Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - Тема 3

  • 49 985
  • 764
  •   1
Отговори
# 210
  • София
  • Мнения: 4 122
@Wonder_woman__
Банките май вече не отпускат 100% кредити, т. е. трябва да имате поне едно 10-15% от стойността на жилището (според банковия оценител, не пазарната цена) ваши пари. Щом сте харесали жилище, нямате време, то няма да ви чака вас, действайте по най-бързия начин да си намерите коя банка ще ви даде най-изгодни условия.  След това можете да си изплатите кредита, продавайки другото жилище, но внимание, и това не е  лесно, една продажба трае средно 8 месеца, трябва да предвидите да си плащате кредита.
Има и друга последоватеност - първо обявявате за продажба онова жилище. Живеете в него (ако няма къде) и се споразумявате с купувача да ви даде 2 месеца за излизане, или му плащате наем за 2-3 месеца. Може и да излезете на свободен наем 2--7 месеца, въпреки разправиите. Но така няма да сте притиснати, ще имате пари в джоба и можете да вземете по-нисък кредит, или никакъв кредит. Ще избирате! Когато купувате с пари в брой, можете да диктувате условията вие!  Е, ще загубите няколко месечни наема, само това, но  пък ще изберете каквото търсите.
В първия вариант пък плащате лихви на банката. Има и една подробност, може да не продадете на цената, която искате.


Благодаря за мнението.

Да първо има няколко човека с който евентуално бихме могли да преговаряме за продажба на нашето жилище, а ако не стане ще го пуснем и когато се продаде. До тогава си живеем под наем и гледаме за жилище. Наистина харесва ни жилище, но със сигурност няма как собственика да седи и да ни чака. Жилището е за основен ремонт и необзаведено, но за нас е на добро цена, спрямо тези, които сме гледали в същият квартал двустайни/тристайни обзаведени.
Действаме пък каквото стане....поне да направим първата крачка Simple Smile

# 211
  • Мнения: 3 057
Здравейте,

Интересувам се може ли някой да ме насочи за добри условия за ипотечен кредит в коя банка?
Харесала съм жилище  и имам друго, което мога да продам и с парите от него да се самофинансирам и по малка сума да остане като кредит, но въпроса ми е - как би станал кредита ако не успея толкова бързо да го продам? Тегля цялата сума за жилището - потребителски+ипотечен с залог на жилището за продажба и като се намери купувач се погасява потребителския+ част от ипотечния?

Преди 1 г. в Уникредит се интересувах и ми казаха, че с моите доходи могат да ми дадат до 100 000 лв. ипотечен, сега предполагам повече, тъй като съм на доста по висока заплата.

Също се интересувам за собственик в нотариалния акт може ли да се запише родител, а не аз (имам лични съображения - семейни)?

И другото - колко време след задействането на процедурата се случват нещата - 2 - 3 - 4 месеца или може и по малко?

Без да обиколите няколко банки, няма как да разберете коя точно банка ще ви предложи най-изгодните за вас условия. На мен може да са ми предлагали едно, на вас ще предложат друго. За мен може да е изгодно, за вас - не.

Ако желаете, няма пречка Ваш родител да бъде собственик на имота, но тогава нямате основание да искате кредит. Кредитирането е обвързнато с покупката на имота и следва купувача - бъдещ собственик на имота.
Освен това, помислете за бъдещите юридически неудобства от това имотът да се води на вашата майка /наследяване, братя, сестри и пр./

# 212
  • София
  • Мнения: 4 122

Без да обиколите няколко банки, няма как да разберете коя точно банка ще ви предложи най-изгодните за вас условия. На мен може да са ми предлагали едно, на вас ще предложат друго. За мен може да е изгодно, за вас - не.

Ако желаете, няма пречка Ваш родител да бъде собственик на имота, но тогава нямате основание да искате кредит. Кредитирането е обвързнато с покупката на имота и следва купувача - бъдещ собственик на имота.
Освен това, помислете за бъдещите юридически неудобства от това имотът да се води на вашата майка /наследяване, братя, сестри и пр./


Хмм,
Нямам братя и сестри, но от семейна гледна точка, предпочитам имота да е на родител, а не на мое име. Но ще проуча нещата по сериозно. Много благодаря.

# 213
  • Мнения: 9 623
Ако не искате имотът да е семейна собственост, мисля, че може да подпишете някакво споразумние с мъжа Ви, че жилището ще е само Ваше (предполагам, че това са притесненията)

# 214
  • Мнения: 3 057
Предварителният отказ от субективно право е недействителен.

# 215
  • Мнения: 9 623
Не може ли да стане след това някак? Пише се само тя в нотариалния акт и след това съпругът се отказва от претенции върху имота.

