Частни училища - информативна тема 22

  • 50 373
  • 804
  •   1
Отговори
# 795
  • София
  • Мнения: 16 193
Ежко, "Вчера" е сниман в старата сграда на АЕГ-Пловдив(т.нар. Бастилия), а "лафовете" на директора са 1:1 на учителя по математика Нешев (ще пропусна да напиша прякора му), оказа се, че във всеки випуск е имало поне по един "ярък" ум, който си е водил специална тетрадка, в която е записвал бисерите му (след години сравнявахме бисерите).

# 796
  • София
  • Мнения: 18 025
Приемливи за теб, Ежко, и за децата ти, не приемливи по принцип за всеки. На теб може СС да не ти харесва, Питагор също заради състезателното им начало, ама ето колко хора са доволни оттам. Ти може да смяташ, че след ЧУ до 7 клас никой нормално мислещ няма да даде  детето си в пропадналите ДГ, ама ето че голям процент го правят, представители от него има и в тази тема... Ти може да смяташ, че кандидатите за  АК и НЕГ имат различен профил, но и тук увереността ти издиша, понеже  потребителка с  дете в ЧУ нагоре ти каза, че след 7 клас би насочила детето си именно към някое от двете училища, като даже детайлно се аргументира защо.

Шарки, бях ученичка в 120-то, когато клетвата от филма "Вчера" се засне на последния етаж, тоагва стая на приказките, на училището. И имам спомени, че батковците  по коридорите ни разказваха, че истинската част от филма се снима в някакво училище за театрални и музикални дейци в Пловдив, нищо че представя живота в Ловешката гимназия.. Сега погледнах, да, помещавала се е там Пловдивската в определен период, но не и по време на заснемането на филма, така че не е кой знае какъв повод за хвалба това.

Последна редакция: нд, 23 дек 2018, 10:20 от пенсионирана русалка

# 797
  • Мнения: X
Ох, Онна прави нова тема, та дано някои хора спрат да се излагат там.

https://www.24chasa.bg/novini/article/4743513

Немската езикова в Ловеч, Шарки! Прототип на Иван е самият Даверов.

Тази комплексарщина на пловдивчани от софиянци съм я виждала и друг път. Но честно казано не мога и до ден днешен да разбера на какво се дължи. Има азбучни истини, които лесно могат да бъдат и проверени. Да казваш на черното бяло е смешно и излагащо.

https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Вчера_(филм)
Изцяло е сниман в сградата на тогавашното училище за сценични кадри в Пловдив (днес Пловдивска духовна семинария).

Русалка, английската в Пловдив е била в тази сграда някога.

Последна редакция: нд, 23 дек 2018, 10:22 от Анонимен

# 798
  • София
  • Мнения: 18 025
Felice, изяцяло, ама без клетвата Simple Smile Тя е снимана в 120-то в София -хайде и аз да се похваля...Stuck Out Tongue Closed Eyes
Да, видях, че се е помещавала и там и го написах в горния си пост. Но този факт не променя  подвеждането за това живота в коя гимназия представя филма.

# 799
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Мантрата колко зле е образованието налива в мелницата на университетския балон. Извън страната предимно. При този достъп до информация, ако едно дете е зле информирано, в училище ли е проблемът?
За огромно съжаление в провинцията е по-зле. Струва ми се, че няма да догонят столичните деца поради липсата на динамика в живота пер се.
Аз нямам обективни наблюдения. Но и критичността у родителите не е висока, а това е супер важна причина децата да вървят напред.
 В Пловдив колко частни училища има? Колко родителски кооперативи и фондации тип Шилер? И да има, не са много известни... липсата на ЧУ в страната не е заради липса на възможности. Таксите ще са по-ниски, ще се възползват от държавно финансиране. ЧУ в провинцията няма, защото няма търсене. Всички са доволни от това, което имат.

