Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 1 септ. 2018, 11:50 ч.

Хитринки за всякакъв случай - 18

• 12 127
  • 191
  •   1
Отговори
  • Пловдив
Добре дошли в новата тема!
Тук споделяме всякакви хитринки свързани с домакинството.
Ако имате въпрос - питайте. Заедно ще намерим отговор.

Полезни съвети:

Скрит текст:
Боя на коса - не цапа кожата около косата,ако намажеш предварително с крем.

Ваза с цветя - 1-2 капки белина за трайност и да не мирише водата.

Вилици, лъжици и ножове; сребро, злато, метал - лесно се почистват като се сложат в голяма тенджера с вряща вода, в която сме сложили 1-2 с.л. сода за хляб. Оставя се да ври около 15 мин. на слаб котлон. Същия съвет може да се използва и за загорели тенджери и тави.

Винетка - залепвам няколко пъти по дрехите си, за да отслабне силата на лепилото, сваля се по лесно.

Гребен за коса - 1. срешете се докато косата ви е сапунисана с шампоан; 2. почистете с разреден амоняк.

Дрехи - пресни петна се почистват лесно, ако предварително са натъркани с бебешкия Нивеа.

Дървен плот - резки се заличават, като се намаже с олио и се остави да попие.

Зрял фасул - за да уври по-бързо,  прибавя се една малка чашка ракия във водата, като в последната вода не се сипва ракия.

Кръв засъхнала - пере се със студена вода.

Керамични котлони - пръснала мазнина се почиства с мека гъба, напоена в разтвор от вода, сол и лимонов сок.

Огледало - не се поти, ако преди да го изчистим с препарат, го натъркаме със сапун.

Панти на врати - премахва се скърцането, като напръскаш с дезодорант без талк.

Силикон - TYTAN PROFESSIONAL Чистител за силикон - отстранява засъхнал и незасъхнал силикон от различни повърхности.

Следи от щипки върху пране - простират се, като захванеш с щипката мястото под мишницата.

Стикери върху стъкло - премахване - 1. нагрейте добре със сешоар; 2. памуче с лакочистител без ацетон и после с влажна кърпа; 3. чиста вода и микрофибърна кърпа; 4. Универсален препарат Meglio ; 5. памуче напоено с олио.

Теракот и плочки - фугите се почистват без никакво търкане, като се напръскат с белина Аче и след това се обират с мопа.

========================================================================

*научих нещо много полезно от приятеля си - в банята имам 2 коша за пране - за цветно и за бяло.Така не ми се налага да сортирам дрехите преди да пусна пералнята - просто ги набутвам в нея директно от съответния кош.
*когато съм пържила мия пода след като съм го напръскала с обезмаслител - става идеално чист.
* мия банята всяка седмица във времето, когато чакам да подейства маската на косата.
*използвам за търкане на фуги и обувки старите четки за зъби;
*събирам боклука в торбичките, които получавам, когато пазарувам и всяка сутрин ги хвърлям.
*когато готвя пиле с ориз или гъби с ориз винаги леко сварявам
пилето (гъбите) в микровълновата.
*ризите простирам на закачалка, така се гладят по-лесно.
*използвам често микрофибърна кърпа - с нея прозорците, стъклените
и гладки повърхности се чистят изключително лесно.
*чорапи  и бельо, както и пуловери пера в специална торба за пране (може и в стара калъфка от възглавница), за да не се размъкват   и да не ги търся из пералнята.
*Пържолите също могат да се сложат в торбичка преди да бъдат начукани и по този начин си спестявате пръскането.
* Пера маратонките на ниски обороти в пералнята.
* Като пера пердетата, веднага след центрофугата ги вадя и закачам на релсата като хубаво ги поизпъвам- така си спестявам гладенето им
*Защипвам с щипка за пране торбичката за прах - така аромата му не изветрява.
*При боядисване на косата, за да си избегне боядисване и на челото и ушите е добре ако се намажат с крем.
*За да не се овлажнява солта в солницата се добавя ориз.
*Сребро чистя лесно с парцалче намазано със старо червило, което вече не ползвам.
* Винаги във фризера имам зеленчуков микс.

Сайтове с хитринки:

Старите теми:

Sign Exclamation Моля, не пишете "запис", точка, запетая, всевъзможни препинателни знаци и картинки, а ползвайте бутон (стара версия на сайта) / (нова версия на сайта), докато има какво да напишете. Sign Exclamation

Последна редакция: сб, 01 сеп 2018, 12:07 от tonynette

# 1
Благодаря за темата. Ще я следя с интерес.
Вместо запис- когато изхвърлям разни дрехи, които не стават за подаряване им режа копчета, циповете. Винаги може да потрябват, в момент в който ме мързи да отида до съответния магазин.

# 2
  • София
Благодаря за отговорите на всички! Flowers Hibiscus На този етап ще пробваме с изчистване на мухъла и смяна на стените отвътре (по-точно измазване или нещо подобно, не схванах точно какво ми казаха мъжете, че са решили да сътворят) + борба с миризмата. Дано не се стигне до смяна на гардероба, защото той във външната си част е част от ламперия, която баба ми много обичаше и по сантиментални причини и ние не я свалихме след смъртта й. Ако махнем гардероба, ще засегнем и ламперията, т.е. отива си цялата. А това означава основен ремонт на коридора, който пък в момента не ни е по възможностите .
За гардероба може да оставите само вратичките където е ламперията, а останалото да е ново, т.е. някой дърводелеш да ви направи нов гардероб, но без вратички и като се отмиришат тези да ги сложите. Така хем няма да ти мирише, хем ще се запази едновремешния вид на гардероба. Ако ламперията е около гардероба мисля, че дърводелеца ще се справи да я запази  при подмяна на гардероба.

