Пътуване с градски транспорт - скъпо или не?

  • 3 885
  • 52
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: X
най-ефективно изучаване на езици е в ранна детска възраст до 5-6 години.
Според мнението на база години практика на учители, особено частни школи, това е абсолютно невярно. Впрочем, отнася се за повечето занимания преди започване на училището.
Рускините са снобарки, а в малцинствата се надцакват коя ще е най. Водят 3годишните си дъщери на състезания за кючекчийки, докато те самите курвеят с някой спонсор. Не бих ги ползвала за пример.
Безплатно пътуване за придружител не виждам къде му е резонът. Някой чупи ли ти от бензина, като си возиш с колата детето на уроци, само защото било дете? Не. Еми и с ГТ е така. Достатъчно е, че то самото се вози безплатно.
По темата, за спорадични пътувания 10 пъти в месеца общо отиване и връщане, най-икономично излиза талон десятка, а ако се налага и метро - импулсна карта за него. Това са 24 лв.
Ако ползването на ГТ е повече от 40 сумарни пътувания О/В на месец , персонална карта за 50 лв за цяла мрежа, вкл.метро, е най-добрият вариант.
Помежду тях - много зависи. Аз ползвам персонална карта за 1 наземен транспорт, 23 лв, и всеки месец купувам талон за всеки случай - обикновено го хабя между две зареждания на картата, ако съм пред заплата и нямам пари.

# 31
  • София
  • Мнения: 16 024

Аз съм в чужбина, смаяна бях от рускоговорящото малцинство - те водят децата си на 100 такива кръжоци още от 2 г възраст!


Извън темата, но подозирам в коя чужбина си. Всеки месец ходя там на гости на дъщеря ми.
Тя живее в града с най-много рускоговорящи, има и приятелки от тях.
По мои наблюдения жените просто скучаят и докато децата уж учат език, балет и др. те се събират да общуват, да пийнат кафе, да се видят. С перфектен руски съм и често приятелка - рускиня ме води на техни срещи. Не говоря наизуст.
За достъпа на инвалидите - много жалко е, дано се подобрят нещата.
След като в София дете до 7 г се вози безплатно, а след това за около 10 лв не виждам смисъл да субсидираме и пътуването на майката.

# 32
  • София
  • Мнения: 17 592

Нищо чак толкова драматично няма да им се случи на децата, ако се движат основно в квартала си.
А за всяко незаплатено пътуване... някой трябва да плати.
Аз лично не бих била съгласна плащането да е от бюджета на Общината - демек, от моите данъци. Някак си... не виждам логиката в това. За децата е абсолютно все едно къде се разхождат - хем съм от Младост, тук има общо 2 градинки с размер горе-долу колкото Докторската всяка, никакъв парк... за 200 000 жители.
Пепи, детето има права - да хойка насам-натам не е едно от тях. То няма нужда от тези пътувания, люлки има навсякъде.

За всяко пътуване трябва да се плати (без изключение). В единият случай е общината, да от данъците. Но проблемът на Градския транспорт е, че не може да накара  голяма част от неправилегированите пътници да плащат. Ако няма гратисчии, нещата могат да се случат.
Ако един придружител пътува безплатно, повече възможности се разкриват и пред детето. Може да се води на някакви занимания - езици, плуване, аеробик за майки с деца, зоопарк, театър, читалище, планина, лифт.
Аз съм в чужбина, смаяна бях от рускоговорящото малцинство - те водят децата си на 100 такива кръжоци още от 2 г възраст! Нямаш представа колко различни занимавки има  пък за по-големите деца - ментална аритметика, водене на преговори, финансови игри, езда на пони, езици, спортове, изкуства, култура.
Малко встрани от темата, най-ефективно изучаване на езици е в ранна детска възраст до 5-6 години.
И понеже говорим  за градския транспорт - другата разлика с чужбините е маневреността на инвалидите. Българските инвалиди смирено си стоят в къщи.


В София читалища има в абсолютно всеки квартал, макар да ми е трудно да си представя каква точно полза би имало едно бебе от тях.
Нали всички разбираме, че става дума именно за бебе - такова до 2 години, което няма нито нужда, нито полза от нито едно от изброените от теб забавления. Майката има - но не и детето.

