Липсващ документ за собственост

  • 2 222
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 778
Здравейте, баща ми почина и трябва да подам декларация за една земя в регулация по чл. 14 ЗМДТ. Имам удостоверение за наследници, но нямам копие от акт за собственост, който искат да приложа към декларацията. Има и други сънаследници, с които не сме в добри отношения и няма да ми предоставят документ, ако имат такъв. Ако извадя скица на имота дали ще мине при местните данъци. Как мога да разбера кой е номера на имота за да ми дадат информация за него в имотния регистър? Земята е наследствена от бащата на моя баща и не вярвам да ома скорощен нотариален акт.

# 1
  • София
  • Мнения: 966
Скица се вади с нотариален акт.

# 2
  • Мнения: 1 778
Благодаря, а дали ако взема номера под който се води имота в местните данъци, ще ми кажат някъде повече информация относно номера на парцела, УПИ, за да извадя скица. Или кмета на селото разполага с информация. Всъщност с номера на имота, под който се води в данъчното къде мога да отида за още информация. Те за да го заведат там дали имат в архивите си някакви документи за собственост ? Мога ли да си взема от тях копие?

Последна редакция: вт, 25 сеп 2018, 10:24 от silvi_7878

# 3
  • Мнения: 9 767
Силви, в отдел Местни данъци и такси имат данни за номера на акта за собственост. Трябва, за съжаление, да им се примолиш да ти го дадат, защото не са длъжни. Ако пък имотът е в малко населено място и и съсобствениците са ти от същото село/град, има вероятност да са се сговорили нещо с чиновничката и тя пак да не ти даде информация.
Има и друг вариант - отиваш в Агенцията по вписванията и искаш справка по лице (баща ти) с неговото ЕГН или по имот. Там може да излезе придобиването.
Иначе и скица и данъчна оценка все с копие на нотариален акт се вадят.

# 4
  • Мнения: 1 778
Благодаря! Ще им се примоля. Дано да стане. В имотния при Агенцията ми казаха, че имат документи за собственост от 2002 г. Ако не стане там, в Кадастъра дали пазят стари документи за собственост щом данъците се водят в Общината или какво се води на името на човека при тях с парцел и УПИ?

# 5
  • Мнения: X
Как мога да разбера кой е номера на имота
Достъпа до кадастралната карта е свободен.
Предполагам, че може да го намерите по разположение и така да установите номерът му.
Скрит текст:
https://kais.cadastre.bg/bg/Map

# 6
  • Мнения: 9 767
Силви, с кадастъра не си губи времето - там нищо няма да се получи. Ваденето на скица, въпреки че има срок, се бави 2 пъти повече и то ако се развикаш.
Пробвай в отдел Местни данъци и такси в общината.
В Имотния регистър, поне в София, има 2 "отдела" - компютъризиран за по-скорошните нотариални актове, и т.нар. стар архив. Там са по-стари нотариални актове. Преди в Съдебната палата беше най-старият архив - от турско време, но не знам дали още са там.
Хубаво е да имаш данни за имота - на кого е бил първоначално (вероятно на дядо/баба), коя година са го купили и т.н.
Данните в кадастъра, поне по отношение на собствеността, много често са сбъркани, имай го предвид.

# 7
  • Мнения: 1 778
В сайта на кадастъра ми излизат разни платени справки, от които на пръв поглед не става ясно ще намеря ли акт за собственост там. Разполагам само с име и ЕГН и нямам номер на имот. Ще взема номера от данъчното, дано да ми помогне за кадастъра или имотния регистър

# 8
  • Мнения: X
Разполагам само с име и ЕГН и нямам номер на имот.
Онлайн, с/у 1.00лв :
Скрит текст:
https://www.icadastre.bg/index.aspx?ReturnUrl=%2f
http://www.registryagency.bg/bg/registri/imoten-registar/elektro … -imoten-registar/

# 9
  • Мнения: 9 767
Силви, като влезеш в регистъра на линка от Пав най-горе в ляво има таб  КАРТА. Там можеш да въведеш административния адрес на имота и ще ти излезе кадастралния му номер. Това е безплатно, другите справки са платени. Пак казвам, имай предвид, че данните за собствеността в кадастъра много често са сгрешени.

