Великите българи

  • 3 059
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 806
Предполагам всички вече сме чули за тази инициатива.

Одобравям я изцяло - по много причини. Но не това е целта на темата.

Кои са вашите "номинации" или "предложения"? И защо?

Моите са"

Княз Борис 1 - религия (християнство) и писменост.
Климент Охридски - създаването на писмената школа, което дава шанс за оцеляването и развитието й.
Патриарх Евтимий - създава и развива книжовна школа
Васил Левски - не мога кратко да представя аргумените.

# 1
  • Мнения: 805
Христо Стоичков. Защото него съм го виждала.

# 2
  • UK
  • Мнения: 3 959
Много тъпо ми се струва, как може... Ботев и Ути Бъчваров?

# 3
  • Мнения: 431
Ахмед Доган - най-великият българин! smile3515

# 4
  • Мнения: 431
Изказах се по първата тема още, че въобще ме отвращава подобна заигравка и циркаджийски изпълнения, ето и резултата засега - 150 имена.

Цитат

"150-ТЕ НАЙ-ВЕЛИКИ БЪЛГАРИ НА ВСИЧКИ ВРЕМЕНА", според проучването на МБМД Мира Янова


Албена Денкова ???
Алеко Константинов
Александър Стамболийски
Ангел Кънчев
Андрей Луканов ???
Анелия Раленкова ???
Апостол Карамитев ???
Атанас Буров
Ахмед Доган ???!
Баба Тонка
Блага Димитрова
Богдана Карадочева ???
Бойко Борисов ???
Борис Христов
Боян Радев ???
Валя Балканска
Ванга ???
Васил Априлов
Васил Левски
Васил Найденов ???
Васил Петлешков
Вежди Рашидов ???
Весела Лечева ???
Веселин Маринов ?!?
Веселин Топалов ???
Влaдимир Димитров-Майстора
Волен Сидеров - ???
Вълко Червенков ???
ген. Владимир Вазов
Гена Димитрова
Гео Милев
Георги Аспарухов ???
Георги Бенковски
Георги Димитров ???
Георги Иванов ???
Георги Калоянчев ???
Георги Парцалев ???
Георги Пирински ?!?
Георги Първанов ???
Георги Раковски
Георги Христов - кой от всичките
Георги Черкелов ???
Гоце Делчев
Григор Вачков ???
Дамян Дамянов
Дан Колов ?? - айде бе
Дечко Узунов
Джон Атанасов - без коментар
Димитър Бербатов - ?!
Димитър Благоев
Димитър Димов
Димитър Пенев хъх?
Димитър Талев
Димчо Дебелянов
Добри Чинтулов
Дора Габе
д-р Петър Берон
Екатерина Дафовска - да бе
Елин Пелин
Елисавета Багряна
Емил Димитров
Емил Кошлуков ???
Желю Желев ???
Захари Зограф
Захари Стоянов
Иван Вазов
Иван Иванов - кой?
Иван Костов - апсолутно...
Иван Рилски
Йордан Йовков
Йордан Йовчев - е
Йордан Лечков - ?!?
Йордан Радичков
Йорданка Христова - хъх
Катя Паскалева - айде пак
Кирил и Методий - това едно и също  лице ли е?!
Климент Охридски
Кольо Фичето
Красимир Балъков - абееее
Лили Иванова - ?!
Любен Каравелов
Людмила Живкова - ?!?
Магдалена Малеева -?!?
Марин Дринов
Мария Гигова - дрън та пляс
Невена Коканова - айде пак
Нешка Робева - хм?
Никола Анастасов - актьор - велики българи
Никола Вапцаров
Никола Котков - мдам
Николай Гюзелев
Николай Гяуров
Николай Хайтов
Орлин Горанов - но комент
Паисий Хилендарски
Панайот Волов
Панайот Хитов
Панчо Владигеров
Патриарх Евтимий
Паша Христова - с какво?
Пейо Яворов
Пенчо Славейков
Пеньо Пенев
Петко Войвода
Петко Славейков
Петър Стоянов - о!
Радой Ралин
Райна Кабаиванска
Райна Княгиня
Росица Кирилова - срам:(
Румен Родопски
Светлин Русев
Сергей Станишев ?!??
Симеон Сакскобурготски ?!?!?!?
Слави Трифонов ???!?!?!?!?!?!
Софроний Врачански
Стефан Данаилов - ?
Стефан Караджа
Стефан Стамболов
Стефка Костадинова - е, не
Стефка Съботинова
Стоянка Мутафова - не
Таня Богомилова - плувкиня? Велика българка.Sad
Татяна Лолова - ех
Тодор Живков
Тодор Каблешков
Тодор Колев - аха
Трифон Иванов - пак аха
Ути Бъчваров ?!?!?!?!!?
Хаджи Димитър
Хан Аспарух
Хан Крум
Хан Кубрат
Хан Омуртаг
Христо Ботев
Христо Г. Данов
Христо Смирненски
Христо Стоичков - ?!
Христо Явашев
Цар Асен
Цар Борис Първи
Цар Борис Трети - да бе
Цар Иван Асен Втори
Цар Иван Шишман
Цар Калоян
Цар Петър
Цар Самуил
Цар Симеон Първи
Цар Фердинанд - ?!?????
Яне Сандански

За мен лично спортисти, актьори, водещи и съвременни политици нямат място тук! Това е пълна подигравка. Това ли са ни великите българи....

# 5
  • Мнения: 7 837
Сънла-Сънлива , е, какъв е проблема от съчетаването им. Говорим за 150 човека.
Хайде, изброй ти толкова, ама да са само от историята, или които според теб са велики.