# 3
Благодаря за темата. Ще я следя с интерес.
Вместо запис- когато изхвърлям разни дрехи, които не стават за подаряване им режа копчета, циповете. Винаги може да потрябват, в момент в който ме мързи да отида до съответния магазин.

Сега се сетих, че и аз така правя.
А също си запазвам от някои етикети конците. Сещате ли се - онези, които са като усукани, а някои вървят и с нещо пластмасово? Тях ги използвам за връхни дрехи и поли, които нямат закачалки. Промушвам с иглата, едно възелче и готово.
Запазвам също и някои елементи, които са ми харесали, от обувки, боти, сандали - вършат работа при протирити или скъсани детски дрехи. Или като декорация на дънкови якета.

# 4
И аз в новата тема, че ми се оказа мнооого полезна!
Благодаря ви, момичета!

# 5
Това със закачалките е мног хитро наистина. И на мен някой път са ми се свидили, защото са интересни, но не съм се срещата за вариант за употребяваме то им.

# 6
Матраците в детската са с механизъм. Леглата са плътно на земята, т. е. не са с крачета. Като отворя и мирише на спарено ли, влажно ли, едно неприятно. Цяло лято от сутрин до вечер зяоат(отворени са) само като лягат децата са затворени и пак мирише. Идеи за отмирисване?

# 7
  • оттам, откъдето започва България
Нашата спалня е от този вид и е с повдигащ механизъм. За 6 години нямаме проблеми с миризми, а имам доста завивки и дрехи в раклата. Да не би да имате повече влага в стаята? На кой етаж живеете?

# 8
  • Пловдив
Не искам да ви плаша, но проблемът може да идва от самите матраци. На мои близки детето се разболя много сериозно. Алергии, асма, обриви... Оказа се, че всичко е причинено от мухъл вътре в матрака. Някакъв пълнеж били сложили, който е силно хигроскопичен и от там е тръгнало. Смениха матрака и детето се оправи.

# 9
Нашата спалня е от този вид и е с повдигащ механизъм. За 6 години нямаме проблеми с миризми, а имам доста завивки и дрехи в раклата. Да не би да имате повече влага в стаята? На кой етаж живеете?
На 1 етаж. И аз мисля влага Sad

# 10
Да, точно затова зададох въпроса. Майка ми е на първи етаж и има този проблем с повече влажност, особено след поставянето на ПВЦ, независимо че е стара кооперация.
Аз съм на 5-ти етаж и тази година направо се разсъхнахме от жега.

# 11
Матраците в детската са с механизъм. Леглата са плътно на земята, т. е. не са с крачета. Като отворя и мирише на спарено ли, влажно ли, едно неприятно. Цяло лято от сутрин до вечер зяоат(отворени са) само като лягат децата са затворени и пак мирише. Идеи за отмирисване?
Има едни капачета/крачета, дето се монтират на леглата. Така не са долепени плътно до пода и има циркулация на въздух. Струват стотинки. Моята позната след много мухъл по дрехите, които събира под спалнята също се беше отървала от него. Прилича образно на плочка от Лего. В момента не мога да покажа снимка, защото не знам как точно се нарича.

# 12
  • София
И ние имахме проблем с леглото на детето , с повдигащ механизъм , но като вдигнеш и вътре в пространството за дрехи мирише на застояло. Преди 2 години купих едни вентилационни решетки, ММ направи дупки в таблите на 2 места, може и на повече, и сега е добре.
такива са , не са големи към 5-6 см, отне ни към 30 минути да ги монтираме, с пробиване и т.н.
При сядане и ставане от въздушната струя се движи въздуха под леглото и съм доволна.

# 13
И ние имахме проблем с леглото на детето , с повдигащ механизъм , но като вдигнеш и вътре в пространството за дрехи мирише на застояло. Преди 2 години купих едни вентилационни решетки, ММ направи дупки в таблите на 2 места, може и на повече, и сега е добре.
такива са , не са големи към 5-6 см, отне ни към 30 минути да ги монтираме, с пробиване и т.н.
При сядане и ставане от въздушната струя се движи въздуха под леглото и съм доволна.

Спомням си на времето всичките ни мебели - гардероби, легла, ракли си имаха такива решетчици. По-малки, по-големи, имаше и правоъгълни. Не знам защо днешните дизайнери не предвиждат проветрение за затворените мебели.

# 14
Да..още ползвам такава ракла,само я освежавам с цветен лак.

# 15
  • Пловдив
На първо време докато измислите вариант може да сложите от онези зрънца за улавяне на влага където ги слагат в обувки и чанти и т.н.

# 16
Привет, дайте идея с какво да почистя старо петно от кафе върху бяла памучна тениска. Някъде мернах кислородна вода + веро + сода, но не помня съотношението

# 17
Азалия, пробвай с белина.
Аз изчистих бяла тениска от шоколад с белина. Леген с вода с половин капачка белина и накисваш тениската.
Накрая я просваш на слънце.

# 18
Много полезна тема.
На мен пък пералнята ми все мирише, на застояло, на мухъл, на влага. Чистих, бърсах, нищо. За оцет нещо прочетох? Дайте идеи?

