Годишни профилактични изследвания и прегледи

  • 5 027
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 209
 Здравейте, пускате ли си и какви изследвания си пускате всяка година без наличие на някакъв проблем? На кои лаборатории се доверявате? И какви профилактични прегледи си правите?
Аз например  миналата година си пуснах ПКК, урина, Вит.Д, Вит, Б12, хормони на Щитовидната- tsh, t3, t4, други хормони (заради поликстоза)- прогестерон, естроген, тестостерон.. както и си правих обременяване с глюкоза! Тази година още не съм, но в скоро време мисля пак да си пусна подобни изследвания вероятно без обременяването. Профилактично всяка година ходя май само гинеколог, но и на мамолог трябва да започна да ходя, защото не съм ходила до сега.

# 1
  • Мнения: X
Доверявам се на прегледите, които ни организира трудовата медицина. Отделно ходя на гинеколог. Личната ми пуска също кръвни изследвания за профилактика веднъж годишно.

# 2
  • Мнения: 9 521
да, аз си правя - пкк, урина, чернодробни, АГ с цитонамазка, вече мамолог, стоматолог поне 2 пъти.
стандартните ги правя в кандиларов.

# 3
  • Мнения: 22 841
Кръв, урина - разширена кръвна картина, гинеколог, мамолог, стоматолог, очен лекар.

Последна редакция: чт, 13 сеп 2018, 14:46 от ДХ3

# 4
  • Мнения: 209
ДХ3, какво включва разширената кръвна картина? Защото в ценоразписа на Цибалаб нямат такава цена, предложиха ми пакети някакакви.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 991
А някакви липси на витамини и минерали следите ли? Скъпи ли са изследванията?

# 6
  • София
  • Мнения: 6 010
Аз следя, да. Витамините стигат до към 30 лева, а минералите са по-евтини 3-4 лева.

# 7
  • Мнения: 209
А кои витамини и минерали следите?

# 8
  • София
  • Мнения: 6 010
Аз лично съм с генна мутация и доказано неусвояване на някои витамини, та главно тях си следя. Не знам дали би било показателно, но аз следя редовно - Б6, Б9, Б12, вит. Д, от минералите гледам всеки да изследвам веднъж годишно.

# 9
  • Мнения: 12 751
Аз си правя всичко, което се покрива от касата, плюс гинеколог. Оказва се, че мамограф има по каса като профилактичен, а гинеколог  допълнително ми пуска личната. Плюс някакви ТАТ-МАТ за щитовидната жлеза, но взе да ми писва от тях, понеже никога няма отклонения. Но пък ми снимат щитовидната жлеза срещу заплащане, понеже имам открито едно възелче там, да не стане беля.

По-рано си изследвах костната плътност, сега нямам идея защо не го правя вече. Лошо, Седларов!

Последна редакция: чт, 13 сеп 2018, 14:18 от Uncommon

# 10
  • Мнения: 22 841
ДХ3, какво включва разширената кръвна картина? Защото в ценоразписа на Цибалаб нямат такава цена, предложиха ми пакети някакакви.
Ходя в Кандиларов, централната лаборатория.Там момичетата, които са на рецепция, са много полезни и ми дават съвет какво да пусна като допълнение към обикновената ПКК.

# 11
  • Мнения: 4 708
Личната лекарка каза, че по каса може да ме претегли и премери - килограми и ръст, и да ми премери кръвното, и не ходя на профилактични прегледи. Че това и аз си го мога, защо да плаща касата 12лв  на лекарката да ми каже нещо, което си го знам. Хайде няма нужда  Crossing Arms Един път на 5 години ПКК, обаче това от 2г, не че ми го е пускала, а и като че ли пък ще разбере нещо от това. #2gunfire Трябваше да мина на гинеколог, но тази година нещо не се организирах отпуската и пропуснах  Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 22 841
Личната лекарка каза, че по каса може да ме претегли и премери - килограми и ръст, и да ми премери кръвното, и не ходя на профилактични прегледи. Че това и аз си го мога, защо да плаща касата 12лв  на лекарката да ми каже нещо, което си го знам. Хайде няма нужда  Crossing Arms Един път на 5 години ПКК, обаче това от 2г, не че ми го е пускала, а и като че ли пък ще разбере нещо от това. #2gunfire Трябваше да мина на гинеколог, но тази година нещо не се организирах отпуската и пропуснах  Rolling Eyes
Хммм... аз си взимам всяка година ПКК и урина, гинеколог, направления за ендокринолог, мамолог, очен!!(забравих да го спомена).Досега никога не са ми отказвали направления.За всичко давам 2.90лв на личния лекар.
Допълнително си доплащам в Кандиларов за разширена ПКК, но често следя Офертомед за оферти за кръвните изседвания.

