Моля за малко помощ - аквариумна тема

  • 27 313
  • 62
  •   1
Отговори
# 45
  • Под гъбата
  • Мнения: 1 457
Да гледаш рибки у дома хич не е лесна работа! От толкова години не съм се занимавала но цели 10 ми стигат за да го разбера. Първо възможно е рибките ти да са умрели от самият стрес т.е преместването им от едно място на друго,а също и че болестите при рибите са като тези при хората, никога не знае човек кога ще е болен. Чернодробната храна размътва храната и тези червеи които се казват тубифекс също. Да не забравя да ти спомена че златните рибки са си живи акули. Ядът всичко наред. Има и видове риби които не могат да живеят заедно. Златните са едни от тях. Те се комбинират добре със сомчета но не и с красивите хелери. Гупите са едни от най лесните породи за отглеждане и ако имаш мъжка и женска на всеки 40 дена ще имаш и ново поколение рибки. След много раждания женската умира.
Абе сложно е но е и прекрасно и успокояващо да ги гледаш.

# 46
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Нямам естествени растения в аквариума и точно затова се озадачавам защо зеленясва така.

Връзката е обратна - растенията изразходват веществата, от които се хранят едноклетъчните водорасли, предизвикващи зеленясването. Вземи си за начало издръжливи растения - криптокорина примерно - расте бавно и най-добре в саксийка (от чашка за сок отрязана, скрита в между камъните).
Колкото повече растения, толкова по-малко зеленясване.
Зелените водорасли ги има навсякъде и при добри условия (осветление, храна, температура) започват бурен растеж и водата позеленява. По принцип аквариума се почва с наливане на вода и стоенето й 24 часа. После се садят растения и така стои една седмица. После се пускат издръжливи риби и после по-капризните...
Извинявай, че късно ти отговорям, темата се беше забутала, сега гледам новия форум и я видях.

# 47
  • Мнения: 9 095
ние също сме се отправили към аквариум, но от опит знам, че сладките малки същества, като златните рибки много цапат, а гупите не ги отделям в бурканче, а в живарник, който е в същата вода, също така имах водорасли които бяха на повърхността и малките рибки се криеха там да не ги папат Laughing, та след това всичко унищожих, но разбрах, че колкото повече се притесняваш и гледаш как да им угодиш на рибките, те стават все по- капризни, иначе много бях доволна от охлювите, не можах да изчета цялата тема, но това е което мога да кажа по рибоотглеждането Peace

# 48
  • София
  • Мнения: 365
Здрасти,
първо да се извиня, че нямах търпение да прочета всичките 3-4 страници с менения/ стигнах до втора:)/ и може би ще се повторя, но...!
Първо: Водата може да е кристално чиста и без таблтки, а само с постигнато биологично равновесие в акравиума;
Второ: Златните рибоци са прасета. Ако сега са мънички - ок, но ако са по-еднри /примерно 7-10 см. дълги без опашния плавник - т.е. възрастни/ много цапат, защото много ядат, гризкат си и водорасли. Какво да ти кажа, жива каракуда. Т.е. водорасли покрай тях по-трудно се даържат, но на мен валиснерията ми върви /въпреки, че има брада:)/
Трето: Неонките са кпризни риби;
Четвърто: Много са разнотранни като калибър рибоците;
Моето менение е, че е редно да има риби за всички слоеве на водата. Т.е. такива, които се хранят на повърхността /ще ги познаеш като поглднеш устата им-тя е отгоре на главата/, рибки, които се хранят в срения слой /устата е по средата на главата/, и такива, които се хранят на дъното /устата е одолу/. Хубаво е да са горе-долу един размер, за да няма надмоще,, и едните да се стресират от другите. А, да не забравя и, че неонките са стадни риби,и по две трудни виреят, виж десетина вече им е гот.
Май се отплеснах, но ми се пиоше по темата... н все пак да приключвам.
В малък аквариум биологичното равновесие се псотига трудно, ВИНАГИ при сипването на водата първит няколко дни тя е мътна, после гадовете, които я помътняват измират и рибките се чувстват идеално. препоръчвам ти да имаш пясък, или ситни камъчета по дъното, не само, защото мърсотията не личи толкова, но и защото растенията ще имат добър субстрат за равитие.
За почистване на стените от зелени водорасли едно очарователно сомче анциструс върши чудеса, също и жълтите големи охлючи ампулария, които са разделно полови и няма да ти напълнят акавариума с отрочета.
Последно от мен... за начало в аквариума си отглеждай живородки. Т.е. гупи, хелери, молинеии... те не са толкова претенциозни, а и се размножават като за световното, и не можеш да хванеш кога някоя е умряла:)