# 19
Пускаш на най-дълга програма със средни температури ( 60-50° С) и оцет в мястото за прах.
От това което съм научила от тук, че  става дума за остатъци от течните перилни препарати и омекотителите. Пускаш на празно пералнята, а след приключването  ѝ избърсваш отвътре гумата на вратата и барабана с  кърпа потопена в оцет. Изпитано Hands Plus1

# 20
Още сега ще го направя. Няма ли да е по добре на максималните 90 градуса?

# 21
Още сега ще го направя. Няма ли да е по добре на максималните 90 градуса?
Макс. темп. е по-добре, но аз бих препоръчала прахообразен препарат за бяло пране. И винаги оставяй вратичката и отделението за прах отворени след употреба.

# 22
Е, аз го правя така, но пък не пера с течни препарати.
Както си прецениш  Герганче Simple Smile

# 23
Привет, дайте идея с какво да почистя старо петно от кафе върху бяла памучна тениска. Някъде мернах кислородна вода + веро + сода, но не помня съотношението

Аз успях да махна такова петно с капсула Ариел.

# 24
Капсулата по-концентрирана ли е от течния, аз пробвах с течен постоя половин час върху петното но все още личи. А иначе за белина не е ОК в случая тениската има и шарки

# 25
  • София
Пробвай с кислородна вода, капваш върху петното, като изсъхне ако не се е махнало пак и така няколко пъти. После переш.

# 26
  • Габрово
Много полезна тема.
На мен пък пералнята ми все мирише, на застояло, на мухъл, на влага. Чистих, бърсах, нищо. За оцет нещо прочетох? Дайте идеи?
Зарежете оцета, вземете си препарат за почистване на перални - вървят около 4-5лева повечето, май от утре видях и в Лидл в някаква акция с почистващи неща. Има из веригите различни марки, не казвам да е техния непременно.  За едно почистване е това, което се продава, има инструкция на опаковките подробна, останалото са половинчати мерки. В пералнята натрупванията са по-трудни за борба, защото се отлага хем от препаратите остатък, хем котлен камък, хем бактерии и плесени се завъждат... тая комбинация само с оцет трудно, по-добре препарат дето е направен точно с нея да се справи. Не че оцетът няма да почисти донякъде, но пак не би се справил толкова добре.

# 27
  • софия
+1 за препарат. освен това, сравнително скоро се усетих, че забърсване на гумата на пералнята трябва също да се прави не само на вътрешната вдлъбната страна под капака, но и от обратната страна /таам, където гумата е закрепена към пералнята/. ужасна чернилка излезе първия път, но откак  редовно бърникам и там, вече няма такива отлагания. и проветряване - аз държа практически  постоянно отворен капака. успех!

# 28
А иначе за белина не е ОК в случая тениската има и шарки
Vanish не ми е повреждал цветни дрехи. А почиства петна.

# 29
За оцета в пералнята знам, че може да повреди някои уплътнения. Аз почиствам или със специален препарат или с белина, подходяща за пералня - на макс. температура завъртам, понякога слагам един - два парцала, да не е съвсем празно. В квартирата ми се бяха наслоили разни гадости и не можех дори с препарат да ги махна. С един цикъл 90 градуса и Аче всичко се махна, миризмата изчезна и всичко светна.

Дайте идея как да почиствам добре и редовно ръба под тоалетната чиния? Някакъв много дълбок е, не стига четка и препарата. Засега периодично слагам едни стари ръкавици и търкам с гъба - махат се доста налепи. Ама искам винаги да е чисто, пък някак бързо се събират мръсотии и не ща през ден да правя упражнението с гъбата.

# 30
  • София
В ДМ има едни четки с допълнителна малка четка отстрани, те са екстра за тая цел, и са към 5 -6 лв, сега ще потърся снимка.

# 31
Май тази седмица в К има на промоция препарат за пералнята.
Аз съм купувала от същия вид на предни промоции, доволна съм.

# 32
  • Sofia, Bulgaria
Дайте идея как да почиствам добре и редовно ръба под тоалетната чиния? Някакъв много дълбок е, не стига четка и препарата. Засега периодично слагам едни стари ръкавици и търкам с гъба - махат се доста налепи. Ама искам винаги да е чисто, пък някак бързо се събират мръсотии и не ща през ден да правя упражнението с гъбата.
Май тази седмица в К има на промоция препарат за пералнята.
Аз съм купувала от същия вид на предни промоции, доволна съм.
да, щях да преложа същото.

# 33
  • Пловдив
И аз подкрепям предложението за препарат за почистване на пералня. Освен това, новите модели имат програма за самопочистване, която е добре да се пуска поне веднъж месечно. Горе-долу през 4-5 месеца ползвам препарат за почистване, а Калгон срещу котлен камък купувам само, когато е на промоция в К.

# 34
Пуснах я още снощи с оцет, а сега ще си взема и препарат. Вярно че бях вземала преди време от Лидл, направо съм изключила.

# 35
  • София
Здравейте, можете ли да препоръчате антибактериални препарати за дома? Днес гледах в магазина и само "Чисто" видях да имат тази характеристика.

# 36
  • Габрово
Здравейте, можете ли да препоръчате антибактериални препарати за дома? Днес гледах в магазина и само "Чисто" видях да имат тази характеристика.
На Медикс серията Razor се водят че са с бактерицид някакъв, не ми е пред мен в момента да видя точно какво пишеше. Едни тъмно цикламени туби са, с открояващ се надпис Razor, мисля че ги има навсякъде. Аз съм много доволна от спрея против котлен камък, идеално чисти банята. За тоалетна също от тях вземам. Имат и за подове и другия мисля че за кухня да беше - за плотове, печки и т.н.

