Може ли човек да “успее” в България?

  • 15 974
  • 181
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 30 802
Може да се успее и в България, но от наблюденията ми върху успелите хора факторите са следните:

- Нужните качества (освен да си добър в областта, да притежаваш находчивост, гъвкавост, да виждаш тенденциите в перспектива, преди масата хора да са се усетили);

- Да бъдеш в точното време на точното място с точните хора.

Тези 2 неща важат навсякъде, не само в БГ.

# 46
  • На топло в неговото сърце.
  • Мнения: 3 459
Така е,но това на точното място с точните хора си е чист КЪСМЕТ!

# 47
  • София
  • Мнения: 2 356
в момента най-добрите заплати и търсене са в IT сферата и фирмите за клинични проучвания (специалност фармация, медицина, биология, химия), това общо казано

все пак младите хора трябва да имат повече търпение, защото наблюдението ми е, че всеки иска стартова заплата поне 3 К, а това трябва да се заслужи с опит и умения

# 48
  • Мнения: 30 802
Изобщо, ако не си в някое диво село, или в някоя мутренска губерния, България не е някакво уникално място и както проблемите, така и възможностите, са си като по света в някои области. Разликата е, че като излязат навън, българите се научават на повече организираност. А и попадат в индустрии, където не откриват топлата вода, съответно си има ясни правила и с тия правила се печели.

Докато в БГ, както вече писах, е на дребно и провинциална, така че дори хора с много знания и умения не се използват оптимално и няма как да стигнат далеч в лични финанси, житейски цели и други аспекти.

А и като цяло някои неща са ни некачествени и неприятни, просто няма какво хубаво да си купи човек.

# 49
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Успехът е субективно възприятие. Имам познати нотариуси (които не си знаят парите и имотите) и не се чувстват щастливи. Съответно, сигурно и успели.  Аз пък съм имала месеци, в които съм изкарала малко, но съм помогнала много на някого и се чувствам успяла. Успяла се усетих като си купихме стара къща на село и я ремонтирахме, успяла бях и когато правех сама мебели или реставрирах стари. Успяхме, като си купихме евтин парцел на морето. Всичко това, свързано с професиите ни, ни кара да се чувстваме динамични, развиващи се, търсещи, неработещи за заплата, самонаети. Мъжът ми се занимава с развойна дейност и романтично го наричам изобретател. Патентова машини, които му е родила главата. От тази гледна точка за нас мястото на живеене е без значение. За успеха де.

# 50
  • Sofia
  • Мнения: 4 004
Професия преводач не бих препоръчала на млад човек. До 3-4 години преводите ще се извършват с платформи и апликейшъни само и тази професия много скоро ще изчезне.

Това е абсурдно твърдение.
Преводаческият софтуер може да послужи само при превод на силно стандартизирани, еднотипни текстове, които обаче представляват съвсем малка част от пазарния сегмент. Дори и в този случай човешкият фактор е абсолютно необходим - за редакция, корекция и т.н.
Преводаческият софтуер няма никакъв шанс при художествени, есеистични, рекламни, хумористични и пр. текстове.
Също така не виждам как машината ще замести устния преводач.


Абсурдно ама друг път Smile
Трябва да сте много назад с технологиите за да не сте наясно, че вече има технологии които превеждат далеч по-добре от гугъл транслейт - това, че вас вероятно ви е страх или сте убедена, че няма да ви изчезне професията далеч не означава, че технологиите не се развиват. В България сме обичайно далече от новините, но ако знаете английски проучете малко преди да наричате поста ми абсурден.

# 51
  • Мнения: 238
Абсурдно ама друг път Smile
Трябва да сте много назад с технологиите за да не сте наясно, че вече има технологии които превеждат далеч по-добре от гугъл транслейт - това, че вас вероятно ви е страх или сте убедена, че няма да ви изчезне професията далеч не означава, че технологиите не се развиват. В България сме обичайно далече от новините, но ако знаете английски проучете малко преди да наричате поста ми абсурден.

Бихте ли дали конкретен пример за такава технология?

# 52
  • Мнения: 18 295
Според мен трябва да правиш това, което те влече, за което имаш способности и желание. Всеки си има своите възможности и дарби. И понеже ще работиш около 35-40 години до пенсия, избери работа, която обичаш, инак ще ти бъде тягостно.

# 53
  • Мнения: 760
Да, може

# 54
  • Мнения: 2 837
Професия преводач не бих препоръчала на млад човек. До 3-4 години преводите ще се извършват с платформи и апликейшъни само и тази професия много скоро ще изчезне.

