Закъсняла имунизация за Тетанус

  • 2 125
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте! Април месец навърших 17години и трябваше да ми се бие последната имунизация,но бях болна и майка ми отказа докато не оздравея. И така историята е много е дълга,но до ден днешен не е бита. Лекарката е казала, че ни е пуснала на ХЕЙ миналия месец,още никой не е звъннал. Искам да попитам, знаете ли какви са последиците и мога ли сега да отида да я бият, като са сигнализирали за нас?

# 1
  • Мнения: 6 586
Казваш , че си била болна в този период и не си отказала , а си я отложила.
ХЕИ могат да извикат майка ти , за да я информират, че подлежи на глоба, но не е задължително да я глобят.
Ако принципно майката не желае да се ваксинираш с тази ваксина- плаща си глобата . АКо само сте отложили ваксината и ще я слагате- няма да има глоба и трябва да бъде поставена в някакъв срок.

# 2
  • София
  • Мнения: 38 475
Пълни глупости. Никой не сигнализира за една реимунизация и то дтк. Аз не съм ходила с години на дтк.
Ако се нараниш опасно, така или иначе бият дтк.
И да е сигнализирала, няма да обърнат внимание.

# 3
  • Мнения: 46 508
Никой не може да те задължи, нито да те глоби, защото си била болна.
Ние с мъжа ми не слагаме тази ваксина профилактично, всъщност никаква не слагаме, само детските имаме, стига ни.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Ваксината се слага в календарната година, няма начин да е било задължително слагането и точно през април. Така че за никакво сигнализиране не може да става и дума. Имаш време до края на годината да я сложиш. Аз ги слагам, специално тетанус е отвратително нещо, не искам при всяко одраскване да треперя.

# 5
  • Мнения: 46 508
Месечинка виторога, на всеки 6 месеца ли слагаш ваксина? Ако е минал този период и има нараняване, пак задължително се слага, защото има реална опасност.

Иначе няма проблем с одраскването или друго повърхностно нараняване, за да се разболееш е нужна дълбока рана, прободна, разкъсна, защото бактерията е анаеробна.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Не слагам на 6 месеца, но доколкото съм чела ваксината си е ефективна и до 10 години, допълнителното слагане при дълбока рана е по-скоро превантивно и защото много хора не помнят ваксинирани ли са или не. Може и да бъркам, но предпочитам да съм я сложила.

# 7
  • Мнения: 46 508
Не, никой не разчита на тази ваксина при нараняване, даже да покажеш картон, че я имаш, задължително се бие нова.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Все пак ваксината гарантира защита. Зависи от организма, доколкото разбирам, но се счита, че средно до 5 години след имунизация човек има достатъчно висок имунитет. Постепенно започва спад, затова е прието при инцидент да се подпомогне имунитетът с допълнителна доза.
Цитат
Редовна имунизация
Пациентите, излекувани от тетанус, не придобиват имунитет. Те пак рискуват да се заразят.
За разлика от естествения имунитет, придобитият при профилактична имунизация е траен и устойчив в срок от 10 години. Но от средата на този срок имунитетът се счита за несигурен и при наличие на инцидент (раняване) се провежда екстрена имунизация. Някои лекари ваксинират за сигурност при изминала 1 година.
от тук:
https://www.zdrave.org/27655/%D1%82%D0%B5%D1%82%D0%B0%D0%BD%D1%8 … 0%BD%D0%B8%D0%B5/

# 9
  • Мнения: 46 508
На теория всичко е много ефективно, но на практика задължително си слагат ваксина, поне при мои пострадали близки.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Не споря, аз също не бих рискувала. Думата ми е по-скоро, че се чувствам по-спокойна в ежедневието си, понеже имам ваксина, иначе щях да треперя при всяка рана. А не може на всяко раняване да се тича за ваксина. Това съм си аз обаче, не агитирам никого, просто си изказвам съображенията. Явно здравните власти мислят аналогично, щом са въвели задължителна реимунизация на 10 години.

# 11
  • София
  • Мнения: 4
Аз съм на мнение, че това с ваксините е личен избор. Не съм имал ваксина от поне 17 години.. За тетанус реално би трябвало да се ваксинираш дори при най-малко одраскване, но замислете се колко хора го правят. Наскоро ми се случи да си махна кърлеж и реших все пак да ида до лекаря (за тетанус, така ми казаха приятели) и просто ми се изсмяха и ме пратиха вкъщи. Казаха ми, че това не е практика от години вече. Така,че.. на своя глава хаха.

# 12
  • София
  • Мнения: 38 475
Не се ваксинира и не можеш да се заразиш при всяко одраскване. Трябва да е примерно от ръждясало остро желязо, по което има и пръст и раната е дълбока. И тревопсни животни наоколо.

# 13
  • Мнения: 46 508
Месечинка виторога, не те пази. Ако пазеше, нямаше да ги слагат при нараняване. Но можеш да не трепериш, от повърхностни рани няма начин да го хванеш, а за сериозни така или иначе ще идеш на доктор и ще ти сложат.
А че ги има за слагане, защо да ги няма, нали пари се точат Simple Smile

П.П. Съвсем не е нужно и педметът да е с ръжда.

# 14
  • Мнения: 2 865
Върви да се ваксинираш. Не е късно, важното е да е в календарната година и след навършване на съответната възраст. Не знам какво ви плаши личната.

Месечинка виторога, не те пази. Ако пазеше, нямаше да ги слагат при нараняване. Но можеш да не трепериш, от повърхностни рани няма начин да го хванеш, а за сериозни така или иначе ще идеш на доктор и ще ти сложат.
А че ги има за слагане, защо да ги няма, нали пари се точат Simple Smile

П.П. Съвсем не е нужно и педметът да е с ръжда.
Не си права. Тетанусовия токсоид има действие 5-10 години. Има значение колко време е минало, дали < или > от пет години. Все пак винаги има хора, които може да не са образували имунитет и затова лекарите се презастраховат.
При всички случаи няма как да знаеш със сигурност от дадена рана дали може да хванеш или не. Ако имаш ваксина и не са минали 5 години няма нужда да трепериш от всичко.

Друг е въпросът, че ако не си ваксинирана, и получиш нараняване, поставянето на ваксината след нараняване не е достатъчно, защото докато се образуват имунните тела от нея минава доста време. В такива случаи трябва да се сложи И серум. Т.е. недей с лека ръка да препоръчваш да не се спазва имунизационната схема в БГ.

Тук има таблица, но мисля че съдържанието на таблицата е с разменени места за 1-ва и 2-ра колона спрямо заглавията на колонките. https://apteka.framar.bg/19001395/тап-амп-0-5-мл-1

Последна редакция: ср, 15 авг 2018, 13:02 от Arizona

Общи условия

Активация на акаунт