# 37
И аз съм много доволна от продуктите на Медикс като отношение качество–цена.Препоръчвам също Медикса за килими и дамаски.

# 38
  • гр.Бургас
Здравейте! Наистина полезна тема. Аз имам следния въпрос - Онзи ден бях с една бяла рокля на тъмно сини цветя и от тези цветя ми се зацапа чантата в синьо , а тя също е бяла и сега стои много грозно. Имате ли представа с какво мога да я почистя? Чантата е от изкуствена кожа.

# 39
Здравейте! Наистина полезна тема. Аз имам следния въпрос - Онзи ден бях с една бяла рокля на тъмно сини цветя и от тези цветя ми се зацапа чантата в синьо , а тя също е бяла и сега стои много грозно. Имате ли представа с какво мога да я почистя? Чантата е от изкуствена кожа.
В предходната тема имаше идеи.
От мен - с мицеларна вода или препарат за стъкло.

# 40
Да споделя как успях да отмириша моята пералня-с помощта на таблетки за съдомиялна и дълга програма на 90 градуса. Грешка допуснах, че не ги разтворих малко с топла вода, но пак стана. Вече не мирише!

# 41
  • Пловдив
Дами, имам нужда от помощ. В момента нямам възможност да се върна, за да търся в предишната тема, а там се коментираше. Трябва ми препарат за почистване за тапицерия на кола. Единственото, което помня е, че се предлага в Лидъл. Днес половин час обикалях, но не открих нищо. Първоначално мислех на автомивка да закарам колата, но ме застреляха със суми, започващи от 100 лв. и се отказах. А и как ще я прибера с тая мокра тапицерия...

# 42
  • Габрово
Пяната за килими и тапицерии, дето е в момента в седмицата с почистващите препарати. Пробвах я снощи на килим, добре се държи. 3 лева е, нищо не ви коства да пробвате.

# 43
  • Пловдив
Явно точно в магазина, в който бях преди малко е бил изчерпан. Този рафт го претърсих най-обстойно.

# 44
  • Габрово
При нас бяха на друго място - не до стената където са всички почистващи, ами на регалите с промоционалните стоки навътре дето са. Мисля че по подобен начин си подреждат всички магазини, ако не и еднакъв.

# 45
Някой знае ли с какво мога трайно да залепя перли върху сребърни обици? Паднаха - били са залепени, аз пробвах с лепило тип канаколит, но не стана. Не ми се издирва бижутер и не съм сигурна дали ще ги поправи трайно. Обиците са ми подарък и ми е неудобно да питам откъде са купени.

# 46
  • Пловдив
При нас бяха на друго място - не до стената където са всички почистващи, ами на регалите с промоционалните стоки навътре дето са. Мисля че по подобен начин си подреждат всички магазини, ако не и еднакъв.
Да, тук също бяха отделени, на отделен стелаж и всички почистващи на него бяха в промоция. Взех само магическа гъба от там и чували за смет, с аромат на лавандула. Сториха ми се изгодни.

# 47
Всеки бижутер ще ти помогне. Става бързо. От 2 останали перли направих обеци при бижутер. Той ми ги залепи. Каза, ако има има проблем- пак да му ги закарам.

# 48
В лидълските чували за смет с аромат на лавандула прибирам вълнени шалове, пуловери, мисля си, че нама да ги нападнат молци...а и миришат приятно.

# 49
О, идеално ми дойде тази информация!

# 50
Здравейте момичета, много полезна темичка Simple Smile Някой може ли да ми каже препарат, който става и за ламинат и за теракот. Преди имаше един на Mr. Proper и бях много доволна, но от доста време го няма вече.

# 51
  • Стара Загора
Здравейте момичета, много полезна темичка Simple Smile Някой може ли да ми каже препарат, който става и за ламинат и за теракот. Преди имаше един на Mr. Proper и бях много доволна, но от доста време го няма вече.
Напоследък мия с това
Мие добре, не оставя следи и мирише много хубаво.

# 52
Напоследък мия с това
Мие добре, не оставя следи и мирише много хубаво.

Става и за ламинат ли?

# 53
  • Стара Загора
Да. Нищо му няма на ламината.

# 54
Някой знае ли с какво мога трайно да залепя перли върху сребърни обици? Паднаха - били са залепени, аз пробвах с лепило тип канаколит, но не стана. Не ми се издирва бижутер и не съм сигурна дали ще ги поправи трайно. Обиците са ми подарък и ми е неудобно да питам откъде са купени.

От как открих пистолета за топло лепене със силикон всичко лепя с него.

# 55
  • Габрово
Сестра ми мие с някакъв на Медикс за под, май универсален се води. С него минава и ламината, и плочките. Беше вземала преди Медикс за ламинат, но нещо не го хареса.

# 56
Ооо, за силикон не се бях сещала, благодаря! Бижутер няма край мен, не ми се обикаля да търся, а и от опита ми - нямам гаранция, че ще ги поправи трайно.

Пода си мия с Медикс за ламинат или с Медикс универсален. И двата чистят добре и няма следи. Блейзи също не е лош, ама е по-скъп.