Поздрави, и дано не сме те отчаляи с великите си съвети:)

# 49
  • Мнения: 472
Не разбирам много от рибки,но ще споделя опита си с теб.Имахме аквариумче с няколко "принцеси"(златни рибки),от зоо-магазина ми обясниха ,че те най-лесно се гледат(не били капризни-издържали на неутоплена вода(без нагреватели)и мътна вода.
На дъното имахме камъчета,водораслите бяха изкуствени(да не замърсяват водата),храната чернодробна,обикновенна машинка с дунапренена гъба за пречистване.
Отначало и мен ме притесняваше замърсената вода,но се справихме.
"Водата може да е кристално чиста и без таблтки, а само с постигнато биологично равновесие в акравиума;"
Това е важното,да не подменяш водата,а да я оставиш,да переш гъбата и да почистваш стените на аквариума,водата от само себе си ще се пречисти.
Успех!

# 50
  • Мнения: 9 095
аз с моите охлюви, дето си се множат постоянно имах един период, дето не бях сменяла водата незнам колко време, единствено изпирах гъбата на помпата, ама наистина като се смени и в първия момент е доста мътна, особено ако има пясък Peace

# 51
  • София
  • Мнения: 365
Да, това помътняване не е опасно /когато е сивкава водата, все едно има мехърчета... ама, че идиотко обяснение/. Гадното е като стане кафява и засмърди:) Sick Или пък с кафяви и зелени петна по стъклото /това са водорасълите... почти всички други растения в аквариума са висши растения и неправилно се наричат водорасли/
А това да си сложиш изкуствени водорасрли, за да не замърсяват водата сямо някой идиот в зоо магазин може да го каже... Но нали си имаме форум, да се просвещаваме:)

Съжалявам, ако звучая заядливо, или поучително, просто много съм изчела за това как се прави аквариум, и как се гледат рибоци /а и съм биолог/, но дали спазвам всички тези исиквание друга тема:) Но се опитвам да накрам другите да вървят като по учебник, зашото мен ме мързи Embarassed

tedy_e е права. Колкото повече се суетиш и ровиш с ръка до лакътя във водата, толквова повече разбутвеаш крехкото биологично равновесие и нищо не става. ПОдреди го веднъж, после смао го гледай и сменявай водата. При тези мили съвети у нас живеят в общо сигурно 400 л вода рибоци, жаби и раци:) Ама съм самохвалка Party

# 52
  • София
  • Мнения: 365
извинете за спама, но се сетих още две неща.
1. Никога не перете дунапрена на филтъра с препарат... ако е толкова зелен, че ви дразни погледа може със сода за гляб!
2. Сигурна съм, чео го знаете, но се сетих да споделя за алергиите "към риби"... Да, ама не. Алергиийте са към ситния прашец от стриването на сушената дафня:)

хайде, поздрави

# 53
  • Мнения: 9 095
аз моята гъба като я видех, че става зеленикаква, направо я сменях с нова Peace

# 54
  • Мнения: 1 092
водата я сменям мнооого рядко.първите ден два беше станала ужасна,но след това самичка се прочисти,и сега си е екстра.
мойте рибки умряха от студ.нагревателя ми е много силен за малкия ми аквариум и се налага да го изключвам докато съм на работа.остана ми само едно сомче.но скоро ще взема още няколко.
да ви питам.на едната ми рибка -хелер,забелязах бели петна ,това някаква болест ли е?

# 55
  • Мнения: 389
Ако петънцата са такива като снимката долу, става въпрос за Ichthyophthirius. Щракни на снимката за повече информация.

# 56
  • Мнения: 9 095
леле мале, ние сега сме се насочили само към няколко принцеси, трябва ли да има при тях и други риби или като стадо са си добре?  bouquet

# 57
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Като стадо са си добре, други риби трудно ще издържат с тях - принцесите са като прасета в аквариума.

# 58
  • София
  • Мнения: 365
Златните рибки са красиви, непретенциозни, ама мнооого лакоми. Ако искаш да нямаш кьораво водорасълце ти ги препоръчвам:) Е, валиснерия се задържа, но ако е повече, а не 1-2 коренчета.
Успех Hug

# 59
Златните рибки са красиви, непретенциозни, ама мнооого лакоми. Ако искаш да нямаш кьораво водорасълце ти ги препоръчвам:) Е, валиснерия се задържа, но ако е повече, а не 1-2 коренчета.
Успех Hug
[/quot
може ли да гледам рибки в декоративен буркан имам идея да направя подарък на скъб приятел

Общи условия

Активация на акаунт