# 13
  • София
  • Мнения: 6 010
По каса всяка година ни се полагат ПКК и урина, за друго не съм сигурна.

# 14
  • Мнения: 4 708
От 30 до 45 години /жени и мъже/   ПКК   Веднъж на 5 години"- това е от сайта на касата
Мъже ≥ 40 години и жени ≥ 50 години - 1. триглицериди
2.1. общ холестерол и HDL-холестерол и оценка на СС риск по SCORE системата за лица без сърдечно-съдови заболявания, захарен диабет, ХБН
2.2. LDL-холестерол (за лица със сърдечно-съдови заболявания, захарен диабет, ХБН, при които не се извършва оценка на СС риск по SCORE системата и не е изследван в рамките на диспансерното наблюдение)   Веднъж на 5 години
Явно са решили, че мъжете са по-болнави от жените над 40 newsm78 Останалото е както казах кръвно, ИТМ, Електрокардиограма, Изследване на урина с тест-ленти в кабинет, като естествено че тест ленти в кабинета на лекаря няма.
 

# 15
  • Мнения: X
Тест лентите са най-евтиното нещо. Тези за урина са 100 броя за 10-на лв. Най-вероятно имат, но на никого не му се разправя.

# 16
  • Мнения: 209
Какво й се изследва на урината с тези тест ленти? Не съм чувала за тях дори. Щом се продават в аптеката- значи и в домашни условия може да се правят. Знам само за лакмусовати ленти, с които се изследва ph, но те са по-скъпи от 10лв.

# 17
  • Мнения: 5 854
Редовно си пускам изследвания на хормоните на ЩЖ и Инсулин + КЗ.

Ходя ежегодно на преглед при гинеколог и мамолог, даже на гинеколог по няколко пъти в годината. Peace

# 18
  • София
  • Мнения: 1 082
Желязо
В12
Д
Калций
Магнезий
Цинк - задължително
Това на цялото семейство. * 120 лв. на човек.
Това, което покрива профилактичния преглед е 15 лв., ако нямаш направление.

# 19
  • София
  • Мнения: 17 775
Преди не ходех изобщо, само при проблем, но определено си трябва и започвам сериозно да се заемам със здравето си.
Гинеколог, стоматолог, кардиолог и мамолог- 2 пъти годишно
Хормони (полови + на ЩЗ иехограф + някои други като кортизол, адреналин), витамини и минерали, ПКК- също
На очен трябва да отида и да ходя по- честичко от... никога Laughing
На гастроентеролог- поне веднъж годишно.
Това ми е планът.

# 20
  • SF
  • Мнения: 21 164
Леле... направо ви се възхитих.
Аз ходя само при необходимост на лекар. Но на гинеколог и мамолог - веднъж годишно. Плащам си ги.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 14 386
Явно са решили, че мъжете са по-болнави от жените над 40 newsm78
Предполагам, че това с различната възраст за изследването на холестерола конкретно е свързано с по-големия риск от сърдечни заболявания при мъжете.

И аз като Есме, но на мамолог изобщо не ходя, а на гинеколог - във връзка с бременност.
Изразени хипохондрични наклонности имам, но съм от тези хипохондрици, които не обичат да ходят на лекар. Понякога дори резултатите от изследванията ми подсилват страховете или аз се страхувам, че ще ги подсилят.
Сега, понеже минах вече 40, се замислям за разумния минимум прегледи.

Последна редакция: пт, 14 сеп 2018, 07:34 от Магдена

# 22
  • Мнения: 209
Я, някой дали си е пускал PH на кръвта? Дали изобщо се изследва, не съм го виждала в цениразписа. Като съм си пускала урина съм виждала в стандартните показатели? Но за кръвта не съм,  а вече се говори доста за алкално-киселинен баланс.

# 23
  • Мнения: 22 841
Явно са решили, че мъжете са по-болнави от жените над 40 newsm78
Предполагам, че това с различната възраст за изследването на холестерола конкретно е свързано с по-големия риск от сърдечни заболявания при мъжете.

И аз като Есме, но на мамолог изобщо не ходя, а на гинеколог - във връзка с бременност.
Изразени хипохондрични наклонности имам, но съм от тези хипохондрици, които не обичат да ходят на лекар. Понякога дори резултатите от изследванията ми подсилват страховете или аз се страхувам, че ще ги подсилят.
Сега, понеже минах вече 40, се замислям за разумния минимум прегледи.
Мамолог и гинеколог !!, особено важно! 🤗 Именно възрастта след 40 е много важна да се следи дали всичко е наред.

