Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално? - 29

  • 64 599
  • 749
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 4 577
Това го бях пуснал преди 4 дни. Интересна е статията. Дава доста материал за размисъл.
Извинявам се за повторението. Не съм видяла, че е публикувано.

# 496
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 707
https://money.bg/finance/bnb-parite-na-balgarite-v-bankite-dobli … iliarda-leva.html

Парите на българите в банките наближават 50 милиарда, увеличили са се с близо 8% от август 2017г.  Това са пари на физически лица.

# 497
  • София
  • Мнения: 5 931
А не, едва ли имаме толкова пари Grinning ... незнам на теоретиците на апокалипсиса как им се връзват подобнни данни.... от къде да са спестени тези пари ?   Като нали "тънем" в мизерия от малки заплати , нищета, демографски срив и Адът е близо... а пък за сривът в НИ да не говорим, той вече е дошъл... как не го виждаме.... ? Grinning

# 498
  • Мнения: 888
50 милиарда спестявания , 21 милиарда кредити на домакинствата. Лошите и отписани не броят.

И кретените знаят, че парите на депозит са пасив за банките, а увеличаването им,  лош индикатор за икономическата среда.
Вместо да влязат в реалното потребление и да съживят производство и икономика, те се трупат за черни дни при отрицателна доходност за собствениците им, защото виждат "розова" перспектива за бъдещето.
Да не споменаваме, че в кюпа с тези пари са и парите на разни довчерашни бизнесмени, днес търсени или нетърсени с Интерпол, разни Ветковци, Миньовци, Цековци и прочие.

# 499
  • Мнения: 828
Не знам защо 50 млрд. се считат за огромни пари спестявания за цяла държава. Разделено на 7 млн са 7142 лв. Големи пари голямо чудо. И при 21 млрд кредити стигаме до около 4к средно. По-малко от заплата в Западна Европа.

# 500
  • София
  • Мнения: 5 931
Не знам защо 50 млрд. се считат за огромни пари спестявания за цяла държава. Разделено на 7 млн са 7142 лв. Големи пари голямо чудо. И при 21 млрд кредити стигаме до около 4к средно. По-малко от заплата в Западна Европа.
7 милиона , ама това е с деца, баби, роми и т.н., + мъртви души дето вече не са в България
50 млрд спестени
20 млрд кредити за домакинствата Thinking
+ това че всеки втори има собствен дом + вила
+ това , че  всеки втори има роднини в чужбина, а пък техните спестявания + пари дето пращат в България няма кой да ги сметне изобщо
едва ли загиваме де !

# 501
  • Мнения: 4 499
Голяма част от емигрантите вече са се устроили семейно и все по-малко стават тези, в които единият работи в чужбина и праща само пари на останалите от семейството. Пращат по малко на родители, близки роднини. Имам много роднини и приятели зад граница - поддържат като се наложи възрастни родители. Вече не познавам нито един, който да е там и да праща за деца и голямо семейство тук.

# 502
  • Мнения: 828
Е дай Боже да не загиваме Simple Smile Просто отбелязвам, че това т.н. увеличаване на спестяванията не е кой знае какво за държава член на ЕС. Както и това не виждам да е свързано с НИ. По-скоро бели пари за черни дни. Не съм привърженик на теории за апокалипсис, ама не е и толкова радостна новина. По-скоро прословута българска спестовност. Всеки гледа да си отдели някой лев. Тези спестявания изобщо не са противовес на повсеместните ниски заплати и нищета. В коя друга държава всяка втора реклама е за бързи кредити.

# 503
  • Мнения: 25 732
Голяма част от емигрантите вече са се устроили семейно и все по-малко стават тези, в които единият работи в чужбина и праща само пари на останалите от семейството. Пращат по малко на родители, близки роднини. Имам много роднини и приятели зад граница - поддържат като се наложи възрастни родители. Вече не познавам нито един, който да е там и да праща за деца и голямо семейство тук.


Не е точно така, аз имам преки наблюдения на много хора които работят на вън и пращат парите си в БГ. Моя мъж също понастоящем не е тук, работи и праща пари не само на мен, но и на майка си. Аз самата дълги години работех извън страната, а харчех парите си тук. Спестяванията ми в банката също са отработени в чужбина.
 Мои роднини, установени емигранти, пращат на родителите си почти всеки месец не малки суми. Същите купуват имоти в България (не ми е ясно защо, но го правят).

# 504
  • Мнения: 4 499
С идея някога да се върнат, да има къде да отседнат, да спечелят от повишение на стойността, за инвестиция...

# 505
  • Мнения: X
Емигранти, които купуват имоти тук, се надяват да се върнат някой ден, а и нямат пари за имот в чужбината (Англия,Германия).
Емигрантите,които са решили да остават в чужбина с поколенията си, продават имоти в България,но само ако ще им помогнат финансово за новия живот,т.е. по-скъпи. Никой няма да се върне от чужбина, да си вземе отпуска и да се разправя да продава селски имот за 2-5 хил.лева.

# 506
  • Мнения: 25 732
С идея някога да се върнат, да има къде да отседнат, да спечелят от повишение на стойността, за инвестиция...
Там е работата, че са се установили и няма да се връщат. Остава инвестиция, с един куп главоболия.

# 507
  • Мнения: X
С идея някога да се върнат, да има къде да отседнат, да спечелят от повишение на стойността, за инвестиция...
Там е работата, че са се установили и няма да се връщат. Остава инвестиция, с един куп главоболия.
Теоретично, ако вземеш ипотека в Германия на 1% лихва и си отдаваш имотите в България с 5% годишна доходност, може и да е инвестиция. За мен по-вероятния сценарий е апартамент под ключ,който става пасив, а в същото време изплащаш заем в чужбина или си под наем.

# 508
  • Мнения: 25 732
С идея някога да се върнат, да има къде да отседнат, да спечелят от повишение на стойността, за инвестиция...
Там е работата, че са се установили и няма да се връщат. Остава инвестиция, с един куп главоболия.
Теоретично, ако вземеш ипотека в Германия на 1% лихва и си отдаваш имотите в България с 5% годишна доходност, може и да е инвестиция. За мен по-вероятния сценарий е апартамент под ключ,който става пасив, а в същото време изплащаш заем в чужбина или си под наем.
За американски граждани става въпрос. Трудно управление на имотите, поради голямото разстояние.
Моето обяснение е инвестиция тук защото данъците са нищожни, и възможен евентуален ръст на цените.

# 509
  • Мнения: 11
Живея от 10 години в Испания под наем и съм на 60 години, т.е. не мога да изплащам дългосрочни ипотеки. Закупих мъничко ателие в кв.Кръстова вада за 25 000 е в строеж толкова са ми възможностите, с испански заем , висока лихва/ не защото смятам да се върна, /не и докато мутригентско-комунистическата клика изсмуква жизнените сили на народеца ни/, а защото искам да имам ВТОРИ дом дом в Родината си, т.е. да прекарам 2, 3, 4 месеца в BG /като пенсионер/ в собствен дом, колкото и да е малък, а не в хостел. В случая не говорим за инвестиция. Колега на съпруга ми,  при заминаването си за Испания продал единствения си апартамента си в София. В момента живее в собствено жилище в Испания със цялото си семейство, отпуските прекарват в България, в дълбоката провинция, откъдето е жена му, защото няма нищо в родния му град - София. Оглежда се да си купи нещо и може да си го позволи. Май и такива неща движат пазара.

Общи условия

Активация на акаунт