# 10
  • Мнения: 18 956
В сайта на кадастъра ми излизат разни платени справки, от които на пръв поглед не става ясно ще намеря ли акт за собственост там. Разполагам само с име и ЕГН и нямам номер на имот. Ще взема номера от данъчното, дано да ми помогне за кадастъра или имотния регистър

Доста общини са си качили на сайта на общината сканирани актуалните ПУП и кадастрални планове, там също можеш да провериш и сама, стига да се ориентираш поне малко по плана - по улиците, разположението на сградите, означените обществени сгради и т.н.

Тъй като е имот в регулация, справка може да поискаш от съответната служба/отдел в общината. Може да имат записан в разписния лист на съответното населено място документа за собственост. Ако е бил преди това държавна/общинска земя, със сигурност ще имат документа за собственост и при тях, ако си е билончастен имот, вероятно собственикът, записан в разписния лист, е предоставил документ за собственост на техническата служба, с който да удостовери, че наистина е собственик.

Ако имотът се владее по давност, без някакъв документ за собственост, ще трябва да направите обстоятелствена проверка на имота.

# 11
  • Мнения: 9 767
Данните за собствениците ги има в отдел Местни данъци и такси в електронен вид. Просто служителката трябва да благоволи да намери попълнената декларация и вписаните данни по акта за собственост, който се прилага към декларацията.
Силви пише за село, ако е така, може да стане и по-лесно справката в кметството, хората са по-услужливи. В София не е така.

# 12
  • Мнения: X
Ако имотът се владее по давност, без някакъв документ за собственост, ще трябва да направите обстоятелствена проверка на имота.
А може имотът да е придобит по §4 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗТ). Парцелите са били раздавани преди 1989 г. за "самозадоволяване" на потребностите на населението.
Скрит текст:
Цитат
(1) Гражданите, на които е предоставено право на ползване върху земи по § 4, при спазване изискванията на актовете на държавните органи, посочени в него, придобиват право на собственост върху тях, когато са построили сграда върху земята до 1 март 1991 г. и заплатят земята на собственика чрез общината по цени, определени от Министерския съвет, съгласно чл. 36, ал. 2 в тримесечен срок от влизането в сила на оценката.
(2) Когато сградата е със застроена площ над 35 кв. м или е по-висока от един етаж, гражданинът, който придобива правото на собственост по силата на този закон, заплаща в полза на държавата и прогресивно нарастваща такса съобразно разгънатата застроена част на сградата в размер, определен от Министерския съвет. Тази такса не се заплаща, ако построената сграда към 1 януари 1992 г. е единствено жилище на семейството на собственика, включващо съпрузите и ненавършилите пълнолетие техни деца.
(3) Когато на собственика не бъде заплатена стойността на земята при условията и по реда на ал. 1, той придобива собствеността на сградата, ако я заплати чрез общината на ползвателя, построил сградата, или на неговите наследници по цени, определени от Министерския съвет.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2002 г.) Когато стойностите на земята и на сградата не бъдат заплатени, сградата и принадлежащият и урегулиран поземлен имот, определен с плана за новообразуваните имоти по § 4к се изнасят на публична продан по реда на Гражданския процесуален кодекс.
(5) Когато правото на ползвателя е учредено от посочените в § 4 актове върху общинска или държавна земя, правото на собственост върху която не се възстановява на граждани, ползвателят придобива правото на собственост след като заплати чрез общината стойността на земята по цени, определени от Министерския съвет по реда на ал. 1, съгласно чл. 36, ал. 2, в тримесечен срок от влизането в сила на оценката.
(6) За придобиване право на собственост при изпълнение на условията на § 4а, 4б, 4д и 4з ползвателите заявяват това пред общината в срок до 31 януари 1998 г.
https://www.lex.bg/laws/ldoc/2132550145

# 13
  • Мнения: 18 956
По параграф 4 са само земеделски земи, тя пише, че е в регулация имотът. Освен ако не са урегулирани впоследствие тези земи, след придобиването на имота, не е възможно.

# 14
  • Мнения: 1 778
Земята е в регулация. Данъкът й е плащан редовно.

Общи условия

Активация на акаунт