Университети в Германия и други държави с немски език 11

  • 63 670
  • 774
  •   2
Отговори
# 345
  • Мнения: 5 346
Благодаря, Poppea. Сертификати от доброволчески инициативи има десетки той, но не са свързани с конкретно желаната специалност, дано дадат все пак някаква тежест - че е социален, отговорен, че може да се справя с работа в екип и пр.   Успехът му ще е достатъчен, струва ми се, особено ако си седне на д--то и напъне малко повече преди края. Давам си сметка, че бележката за преминал стаж мога да издам и с дата от 2018, лятото - мислите ли, че някой ще проверява изходящия й номер в отдел човешки ресурси на фирмата от която е издадена?
Ще пишем и специалност без ограничение, само да е спокоен, че няма да артиса. На мен обаче не ми се струва ок това, защото ми прилича повече на студентство на всяка цена, независимо от желанието.  Но решението си е негово в края на краищата.

# 346
  • Мнения: 1 961
Аз от това което бегло прочетох вчера практиката се показва при ейншрайбен. Тоест явно никой не гледа преди това. От коя институция всъщност става приема? Извенете за въпроса, но едно време в самото уни си имаше хора които обработват документите и ако имаш въпроси можеше лично да се отиде или на място се подаваха документите.

# 347
  • Мнения: X
Аз от това което бегло прочетох вчера практиката се показва при ейншрайбен. Тоест явно никой не гледа преди това. От коя институция всъщност става приема? Извенете за въпроса, но едно време в самото уни си имаше хора които обработват документите и ако имаш въпроси можеше лично да се отиде или на място се подаваха документите.
Преди това се показва, в апликационния пакет, поне от нашия (по-точно на сина, аз бях само наблюдател) опит в различниет уни-та си листват специалностите и начините за прием, и за такива с ограничен прием си казват какво искат и кое каква тежест има. И ги оценяват, и ги сумират в крайната оценка на кандидата, и от тях зависи резултатът.
Ето пример за Щутгарт - в него в конкретната специалност теглото на извъндипломните (вкл. стаж) е 1/7 от цялото (5/35), дипломата е 6/7 (30/35):
Скрит текст:
A numerus clausus means that there are only a certain number of study places in this program. And not, as is often assumed, a certain grade of Abitur grade required. Rather, rankings are drawn up on the basis of a university selection procedure or the waiting period , on the basis of which the available study places are awarded
The college's own selection procedures take into account criteria such as:
•Average grade of the university entrance qualification (diploma)
•Weighted individual grades of the university entrance qualification (ie grades that are relevant for the respective degree program)
•Results of a subject-specific study ability test
•Results of a selection interview
•Education through vocational training, employment or practical activities
You can find out which criteria your desired study program uses on the website  Selection Criteria and Admission Statements for Bachelor Degree Programs .
Скрит текст:
https://www.uni-stuttgart.de/studium/bewerbung/erstsemester/auswahlkriterien/
Vehicle and Engine Technology (B.Sc.) - HAV
School selection criteria:
 The sum of the points obtained in the Baccalaureate certificate is divided: for high school certificates with a maximum score of 900 points, divided by 30, for high school certificates with a maximum score of 840 points divided by 28 (maximum 30 points) ,

Other selection criteria (maximum 5 points):
•Completed vocational training in a mathematical-scientific or technical training
occupation or relevant professional practice (even without completed training)
practical activities
•extracurricular services, eg. Eg prizes and awards
Selection:
 The scores from the school and other criteria are added together (maximum 35 points). Based on the score, a leaderboard is formed.
Сигурно варира по университети, все пак, така че за всеки конкретен университет и конкретна специалност се проверява и се действа според ситуацията. .

Последна редакция: вт, 18 дек 2018, 14:50 от Анонимен

# 348
  • Мнения: 626
Здравейте ! По повод нуждата за навакване на знания по математика, за деца неучещи в математически гимназии и кандидадстващи в Германия математически специалности, моля ако някои има информация за учител в София, който е наясно какво следва да се доучва и може да го направи, да ми пише на лични.
Благодаря !

# 349
  • Мнения: 550
Аз искам да попитам във връзка със специалността, която сме избрали Бизнес администрация и търговия, дали математиката от езикова гимназия ще е достатъчна или и ние трябва да потърсим учител по математика за задъблочаване на знанията? Засега хвърляме усилията си в задълбочаване на знанията основно по английски език и в училище като се справя с математиката добре си мислех, че всичко е наред. Там (ако го приемат) ще започне още първата година и китайски да учи, което ще затрудни доста според мен нещата, но да видим....

# 350
  • София
  • Мнения: 3 166
синята лагуна Нямам поглед точно за Бизнес администрация и търговия, но синът ми след НЕГ завърши Компютърни науки в КИТ. Не е ходил на допълнителни курсове по математика. Дори не посети курсовете, преди началото на следването. Справи се сам.  В Университета научи и китайски. Всичко зависи от детето.

Аз вече си имам мили гости. Та от три дни ми е хубаво, празнично. Весели празници на всички!

