летни ястия на фурна

  • 35 968
  • 35
  •   1
Отговори
  • Мнения: 705
иска ми се да натрупам идеи за яденета, които сами се готвят, докато ние с децата сме на разходка!!!! става въпрос за летни яденета, защото сега оставаме навъндо по-късно. малко е нагличко от моя страна хем да съм на разходка, хем да готвя Blush, но от питане глава не боли!!!! фурната на печката ми е с автоматичен часовник и моята идея е да слагам яденето преди да излезем, а то да е топло сготвено, когато се приберем. идеята ми изисква да няма прибавяне на допълнителни продукти  към яденето.

така, например, снощи направих пресните картофи по рецепта на pep-4o и станаха страхотни. за тези, които се интересуват, ето я и самата рецепта:

пресни картофи-задушени с 1/2 пак. масло, 1 к.чаша вино, 1 к.ч. вода, 2 с.л. соев сос,  стръкче нарязан розмарин или щипка сух, 5-6 скилидки счукан чесън и повечко самардала, без обикновена сол - това се обърква в тава - не в йена, защото е по-широко и се затваря отгоре с друга тава за 1-1.5ч. - така и се задушават, и се пекат. А при поднасяне се поръсват със ситно накълцан пресен лук и копър (а може и да не се поръсят, достатъчно вкусни са и така)

всякакви идеи са добре дошли!!!! Peace

# 1
  • Мнения: 867
Аз правя тиквички на фурна с ориз:
    Продукти: 2-3 тиквички, 3-5 с.л ориз, 1 гл.чесън, копър, за заливката- 1/2 кисело мляко, 2 яйца и 1 с.л.брашно.
       Нарязвам тиквичките на колелца и в намазнена тава нареждам един ред, измития ориз го наръсвам върху тях заедно с чесъна и копъра, посолявам.Захлупвам с втори ред тиквички на колелца пак.Заливката я слагам веднага като половината кафичка кисело мляко я доливам с вода, прибавям яйцата,брашното и 2-3 с.л олио. Слагаш във фурната за около 30-40 минути на 220 градуса.
      Поднася се студено с подлучено мляко с копър!
   

# 2
  • София
  • Мнения: 35 910
Зеленчуци огретен

1-2 пак. замразени зеленчуци / може и пресни/
1-2 домата на кубчета
150-200 сирене
подправки по избор/сол,магданоз, риган,босилек/
2-3 с.л олио
Всичко се разбърква и се изсипва в тава. Отгоре се настъргва кашкавал. Пече се 20-30 мин.
Много е вкусно, леко и бързо за приготвяне.

# 3
  • София
  • Мнения: 3 679
Аз правя тиквички на фурна - нарязвам на колелца, осолявам, нареждам в тавичка ред тиквички, ред доматки на колелца, слагам и чесън и магданоз, малко мазнина и запичам - много вкусно става.

Вчера пък правих кюфтенца от кайма и булгур в доматен сок - каймата се овкусява, подправки по вкус и шепа булгур. В доматен сок накълцах ситно лук и чесън и направих малки кюфтенца, които оставих на слаб огън около 1 час - аз го правих на котлон, но може и в йена на фурна  Simple Smile

# 4
  • Мнения: 5 299
Патладжан с домати на фурна

Изпържвам предварително патладжаните, и ги оставям малко в/у хартия да поеме мазнината. Нареждам ги в тавичка на един ред, после ред домати(може и пресни, или от консерва се заливат патладжаните), по желание може да се добавят и предварително сварени картофи, нарязани на кръг4ета) и пека във фурната.

# 5
  • Мнения: 293
  chefБейбиту това е нашето любимо лятно ядене.Чакаме патладжаните.....  bouquet

# 6
  • Мнения: 9 106
Аз правя тиквички на фурна - нарязвам на колелца, осолявам, нареждам в тавичка ред тиквички, ред доматки на колелца, слагам и чесън и магданоз, малко мазнина и запичам - много вкусно става.

освен тиквички, по същия начин правя и патладжани, само че предварително изкиснати за малко в солена вода. Понякога добавям сирене.