# 800
  • София
  • Мнения: 18 025

 В Пловдив колко частни училища има?
Ако информацията в нета е актуална - 8, от тях 2 основни,  2 средни, 3 профилирани и едно професионално. И фактът, че във форума те не се коментират, само доказва тезата ти. Мисля, че съм срещала само коментари на потребителка,преподаваща в "Дружба" в Пловдив. А като казах "Дружба" - сетих се нещо,  имам преки наблюдения над приятелско дете там, сега е 7 клас.  По математика са супер назад спрямо дори ДУ,  за останалите ЧУ  да не говорим, детето споделя , че преподавателят(мъж ) не си дава никакъв зор, а миналата година не е предал дори  цял дял по новата програма, този с вероятностите. Ако има човек с дете там, би могъл да сподели дали е така, макар да се съмнявам да се признае  публично...

# 801
  • София
  • Мнения: 10 825
Хайде да премасяме панаира в новата тема.

Този път се въздържах да напиша още в първия пост, че единственото що годе приемливо училище е "Климент Охридски", а останалите са пълна скръб, но още не е късно, ако кажете ще го поправя, за да не пълним темата със страници с повтаряне на същата информация Wink

# 802
  • София
  • Мнения: 1 751
Благодаря и аз за новата тема.
И ако може да обобщя фактологията за “Вчера”, защото всички харесват филма и за да няма, надявам се, повече доуточнения и да си говорим за днешните частни училища. Владо Даверов написва книгата за неговата гимназия, Ловешката немска, и повечето неща са факти от ученето му там. Майка ми е подготве, когато той е 11 клас, случва се историята с бременната съученичка, всички говорят за това. Водещият театралната трупа във филма всъщност е Ацата, учител-легенда по български език и литература, когото поколения възпитаници на Ловешката гимназия боготворят. За съжаление, се случва и удавянето на друг съученик на Даверов. Когато се решава да се заснеме филма, вече модни са английските езикови и затова сюжетът се променя. В екипа има възпитаници на нашата пловдивска английска, което вкарва образа на математика (дори визуално си прилича с другаря Нешев) и някои други аналогии, както и изиграва някаква роля при избора на сградата за филма: бивша за английската и тогава настояща за сценичните кадри, понастоящем върната на семинарията. Пловдивската английска просто е институция за нейните си възпитаници и малко сме като доживотна секта Simple Smile
Хайде сега да си пожелаем здраве и обич през новата година, конструктивни дискусии и много полезно инфо за образованието на децата ни!

# 803
  • Мнения: X
Ежко, никъде не съм казала, че в страната няма умни и талантливи деца, говорим за това къде бяха най-добрите училища - в София, и кои бяха те. НГДЕК и НУУК бяха добри училища, макар и специализирани, но и те бяха в София.Събирали са деца от цялата страна, защото подобни на тях нямаше в страната. Но и те бяха в София.

Последна редакция: нд, 23 дек 2018, 13:33 от Анонимен

# 804
  • Мнения: X
Нова тема: "Образованието през миналия век"? Grinning
Мисля, че тук е мястото на тази тема, защото  повечето от нас сме продукт на онова образование и това в голяма степен определя отношението и критериите ни в момента, вкл. към ЧУ. Шарки всъщност каза нещо вярно  - всеки сравнява с каквото познава, като е добре да си дава сметка за дистанцията във времето и промяната на условията.
И не става въпрос за софиянска гордост, а за обективни дадености. И сега също, както и преди,  в София възможностите за добро образование са в пъти по-големи от тези извън нея -и в ДУ, и в ЧУ, като в ЧУ изборът е още по-ограничен. Не коментирам дали трябва да е така, а само, че е така. И АК събира деца отвсякъде, но е в София.
Пловдивската езикова е на Пазарджишко шосе от много години (сега видях, че го водят бул. България, но роднините ми така го наричаха някога), някъде в средата на 70-те е преместена в нова сграда, специално построена, тогава на края на града, сега вече не толкова накрая Simple Smile

Последна редакция: нд, 23 дек 2018, 13:47 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт