Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 5 септ. 2018, 17:41 ч.

Наследяване

• 2 184
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
Значи от къщата бабата притежава 1/2 (СИО). Умира дядото, бабата наследява 1/2 от останалата 1/2, и вече има 3/4. Синът им наследява 1/2 от едната втора, т.е 1/4 къщата. Умира синът и неговата 1/4 се дели между жена му, която е майка на авторката (1/3 от 1/4), авторката (1/3 от 1/4) и брат ѝ (1/3 от 1/4). Майката на авторката е наследила 1/12 от къщата.

# 16
При земята има и един нюанс - как и кога е придобита. Ако е по време на брака с бабата и е купена, а не наследена, дори в НА да е само дядото, бабата пак се явява съсобственик.
Според мен, земята, както и да е придобита (а то най-вероятно е през връщане на земите след 90та година), жена му (бабата) също се явявава наследник. И собственик. Не само на къщата, кола и пари (ако има). Тя е наследник на починал съпруг, с когото е живяла повече от определен от закона срок (10 години май). Нямаше да има отношение към наследствените земи, ако се развеждаха.
Така че половината от къщата, земите и пр. по принцип са си на баба ти. От останалата половина, която е делът на дядо ти, половината пак е нейна, така че на баща ти всъщност се полага 1/4 от наличните имоти. Въпросната четвърт вече делите вие с майка ти и брат ти, пак на същия принцип - повече за майка ти, по-малко и поравно вие с брат ти.
Сложни са тези въпроси, най-добре потърсете адвокат. При всяко положение вашият общ с майка ви дял е не повече от 1/4, не знам какво очаква майка ти. Основен наследник е свекърва й.

# 17
Не е повече за майка ѝ, отколкото за нея и брат ѝ, а са равни дялове, защото това е наследствен имот, а не СИО или личен имот, придобит от бащата преди брака му.

# 18
  • софия
Благодаря ви за отговорите. Идея си нямам защо я тормози. Мислех си ,че е заради имотите, защото някъде мернах статия "Свекърва и тъща не се наследяват " .Може би не съм я разбрала правилно. Притеснявам се, че е на 90 години и не съм там за да я предпазвам.

# 19
Свекърва и тъща наистина не се наследяват, наследява се съпруга/съпругата, техните деца.

# 20
А бабата, като преживял детето си родител, не трябва ли да наследи също част от собствеността на сина си?

# 21
А бабата, като преживял детето си родител, не трябва ли да наследи също част от собствеността на сина си?

Не, щом детето има деца.

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт