почти три месеца почти не ме болят. Според мен си е до човек. Някои и след секцио се възстановяват бързо. Ако решиш да родиш нормално епидуриалната има голям ефект. Леко и безпроблемно раждане ти пожелавам още отсега! Скоро ще гушнеш едно прекрасно бебе и това е най- важното каквото и да решиш!:)

Прави впечатление, че в западните страни, колкото и да уважават избора на майката, все пак те насърчават естественото раждане. И секцио се прави само в извънредни случаи. Епидуралната упойка според мен облекчава действително болежките на майката, поне така и аз съм чувала от вече раждали жени. Но в България нещата не стоят така, тук водещ е наистина страхът на майката да роди естествено. По този повод ето и едно интервю на моя лекар.Той самия го казва.
https://svejo.net/stories/2445014-d-r-boyko-dimitrov-vse-po-goly … huvat-ot-razhdane

# 114
Според мен зависи, на кое слагаш приоритет. Говоря за случаи на избирателно секцио, баз медицинска причина.

Ако страха ви от неизвестното и болката е водещото при избора, то тогава е редно да се запознаете с всички възможни последващи ситуации, които секцио раждането може да причини. Аз лично се стреснах много повече от това и се върнах на идеята за нормално.
Ако предпочетете да си спестите няколко часа болка и със сигурност неприятно усещане, за сметка възможни следващи усложния със здравето на детето или вашето, то изборът е изцяло ваш.

Другото, което мен лично ме дразни в България е начинът, по който лекарите ти говорят, като на лаик и ти пускат мухите както на тях им е удобно. Любимите ми аргументи в подкрепа на секциото са висок диоптър и тесен таз Smile

# 115
  • София
По някои въпроси съм на мнение, че е до усет, ама тук съм малко крайна. Имам 4бр. коремни операции(три гинекологични), срастванията в корема ми са малък ужас. Не искам и не мога да си представя, че някой съзнателно ще си причини адхезионна болест на здрава глава. Минава моята представа за здрав разум отвсякъде. Освен по медицински причини.

# 116
Според мен трябва да се оформи политика, която да насърчава естественото раждане. Стига с тия доводи тесен таз и висок диоптър. При естественото раждане майката се възстановява много по-бързо, докато при секциото ти трябват поне две години, ако искаш и второ дете. Моят доктор в една от консултациите ми поднесе и това на дневен ред.

# 117
  • Италия
...година и половина трябва да е минала между двете секцио. А тесният таз е сериозна причина за секцио стига наистина да е тесен. Има си абсолютни причини за секцио, колкото и да се насърчава естественото раждане. Важното е обаче кога наистина тези причини съществуват и кога - не.

# 118
Във видеото, за което дадох линк по-горе, лекарят много добре коментира най-често срещаните причини, поради които много лекари препоръчват секцио. Оказва се, че при една голяма част от случаите, секциото не е необходимо. Тъй като видеото е дълго, ще напиша накратко коментарът му за най-често срещаните предпоставки за секцио:

1. Висок диоптър - секцио е нужно само, ако има проблеми с ретината. Установява се чрез специално изследване, с което се оглеждат очните дъна.
2. Тесен таз - никога не може на 100% да се каже дали главата на бебето ще премине през таза. Също така бебешките глави се конфигурират спрямо мястото, което имат. Ситуацията се преценява конкретно и ако жената има желание да роди нормално, може да я оставят за нормално раждане и ако в хода на раждането се прецени, че няма място, се преминава към секцио. Разбира се, тук би било много неприятно да си изтърпиш контракциите и накрая да те срежат. Но общо взето, лекарят каза, че патологично тесен таз имат много много ниските жени(джуджета).
3. Ин-витро зачеване - то е техника на зачеване, но самата бременност си е нормална бременност и не е необходимо секцио.
4. Близнаци - секцио е нужно само, ако първият близнак е седалищно разположен.
5. Увита пъпна връв около врата - секцио е нужно, само ако се установят ниски сърдечни тонове. Половината от бебетата се раждат с увита пъпна връв.

