Имаме ли наистина български ястия?

  • 8 664
  • 79
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 629
Да, обработката на свинско, пр. Еленския бут си го има само тук, в Италия и Германия има нещо подобно, но не е същото.

# 16
  • Мнения: 1 153
За луканките в едно предаване на Иван Звездев казаха,че е чешки,ако не се лъжа специалитет

# 17
  • София
  • Мнения: 337
Шопска салата, таратор, снежанка.
Шкембе чорба, свинско с кисело зеле както и пиле с такова.
Мляко с ориз. Онази салата с чушки и овче кисело мляко, която в различните краища я наричат с различни имена (Хайдушка салата, Войводска салата, Ботевградска топеница и т.н)

  bouquet мисля, че някои от изброените не са чисто български:
шопската салата има силта прилика с гръцката
таратор/снежанка - особено гъст го има в Гърция и Турция
шкембето - Турция - дори се казва по същия начин "шкембе чорба"
мусака- Гърция
баница- особено със спанак - чисто гръцка

Скоро бях в Гърция и екскурзоводът постоянно ни хвалеше уникалните гръцки госби, които ние ревностно защитавахме, че са български, но истината май е по средата. Peace

# 18
  • Мнения: 1 153
 NaughtyНе съм съгласна за шопската салата и гръцката,просто имат само някой съставки които се повтарят но не са еднакви

# 19
# 20
  • Мнения: 11 003
Шопската салата я има навсякъде, но под различни имена. Свинско/пилешко със зеле, пълнени чушки (зеленчуци) и катък също  Sad

# 21
  • Мнения: 62
Никой не се сети за киселото мляко. Кебапчетата също са нашенски, макар че и в сръбско правят нещо такова.
Май никое ястие не типично българско, по-скоро може да се говори за балканска кухня.

А свинско със зеле имат и немците и чехите.

# 22
  • Мнения: 7 821
Ами мисля, че само ние слагаме кисело зеле на цели зелки и съответно после правим сърми с него.
Според мен е правилно да се говори за регионална кухня, не за национална. Имаме много общи манджи със съседите, но в България използваме специфични подправки (чубрица) и готвим с олио.

# 23
  • Мнения: 25 571
Аз не мисля, че може да се каже за някое ястие, че е само притежание на дадена национална кухня. Продуктите и начините за тяхното съчетаване не са кой знае колко много. Може би само ескимосите с червивата си риба може да претендират за уникалност.
Особено, когато се отнася за съседни държави, много е трудно да се каже кой от кого е заимствал. Това било турско, онова - гръцко... А случайно да не би те да са заимствали нещо от нас? Много трудно би се доказало кое ястие е типично национално и кое не.
Аз лично ястията ги деля на 2 вида - вкусни и безвкусни.  Peace

# 24
  • Мнения: 13 512
Никой не се сети за киселото мляко. Кебапчетата също са нашенски, макар че и в сръбско правят нещо такова.
Май никое ястие не типично българско, по-скоро може да се говори за балканска кухня.

А свинско със зеле имат и немците и чехите.
Кебапчетата и кюфтетата са типично арабски.А чехите и немците с кисело зеле ли правят свинското?

# 25
  • Мнения: 7 821
Никой не се сети за киселото мляко. Кебапчетата също са нашенски, макар че и в сръбско правят нещо такова.
Май никое ястие не типично българско, по-скоро може да се говори за балканска кухня.

А свинско със зеле имат и немците и чехите.
Колкото и да ни се иска, киселото мляко не е само българско има го в северните региони на Гърция и Турция, така че и това е регионално ястие.

# 26
  • Варна
  • Мнения: 1 383

Има т.нар. Линия на бозата - започва от Украйна и стига до Албания, /която пък/ се слави със производството на същата. От тази линия на север/северо-запад боза се не пие, на юг/югозапад се почита. Въпросната Линия на бозата се характеризира и с лошите телефонни връзки /пробвайте се да пуснете факс до Украйна/  Grinning
Такива ми ти работи.....

Сериозно по темата - България е твърде малка и сме много държави накуп, та да притежаваме коренно различна кухня.

# 27
  • Мнения: 62
Миналото лято бях изумена като научих от един датчанин, живеещ в Швеция, че и там правят зелеви сърми. А аз исках да опита нещо уж типично българско Wink

# 28
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Добре, ами Бялото сладко? Сироп/конфитюр от рози.

И продължавам да държа на пачата  Laughing

И наистина трябва да отдадем дължимото на българското кисело мляко.

# 29
  • Мнения: 7 821
Миналото лято бях изумена като научих от един датчанин, живеещ в Швеция, че и там правят зелеви сърми. А аз исках да опита нещо уж типично българско Wink
Значи и това отпада  Cry Wink

Общи условия

Активация на акаунт