Синът ми, когато ми свърши майчинството, разбираше и говореше горе-долу еднакво български и английски. Познай! Нито веднъж (тогава, сега ходи - граматика, правопис, не се учат "у дома, с мама") не е ходил на какъвто и да било курс за езици с бебета. И обратно, нито едно от децата, които ходеха на такива "занимания" в градината така и не успяха изобщо да го настигнат в тази възраст. Език на тази възраст се учи по съвсем различен начин, не с курсове и кръжоци, а непосредствено - по същия начин, по който се учи и майчиния. Много по-трайно, много по-качествено, много по-... как да кажа, естествено идва после, но и изисква много повече време, отколкото какъвто и да било курс би могъл да покрие.


най-ефективно изучаване на езици е в ранна детска възраст до 5-6 години.
Според мнението на база години практика на учители, особено частни школи, това е абсолютно невярно. Впрочем, отнася се за повечето занимания преди започване на училището.


Това не е вярно. Школите са безполезни - тук съм съгласна, но и езиците, и всякакви други занимания, практикувани постоянно у дома (с мама, с гледачката, няма значение) се усвояват наистина много добре и много трайно.

Последна редакция: сб, 03 ное 2018, 02:56 от katiABV

# 33
  • Мнения: X
най-ефективно изучаване на езици е в ранна детска възраст до 5-6 години.
Според мнението на база години практика на учители, особено частни школи, това е абсолютно невярно. Впрочем, отнася се за повечето занимания преди започване на училището.


Това не е вярно. Школите са безполезни - тук съм съгласна, но и езиците, и всякакви други занимания, практикувани постоянно у дома (с мама, с гледачката, няма значение) се усвояват наистина много добре и много трайно.

Ти говориш за комуникация, а не буквално обучение, което е наистина различно.

# 34
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Картите в София са много изгодни. За всички линии за 1 година е 365 лв. А във Варна са изключително скъпи, а разстоянията са малки. Не съм виждала никой да ползва карта. Кой ще ползва като има недоразумение в цените им? За 1 месец за всички линии е 135 лв, което прави 1620 лв. за година. Или за 3 месеца само за 1 линия е 120 лв. Ами то с билети е същото. Сега видях цените в сайта им, не се учудвам защо хората ходят на работа пеш, с кола или с билет, но с карти не съм виждала /oсвен пенсионери/.
Мдам, точно това щях да пиша. Хич не се оплаквайте от цените на картите в София.

# 35
  • Мнения: 31 664
Така си е. Евтино е. Стига човек да си направи сметката.
Естествено, че предпочитам картата да ми излиза 1 лв на ден. И аз съм с такава карта.
Много от колегите се циганят, наблюдават за контрола и не дупчат. И пак им отиват средно 20 лв за билети.
Извинявай, но така ми излиза месечната карта 30 лв за цялата мрежа. Ходя където си искам. И защо трябва да си тровя нервите да наблюдавам за контрола?
Колко му е да си купиш карта? Все ми викат, ами нямам 365 лв да дам накуп. Човек като иска, може да намери.
Аз първата си карта я купих с част от спестяванията си. И доплатих.
А за втората събирам. Всеки месец отделям 30 лв и прибирам в един плик. И другата година ще имам спокойно да си купя карта.
Във Варна настина е много скъпо. Безумно даже.

# 36
  • Мнения: X
Градският транспорт в София излиза евтино само с карта и ако човек го ползва редовно. Ако ползва градски транспорт от време на време не е евтино.

# 37
  • София
  • Мнения: 17 592
най-ефективно изучаване на езици е в ранна детска възраст до 5-6 години.
Според мнението на база години практика на учители, особено частни школи, това е абсолютно невярно. Впрочем, отнася се за повечето занимания преди започване на училището.


Това не е вярно. Школите са безполезни - тук съм съгласна, но и езиците, и всякакви други занимания, практикувани постоянно у дома (с мама, с гледачката, няма значение) се усвояват наистина много добре и много трайно.

Ти говориш за комуникация, а не буквално обучение, което е наистина различно.


Не, говоря за буквално обучение - такова, каквото е подходящо за бебе. А то е директно, непосредствено и постоянно - и, общо взето, не се различава особено от обичайната комуникация... или игра. Но просто тъкмо това е начинът да се учи малко бебе, друг не е измислен.

# 38
  • Мнения: 9 524
абсолютно не е вярно това за езиците, освен ако не са в такава среда постоянно. от школи и подобни от ранна възраст няма файда, особено преди детето да научи майчиния си език. а точно рускините въобще не са ми за пример /пази боже/, те си имат други причини да го правят. личните ми наблюдения са, че такива деца, яко натоварени с милиарди занимания, много бързо сдават багажа, на 30 са амортизирани, уморени и нещастни.
сори за офф-а.