За тези се сещам в момента. Видеото е интересно и който има време може да го гледа.

# 119
А как ще коментирате избор секцио поради инфекция на шийката и пик.мехур която не се излекува цяла бременност?

# 120
Здравейте! 🤗 Дали има някоя мама с близнаци, която да се включи? Бременна съм в 8мия месец и все по-често мисля за раждането. Не съм планирала нищо, вече имам едно нормално, което също не беше с избор на екип и мина много леко. Без шевове или други усложнения, възстанових се много бързо, веднага след процеса. В моята стая имаше жена с “планово секцио”, която беше доста зле след операцията/в сравнение с мен/ беше и много трудно да става от леглото и да ходи, а какво остава за грижите за бебо...
Та мисълта ми е, че искам да си родя и сега по естествен път, въпреки, че много лекари “не се навивали” да израждат близнаци нормално. А пък за мен това е глупаво. Гинеколожката, която ми води бременноста също ме насърчава, ако всичко е наред и няма никакви предпоставки за секцио, да настоявам за нормално! Вярно, че при близнаците нещата стоят по много по-различен начин и при самата бременност и при раждането, но все пак ми се иска да не е с операция. Не защото ме е страх от нея, а защото при факта, че са две и грижите са двойни не си представям какво ще е ако се възстановявам дълго, при положение, че няма и на кого толкова да разчитам да ми помага. Ще съм благодарна, ако някой се включи с мнение Simple Smile

# 121
Браво! Да имаш желание да родиш естествено и то с близнаци е голяма храброст. Не би трябвало да срещаш отпора на лекарите, ако всичко се развива нормално, би трябвало и да родиш нормално. Но задължително с избор на екип. Според мен недей да рискуваш без избор на такъв. В твоя случай е наложително.

# 122
Имаш право, благодаря ти Simple Smile

# 123
  • PLD
Браво! Да имаш желание да родиш естествено и то с близнаци е голяма храброст. Не би трябвало да срещаш отпора на лекарите, ако всичко се развива нормално, би трябвало и да родиш нормално. Но задължително с избор на екип. Според мен недей да рискуваш без избор на такъв. В твоя случай е наложително.
Едно време повечето близнаци са се раждали нормално. Говоря преди 30-40 години. Сега е изключение да родиш така. Интересно ми е, защо да не може да роди жената като е имала раждане преди това. Ако  екипът е свестен не мисля, че би трябвало да има проблем.... И защо трябва да има избор на екип, за да си свърши някой работата....?

# 124
По втория въпрос - за да не ти се паднат стажанти, да се учат на теб 😉

# 125
  • София
Не дай Боже да ти се паднат учащи се. На мен като ми правиха шевовете, за едната бройка да дадат на една стажантка, която идея си нямаше какво и как да шие.

# 126
Ха! Е то това само ще ми трябва- в ръцете на стажанти да ме оставят с близнаци 🤷😐😐

# 127
Хайде да си го кажем направо- влезнеш ли да раждаш без избор на екип просто трябва да разчиташ на късмета си, да родиш при свестен лекар. Но да съм бременна с близнаци даже и не бих си помислила, че ще попадна на най-добрия на смяна, пък стажанти не искам и да си помислям. Вярно, че всеки лекар се научава така, но за случай с близнаци, не бих се съгласила.

# 128
За никой случай не бих се съглсила. Те опитни лекари допускат грешки, къде от немарливост, къде от рутина, та какво остава за някой новичък. А и като си спомням след първото ми, нормалното раждане как една стажантка припадна, не ми се мисли такъв човек да е откъм най-важната ми в момента страна.

# 129
Затова за мен едно раждане трябва да протече с избор на екип. Всичко се случва по време на раждането и един добре сформиран екип би следвало да реагира при настъпили усложнения. Като за първо раждане съвсем изключвам опцията стажант да води раждането- може да гледа, но не и да го води. Замислям се дали и да не се възползвам от услугата на дула??