# 57
Да си призная - с едно и също мия плочки, ламинат, дюшеме. Много ли съм лоша Sad ама нищо им няма, де. И това е един препарат на който пише, че е за ламинат. Мога да го снимам като се прибера. Преди тази туба беше някаква друга. Горе - долу - гледам да мирише хубаво и да НЕ е доместос, че много ми смърди.
Simple Smile

# 58
И аз да се похваля, че успях да се отърва от съселите в подпокривното пространство на вилата с РАТИБРОМ  - побъркваха ме , а се оказа толкова просто решение. Интересно , че бяха нагризали само едно пакетче и след това намерихме  опаковката извън къщата ...Няма ги вече Simple Smile

# 59
  • На брега на реката
Дали съществува трик за възстановяване поне малко на външния вид на изтърканите седалки в лекия автомобил. Да поясня, че става въпрос за кожа, леко набраздена е и износена на места.
Дайте и идеи с какво да изчистя петното над шофьорската глава, сещате се като мазно седи. Гнусно го обясних.

# 60
Ще наддавам подплата на рокля с тюл. Така са ми отрязали парчетата в магазина, че ако са двойни тюлът ще се подава с максимум 1-2 сантиметра, а така се губи ефекта. Мислех си да го пришия на някаква лента, панделка, и после нея да я зашия на подплатата, но ще стане "манджа с грозде". Други идеи? За шивач е късно, а си мислех, че до понеделника и аз ще се справя. Всъщност дали ще е грозно да пришия тюла на подгъва на самата рокля?

# 61
  • София
Ще наддавам подплата на рокля с тюл. Така са ми отрязали парчетата в магазина, че ако са двойни тюлът ще се подава с максимум 1-2 сантиметра, а така се губи ефекта. Мислех си да го пришия на някаква лента, панделка, и после нея да я зашия на подплатата, но ще стане "манджа с грозде". Други идеи? За шивач е късно, а си мислех, че до понеделника и аз ще се справя. Всъщност дали ще е грозно да пришия тюла на подгъва на самата рокля?
Ако подгъва е поне 3 см става, иначе можеш на подплатата да добавиш парче и тогава тюла.

# 62
Искаш да удължиш полата ли?
Дай някаква снимка!

# 63
Да, идеята е точно да удължа полата с набран тюл, който да зашия за подплата. Набрах го, тръгнах да го забождам с топлийки, за да видя как ще стои, но явно подплата се вдига и сега тюла едва, едва се подава. Ако тюла е единичен- ще стане, но както е двоен(за по- богат набор) ми е къс. Мислех, че ще се размина без шивач, защото обичам да се занимавам с корекции, но нищо не ми идва на ум.

# 64
Не съм сигурна, че разбрах добре, но виж дали ще стане така: вземаш по - широко парче тюл и го сгъваш на две, но така, че едната сгъната част да е по - широк от другата. Минаваш с бод по сгънатия ръб за набиране и после зашиваш към това, което са ти оставили след отрязването. Така ще имаш и обем, и дължина едновременно.
Не знам дали обясних добре, затова пак питай!

# 65
Да, добра идея! Сега разших подгъва. Е, верно, че спечелих 1 см. максимум. Пробвам така и ако пак е къса ще действам по твоя начин.
Допълвам се.
Стана.
Самия набор също го ших възможно най- високо и спечелих още малко дължина.

Последна редакция: сб, 08 сеп 2018, 18:26 от mariat

# 66
Здравейте, как мога да почистя надрасканата дамска на дивана с пастел? Дамаската е от плат.

# 67
Здравейте, как мога да почистя надрасканата дамска на дивана с пастел? Дамаската е от плат.
Ако не се появи изпитан метод, това трябва да свърши работа - https://saveti.framar.bg/как-да-почистим-петната-от-пастели-върху-килима

# 68
Пробвай на малко място с лакочистител.Може и обезмаслител.

# 69
Има ли вариант да премахна петна от пот на подмишниците на сака?Минали са през пералня и се опасявам, че са "фиксирани" вече.На няколко сака имам и, ако не успея са ги махна, ще трябва да ги изхвърля.

# 70
  • Пловдив
Дай ги на химическо.

# 71
С какво миете подложката на сушилника?
На една година е, мия я редовно, но все остава бели петна (варовик може би).  Пробвах с препарати, не става. Имате ли идея с какво мога да го почистя?

# 72
Аз ползвам оцет.

# 73
  • Габрово
Налепът, който остава по сушилника и подложката му, го чистя с препарата, с който мия банята. Най-често спрея на Medix Razor против котлен камък. Оставям да престои малко и мия с четка, изчиства се. Моят е пластмасов де, на метален не знам как би се държал този препарат.

# 74
В подложката на сушилника  наливам вода и едно или две пакетчета лимонтозу.
Вечер го правя и на сутринта без усилие, с гъба за миене минавам.
Не помня от колко години го правя. Водата с лимонтозуто я изливам в мивката и пак с гъбата
минавам - светва. И така процедурата става 2 в 1.

пп: за пластмасова подложка

# 75
Лимонтозуто ли спаси кожата с каната за вода - задължително ще тествам и при сушилото. Хич не се бях сетила - благодаря ти много Simple Smile

# 76
Дали съществува трик за възстановяване поне малко на външния вид на изтърканите седалки в лекия автомобил. Да поясня, че става въпрос за кожа, леко набраздена е и износена на места.
Дайте и идеи с какво да изчистя петното над шофьорската глава, сещате се като мазно седи. Гнусно го обясних.
           За петното над шофьорската глава - чистих с напръскана с меглио гъба и след това забърсах с влажна микрофибърна кърпа.

# 77
  • Габрово
Лимонтозуто ли спаси кожата с каната за вода - задължително ще тествам и при сушилото. Хич не се бях сетила - благодаря ти много Simple Smile
Ако е само котлен камък - наистина го чисти добре. С такова чистя каната за гореща вода и подобни. На пластмасовия сушилник се позадържа по ъгълчетата вода и гледам да ползвам препарат който работи и против бактерии и плесени, та затова с този за банята действам.

