Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 години за ученик?

  • 1 698
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 84
Здравейте! Може ли някой да ми разясни, имам ли право да ползвам неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 години (чл.167а от КТ), ако детето е на 7 години и ходи на училище (на целодневно обучение е, ако това има значение)?

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Да,разбира се.Имаш право да го ползваш до 8 г възраст на детето,независимо дали то е на училище целодневно.Подаваш си молбата за този вид неплатен в работата 10 работни дни преди датата на ползване и това е.Проблем ли ти правят?

# 2
  • Мнения: 84
Очаквам проблеми, затова попитах. Искам да съм сигурна, че мога да го ползвам. Навсякъде в нета пише, че може да се ползва, ако детето е на градина или ясла, но няма нищо за училище. Благодаря за отговора!

# 3
  • Мнения: 13 544
Може, то е ясно, че, ако детето ти е на 7 ще е ученик. Аз ползвах и времето на ММ и така отпуска ми беше 1 г., но това беше отдавна. Сега не зная дали може да се прилага.

# 4
  • Мнения: 2 489
Може да се ползва и не се иска разрешението на работодателя. Само се уведомява със заявление от коя дата искаш отпуска и се прилага копие от акта за раждане на детето. И както вече са ти писали, подава се не по-късно от десет дни преди ползването му.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
В какъв размер може да е този отпуск, какво времетраене?

# 6
  • Мнения: 2 489
До 6 месеца.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Майката има 6 м неплатен.Бащата може да й прехвърли 5 м неплатен.Така общо стават 11 м неплатен отпуск за гл на дете до 8 г

# 8
  • Мнения: 12 001
Ако майката е единствен родител има право на 12 месеца, но само до РД на детето.

Общи условия

Активация на акаунт