Опасни ли са упойките, при естествено раждане?

  • 1 902
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 813
Мит ли е, че упойките, които се слагат при нормално раждане, могат да навредят сериозно на организма на майката, както и на детето? До колко са опасни те, и до колко могат да навредят?

Последна редакция: чт, 06 сеп 2018, 14:25 от G.kehaiova

# 1
  • Мнения: X
Уточни за коя точно Упойка питаш? Нормално раждане, значи епидурална? Има някои рискове както всяка друга упойка. Има си странични ефекти и не ти казват всички възможни преди да я сложат. Моето мнение като използвала такава е, че е по - добре БЕЗ нея.

# 2
  • Мнения: 87
Упойките се отразяват различно на всеки организъм. При естествено раждане се слага епидурална упойка. Винаги има риск, но той е минимален и анестезиолога си знае работата. Прави се изследване за поносимост. Ако всичко е наред и се постави правилно, не би трябвало да имаш проблем. Ползвай търсачката, ако искаш да прочетеш мнението на жени, раждали по този начин. Майката може да има силно главоболие.

# 3
  • София
  • Мнения: 335
Моля те, оправи си заглавието, малко отгорвор ще получиш иначе. Упойката няма шанс единствено да увреди гръбначния мозък за разлика от тази при секцио, иначе крие рисковете на всяка упойка, дори местна.

# 4
  • Мнения: X
Не мен не са ми правили никакъв тест за поносимост. Това може да се случва ако се уговориш предварително с анестезиолога, предполагам? Иначе по време на раждането кога ще има време за тест за поносимост?
Също така в много болници не искат да слагат упойка и до последно увъртат и гледат да я избегнат. Ако много държиш най - добре се уговори с анестезиолог за всеки случай, иначе може да ти откажат.

# 5
  • Мнения: 813
Уточни за коя точно Упойка питаш? Нормално раждане, значи епидурална? Има някои рискове както всяка друга упойка. Има си странични ефекти и не ти казват всички възможни преди да я сложат. Моето мнение като използвала такава е, че е по - добре БЕЗ нея.
Да, за епидуралната питам. Защо мислиш, че е по добре без нея? Защото съм чувала и други жени да казват, че не биха си сложиши при следващо раждане?

# 6
  • Мнения: 2 473
Не мен не са ми правили никакъв тест за поносимост. Това може да се случва ако се уговориш предварително с анестезиолога, предполагам? Иначе по време на раждането кога ще има време за тест за поносимост?
Също така в много болници не искат да слагат упойка и до последно увъртат и гледат да я избегнат. Ако много държиш най - добре се уговори с анестезиолог за всеки случай, иначе може да ти откажат.
Драскат ти ръката 15на минути преди да ти сложат епидуралната, това е бързият тест за поносимост. Поне при мен така беше.
С 1вото раждане ме приеха със 6 см разкритие и никой не се е опитвал да увърта, казах, че я искам, защото ми е за пръв път не знаех колко болка мога да изтърпя, и ми я сложиха. Не съжалявам, всичко мина много леко.
С 2рото раждане реших, че мога и без и не сбърках. Но аз имам много висок праг на болка, това също трябва да се вземе предвид.
Към авторката - риск има от всичко. Ако анестезиологът си разбира от работата, рисковете са нищожни.

Последна редакция: чт, 06 сеп 2018, 14:35 от Rose Madder

# 7
  • Мнения: X
Защото не усещах никакви напъни. Ама никакви. Казваха ми да напъвам, но изобщо не знаех какво правя, мускулите ми бяха като заспали. Наложи сериозно натискане на корема ми (което беше най- болезненото нещо от цялото раждане) и бебето не изплака веднага.
Разбира се може анстезиолога ми да не си е свършил работата както трябва, но навсякъде можеш да прочетеш затова, че упойката забавя раждането, затруднява напъните, увеличава риска за бебето и съответно рисковете да се наложи форцепс, вакуум, епизиотомия или дори секцио. Както и да имаш повече разкъсвания ако не напъваш когато трябва.

Това е причината много гинеколози да я избягват.

Второ, при мен се появи един страничен ефект - задържане на урина. Никой не ме беше предупредил предварително. В продължение на 2 седмици уринирах само 2 пъти на денонощие и то много трудно. Казаха, че е от успойката и на косъм се разминах от слагането на катетър и лекарства за бъбреците.

И трето - до момента на слагането на упойката нямах сериозни болки (бях с 5 см. разкритие и я поисках от страх защото си бях наумила, че ще раждам с нея), а след като ми я поставих получих пълно разкритие след около 40 мин. т.е. силните ми болки щяха да са по - малко от час. Не мисля, че заради това си струва риска, който крие упойката.

И също така не съм напълно убедена, че риска от увреждане на нерви е напълно елиминиран.

Разбира се твоето раждане може да бъде съвсем различно, като цяло е рядкост първо раждане да протече толкова бързо, но все пак аз вече си имам едно на ум за упойката и не бих си я поискала така с лека ръка както първия път.