# 78
  • На брега на реката
Тетка, тъкмо мислех да повдигам пак въпроса. Меглио при мен няма, да разбирам ли, че мога да пробвам с друг обезмаслител?
А протрити кожени дивани как се възстановяват? Има ли шанс? Те са горе-долу на същия принцип като тапицерията.

# 79
Скрит текст:
Тетка, тъкмо мислех да повдигам пак въпроса. Меглио при мен няма, да разбирам ли, че мога да пробвам с друг обезмаслител?
А протрити кожени дивани как се възстановяват? Има ли шанс? Те са горе-долу на същия принцип като тапицерията.
Всичко кожено го "храня" с кокосово масло!Имала съм набраздявания на дамска чанта и обувки,намазах ги с масло и на сутринта ги полирах.Трябва да вземеш препарат за почистване на кожен салон/диван и след това намазване с масло.Трябва силно полиране след това,за да не останат петна по дрехи или части от тялото.

# 80
Здравейте
Не знам дали поста ми е за темата, но се надявам да намеря отговори.
В нов апартамент сме, живеем от около 3 седмици тук и до сега не сме имали проблеми, но снощи в тоалетната видях (мисля, че) бебе хлебарка 😑 ужасно много ги мразя. До сега не съм виждала други. Убих я, но ми се иска да направя нещо за превенция, защото неканени гости не искам 😷 Идва ми на ум само да сложа завидно количество белина или доместос в каналите, както и да купя препарат против насекоми и да го сложа в контакта, но не знам дали ще има ефект. Моля ви помогнете
Сградата е сравнително нова, ако има значение.

# 81
  • софия
Фронтлайн за големи кучета (30-60 кг.) се разрежда с около 500 мл. (може и по-малко) вода в шише с дифузер и се пръска праговете на вратите, в сифоните, около и тръбите в кухнята и банята, ъглите. Безвредно и гарантирано изчезват за дъъъълго време без да разбереш как.

# 82
  • София
Маги и ние бяхме така преди почти 6 години - тъкмо се наносехме и видях хлебарка. Тогава майка ми ме посъветва да си купя къщички против хлебарки на Райд и повече гадинки не сме видели. Сменям къщичките на определен период, сложила съм зад пералнята, под кухненските шкафове и на някакви по-закътани места.

# 83
Благодаря за идеите, ще ги пробвам и двете. Дано повече нямам близки срещи с този вид, защото хич не е на добре  Laughing

# 84
Аз съм с ново питане...
Имам отлепяне на кант на ПДЧ плоскост. Кантът е от тънките и не е на места, които са открити и подложени на износване. По-скоро от изсъхване на лепилото, предполагам. На две места е, по около 10 см. Лепих с Капчица няколко пъти, последния път с топъл силикон. Уж всичко залепна и се прибра хубаво, снощи гледам - пак цъфнали.
Кажете с какво да ги подлепя вече, че ми писна.

# 85
С лепило, което дърводелците ползват?

Аз против хлебарки слагам лентички - едно време бяха сирийски Халек, сега ги правят в България. При тежки случаи (живеехме на първи етаж преди време) ръсех с пудра, пак на същия производител. Ако се появят още хлебарки е добре да се напръска целия блок.

# 86
Купи си нов кант, махни стария и действай с ютията.

# 87
  • София
]И аз бих казала нов кант с ютия, ние така сме лепили , трябва да си намериш обаче същият кант.

# 88
  • Габрово
Здравейте
Не знам дали поста ми е за темата, но се надявам да намеря отговори.
В нов апартамент сме, живеем от около 3 седмици тук и до сега не сме имали проблеми, но снощи в тоалетната видях (мисля, че) бебе хлебарка 😑 ужасно много ги мразя. До сега не съм виждала други. Убих я, но ми се иска да направя нещо за превенция, защото неканени гости не искам 😷 Идва ми на ум само да сложа завидно количество белина или доместос в каналите, както и да купя препарат против насекоми и да го сложа в контакта, но не знам дали ще има ефект. Моля ви помогнете
Сградата е сравнително нова, ако има значение.
Pest Repeller или друго подобно ултразвуково устройство. Бодвате го в някой контакт и го забравяте. Не се чува от хората, водят го че кучета и котки също не ги бърка. Не исках химии и отрови, та реших да пробвам с това първо. Само имайте предвид ако пробвате, че отначало се ошашавят и почват да щъкат повече които са се крили, та изглежда сякаш дори са се навъдили повече хлебарки, стоножки и там каквото е имало.
На първи етаж съм и по принцип повече гадинки имах, отколкото както бях свикнала на високи етажи да живея. Доволна съм. От всички гадини само молците не се впечатлиха от него и някои паяци, единия вид дето най-често съм виждала в дом като че ли се загуби. Комар вкъщи видях точно веднъж за последните месеци също.
Надявам се да не прозвучи като реклама на конкретно устройство, просто щеше да стане много дълго обясняването, а така лесно се намира по името какво представлява. Има най-различни марки и модели.

# 89
natka много интересен уред, ще разгледам по- подробно сега. Не видях обаче дали се сменя на някакъв интервал от време, или има пълнител? Годност, един вид.