# 24
  • Мнения: 209
А на мамолог ходите ли в някакъв конкретен момент от цикъла-например знам, че е добре да е малко след края на кървенето, както и за гинеколог междудругото. Спазвате ли такова нещо?

# 25
  • Мнения: 22 841
За мамолог трябва да е след цикъл, но не е много добре да е и непосредствено преди него.
За гинеколог не съм чула.

# 26
  • Мнения: 209
Аз понеже съм с поликистоза и са ми обяснявали, че е добре преди овулация да се ходи на гинеколог, за да не се обърка фоликул с киста.

Последна редакция: пт, 14 сеп 2018, 14:13 от Mickey_

# 27
  • вече Пловдив
  • Мнения: 1 976
Знаете ли колко струва прегледът при мамолог?

# 28
  • SF
  • Мнения: 21 164
За кой град питаш?

# 29
  • вече Пловдив
  • Мнения: 1 976
Пловдив.

# 30
  • Мнения: 2 480
ПКК, триглицериди, холестеролите, чернодробните, кр.захар и гл.хемоглобин. Винаги в Синево. Те за мен са най-добрите. Скоро научих, че е добре да се проверяват вит.В12 и Д.

# 31
  • Мнения: 5 820
   Аз знам, че на гинеколог се ходи няколко дни след като е минал менструалният цикъл.

# 32
  • BG
  • Мнения: 892
Сега си пуснах ПКК, кр.захар, туморни маркери, хормоните на щитовидната, вит.Д, хомоцистеин-той показва дали витамините от гр.Б са ок, подробно за холестерол, асат и алат, урина. Личната ми даде направления, но доплатих към 110 лв. защото някои неща за по-достоверно се наложи да повторя. Отделно гинеколог-абсолютен преглед от-до.

# 33
  • Мнения: 19 295
От 30 до 45 години /жени и мъже/   ПКК   Веднъж на 5 години"- това е от сайта на касата
Мъже ≥ 40 години и жени ≥ 50 години - 1. триглицериди
2.1. общ холестерол и HDL-холестерол и оценка на СС риск по SCORE системата за лица без сърдечно-съдови заболявания, захарен диабет, ХБН
2.2. LDL-холестерол (за лица със сърдечно-съдови заболявания, захарен диабет, ХБН, при които не се извършва оценка на СС риск по SCORE системата и не е изследван в рамките на диспансерното наблюдение)   Веднъж на 5 години
Явно са решили, че мъжете са по-болнави от жените над 40 newsm78 Останалото е както казах кръвно, ИТМ, Електрокардиограма, Изследване на урина с тест-ленти в кабинет, като естествено че тест ленти в кабинета на лекаря няма.
 
А аз се ядосвах, че личната лекарка, която е и педиатърка на детето, нито веднъж за осем години не е пуснала, нито на мен, нито на детето профилактични изследвания. Ми, тя значи си е почти в таргета щом се пускат на всеки пет ooooh! Е**си подигравката.

По темата ПКК и црп, Суе си пускам като се разболея. Но се замислям, че е добре да си пусна чернодробни, б12 и щитовидни.
Искам да накарам мъжа ми да иде на профилактичен преглед за простата, но все се дърпа.

# 34
  • Мнения: 2 480
PSA всяка година, поне това настоявайте да изследва. Личните са задължени над 50г. да го пускат.

# 35
  • Мнения: 209
PSA всяка година, поне това настоявайте да изследва. Личните са задължени над 50г. да го пускат.
Какво е това? Видях нета, че са някакви туморни маркери? Но кои? Аз съм изследвала туморни маркери, заради една киста. Но и те са доста относителни. Понеже резултата не беше лош, ама можело да значими нещо сериозно, можело и да не значи. Ама лекарката каза, че за всеки случай трябвало да се оперира и то малка киста от под 3 см. Не я оперирах и се оказа, че имам поликистоза в поледствие, при която такива малко кости не се оперират.

# 36
  • Мнения: 2 480
Да, туморни маркери, но само за мъжете за простатната жлеза. Не зная подробности.

# 37
  • Мнения: X
На всеки 6 месеца зъболекар.

Всяка  година кръвни, ендокринолог, мамолог и очен.
На всеки 2 години кардиолог, цитонамазка и ехограф.

# 38
  • Русе
  • Мнения: 1 513
Обикновено всяка година ходя в началото на октомври на профилактичен преглед при личната лекарка. Мисля обаче тази година да пропусна, заради обстановката с вируса. Лошото е обаче, че всеки път прегледът е проформа, без никакви изследвания, само кардиограма ми прави и ми мери кръвното. Тя ми казва, че съм много млада все още, за да имам някакви заболявания, а аз вече гоня петдесетте, просто тя е на 60г. и затова вероятно ме мисли за млада. То е хубаво някой да те мисли за млад, но не и в този случай.

