Кое е най-доброто отопление според вас и защо?

  • 36 953
  • 452
  •   2
Отговори
# 240
  • Мнения: 2 895
Има подов тип климатици, които се монтират на 10-15 см от земята и са много по ефективни от стенните.

# 241
  • Мнения: 1 711
При тъща ми климатика е настроен на 27 градуса, но рядко може да вдигне повече от 20 градуса в помещението..

# 242
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
В офиса ми го пускам на 25-26. Нощем го оставям пуснат, за да е топло сутрин. На по-ниска температура. И в резултат - сметка около 70лв. И студено. При височина на стаята 3м.

# 243
  • ново
  • Мнения: 5 961
Имаме електронен стаен термометър, стои на секцията на нивото на кръста ми е Smile

# 244
  • Мнения: 2 485
За тези, които ползвате газ - ако през деня няма никой вкъщи, как оставяте да работи котела? Ние сега сме постоянно вкъщи и логично си работи нон стоп. Но не знам какво се прави, ако по цял ден сме на работа/училище, за да не се харчи нахалост? Нямаме програматор, поне засега.

# 245
  • София
  • Мнения: 2 919
За тези, които ползвате газ - ако през деня няма никой вкъщи, как оставяте да работи котела? Ние сега сме постоянно вкъщи и логично си работи нон стоп. Но не знам какво се прави, ако по цял ден сме на работа/училище, за да не се харчи нахалост? Нямаме програматор, поне засега.

 МЛМ е, че преди всичко трябва да се прецени дали няма да е по-изгодно да работи целодневно котела. Примерно между 8 и 17.00 с намалена температура. Ако имате много добра изолация и модерни стъклопакети с к-стъкло и подобни, може би т-рата няма да спадне драстично, но в противен случай направо ще мръзнете през времето, което ще е необходимо за стопляне на помещенията плюс засиления разход на гориво, докато котела вдигне т-ра. Това мое мнение е базирано на дълъг живот в стара къща и сега вече 10-тина години в северен, външен от три страни, уж ново строителство, 120м2 апартамент с газово котле.

П.П. Освен това, трябва И да сте убедени, че инсталацията е сметната напълно професионално. Както е казал Мечо Пух - колкото повече, толкова повече Simple Smile. По-добре леко да е увеличен броя на глидерите, отколкото да надувате котлето, за да поддържа комфортната за вас т-ра.

Последна редакция: сб, 26 яну 2019, 08:35 от Mунчо

# 246
  • Мнения: 7 913
Ние сме с термоглави на всеки радиатор, стоят на положение 3 и се включват и изключват сами. Ако отсъстваме за по-дълго време, намалям на 1, което практически изключва. Радиаторът в банята няма термоглава и работи без прекъсване, оставяме вратите отворени към всички стаи, когато ни няма.
Когато проветрявам сутрин, спирам радиатора в стаята - иначе от студения въздух се включва на макс.
Блокът е саниран миналата година - много се усеща разликата.

# 247
  • Мнения: 1 711
За тези, които ползвате газ - ако през деня няма никой вкъщи, как оставяте да работи котела? Ние сега сме постоянно вкъщи и логично си работи нон стоп. Но не знам какво се прави, ако по цял ден сме на работа/училище, за да не се харчи нахалост? Нямаме програматор, поне засега.
Оставяйте го включено, просто зададено на по-ниска температура. Ако го изключвате напълно, после ще консумира много газ, за да сгрее.

# 248
  • София
  • Мнения: 12 006
За тези, които ползвате газ - ако през деня няма никой вкъщи, как оставяте да работи котела? Ние сега сме постоянно вкъщи и логично си работи нон стоп. Но не знам какво се прави, ако по цял ден сме на работа/училище, за да не се харчи нахалост? Нямаме програматор, поне засега.
Намалено ще харчи по-малко, отколко изключено и после да бичи на макс докато стопли.