# 90
  • Габрово
То не е с консуматив, просто излъчва звук в ултразвуковите честоти, който явно ги смущава гадинките и ги прогонва. Няма химикали, които да се отделят във въздуха и тем подобни... та "годността" му е докато му изгори нещо и спре да работи Grinning

# 91
Като сте заговорили за гадинки, моля, дайте ми съвет как да се  преборя с люспици (silverfish)? Четох, четох уж не са опасни, но са ми толкова гнусни, че се побърквам като ги видя! Имам съмнение, че се крият в первазите около банята, вероятно идват и от канала. Има ли отрова, с която да им видя сметката и къде да я търся?

# 92
ina-mina, има в една стара тема споделено - доместос и лимон, а отделно може да се ловят с мокър вестник и се изхвърлят.

http://www.bg-mamma.com/?topic=592770.15

# 93
  • софия
против хлебарки ползвах "дохлокс" от агроаптека - спринцовка с гел. много бързо подейства и ефикасно.

# 94
Против хлебарки - Хлебомор: https://apteka.framar.bg/22001422/хлебомор-25-кв-м-6-бр-. Чисто и ефикасно за дълго време.

# 95
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
чистих орехи (зеленото) и макар да бях с ръкавици палеът и показалецът са ми черни.
слагаш бакпулвер, киснах с таблетка за почистване на изк. зъби (вътре има избелител), но еектът е минимален.

някой да има идея как да махна петната?

# 96
Пробвай да изпереш нещо с белина. Но определено ще си повървиш известно време шарена.Поне да не е фрапиращо.

# 97
  • софия
аз бих пробвала с лимонов сок.

# 98
  • софия
аз бих пробвала с лимонов сок.

# 99
чистих орехи (зеленото) и макар да бях с ръкавици палеът и показалецът са ми черни.
слагаш бакпулвер, киснах с таблетка за почистване на изк. зъби (вътре има избелител), но еектът е минимален.

някой да има идея как да махна петната?

По принцип, това оцветяване би трябвало да е от йода. Доколкото знам йод се чисти с нишесте, но от тъкани, от ръцете не знам дали ще подейства, предполагам е попил в кожата вече.

# 100
  • София
По телевизията вървеше една реклама дето изпират дреха накисната в йод с Вениш.
Пробвай ако нямаш Вениш с кислородна вода.

# 101
благодаря. само белина имам от всички изредени неща.
ще пробвам, утре може да купя нещо от другите.

вениш нямам, но имам едно друго за избелване, поне не смърди като белината Whistling

# 102
  • София
Имам спомен, че баба ни пръскаше ръцете с обезмаслител след като ръцете ни бяха черни от орехите. Май помагаше...

# 103
обезмаслител не помогна.
залях си пръста с белина и стоях на слънце. една част се махна.
от единия пръст напълно се махна, от другия избледня, но се вижда.
явно доста е попило.  Whistling

# 104
Да изпера нещо на ръка с домашен сапун при мен помага в такива случаи.

# 105
Taзи вечер трябва да търкам шкафа в банята. В ъгълчето съм го намацала с боя за коса (червена), голям съм заплес. Ако някой е чистил, да сподели - мислех да пробвам белина, ако не стане - Медикс за загоряло или обезмаслител.

# 106
Имам същия проблем. Моят шкаф е  ПВЦ, досега не съм успяла да го изчистя. Пиши ако ти успееш. Аз съм пробвала със сода, циф и доместос, както и спирт.

# 107
Кислородна вода?

# 108
  • София
Бих предложила и проба с вълшебна гъбичка, но внимателно , че може да се наруши ако е лаково покритието.

# 109
  • Пловдив
Пробвай със Спот за петна на Перилис. С него успях да махна боя за коса от хавлиена кърпа, може да стане и за мебели.

# 110
Ще пиша Simple Smile Някакво лъскаво покритие е, не сме много агресивни неща да слагам, медикса даже няма да го оставям да престои. Хавлиените кърпи на мен ми се изпират без проблем от боята - обичайното на 60 градуса в пералня. Много рядко остава нещо, и то май зависи и от боята каква е.

# 111
  • Пловдив
Ако директно върху хавлията падне боя, не е лесно изпирането.

# 112
  • На брега на реката
Купих нова рокля с велурено коланче за щерката. След изпирането обаче забелязах, роклята се е боядисала с кафеви линии, не съобразих да махна колана. Вениш дали ще спаси положението? Домашен сапун нямам. Много ме е яд, още не е обличана дори!
И няколко бели потника са намазали покрай роклята, но за тях не ми пука.

# 113
Петна по ръцете почиствам като ги натъркам с леко навлажнен прах за пране.

Хитринка за лесно почистване на мивка:

# 114
Здравейте, как мога да почистя засъхнала кал върху такива обувки? Има сатен върху тях.
Скрит текст:
Скрит текст:

# 115
Изпери ги

# 116
Ръжда от цип по чисто бяла рокля, нова, восена 1 път и изпрана. Scream помагайте, моля.

# 117
  • София
Ръжда от цип по чисто бяла рокля, нова, восена 1 път и изпрана. Scream помагайте, моля.
Водороден пероксид или перхидрол знам го от химик.

# 118
Белината по шкафчето в банята подейства частично - махна почти всичко от новото петно, едва забележима част остана. Като търках обаче забелязах две стари, отдолу са, но те не са мръднали. Утре пак с кислородна вода ще опитам.

Хитринка за лесно чистене на високи плочки в банята - белина и вода, разнесени с изтривалката за прозорци - тя е с дръжка. Бързо миене - с метличките с дръжка. Мокря или правя разтвор на вода и препарат, търкам мързеливо, оставям малко и после изплаквам. Това за редовно поддържани бани.   

