Лудостта преди цикъл

  • 10 858
  • 65
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 732
Като знам, че нервите са ми от ПМС, гледам да мълча за да не се конфронтирам излишно. Ям и сладко, шоколад най - вече макар че сладкото съм го ограничила до минимум.
Представям си се с картечница как пуцам наред и малко се успокоявам.

# 16
  • Мнения: 2 127
Всеки месец обмислям да се изнеса в гората на палатка, за да не ме търпи никой. Дръпвам се от хора и от всякакви социализации. Непоносима съм дори за себе си, спрямо ММ хем не ме дразни, хем каквото и да ми излезе от устата, звучи като заяждане. Отвратително мрънкало ставам и ако не си бях аз самата, изобщо не бих се причинила сама на себе си. Това няма как да избегна, затова не се причинявам на невинни хора.
На крива ракета, космосът й крив е при мене. Ще пробвам с вечерна иглика, пък белким може да се говори с мен.
Сладко не ми се прияжда, но огладнявам брутално - количества, с които изкарвам обикновено по цял ден, затресе ли ме ПМС, се изяждат до обяд.

# 17
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 687
Изнервям се преди цикъл, защото ставам като цистерна - голяма, подута и тежка. Само като се погледна и ставам нервна. А ако някой ми каже нещо накриво и избихвам... Не пия нищо преди МЦ, но ако имам силни менструални болки вземам но шпа.
Щом спадна, изхвърля задържаната вода и спре МЦ ставам отново нормално същество.

# 18
  • Мнения: 31 380
И аз имам тежък цикъл. Почти винаги е със много силни болки, нерви и раздразнителност.
Ще взема пак да почна прим оил. Да видим как ще ми се отрази на нервите.

# 19
  • Мнения: 30 802
Преди цикъл винаги съм имала неприятни симптоми. С падането на хормоналните нива най-неприятното е когнитивният ефект - губя дар слово и не мога да пиша добре. Имах и мигрени, ставни болки и крампи още седмица преди цикъла.

Обаче ако ПМС е много тежък, хубаво е да се отиде на лекар, не да си мислим, че сме зли жени и трябва самоконтрол или че е нещо нормално. В последните месеци имах много тежък ПМС и цикъл, откри се тривиален, но неприятен проблем. Сега съм на орални контрацептиви без пауза. Няма падане на хормонални нива, нямам мигрени, нямам лошо настроение, даже и цикъл нямам, не ми и трябва.

# 20
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Много рядко съм раздразнителна, но когато ми се случи, мъжът ми винаги пита дали не съм пред цикъл и съответно не ме приема насериозно. Както и ако трябва да се провеждат някакви по-сериозни разговори, ги отлага за след настъпването на МЦ, ха-ха. Мъдро.
Обаче и аз съм забелязала когнитивния ефект или по-точно когнитивния дефицит при мен - просто от овулация до цикъл понякога съм като олигофрен, а от цикъл до овулация съм с много по-бърза, ясна мисъл и съм по-речовита, много по-голям шанс да изпадна в състояние на поток на съзнанието тогава, докато преди цикъл понякога дори не чувам какво говори събеседникът ми.
Тази разлика при мен е толкова осезаема, че чак ме дразни, че трябва всеки месец да търпя тия промени, едната половина цикъл - търпимо, другата - бунак. Grinning
И понеже някой писа за бременност - бременността (и дори майчинството) за мен е подобна на втората половина на цикъла в когнитивно отношение. Мисля, че пак е нещо хормонално.
Много се отнесох... Simple Smile

The Siren of Titan, как успя да си спреш цикъла?
Извинявам се за офф-а! Не мога да сложа „скрит текст” от телефона!

# 21
  • Мнения: 30 802
Да, аз даже по едно време си планирах събитията в календара да се случат до 14-я ден на цикъла, защото се чувствах точно по-умна и с повече енергия. И също така 2 седмици карах на полуглад от еуфория, след това 2 седмици преяждане и депресия. Обаче си уцелих дозата с хапче и сега нещата поне са предсказуеми.