# 216
  • София
  • Мнения: 3 026
Здравейте, в момента проучваме за най-добра оферта от банките. Като цяло имаме от ОББ, Уникредит, ПИБ и ДСК. Доколкото знам, ДСК дават най-много до 80-85 % от исканата сума и не са чак толкова гъвкави, ГПР - 3.11. ОББ имат сравнително добри условия - ГПР-2,87%, ПИБ - ГПР - 3,23%, Уникредит - 3.48 % (най-високото като цяло)
Иска ни се да намерим банка, която да отпусне най-висок кредит до исканата ни сума. Вероятно зависи от оценката на банката и е по-добре да се извика първо оценител, преди предварителния договор?
Има ли потребители с опит с ОББ и ПИБ? Някакви препоръки за посочените банки? Притеснява ме и променливия процент, които всички са посочили.
Благодаря предварително!

# 217
  • София
  • Мнения: 4 122
В развод съм и ако имам жилище на мое име най много бившият да има претенции в/у него и да се влачим още повече с развода......това ми е притеснението. За това бих искала да го пиша на родител, за да може да няма никой претенции в/у него.

# 218
  • Мнения: 1 444
При моя кредит, аз и майка ми сме съкредитоискатели, а само аз съм собственик. Предполагам при вас може да стане същото, но на нейно име. Питайте. Сега няма проблем съкредитоискателите да са какви да е, а преди 10г можеше само съпрузи. Едва намерих банка да се съгласи да е родител.

# 219
  • София
  • Мнения: 4 122
При моя кредит, аз и майка ми сме съкредитоискатели, а само аз съм собственик. Предполагам при вас може да стане същото, но на нейно име. Питайте. Сега няма проблем съкредитоискателите да са какви да е, а преди 10г можеше само съпрузи. Едва намерих банка да се съгласи да е родител.

Мерси. Но от банката няма да дадат, защото тя е пенсионер и е на възраст Wink Ще проуча докато търсим купувач за нашето жилище и ще видя как да стане най добре. Просто ако сега станат нещата докато не съм се развела, не е ОК да е на мое име жилището. Ако го купя вече като съм разведена няма проблем Wink абе сложна работа Simple Smile)

# 220
  • Мнения: X
Ти питай все пак в банката за майка си, може и да няма проблеми.

# 221
  • Мнения: 1 444
При моя кредит, аз и майка ми сме съкредитоискатели, а само аз съм собственик. Предполагам при вас може да стане същото, но на нейно име. Питайте. Сега няма проблем съкредитоискателите да са какви да е, а преди 10г можеше само съпрузи. Едва намерих банка да се съгласи да е родител.

Мерси. Но от банката няма да дадат, защото тя е пенсионер и е на възраст Wink Ще проуча докато търсим купувач за нашето жилище и ще видя как да стане най добре. Просто ако сега станат нещата докато не съм се развела, не е ОК да е на мое име жилището. Ако го купя вече като съм разведена няма проблем Wink абе сложна работа Simple Smile)

питай все пак. при нас гледаха само моята възраст за  продължителността на кредита

# 222
  • Мнения: 1 287
Ако сте в развод по взаимно съгласие, нещата скоро ще приключат и няма да имате проблем.
В развод съм и ако имам жилище на мое име най много бившият да има претенции в/у него и да се влачим още повече с развода......това ми е притеснението. За това бих искала да го пиша на родител, за да може да няма никой претенции в/у него.

# 223
  • София
  • Мнения: 65
Включвам се с конкретно питане. Току що говорих с банката за възможностите за предсрочно погасяване, като ми предложиха два варианта:

1. Ако е с намаляване на вноската, директно правим плащане по сметката за кредита и с една молба, която може и по ел. път, директно се намалява главницата с тези пари. Т.е. почти автоматизирано и ще ни спести много разкарване и време.

2. Ако искаме да намалим срока, тогава трябва друга молба, но лично в офис, като вече трябва да минава кредитен съвет и да платим 150 лв. такса, съответно после отново да се разкарваме до клон да подписваме анекс. Та по този начин значително ще се утежни погасяването, а сме и двама кредитополучатели и съответно трябва и двамата да се разкарваме.

Та, питането ми е: ще спестим ли достатъчно много от намаляването на срока, ако предпочетем тази опция, за да си заслужава галимацията или да си пусна просто намаляване на вноската? Да уточня, че предсрочното погасяване ще е около 4000 лв., а главницата е около 200000, срок 30г., като току що изтече една.

# 224
  • Пловдив
  • Мнения: 40 685
Привет!
Оглеждаме се за рефинансиране...към коя банка ще ме насочите?Препоръки  Thinking
Сега една позната ми говори за Пощенска,ама все негативни май са мненията...или поне бяха  Simple Smile

п.п.В момента сме в Уникредит.

Общи условия

Активация на акаунт