# 351
  • Мнения: 4 936
Весли празници! Деата са си тук и е толкова тихо в темата  Grinning

# 352
  • София
  • Мнения: 18 033
За много години, дами. Да е спорна и  щастлива 2019-та - както за вас, така и за децата ви! Simple Smile

Имам едно питане, чисто математически  (като реалистичност на шансовете) коя  е правилната подредба на 6-те позиции в платформата на хохшулстарт при AdH? Най-долу, примерно на шеста позиция, пише ли се университет, с който човек да си върже един вид гащите, тоест такъв, който в последния зимен семестър е приемал с относително "нисък" резултат, примерно 1,2?  Губи ми се малко нишката, не е като при нас с училищата, най-желаните са ясни и "боят" е за тях. Но тук, когато човек разгледа файловете в хохшулстарт, вижда, че нещо, което за мен би било 6-та позиция, демек крайна резерва, е посочено от доста  повече хора  като по-предно желание в сравнение с  унито, което на мен ми е присърце. В сайта четох, вече не помня къде точно, че колкото по-надолу се слиза в листата, толкова повече намаляват шансовете, тъй като първо се уважават желанията на заявилите  университета Х на място 1, 2 и т.н.. Та коя е правилната тактика? Ясно е, че на позиция 1, 2 човек пише най-желаните, ама после...  Дано не ми звучи тъпо въпросът. Simple Smile Питам специално за АdH,  не за Abibeste. Там пишеш наистина желаното, тоест резервни варинти (не особено атрактивни за кандидата) се пропускат, че окаже ли приет се в тях, няма връщане назад, резнал си е  сам пътя към участие/класиране  по другата квота.

Последна редакция: чт, 10 яну 2019, 19:17 от пенсионирана русалка

# 353
  • Мнения: 327
За много години Simple Smile

Русалка, питаш се много правилни въпроси. В крайна сметка обаче има толкова много университети вече, които изискват да се пишат на 1-2 място, че не виждам друга възможност за тактика освен да запълните предните места с унита по лично желание и едновременно по реална преценка за шансовете, а останалите 3...с унита, които нямат изисквания.

Обаче да поясня - казах го и на един друг потребител на лични, понеже ме пита същото - вие ще кандидатствате с новите промени и не знам дали тактиките въз основа на старата програма ще са от полза. Ако наистина много университети ще приемат а изпити и интервюта за АдХ, шансовете стават още по-малки. Тогава може би ще е по-логично да се запълне цялата Абибесте - листа (6 желания) и да се рискува унито на 1. желание. Но вие все пак ще се явявате на ТМС, още нищо не е загубено Wink

# 354
  • София
  • Мнения: 18 033
Благодаря ти, Грант! Не зная писалият ти на лични с дете в кой клас е, но моята девойка ще кандидатства с последния влак по старата схема, тоест след броени месеци, когато още няма да е влязла в сила новата наредба. Тя ще се прилага от  летния семестър 2019/2020. Simple Smile

# 355
  • Мнения: X
Благодаря ти, Грант! Не зная писалият ти на лични с дете в кой клас е, но моята девойка ще кандидатства с последния влак по старата схема, тоест след броени месеци, когато още няма да е влязла в сила новата наредба. Тя ще се прилага от  летния семестър 2019/2020. Simple Smile
Русалке ,дъщеря ти каква специалност ще кандидатства ? Simple Smile

# 356
  • София
  • Мнения: 18 033
Коя от двете? Simple Smile  Че при нас е  малко 2 в 1. Майтап, постът ми горе е за  проявяващата интерес към Humanmedizin близначка. Другата се е ориентирала към  Wirtschaftsmathematik.

# 357
  • Варна
  • Мнения: 3 245
русалке   Доколкото схващам, системата за класиране не е като при нас след 7-ми клас, защото на подредбата се отдава голямо значение. Първо, че самите университети имат преселектиране на кандидати, които са ги посочили до определено място. Така някой с по-нисък бал може да ви изпревари. (тук допълвам, че по спомени не можеше да се посочи на четвърто място университет, който има изискване да го посочиш до трето място).  Второ, че както отбеляза, дори и унитата с по-нисък бал са писани от някого на първо място. И това най-вероятно са кандидати с по-нисък бал, които могат да изпреварят само поради поредност на желание. Освен "връзването" да е с университет с по-нисък бал, който обаче не отчита преференции за място. Преди имаше такива, сега не знам.
И още нещо - ако имате железни нерви, може да не се запишете, ако сте приети на по-задно желание. Доста се раздвижват нещата и вече познаваме два случая на приети студенти в средата на октомври по първо желание, въпреки, че балът им е бил доста по-нисък от този при първото класиране. Желая ви да не си тествате търпението и студентката да я приемат по първо желание.  

# 358
  • Мнения: 5 346
Здравейте и от мен, спорна и успешна година на всички.
Пиша с една молба. Ако някой има идея относно кандидатстването в  ТУ Щутгарт, моля да внесе малко яснота по въпроса със задължителните стажове . Правилно ли тълкувам обяснието от сайта им, че преди да се апликира, кандидата трябва да е минал 8 седмичен стаж в завод, като се прилага договор, сертификат, както и подробно описание - по 2 листа А4 на седмица за работата която е вършил по време на стажа. И зискават чертежи, скици и пр.  Малко ми звучи това като студентска работа, но пък е описано в секцията за кандидатстване. Дали някой не е наясно?

# 359
  • Мнения: X
G.D, къде го четеш това? Аз виждам само, че дават допълнително макс 5 точки за всички извънучилищни дейности , едно от които е практиката  практика -ей тука:
https://www.uni-stuttgart.de/studium/bewerbung/erstsemester/ausw … terien/index.html

Общи условия

Активация на акаунт