всички мои рецепти, задушени във фурната са в тава, затворена отгоре с друга тава или направо в гювеча, като температурата е около 150-180*, а времето - повечко - от час до два, така че през това време успявам да отхвърля доста работа /или седна пред компа/, или изляза някъде, а в определен час някое дете изключи фурната.


друго е прясно зеле с домати - в тавата, като затварям отгоре с друга тава - за по-бързо, пък и така става по-тънко и успява да се запече.  Картофени яденета всякакви.

всъщност ето тук са доста от рецептите ми, като повечето от тях са "мързеливи"

# 7
  • Мнения: 705
страхотни рецепти!!! благодаря ви!!!

започвам ги по ред на номерата - една по една!!!   bouquet  bouquet

# 8
  • София
  • Мнения: 2 210
Днес като 4етох въпроса ти ти написах една любима рецепта (даже я готвя сега, после ще сложа снимка), ама нет-а ми пропадна и ще ти я напиша пак:

В дълбоката тава на пе4ката , намазана с масло или олио се редят:
- картофи на шайби
- домати на шайби
- гъби на филийки
- тикви4ки на шайби

Всеки ред се посолява или се наръсва с предпо4итани подправки и магданоз.
Сипва се една чаша и половина вода.
Пе4е се около 45-50 минути на 250 градуса.
По желание се залива с яйце, сирене и мляко или се наръсва с настърган кашкавал и се запи4а пак до по4ервеняване.

Много свежо лятно ястие е.

# 9
  • София
  • Мнения: 2 210
Ето ти и снимки на горната рецепта.
1.без заливка:
http://community.webshots.com/photo/547973980/2543576340055448238XHVBsR
2. със заливка (сирене, кашкавал + 4 яйца)
http://community.webshots.com/photo/547973980/2710265150055448238xyCfyp
Дано те улесних  Wink

# 10
  • Хасково
  • Мнения: 995
Тиквички на фурна
 Около 1 кг тиквичики се настъргват на ренде и се посоляват  постояват и им се изцежда  водата колкото повече се изцеди толкова малко остава да извира при готвенето
Разбива се около 2/3 кофичка кис.мляко 4-5 яйза, сирене 200-300 гр. 4-5 лъжици брашно щипка сода за хляб, чесън и копър и около  1 кафена чаша олио ./малко сол но да се внимава че сирената обикновенно са солени/.

Изцедените тиквички се сипват в тава към тях се прибавят рабитата смес омешва се и се пъха да се пече около  30-40 мин 200 С.

Да ви е сладко!

# 11
  • Мнения: 705
Ето ти и снимки на горната рецепта.
1.без заливка:
http://community.webshots.com/photo/547973980/2543576340055448238XHVBsR
2. със заливка (сирене, кашкавал + 4 яйца)
http://community.webshots.com/photo/547973980/2710265150055448238xyCfyp
Дано те улесних  Wink

определено със заливка изглежда по-добре!!! потекоха ми лигите!!!
да ви вкусно!

# 12
  • Мнения: 48
Много интересни рецепти!
 Мисля, че и гювечетата ще станат за тази категория за лесни манджи. Аз им слагам печени чушки, парче сирене на дъното+ маргарин. После слагам и нарязани кренвирши или друг колбас, заливам с доматен сок и малко вода и пека. накрая слагам  и по едно яйце във всяко гювече и да се запече и готово.   Grinning

# 13
  • Мнения: 1 269
Много готини идеи сте дали, поздравления на всички! Ще следя темата,дотук споменатите тиквички ми са известни, за патладжанките обаче - много тенкЮ!

# 14
  • София
  • Мнения: 570
Ето една рецепта и от мен:
Задушавам лук, добавям 1 ч.ч. ориз, пресен лук, пресен чесън, спанак (лапад), червен пипер, домати, копър, наливам 1ч.ч. топла вода и оставям да се задушава докато ориза попие водата.  В йенска тенджера нареждам ред тиквички на колелца,  ред картофи на колелца, сместа с ориза, и пак ред тиквички, ред картофи. Заливам с топла вода колкото да го покрие и слагам да се пече докато ориза попие водата.

Общи условия

Активация на акаунт