# 8
  • Мнения: 813
Не мен не са ми правили никакъв тест за поносимост. Това може да се случва ако се уговориш предварително с анестезиолога, предполагам? Иначе по време на раждането кога ще има време за тест за поносимост?
Също така в много болници не искат да слагат упойка и до последно увъртат и гледат да я избегнат. Ако много държиш най - добре се уговори с анестезиолог за всеки случай, иначе може да ти откажат.
Драскат ти ръката 15на минути преди да ти сложат епидуралната. Поне при мен така беше.
С 1вото раждане ме приеха със 6 см разкритие и никой не се е опитвал да увърта, казах, че я искам, защото ми е за пръв път не знаех колко болка мога да изтърпя, и ми я сложиха.
С 2рото раждане реших, че мога и без и не сбърках. Но аз имам много висок праг на болка, това също трябва да се вземе предвид.
Към авторката - риск има от всичко. Ако анестезиологът си разбира от работата, рисковете са нищожни.

Да, хората с по висок праг на болка, биха издържали, но хората с по малък праг и за първо раждане, като мен не знам.

# 9
  • София
  • Мнения: 7 976
Много зависи от практиката в болницата и от самия анестезиолог. Най-добре е тези въпроси да се обсъдят в самата болница, където ще раждаш.
Аз бях с епидурална, която престанаха да вливат към 9 см разкритие, доколкото помня. Казаха, че после се разчита на остатъчен обезболяващ ефект, като целта е да не се губи чувствителността при напъните. Напъните си ги усещах съвсем осезателно, помня, че ме караха да се разхождам около леглото.
После не ме е боляла глава, нямах гадене, не съм усещала мястото на убождането и като цяло нямах неприятни странични ефекти. Аз съм с нисък праг на болка и се бях договорила предварително, че държа да има. При шевовете ми сложиха друга местна упойка, пак по мое настояване.

# 10
  • Мнения: 87
Не мен не са ми правили никакъв тест за поносимост. Това може да се случва ако се уговориш предварително с анестезиолога, предполагам? Иначе по време на раждането кога ще има време за тест за поносимост?
Също така в много болници не искат да слагат упойка и до последно увъртат и гледат да я избегнат. Ако много държиш най - добре се уговори с анестезиолог за всеки случай, иначе може да ти откажат.
Драскат ти ръката 15на минути преди да ти сложат епидуралната. Поне при мен така беше.
С 1вото раждане ме приеха със 6 см разкритие и никой не се е опитвал да увърта, казах, че я искам, защото ми е за пръв път не знаех колко болка мога да изтърпя, и ми я сложиха.
С 2рото раждане реших, че мога и без и не сбърках. Но аз имам много висок праг на болка, това също трябва да се вземе предвид.
Към авторката - риск има от всичко. Ако анестезиологът си разбира от работата, рисковете са нищожни.

Да, хората с по висок праг на болка, биха издържали, но хората с по малък праг и за първо раждане, като мен не знам.

Знам, че ще ти прозвучи тъпо това, което ще напиша, но.... Природата ни е създала да издържаме на раждане. Не е правилно схващането, че щом имаш нисък праг на търпимост, не можеш да издържи. Организма синтезира окситоцин, който уж служи за намаляне на болката. А и адреналина си казва думата. Друг е въпроса, че няма да ти е най-приятното преживяване. И аз съм с нисък праг на търпимост. Аз лично се отказах от упойка, когато ми казах, че по време на самото раждане я спирали, за да можеш да усещаш кога да напъваш. Тоест пак те боли, но нямаш време да претръпнеш към част от болката. Не знам дали на всякъде е така. При мен болезнените контракции бяха около 30-40 минути. Сега с второто пак няма да искам упойка. Всичко си има плюсове и минуси, всяко раждане е различно и каквото и решение да вземеш, може да е или да не е правилното за теб. Обсъди всичко с АГ и анестезиолог и прецени за себе си.

# 11
  • Мнения: 978
Разбира се, че може да са опасни. Но определено забавят и затрудняват раждането. Много се радвам, че бях без упойка, докато жената до мен с упойка и не усещаше раждането на детето си. Не усещаше контракции и така нататък и доста зор се видя при нея.

# 12
  • Мнения: 2 473
Аз пък родих еднакво бързо и безпроблемно и със и без упойка.
Хайде без крайни заключения, особено от хора, които говорят на теория, но не и от опит.

# 13
  • Мнения: 3 499
Аз съм родила и трите пъти с упойка - първия път спинална, втория и третия - с епидурална. Никакви проблеми не съм имала, нито ме е било страх, че ще имам.

# 14
  • София
  • Мнения: 2 467
Докато получа пълно разкритие минаха 8 часа, доста по-свежа щях да бъда на напъните , ако имах упойка. При второто раждане вече поисках, не съм имала никакви проблеми, напъните ги усещах, не съм имала главоболие след това, нито други проблеми.

Общи условия

Активация на акаунт