# 39
  • София
  • Мнения: 17 592

Да, нужно е да са в такава среда постоянно, така щото вторият език да се учи паралелно с майчиния.
Анимациите по телевизията - детските канали, на английски и руски - вършат тази работа безотказно, особено ако майката / гледач "участва" в гледането, така че да го направи по-забавно и не-самотно мероприятие.

# 40
  • Мнения: 8 799
преди да навършат 3 години, децата все още не правят ясна разлика между езиците.

Това ги лишава от стресовото преживяване от факта, че не разбират новия език, на който учителката говори и вместо да се притеснят, те активно се опитват да разберат смисъла на казаното в контекста на ситуацията, което води до работа на мозъка на по-високи обороти. Това от своя страна води до създаване на нови мозъчни връзки, които в по-късен етап от живота правят човек по-креативен и му помагат по-лесно да учи всякакави чужди езици. За съжаление времето за създаване на тези връзки в мозъка е до 5 годишна възраст. След това мозъка престава да бъде толкова гъвкав.

# 41
  • Мнения: X
Въпросът е много хубав. Аз живея в чужбина и тук един придружител на дете до 3г има право да пътува безплатно.  (дори няма изискване това да е точно майката). Но  ако майката пътува сама, се таксува.
Къде е това, ако не е тайна?
 Аз бих казала, нека не е безплатно, но би могло да има някакво намаление за майки с деца до 3г. Мойто е на 2,5 г. и да, мисля, че за нея би било по-интересно да мога да я заведа и на други места, планината, зоопарка, ако ще и просто някъде, където не сме се разхождали, защото малко или много досегашните площадки са и познати и по-бързо омръзват. А иначе, няма как да стигна от Лозенец до Княжево с количката с 2,5 г. дете, за да я пусна малко на планина, нали така. Това за хората, които предлагат да съм с количка.
Иначе да, това с 10 зареждания/билета е вариант. Аз не съм фен на бутането с малко дете за дупчене на билет, но да кажем, че има и добри хора, които ще помогнат. Затова един друг въпрос е дали скоро ще има пътуване с ел. карта и в автобусите. Както и да е, целият ми въпрос се въртеше около това, че става дума за неработеща майка с дете, тоест, такава дето я издържат роднините, и която пести от всякъде.

# 42
  • Мнения: 46 510
Аз бих казала, нека не е безплатно, но би могло да има някакво намаление за майки с деца до 3г.
Ами то реално има. Плащаш 1/3 от дължимото. В стандартния случай би следвало да се плати за всеки човек, т.е. и за детето ти, както и за багажа - количката. Общо 3 билета. Държавата обаче поема този на малките деца и на количките и не купуваш 3 билета е само 1, което е не някакво, а голямо намаление.

...А иначе, няма как да стигна от Лозенец до Княжево с количката с 2,5 г. дете, за да я пусна малко на планина, нали така...
Много сме се разглезили, защото имаме добър транспорт. В доста държави можеш да стигнеш до планина единствено със собствено превозно средство.

# 43
  • София
  • Мнения: 38 476
Аз си хващам 111 от пред нас, засичам кога минава рейса за лифта и сме там. Само дето на лифта дерат кожи.
Може да  пробвам някой път докъде стига 314.

# 44
  • Мнения: 8 799
Аз бих казала, нека не е безплатно, но би могло да има някакво намаление за майки с деца до 3г.
Ами то реално има. Плащаш 1/3 от дължимото. В стандартния случай би следвало да се плати за всеки човек, т.е. и за детето ти, както и за багажа - количката. Общо 3 билета. Държавата обаче поема този на малките деца и на количките и не купуваш 3 билета е само 1, което е не някакво, а голямо намаление.

...А иначе, няма как да стигна от Лозенец до Княжево с количката с 2,5 г. дете, за да я пусна малко на планина, нали така...
Много сме се разглезили, защото имаме добър транспорт. В доста държави можеш да стигнеш до планина единствено със собствено превозно средство.
то остава и на инвалидите да кажете, че за количките дължат билет и държавата им прави намаление... Само, че не дължат билет, защото количката не им е лукс, а необходимост.  Ако някой здрав, прав, се качи с някаква количка, да, съгласна съм, да го таксуват. Но дете, старец....

Общи условия

Активация на акаунт