Отговори
# 30
  • Мнения: 4 270
Някой по-напред каза, че детето трябва да поработи в посока да смекчи резкия си тон. Съгласна съм.
Аз бих посъветвала друго - може би да бъде поощрена да потърси някое момиче, момче, с което се разбира и да инициира кино, мол, разходка. Тя да организира нещо до края на ваканцията, да се обади на тези, с които й е приятно да общува.
Искам да кажа, че комуникацията е много важна. Много добре разбирам, че детето се чувства добре в къщи, споделя с майка си, внимателно подбира контактите си, но няма нищо лошо да общуваш и без ангажименти. Капсулирането не помага, а и не предразполага друг да те потърси. Не критикувам детето, просто казвам, че за да се впише, трябва да покаже че иска да контактува. Когато види събрали се деца, да поздрави и да спре да поговори; на курсовете да инициира запознанство с другите, а не да чака; след училище да пита има ли някой в нейната посока; когато има някакво събитие да потърси хора, които ще ходят, да обсъжда уроци, учители, изпити със съучениците си (малко като темата за времето, винаги е актуална и безопасна територия). Постепенно нещата ще дойдат на мястото си.
Ще е добре да се научи да го прави и заради новата среда след 7-ми клас.
 

# 31
  • Мнения: 30
Моята дъщеря сега навърши 14 и също не излиза цяло лято. Нямало с кого и с връстничките й било скучно. Повечето се държали ужасно и се интересували само от външния си вид и как да се направят на интересни за да ги забележат и не иска да излиза с тях. Аз също се притеснявам и не знам какво да направя. Надявам се в новото училище да си намери подходящата среда.

# 32
  • Мнения: 11 253
Herz, ако детето искаше и правеше тези неща добре тази тема въобще нямаше да я има.  Grinning Разбира се, че се "бута", но след като не ти идва отвътре, а го правиш насила то въобще не се получава.

Поощрявана е разбира се, даже е опитвала но бива отхвърляна и наранявана. За някой това може да не е кой знае какъв проблем, но за чувствителните хора само затвърждава убедеността, че предпочитат да са си сами. Децата на тази възраст предимно говорят една за друга, клюкарят кой пуши и кой какво е облякал. Не иска да води такива разговори и е безумно да я поощрявам да го прави.

Например определена групичка реши да "отцепи" едно момиче, бягат крият се от нея, викат и гадости от далеко, а моята казва "Но тя нищо не ми е направила, защо да се държа зле с нея?". И отцепиха и нея. Тя се опита да се сближи с отцепеното момиче, но то бе толкова средоточено да се върне в компанията, че въобще не я отрази. Накрая първата отцепена си се върна в групичката, а моята повече не отиде при тях.

Притеснявам се, че и вменявам комплекси, като и говоря да търси тоя и оня, да не се натрапва, но и да поддържа връзка, за да не я забравят. Опитва, но много тежко изживява като я отхвърлят.

Друг пример за 2 от училищните екскурзии - казвам и навреме да се уговори с момиче, да седнат заедно,  се угваря с момичета "приятелки" да са заедно и отивайки те и казват, че ще седнат с друго момиче и тя остава сама. Бях като болна първият път. Трябва да видите как увяхна, след като чака тази екскурзия с месеци Sad Повече едва ли ще отиде.

Примери много. Просто тя не е лидер с класа и никой не се бори за нейното внимание, напротив когато тя се бори за тяхното им е досадно.

Детето не се чувства зле като си е само, не се тръшка, че няма приятели - АЗ СЕ ТРЪШКАМ  Laughing

# 33
  • Мнения: 47 898
Ако й натякваш, ще се чувства по зле
Бъди до нея, ще се наредят нещата. Момичетата минават доста гадни периоди, на моменти са като някакви кокошки.

# 34
  • София
  • Мнения: 1 433
моята дъщеря е същата, на 12 е
все си е била такава-тиха, кротка, ненатрапчива. никога не се бута и не търси другите, а при плахите й опити да комуникира и иницира/по мое настояване/, като я отсвирят го приема доста тежко. не се вписва в групичките пред блока-умалени копия на фолк диви, теми за мода, момчета, телефони и парцалки. казва че й е скучно с тях, не иска да влиза в интригите им, не е отракана и интересна, не псува, въобще не се вписва. В класа е същото-стриктна и изпълнителна, не прави простотии, съответно любимка на учителите, но децата не я търсят. Притеснява ме и това, че поради отхвърлянията от другите, вече сега в пубертета е станала притеснителна и срамежлива. Пълна противоположност е брат й, с година по-малък, който не мога да го прибера в къщи, а като се прибере, не спират да му звънят по телефона и момичета и момчета.
понякога се чудя дали е от зодията, колкото и смешно да звучи:)

# 35
  • Мнения: 11 253
Надали е до зодия, но коя зодия е?

# 36
  • София
  • Мнения: 15 435
Внука второ лято изкарва на компютъра.Ляга в 3 - 3.30, става в 12- 13 и пак на компютъра. Няма приятели и никак не мога да го накарам да излезе. Даже му обясних,че няма да порасне, като не го вижда слънце и не се произвежда в организма му витамин Д, че ще боледува и пак ще хваща всеки вирус зимата, заради отслабен имунитет, не и не, не иска да излиза.

