Нашите орхидеи - тема 24

  • 49 541
  • 743
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 13 804
Кафевите петна са оедема. Реакция на орхидеята когато е влажна и полята но изложена на по-ниски температури. Може да ви се струва че е топло в стаята, но на перваза явно не в. Освен това североизточен прозорец през зимните периоди е и тъмен. Липсва ли светлина  - липсва усвояване на влага , липсва ли усвояване на влага- субстрата се задържа по -дълго мокър което не е добре за самото цвете. Това ви показват тези точки. Че на цветето не му е много добре. Изстисква  гроздова киселина както пише я книгата си лутц рьолке. Търсете информация за оедема . Общо взето се съветва да се избягва да се излага полято цвете на студено и задължително да се намалят температурните разлики между дневна и нощна температура.

# 271
  • Мнения: 113
Кафевите петна са оедема. Реакция на орхидеята когато е влажна и полята но изложена на по-ниски температури. Може да ви се струва че е топло в стаята, но на перваза явно не в. Освен това североизточен прозорец през зимните периоди е и тъмен. Липсва ли светлина  - липсва усвояване на влага , липсва ли усвояване на влага- субстрата се задържа по -дълго мокър което не е добре за самото цвете. Това ви показват тези точки. Че на цветето не му е много добре. Изстисква  гроздова киселина както пише я книгата си лутц рьолке. Търсете информация за оедема . Общо взето се съветва да се избягва да се излага полято цвете на студено и задължително да се намалят температурните разлики между дневна и нощна температура.
Благодаря! Само последно да попитам - искате да кажете, че температурата през нощта е много по-ниска от тази през деня и това имате предвид като намаляване в разликата! Така ли?

# 272
  • Мнения: 13 804
Точно така.
Да кажем ако дневните са 22-24 то ако нощните паднат до 12-14 това вече е много като разлика. Ако да кажем денем е 18 нощем да е 14 е ок, но в такава ситуация просто не я поливайте , особено с накисване. По-  добре с леко проливане сутринта един път месечно. Ако температурите са 22-24 осигурете задължително повече светлина и нека нощните не падат под 16 градуса.

# 273
  • Мнения: 1 718
Подариха ми едно мини, което не изглежда много добре.До сега съм гледала само големи фалчета, минито е в  нормална почва,не в кори.Това ОК ли е за мини?Листата и корените за свежи и зелени,но горните,показващи се над почвата корени са покрити с мухъл.Как се процедира при мухъл и дали ще изчака до след празниците?

# 274
  • Мнения: 633
Подариха ми едно мини, което не изглежда много добре.До сега съм гледала само големи фалчета, минито е в  нормална почва,не в кори.Това ОК ли е за мини?Листата и корените за свежи и зелени,но горните,показващи се над почвата корени са покрити с мухъл.Как се процедира при мухъл и дали ще изчака до след празниците?
Как почва, мини орхидеите обичайно се отглеждат в сфагнум, извадете го, ако има гнили корени махнете и ако нямате препарати у вас напръскайте  корените с кислородна вода.

# 275
  • София
  • Мнения: 12 006
Подариха ми едно мини, което не изглежда много добре.До сега съм гледала само големи фалчета, минито е в  нормална почва,не в кори.Това ОК ли е за мини?Листата и корените за свежи и зелени,но горните,показващи се над почвата корени са покрити с мухъл.Как се процедира при мухъл и дали ще изчака до след празниците?
Извади го, почисти корените, ако има изгнили. Сложи го 1-2 дена в чаша или друг съд без кори, напръскано с препарат, за да махнеш спорите на мухъла. После го премести го в сфагнум + малко дребни кори. Иначе се гледа като нормалните фалчета, само че по-често има нужда от вода, т.к. е в по-малка саксия и по-бързо изсъхва "почвата му", но пак следиш корените да посивеят, както на големите фалчета.

# 276
  • Мнения: 1 718
Ами не беше сфагнум,някаква почва си беше.Ще я вадя със сигурност,но не преди 4-ти януари.Проблемът е,че ми я дадоха снощи, тъкмо преди да тръгнем извън града.Няма да се прибираме преди 4-ти.

# 277
  • София
  • Мнения: 12 006
Ами не беше сфагнум,някаква почва си беше.Ще я вадя със сигурност,но не преди 4-ти януари.Проблемът е,че ми я дадоха снощи, тъкмо преди да тръгнем извън града.Няма да се прибираме преди 4-ти.
Нищо няма да му стане за 2 седмици, само не трябва да се преполива, че обикновената почва задържа по-дълно влага. Ако си пазарила някой да ти полива цветята - него да го прескочи. Обаче като се върнеш веднага го премести. Ако нямаш сфагнум и само в кори ще оцелее, но не го дръж дълго в пръст.

# 278
  • Мнения: 362
Момичета на бързо само да кажа,че вчера си взех прецъфтяла орхидя от Кауфланд за 2.50 според мен си струва.

# 279
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Здравейте. Аз се грижа за две орхидей в работата. Сега избиха много корени, а ми се струва че в саксията няма корени. Изсъхнаха.[/img]
Да ги пресаждам ли? Едното има и цветонос.

# 280
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 044
не пипай нищо! сериозна съм. 
опитай да снимаш корените вътрв в саксията - извади саксията от кашпата и снимай.
и се върни на първа страница, има какво да почетеш.

Здравейте. Аз се грижа за две орхидей в работата. Сега избиха много корени, а ми се струва че в саксията няма корени. Изсъхнаха.

Да ги пресаждам ли? Едното има и цветонос.
Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 281
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Добре. Ще снимам. Не се виждат вътре корени много. Тук са накиснати. Да пръскам ли тези въздушни корени с вода? Те не попадат във водата никога...

# 282
  • Мнения: 854
Здравейте! Имам орхидея, която се опитвам да спася от доста време. Мислех, че най - после съм постигнала напредък, защото имам нов цветонос, но днес забелязах, че в субстрата се движат някакви буболечици. Извадих я, за да видя какво е положението и установих, че почти нямам здрав корен останал. Какво да я правя, как да я спася?


# 283
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 731
Според мен изрежи всички корени, сложи над вода, но май трябва да изрежеш цветоноса,за да не натоварваш цветето. В смисъл да се ориентират силите към корените,а не да се грижи за цветове и корени едновременно.Не ми харесва и цветът на листата. А и видът им. Нещо спарушени ми се виждат.

# 284
  • Мнения: 6 387
На мен не ми се вижда много зле. Бих я засадила както си е била и бих коригирала поливането.

Общи условия

Активация на акаунт