Това е абсурдно твърдение.
Преводаческият софтуер може да послужи само при превод на силно стандартизирани, еднотипни текстове, които обаче представляват съвсем малка част от пазарния сегмент. Дори и в този случай човешкият фактор е абсолютно необходим - за редакция, корекция и т.н.
Преводаческият софтуер няма никакъв шанс при художествени, есеистични, рекламни, хумористични и пр. текстове.
Също така не виждам как машината ще замести устния преводач.


Абсурдно ама друг път Smile
Трябва да сте много назад с технологиите за да не сте наясно, че вече има технологии които превеждат далеч по-добре от гугъл транслейт - това, че вас вероятно ви е страх или сте убедена, че няма да ви изчезне професията далеч не означава, че технологиите не се развиват. В България сме обичайно далече от новините, но ако знаете английски проучете малко преди да наричате поста ми абсурден.
Чак да изчезне едва ли, но наистина много се работи в  сферата на машинния превод, включително в България,  и нуждата от преводачи силно ще намалее.  
Съвсем наскоро имаше в София Лятно училище по логика, език и информатика и бях силно изненадана колко напред са стигнали нещата.

# 55
  • Bristol
  • Мнения: 9 358
Със сигурност има добър софтуер за превод, който спестява много време, но накрая пак човек минава да дошлифова превода направен от машината.
И в инженерните области се ползват такива методи за проектиране, за нещата на ишлеме. Но накрая пак го проверява човек, особено ако е и свързано със системи изискващи по-високо ниво безопасност. Да не говорим, че непрекъснато се комбинира различна апаратура, от различни производители, различни генерации и тогава става невъзможно да се унифицира процеса.

За мен лично, ако се чувстваш щастлив, значи си успял. Всеки човек различни неща го правят щастлив. Аз лично не мога да работя само заради парите, трябва работата да ми носи и удоволствие.
Сигурно и в България бих била щастлива, ако не бях пробвала живота навън. Размахът с който се работи, проектите по които имаш шанс да работиш са уникални. България е прекалено малка и с ограничен ресурс, за да може да имаме проекти в тези мащаби. От тази гледна точка, ако те влече професионално да се развива, България може да не ти бъде достатъчна. Но пък навън и конкуренцията е голяма и често си част от масовката. Както има една приказка, понякога е по-добре да си пръв на село.

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
За мен лично, ако се чувстваш щастлив, значи си успял.
И според мен точно това е ключовото.

# 57
  • United Kingdom
  • Мнения: 18

Можеш да успееш да - какво се заплаща добре в момента - финанси, счетоводство, английски, немски, графичен дизайн и IT - комбинацията от поне 2-3 от изброените и много добра подготовка ти гарантират успех. Препоръчвам ти да разровиш обявите в jobs.bg, zaplata.bg и онзи сайт - за бг работодателите за по-реална и точна представа в цифри и да си прецениш накъде точно да тръгнеш. О да.. щях да забравя НАЙ-ВАЖНОТО със или без диплома трябва да знаеш колко струва труда ти и как да го  продадеш, поразрови се за книги по темета
Желая ти успех

# 58
  • Мнения: X
Всеки човек има различно тълкуване на успех и доволство от живота. От своя мога да кажа, че не искам нищо повече или поне нещо, което реално е невъзможно. На 30 години съм, завършила и работеща по специалността си. Брат ми ми помагаше първите 2 години за университета, след това работех на 2 места барманка и в една сладкарница, после аниматор и сега съм в рекламна агенция. Доволна съм, очаквай да се наложи да работиш и търпиш неприятни колеги и шефове по пътя ти към желаната работа, която да ти носи удовлетворение и достатъчен доход. От своите доходи съм доволна, стигат ми, заделях по малко, помагам на баба ми. Езиците са голям плюс и винаги ще намериш реализация, аз знам 3,всички със сертификати, също са важни. Като насока добра реализация има в АйТи сектора, доста познати с повече от прилични доходи от там и не само в София познавам. Успех в каквото и да се насочил, много харесвам такива млади и амбициозни младежи като теб.

# 59
  • Мнения: 25 565
Можеш да успееш да - какво се заплаща добре в момента - финанси, счетоводство, английски, немски, графичен дизайн и IT

Направо си представям в едно близко бъдеще как отиваш в кварталната поликлиника със здравословен проблем и те преглежда някое ИТ. Потърсиш майстор да ти налепи плочки в банята – вместо фаянсаджия пристига финансист. Качиш се в градския транспорт – зад волана – графичен дизайнер... Закараш колата в сервиз – там пък те посреща филолог. Според марката на колата. Френска кола – френска филология.
И т.н.

Общи условия

Активация на акаунт