Какво се случва ПРЕДИ менопаузата? Да споделим, да обсъдим... - 5

  • 68 362
  • 767
  •   1
Отговори
# 390
  • Варна
  • Мнения: 1 685
Lemy, vici75, благодаря ви от сърце за споделеното. Не се лекувам из форумите, не съм такъв човек, от форумите се подготвям с предварително написано домашно така да го кажем като въпроси към специалистите, при които ходя. Хем тяхното, хем моето време да посъкратя, че е ценно и на двете страни. И си много права, Леми - точно ендокринолог ме насочи за евентуално следене на костите, заради риск от остеопороза, също на щитовидната жлеза подробни изследвания ми пусна, че даже и към невролог ме насочи като видя, че със затворени очи протегнатите ми напред ръчички леко потреперват. Спести ми само кардиолог дамата... но и това отчете, че доста пулсът ме е повишен.
Скрит текст:
Да му се не види и каръщината... веднъж като тръгне на зле и все нещо започва да се обажда едно по едно при нас жените... Аз съм млада още, ще издържа, пък и нито на работа, нито вкъщи имам тормозители, а основно подкрепа получавам... взе да ми натежава обаче... особено пък тия простотии с протоколите, заверките, поръчките за лекарствата, едни го имали на склад, други не го предлагали, трети не знам си кво, Света ще изрина, парите ще ги намеря, но не може човек като витамин С да си закупи свободно... една доза от едното си я набавих от "черната борса", само и само да имам скатано за черни дни ако пак нещо ме забавят... как да е... излях си болката, да не ви досаждам повече.

# 391
  • Мнения: 15 960
За костна плътност знам две изследвания - при едното си потапяш стъпалото /или май само петата беше/ в една ваничка с вода към уреда и той измерва. Другото - лягаш на легло като за рентген и те сканира апаратът. Тези изследвания са ни ги правили от работата като профилактични, сама не съм се занимавала.

# 392
  • Мнения: 20 136
Спирит, а как са ти щитовидните хормони, повишеният пулс и потреперване на ръцете са симптоми на хиперфункция.

# 393
  • Мнения: 25 564
На каква възраст трябва да се направи първият преглед за костна плътност? Все си мисля, че ми е рано още, ама да не се окаже, че съм закъсняла...

# 394
  • Добрич
  • Мнения: 5 447
Това лято водих свекървата на декса скенер. Измерва костната плътност на бедрената шийка и на гръбначните прешлени.. Нищо сложно и болезнено не е. Ляга се по гръб на масата на апарата, продължава може би около 20-30 мин. и после още толкова чакахме за разчитане на резултатите.

# 395
  • Мнения: 20 136
Свекърва ми беше с тежка форма на остеопороза, бяха и казали, че около менопаузата се започва и тогава трябва да се вземат мерки, ако има проблем, после вече става късно.

# 396
  • Мнения: 25 564
Пф, благодаря. Значи е време да го включа в годишните профилактики.
Предполагам, не се поема от ЗК?

# 397
  • Мнения: 1 253
Здравейте, хоп и з тук.Почти на 43, от 3 месеца с аномалии в цикъла, къде идва на 22, 23 дни , къде на 35. Относно паметта съм много разсеяна, нечуваща също, както и много изнервена. Също започнах често да боледувам, това последното незнам дали има връзка и те така.

# 398
  • София
  • Мнения: 16 166
Вероятно се поема, защото когато бях на остеометрията (декса скенера) в 17 п-ка, пред кабинета на докторката ме питаха дали съм по ЗК (аз никога не съм, "не'ам нерви" и си плащам като попче). Приеха ме веднага. 70 лв. е "луксът". Но пък си правя извода, че може и по ЗК да се изследва, след като ме питат...

# 399
  • Мнения: 20 136
В нашата поликлиника не се прави по ЗК, май и в ендокринологията се плаща.

# 400
  • София
  • Мнения: 16 166
Аз не останах с впечатление, че във всяка поликлиника има такъв апарат (и специалист по разчитане на резултата). Мен в 17та ме прати АГ ендокринолог.

# 401
  • Мнения: 20 136
При нас има такъв уред, 65 лв беше миналата година.

# 402
  • Мнения: 1 178
По ЗК минава само прегледа при специалиста, който ще прави изследването. Самото изследване, обаче се заплаща.

# 403
  • Мнения: 15 960
И какво се пие при остеопороза? Да не стане, докато се тъпчем  с калций и подобни препарати, да разбутаме други неща, че вече ми писна.

# 404
  • Варна
  • Мнения: 1 685
Спирит, а как са ти щитовидните хормони, повишеният пулс и потреперване на ръцете са симптоми на хиперфункция.

Уж повече от добре... малко само TSH ми било прекалено ниско, което между другото ми обясниха, че в комбинация с що годе приличните стойности за антителата не било страшно, но задължително да съм си го следяла. И не точно хиперфункция, но нещо подобно се опитаха да ми обяснят как заради медикаментите съвсем ми се е зарбъркала ендокринната система и как щитовидната жлеза някак си се опитвала по-бързо да работи и да компенсира (откъм показания по принцип уж отличник се водя, но... самата щитовидна увеличена, дори аз самата си я виждам в огледалото, че се е подула). С докторите направихме където, каквото можеше... и възелчета видяха на ехографията, не опасни, безобидни някакви такива, но ги има... Факт! И освен заради моя рак, на мама Хашимотото и на баба Базеда ще и треперим и на тая жлеза освен на всичко останало...  Благодаря отново за отделеното внимание, в огромна помощ сте ми мили дами. Не съм кекаво девойче, понякога просто имам нужда някой да ме успокои, да ме насочи, да сподели подобни на моите преживявания....

Общи условия

Активация на акаунт