# 37
  • Мнения: 11 870
 Тайна, в махалата и моят няма кой знае какви приятели.Но като вземе футболната топка и излезе, навъртат се и деца, и дори по- големи момчета.Не са много близки, ама за футбол се намират винаги.Не го оставяйте това дете с такъв режим.
Или ако няма игрища наблизо, да се разхожда поне , да излиза

# 38
  • Мнения: 47 898
Моите през учебната година са много натоварени, почти не се прибират. Сега им е паднало да лежат, играят на компютъра, четат лежерни книги и прочие. Аз не ги насилвам и не им измислям забавления
Но им оставям задачи за деня, покрай тях излизат и сами им се приисква да разнообразят задачите с нещо забавно

# 39
  • Мнения: X
Моите през учебната година са много натоварени, почти не се прибират. Сега им е паднало да лежат, играят на компютъра, четат лежерни книги и прочие. Аз не ги насилвам и не им измислям забавления
Но им оставям задачи за деня, покрай тях излизат и сами им се приисква да разнообразят задачите с нещо забавно
Да това е добра идеа със задачите. Забравих да кажа, че и мен като тийн ме пращаха да плащам сметки, да изхвърлям боклук, да пазарувам дребни неща като кафе, хляб, мляко. А в по късна възраст имах и задължението да направя нещо за вечеря.

# 40
  • Мнения: 3 647
Моите деца също не са от най-общителните и тъй като са породени са си напълно самодостатъчни двамата.
До преди година аз бях в същото състояние като теб, постояно се притеснявах, че не излизат, не им трябват други деца, как може да не искат да играят с никой. Постоянно им говорех как трябва да си намерят компания и т.н. След известно време осъзнах че драмата е само в моята глава и спрях да им намилам.
Моят съвет е да не се вторачваш толкова много в ситуацията, защото почва да ти се вижда прекалено голяма. Да не е приятно да няма с кой да седне на ексурзията обаче пък струва ли си заради едното сядане да се примиряваш с деца, които не са ти приятни и не са твоя тип.

# 41
  • Мнения: 4 270
Herz, ако детето искаше и правеше тези неща добре тази тема въобще нямаше да я има.  Grinning Разбира се, че се "бута", но след като не ти идва отвътре, а го правиш насила то въобще не се получава.

the Дорис, съвсем добронамерено се опитах да ти предложа някакъв вариант, ако не сте опитали и обясних защо го предлагам. Както и да е. Никъде не казвам да се "бута". В отговора си даваш подробности, които първоначално не си споделила, за опита на детето все пак да инициира контакти с другите деца. Разбирам тревогата ти, много мои познати споделят за същия проблем.
Надявам се да намерите решение, очевидно е, че хора които не познават теб и детето едва ли могат да ти бъдат полезни със съвет.

Последна редакция: сб, 25 авг 2018, 09:12 от Herz

# 42
  • Мнения: 2 045
Като ученичка и аз бях така, бях много ученолюбива и с мислене на възрастен сигурно от 10 годишна, всички деца ми се виждаха глупави и скучни и не съм имала много приятели. Моите родители обаче бяха доволни сякаш от това, не скитосвах улиците и не им създавах проблеми. Брат ми беше обратно на това и им създаваше много проблеми - та аз им бях като глътка въздух Simple Smile. Това се промени като станах студентка и се отделих да живея сама, но като цяло никога не съм била "душата на компанията" и до ден днешен имам малко , но добри и верни приятели. Има време да порастне и да стане по екстровертен тип човек, може да я стимулирате да общува с деца, но да не я насилвате. Много е важен и класа, гледам големия е много общителен , но не харесва децата от класа си и няма нито един приятел от там! Като цяло смятам , че щом детето е спокойно , по-добре е да приемате ситуацията без да се притеснявате и да я " бутате" насила да общува, аз мисля, че с времето и срещата с подходящите хора ще я отворят повече към общуване навън!

Последна редакция: сб, 25 авг 2018, 10:41 от red_violet

# 43
  • Мнения: 11 253
Herz, ако детето искаше и правеше тези неща добре тази тема въобще нямаше да я има.  Grinning Разбира се, че се "бута", но след като не ти идва отвътре, а го правиш насила то въобще не се получава.

the Дорис, съвсем добронамерено се опитах да ти предложа някакъв вариант, ако не сте опитали и обясних защо го предлагам. Както и да е. Никъде не казвам да се "бута". В отговора си даваш подробности, които първоначално не си споделила, за опита на детето все пак да инициира контакти с другите деца. Разбирам тревогата ти, много мои познати споделят за същия проблем.
Надявам се да намерите решение, очевидно е, че хора които не познават теб и детето едва ли могат да ти бъдат полезни със съвет.


Herz , май стана някакво неразбирателство. Безкрайно благодарна съм за коментара, загрижеността и съвета.  Hug Виждам добронамереността ти и желанието да помогнеш и в никакъв случай отговора ми не е бил в контра на твоя коментар, просто надградих проблематиката и показах, че е по-задълбочена. Но съветите ти са правилни и точни. Не съм ги оспорвала или отхвърляла и думата "бута" вкарах аз.

# 44
  • София
  • Мнения: 1 433
Надали е до зодия, но коя зодия е?

Дева...
имам приятелки деви, все са такива-леко темерутести, необщителни и некомуникативни, с малко даскалски манталитет, стриктни, съвестни, принципни, всичко им е ред и дисциплина....абе...леко досадни
хич не вярвах че съм способна да родя такова дете, нито аз, нито ММ сме такива

Общи условия

Активация на акаунт