# 119
Аз, откакто подсушавам стените на банята след всяко къпане (имам си моп само  за тях), не ми се налага да я търкам при чистене. Пръскам с препарат, изчаквам малко и обливам с душа.

# 120
  • На брега на реката
При нас е сложно и ми се налага сухо чистене. В основната част на банята няма сифон и гледаме да не мокрим извън ваната. Което почти невъзможно. Пръскам с препарат с белина от типа на доместос и забърсвам със стирка, после повтарям. Друго си е да полееш, ама няма как.

# 121
Аууу, Zest, това съм го преживяла няколко години. Наистина е много неприятно.

# 122
От седмица съм в нов дом... Тоалетната е отделно от банята, но няма сифон и не мога да измия лесно. Вариантът е поливане с кофа и избутване на водата през коридора към съседната баня.
Моля за съвети за сухо почистване в дните, когато нямам половин свободен час да мия Sad има ли мокри кърпички конкретно за такава цел или всякакви антибактериални ще свършат работа? Трябва някой да застреля архитекта, измислил подобно безумие!!!!!!!!

# 123
  • София
От седмица съм в нов дом... Тоалетната е отделно от банята, но няма сифон и не мога да измия лесно. Вариантът е поливане с кофа и избутване на водата през коридора към съседната баня.
Моля за съвети за сухо почистване в дните, когато нямам половин свободен час да мия Sad има ли мокри кърпички конкретно за такава цел или всякакви антибактериални ще свършат работа? Трябва някой да застреля архитекта, измислил подобно безумие!!!!!!!!
Има мокри кърпи в Дм, аз съм доволна ,чистят добре. 50 бр мисля 2.99лв че са.

# 124
  • На брега на реката
Мивка има ли поне към тоалетните? По сходен начин процедирам както с банята. Пръскам със спрей, но забърсвам с плоските кърпи и плакна на мивката. После забърсвам с мокри кърпи. Подъд със препарат за плочки и стирката. Голяма хамалогия е, но се свиква с рутината.
Грийни, и аз бях в шок, когато установих липсата на сифон. И ро след като обляха обилно мивкатас препарат и вода и видях как водата се насъбира на пода Joy Какво бърсане падна тогава...

# 125
zest, няма мивка в тоалетната Rage
Ще търся маркуч... Мивката е в банята, а подът на банята не е с достатъчен наклон, защото не е предвидено да се мокри често нацяло (има душкабина).
Абееее... Гадост. Съветите ви са ми полезни, благодаря!

# 126
аз от много години живея без сифон в банята и тоалетната и оцелявам  Mr. Green

в тоалетната имам мивка, но е доста малка.
плочките ги мия с микрофибърна кърпа. понякога само с вода, понякога с някакъв препарат без изплакване. става и с този за прозорци.
пода мия с мопа.
чак хамалогия не ми се струва.

# 127
А аз винаги се изумявам как правят тоалетни без да има мивка в помещението - елементарната хигиена исисква да се измият ръцете след тоалетна. Въобще не ми ги побира ума.

# 128
А аз винаги се изумявам как правят тоалетни без да има мивка в помещението - елементарната хигиена исисква да се измият ръцете след тоалетна. Въобще не ми ги побира ума.
в сметка не си мият ръцете, ако щете вярвайте, след wc .
Мързи ли ги, или им липсва възпитание  , или и двете.. нз

# 129
в сметка не си мият ръцете, ако щете вярвайте, след wc .
Мързи ли ги, или им липсва възпитание  , или и двете.. нз

Не разбрах много, но е липса на елементарно възпитание и не го приемам. После с тези ръце, дето си е държал ...нещото, ще се ръкува с теб, ще ти пипне клавиатурата, че вземе химикал от теб. Не, мерси!

# 130
  • София
zest, няма мивка в тоалетната Rage
Ще търся маркуч... Мивката е в банята, а подът на банята не е с достатъчен наклон, защото не е предвидено да се мокри често нацяло (има душкабина).
Абееее... Гадост. Съветите ви са ми полезни, благодаря!

Ние сме с парочистачка и на всеки 3-4 седмици чистене с нея минавам стените с препарат. Не, че има нужда ама уж да редувам дезинфекцията. Мисля си, че за вас щом нямате сифон е, супер оптимален вариант, защото хем не мокри, хем парата убива всичко, хем си има дълга дръжка и миеш и най-горните плочки без проблем. За пода - ясно, че е лесно.

# 131
И от мен глас за парочистачката. Hands V

# 132
Аз, откакто подсушавам стените на банята след всяко къпане (имам си моп само  за тях), не ми се налага да я търкам при чистене. Пръскам с препарат, изчаквам малко и обливам с душа.

Чудесно, Грийни! Радвам се, че и ти действаш по този начин.
Отдавна пиша, че макар и да ти се струва трудоемко след всяко къпане, подсушаването ти спестява основното чистене.
Говоря от гледна точка на региони с по-варовита вода. Но предполагам непочистената влага си оказва влияние и в региони, където е мека водата.

# 133
  • На брега на реката
Вкъщи всеки се къпе по различно време. Мм сутрин и вечер, децата ако сколасаме, минават през банята късния следобед или преди лягане, а аз като заспят всички. Много ми допада идеята, но е абсолютно невъзможно да я реализирам. Иначе при нас влагата прави мухъл много бързо, фугите ми потъмняват и пада търкане периодично. Но то си е и влажно при нас като цяло, та от мухъла няма спасение така или иначе.

# 134
Сложи им мопа пред банята и да си обират, след като се изкъпят. Всичко е въпрос на навик.