# 39
  • Мнения: 22 841
Искам си направления за всичко!!Как така тя ще ми определя дали може или не да съм болна!

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 14 386
Какво значи да си искаш? Точно личният лекар е този, на който работата му е да определя дали си болна и дали имаш нужда от направление.
Не че подкрепям подхода "млад/-а си, нищо ти няма" по отношение на профилактиката.

Иначе периодичната профилактика по каса наистина включва горе-долу само кардиограма, кръвно налягане, кръвна картина и холестерол в кръвта, нещо такова, по спомен. Има една наредба, която определя тези неща. Другото - по преценка на личния лекар или при специалист срещу заплащане.

# 41
  • Мнения: 5 854
Тя ми казва, че съм много млада все още, за да имам някакви заболявания, а аз вече гоня петдесетте, просто тя е на 60г. и затова вероятно ме мисли за млада.

Започнах да отключвам хронични заболявания и сериозни здравословни проблеми още на 25 г. Simple Smile А ако ме видиш, няма да можеш да повярваш. Изобщо не изглеждам болнава или състарена.
Условната граница, след която е добре да има по-засилена профилактика, е 30. Какви 60?! Та, хората започват да измират на тази възраст, колкото и цинично да звучи.

# 42
  • Мнения: 22 841
Профилактиката за ракови заболявания например, няма как да се осъществи ,освен с превантивни изследвания, които никой личен лекар не назначава.
Такава ни е схемата в Бг.
Затова аз си искам направления и сама си правя профилактиката.
Очен, мамолог, кръвни изгледвания, урина, ехограф на вътрешни органи на коремна кухина, ендокринолог, гинеколог,зъболекар, кардиолог(веднъж на няколко години)
Ендокринолог ,очен, вътрешни болести и кардиолог добавих след 35г.
Преди това гинеколог, кръвни и ехограф на млечна жлеза правех всяка година.(без кръвните всичко си плащах!)
Миналата година си направих колоноскопия профилактично , а на ехограф на вътрешни органи се видя ,че имам камъни в жлъчката.
Та да, искам си направления, че с една кардиограма и ПКК може човек да се гътне, докато чака да се проявят симптоми.

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 14 386
Ти си искаш, ама ЛЛ не е длъжен да ти даде. Преценката е негова.

# 44
  • Мнения: 22 841
Ти си искаш, ама ЛЛ не е длъжен да ти даде. Преценката е негова.
ЛЛ не е длъжен, но ме вижда само и единствено веднъж в годината, лекувам си децата у дома, болничен съм взела веднъж в живота си и е преценила ,че не тежа на здравната и социална система системно.
Смятам, че един здрав човек е много по-полезен за обществото , правейки си 5 профилактични прегледа при специалист, отколкото хронично болният, който постоянно се нуждае от лечение.
Не споря по темата!

# 45
  • SF
  • Мнения: 21 164
Имаш чудесен ненатоварен личен лекар!
Дали ще ходиш през месец при него, за да искаш направление за нещо или веднъж годишно наведнъж ще ти даде 6-7 направления, е все тая, за да те "награждава" за неприсъственост.
Не знам как е в по-развитите страни. Ако има българи, живеещи в чужбина и ползващи техните здравни системи, при желание, могат да споделят каква е практиката.

# 46
  • Мнения: X
На всеки 6 месеца зъболекар.

Всяка  година кръвни, ендокринолог, мамолог и очен.
На всеки 2 години кардиолог, цитонамазка и ехограф.
Имаш чудесен ненатоварен личен лекар!
Дали ще ходиш през месец при него, за да искаш направление за нещо или веднъж годишно наведнъж ще ти даде 6-7 направления, е все тая, за да те "награждава" за неприсъственост.
Не знам как е в по-развитите страни. Ако има българи, живеещи в чужбина и ползващи техните здравни системи, при желание, могат да споделят каква е практиката.
В чужбина съм и аз.

# 47
  • Мнения: 22 841
Не всички направления ми дава ЛЛ, някои си искам от специалистите.
И всъщност какъв ви е проблема, че искам да си правя профилактина на здравето, а не да ме лекуват после по скъпите клинични пътеки?

# 48
  • Мнения: 54 390
Ползвам ДЗО от много години  и почти не опирам до ЛЛ за направления.
Всяка година кардиолог, АГ с цитонамазка, очен. Зъболекар също, но там ходя по-често, според нуждата.

Общи условия

Активация на акаунт