# 249
  • Мнения: 2 485
Благодаря за отговорите!
Тогава може би да го слагаме на втора степен, когато ни няма вкъщи по цял ден. Сега се топлим на трета степен и ако е много студено навън - увеличаваме. Иначе си стои на три постоянно, защото постоянно има някой вкъщи. Краен апартамент сме, с две северни стаи и една южна, но едната северна не се топли. Под над не живее никой, над нас апартаментът е с по-малка квадратура от нашия.
А относно броя на глидерите - от фирмата сложиха толкова броя, колкото на широко бяха пуснати тръбите. Инсталацията беше готова с блока.
Когато беше още топло края на септември, забелязах, че радиатора го бях пуснала на 2 степен през нощта, но по някое време го пипнах и беше студен. Това означава ли, че сам се регулира според температурата?

# 250
  • София
  • Мнения: 12 006
Благодаря за отговорите!
Тогава може би да го слагаме на втора степен, когато ни няма вкъщи по цял ден. Сега се топлим на трета степен и ако е много студено навън - увеличаваме. Иначе си стои на три постоянно, защото постоянно има някой вкъщи. Краен апартамент сме, с две северни стаи и една южна, но едната северна не се топли. Под над не живее никой, над нас апартаментът е с по-малка квадратура от нашия.
А относно броя на глидерите - от фирмата сложиха толкова броя, колкото на широко бяха пуснати тръбите. Инсталацията беше готова с блока.
Когато беше още топло края на септември, забелязах, че радиатора го бях пуснала на 2 степен през нощта, но по някое време го пипнах и беше студен. Това означава ли, че сам се регулира според температурата?

Големината на радиаторите се определя от големината на стаята, като се взема предвд дали е краен амапратмент. Котела се взема с минимална мощност спрямо капацитета на радиаторите. Изобщо не ви е сметната системата, и ако нямате и излоция ще плащате по 400лв. и ще стоите на студено. Това намаляне на радиаторите на 2 съобразено ли е мощността на котела? Щото да не стане той да бачка нон стоп и да харчи газ, а радиаторите ти да стоят през повечето време затворени и после да се чудиш от къде ти е сметката?

# 251
  • Мнения: 2 485
Нали затова питам как се процедира, когато не сме си вкъщи - на колко е удачно да се оставят радиаторите. За стая около 21 кв м имаме 25 глидери и в две стаи по 12 кв м глидерите са по 12. Плюс голяма лира в банята. Котелът е кондензен стенен Viesmann Vitodens 100 W, 4,7
до 35 kw. Не знам това дали показва, че не е сметнато правилно. Който разбира от тези неща, моля да каже. Как разбрахте, че не е сметнато правилно без тази информация, не знам.
Сметката ни е към 170-180 лв., Държим нон стоп на трета степен, много рядко на повече, защото става много топло.

# 252
  • Мнения: 109
Ние сме на ток и през зимата плащаме около 300 – 400 лв на месец. Тристаен, външен, тухлен апартамент, отопляваме го целия. Майка ми живее на първи етаж в къща, газифицирано е и плаща около 80 – 90 лв/месечно за две стаи, кухня и баня. Определено съм за централното газифициране, стига да има възможност.
90 лв. е супер за 2 стаи, кухня и баня. Какво е котлето на майка ви?

# 253
  • Мнения: 109
За тези, които ползвате газ - ако през деня няма никой вкъщи, как оставяте да работи котела? Ние сега сме постоянно вкъщи и логично си работи нон стоп. Но не знам какво се прави, ако по цял ден сме на работа/училище, за да не се харчи нахалост? Нямаме програматор, поне засега.
Намалено ще харчи по-малко, отколко изключено и после да бичи на макс докато стопли.
Не се спира през деня дори да няма никой. Истина е, че харчи повече ако се спира и пуска.

# 254
  • Мнения: 3 911
Никога не сме го гасили, дори когато сме на почивка. Поддържа 23 градуса денем и 21 след 23:00 до 6:00. Сравнено с други мнения явно плащаме ниски сметки, това вероятно е една от причините.

Общи условия

Активация на акаунт