Мен единствено присъствието на политици леко ме дразни.

п.п. Иван Иванов е известен актьор, поне за поколението преди нас. Поне за участието му в "Лавина" се сещам сега.

# 6
  • Мнения: 431
Сънла-Сънлива , е, какъв е проблема от съчетаването им. Говорим за 150 човека.
Хайде, изброй ти толкова, ама да са само от историята, или които според теб са велики.

Мен единствено присъствието на политици леко ме дразни.

п.п. Иван Иванов е известен актьор, поне за поколението преди нас. Поне за участието му в "Лавина" се сещам сега.

Дразни ме, че влизат хора, които са "модни" в момента. С какво е велик Ути Бъчваров (спрямо Иван Звездев, например?) или Росица Кирилова? Трябва ли да се включва целият футболен отбор от '94, само защото сме имали късмета да добутаме до 4-то място (което в последствие си се видя, че е късмет, като се гледат следващите ни футболни "успехи")? С цялото ми уважение към старото поколение актьори, какво са направили за България? Те са просто изпълнители. Какво са променили?

Колкото до това да изброявам 150 велики българи, не бих могла. Първо, защото са далече по-малко като известни фигури, а като незнайни са твърде много. И като второ - модата за ТОП 100, ТОП 50 и прочее идва от Америка, там всичко си класифицират и подреждат, дори съветите в идиотските им психологически книги са от типа на "100 начина да победите лошото настроение" или "10-те типа отровни мъже" и т.н., при което целта е да се добута бройка до някакво кръгло число, за да е по-красиво, на никой не му пука, че съдържанието е с много по-малка цифра, останалото е баласт. И от този списък баластът е над 50%, а самият факт, че някой може да смята Димитър Бербатов за ВЕЛИК БЪЛГАРИН ме ужасява.
Съжалявам за патоса, но този кич ми идва малко в повече.

# 7
  • Мнения: 7 837
Да, вярно, че е според моментните нагласи на поколението. Спомням си, че и в класацията на Щатите Опра Уинфри, например, беше на едно от челните места.
Но пък и класацията на Великобритания съм виждала и там присъстваха, както исторически личности, така и Боно, Боб Гелдоф, Фреди Меркюри.

Всеки, който е допринесъл за обогатяване на културата в БГ (актьори, художници, писатели, журналисти, певци, композитори) или популяризиране на страната пред света (както го правят спортистите) , може да бъде класифициран като велик българин.

# 8
  • Мнения: 431
Кейси, разбирам позицията ти, но на мен ми се вижда излишна думичката "велики". Ако беше "известни", не споря, но величието изисква много повече от един вкаран гол, една изпята песен и един бронзов медал.

Дотук бях по темата, лек ден Peace  bouquet

# 9
  • Мнения: 14 654
според мен е недостойно да се прави такава класация на великите българи . така сякаш степенуваш по важност съвсем различни неща,които са несравними .а и бях сигурна ,че ще има  изгъзици . не бих гласувала ,защото няма как да предпочета иван вазов пред ботев примерно .
а иначе според мен актьори като калоянчев и парцалев са велики българи , вежди рашидов също - защото са културни дейци , наред с в валя балканска , владимир димитров майстора ,златю бояджиев ,чието име го нямаше в скапаната класация

# 10
  • Мнения: 7 837
Това с думичката "велики", се получава, защото буквално си превеждаме английския вариант на greatest, който използват другите страни в класациите си  Grinning

Окончателна ли е класацията? Защото някои имена ужасно ми се набиват - Волен Сидеров мога да го заменя с Матей Преображенски напр.

# 11
  • Мнения: 25 562
А има ли навити да бойкотираме/протестираме срещу подобна простотия?  Sick
И това ли трябва да си мериме? Кой е по-по-най българин? Може ли някой да седне да сравнява Ботев и Левски? Отец Паисий и Раковски? Царете от Първото бългаско царство?
Стига, бе хора! Другите нации ако имат 10-на президента, които се събират на една скала, ние за 13 века имаме толкова много велики личности, че е просто смешно и жалко да седнем да ги сравняваме.
То в отделните сфери е смешно като почнат да ги сравняват, та камо ли за цялата бългаска история...
Аз лично категорично отказвам да участвам в такава глупост и само някой да посмее да дойде да ме пита по някакъв начин - направо ще бия!    #2gunfire Камо ли да седна да им тъпча бездънните джобове със СМС-и! Naughty

# 12
  • Мнения: 822
... но на мен ми се вижда излишна думичката "велики". Ако беше "известни", не споря, но величието изисква много повече от един вкаран гол, една изпята песен и един бронзов медал.
според мен е недостойно да се прави такава класация на великите българи . така сякаш степенуваш по важност съвсем различни неща,които са несравними .
а иначе според мен актьори като калоянчев и парцалев са велики българи , вежди рашидов също - защото са културни дейци , наред с в валя балканска , владимир димитров майстора ,златю бояджиев ,чието име го нямаше в скапаната класация
Абсолютно съм съгласна и с двете...Може би трябва да се прави разлика между "велик" и "с изключителен принос"...

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
"Намесена" съм в мероприятието Embarassed Но така или иначе се използва като основа английското допитване. Не знам колко е подходящо да го има,но така са решили някои хора. Щом го има по света....а на когото не му е интересно-да не участва Wink

# 14
  • Мнения: 5 183
Камо ли да седна да им тъпча бездънните джобове със СМС-и! Naughty

Ама такава ли е идеята?! Shocked #Cussing out

Общи условия

Активация на акаунт