И се чудя колко ли от женските психични проблеми не се дължат на цикъл и не може да се решат тривиално.

Обаче и хапчетата не са създадени равни - от някои се изтрещява, други са перфектни направо, все едно съм си сипала масло в двигателя.

Цикъл се спира при прием на монофазни орални контрацептиви, като не се прави 7-дневна пауза или не се пие плацебото. Питайте си лекаря дали може, но в повечето случаи може. Или не да се спре, ама да идва 4 пъти на година. По принцип хапчето е било замислено да се пие нон стоп, но заради Католическата църква са въвели 7-дневната пауза, която само имитира цикъл. Но реално няма нужда от нея.

# 22
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
На мен също ми е минавало през акъла това за планирането на събитията до 14-тия ден, би било прекрасно. Но не съм го постигала. Simple Smile
Всъщност зная, че на теория ако искаш да си спреш/отложиш цикъл, не се прави пауза при прием на ОК, но нямах идея, че може няколко последователни месеца да караш без това "breakthrough bleeding". Мислех, че тая натрупала се лигавица от един месец без цикъл все някак трябва да се изчисти.
Как ти идва МЦ примерно 4 пъти годишно? Правиш ли 7-дневна пауза все пак тогава или просто това кървене се случва и без да си я направила?

Иначе аз нямам тежък ПМС, само в когнитивно отношение това, което описах, и чат-пат раздразнителност. Но то и само когнитивното е достатъчно.

Много от женските психични проблеми се дължат на тия хормонални флуктуации според мен.
Нещо, което не се знае дори и от повечето лекари е, че и нивата на щитовидните хормони са доста различни в двете части на цикъла, физиологично различни, а щитовидните хормони са в огромна степен отговорни за психичното състояние на човек, както и за когнитивното такова. При мъжете няма такива люшкания в щитовидните на всеки две седмици...

# 23
  • Мнения: 610
Ох и аз ПМСто го боря с шоколад , а преди като пуших с цигари.  Сега кърмя и нямам цикъл 😆,  но като спра и ми дойде цикълът сигурно пак ще пропуша😁

# 24
  • Мнения: 12 473
Аз съм или много зле или въобще рязко ме изненадва като ми дойде доста по-рано..))
Но ако случайно се усетя кога ще дойде - един ден глад върши чудеса - никакви болки, подувания и раздразнения нямам. В останалото време - тъпча безконтролно и се самосъжалявам..))

# 25
  • Мнения: 30 802
При прием на орални контрацептиви не се натрупва лигавица. Затова има само псевдо-кървене. Всъщност пробивното кървене е от прекалено изтъняла лигавица, не от пренатрупване.

# 26
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Изобщо не знаех, дори лекар ми беше обяснявал обратното. Нямам думи. И че не можело да се пият дълго време без тази 7-дневна пауза, и аз се отказах... защото и аз мислех да го правя това със спирането на цикъла миналата година.

# 27
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Няколко месеца след като започнах да пия Витекс, ПМС силно намаля.
Преди това октачах от болки (в т.ч. в ставите и костите), гадеше ми се, беше просто ад.
Промених и режима на хранене, де, та всъщност не знам кое от двете даде по-голям ефект.
Сега имам съвсем леки и поносими болки, не ми е нервно, даже си ходя на танци от първия ден и никак не ми пречи.

# 28
  • Мнения: 5 244
Този Витекс е хранителна добавка, нали?
Да го пробвам и аз. Колко време се пие?

# 29
  • Мнения: X
При мен ПМС е без болки, но ставам за ден-два по-чувствителна /рева и се кахъря за някакви глупости/ и изпитвам чувство на безпокойство. Приела съм го, обяснявам си го и чакам да мине.

Общи условия

Активация на акаунт