Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
С пожелания за изгоден кредит, уютен дом и печеливши инвестиции Memo Moneybag House Key Money With Wings

Старите теми:
Тема 1
Тема 2

# 1
Благодаря за темата, ще следя с интерес защото скоро ще купувам апартамент с ипотечен кредит.

# 2
Вече засилват говоренето за увеличение на лихвите: https://money.bg/finance/koga-da-chakame-pokachvane-na-lihvite-i … -prez-2019-a.html

# 3
Точно с такова говорене преди няколко години внесоха паника и блокираха пазара.
Явно има хора, които имат изгода от това, лошото е, че обикновеният човек в крайна сметка е потърпевш.

Ние 2004 г. изтеглихме на лихва 12.75%.
Сега сме на 2.45%.
Единственото вдигане беше през 2009-та, за няколко месеца скочи с 1%, после пак си падна, само приказките бяха големи.

Така че за мен това са нормални неща, мърдат с по малко нагоре надолу, но в дългосрочен план не мисля, че бихме стигнали страшните нива от миналото.

# 4
През 2015 г. теглихме с преференция за служител на банката - 5.2% Simple Smile Впоследствие падна на 2.40 с преференция, когато на пазара бяха средно около 4-5%. По договор след напускане щеше да се качи до 6%, но веднага ми предложиха анекс за 4%, за да не отида в друга банка, аз дори не съм пускала молба, но работя в банковия сектор. Няколко месеца по-късно (миналият месец) подадох искане за преразглеждане, с предоставена оферта от друга банка (нямаше да се преместя, но бях длъжна да опитам) и ми го смъкнаха на 2.8%. Същата банка до преди 2 месеца оферираше най-малко 4%, сега виждам 3% за нови клиенти. Говори се за  повишение, да - ясно е, че ще се вдигнат (най-малкото едва ли има накъде да падат), но не мисля, че ще е в скоро време. В "моята" банка видимо все още падат и то чувствително. При всички положения ще се разбере по повишаване на лихвите по депозитите.

Последна редакция: ср, 21 ное 2018, 13:33 от Ambrosia

# 5
През 2015 г. теглихме с преференция за служител на банката - 5.2% Simple Smile Впоследствие падна на 2.40 с преференция, когато на пазара бяха средно около 4-5%. По договор след напускане щеше да се качи до 6%, но веднага ми предложиха анекс за 4%, за да не отида в друга банка, аз дори не съм пускала молба, но работя в банковия сектор. Няколко месеца по-късно (миналият месец) подадох искане за преразглеждане, с предоставена оферта от друга банка (нямаше да се преместя, но бях длъжна да опитам) и ми го смъкнаха на 2.8%. Същата банка до преди 2 месеца оферираше най-малко 4%, сега виждам 3% за нови клиенти. Говори се за  повишение, да - ясно е, че ще се вдигнат (най-малкото едва ли има накъде да падат), но не мисля, че ще е в скоро време. В "моята" банка видимо все още падат и то чувствително. При всички положения ще се разбере по повишаване на лихвите по депозитите.
А коя е "вашата" банка, под 3% все още е рядкост.

# 6
ОББ. Фиксираната надбавка за нови клиенти е 2.75%, РЛП в момента 0.2% и офертата е за 2.95%. Моят го смъкнаха на 2.8%, което си е екстра за мен. В крайна сметка РЛП може да се вдига, но не до безбожие, важна ми е фиксираната надбавка и ме устройва супер. Аз си ги харесвам, защото нямам допълнителни такси, а и застраховката ми я плащат те, защото е подписана при служителски условия, а полицата не се променя. Ако трябва да сме честни не очаквах такова намаление, но се спазарих Grinning

# 7
  • София
Явно са се променили. Аз преди имах кредит при тях и хич не бяха гъвкави и пазарни - нито като лихва по нов кредит, нито като склонност към предоговаряне.

# 8
Не бяха, именно. Аз съм била техен служител и знам как не свалят лихвите, дори при молби. Затова се чудя и се възхищавам тук Grinning

# 9
  • София
Какви са опциите за продажба на апартамент и влияе ли на цената ако има ипотека (1/3 от продажната цена)?

# 10
Какви са опциите за продажба на апартамент и влияе ли на цената ако има ипотека (1/3 от продажната цена)?
според мен не би трябвало, продажба  на ипотекирани имоти си е нещо нормално. Даже можете да я изплащате вие, ако са ви изгодни условията на кредита. Има и вариант да изплатите ипотеката, ако имате  кеш.

# 11
  • София
Говорим за продажба на апартамент с ипотека, не виждам как някой ще се нанесе, докато тече ипотека...която аз да плащам. Идеята е купувача да вземе ап-нт без тежест и да е на пазарна цена. С капаро например (с което да се заличи ипотеката в рамките на 2-3 седмици), но документално как става не знам.

# 12
Лесно става, не влияе не цената.

# 13
Явно са се променили. Аз преди имах кредит при тях и хич не бяха гъвкави и пазарни - нито като лихва по нов кредит, нито като склонност към предоговаряне.
И аз ги бях изключила от списъка, но явно са се променили, това е ценна информация.

# 14
  • Плевен
На сайта на Цкб гледах оферта с лихвен процент от 2.8.Знаете ли за какъв осигурителен доход дават този процент?Ако е около 1800 лв и евентуално през 2019г.-1900 лв,дали си струва да се премести кредит при тях?Настоящ в Булбанк на 3.2.

# 15
На сайта на Цкб гледах оферта с лихвен процент от 2.8.Знаете ли за какъв осигурителен доход дават този процент?Ако е около 1800 лв и евентуално през 2019г.-1900 лв,дали си струва да се премести кредит при тях?Настоящ в Булбанк на 3.2.
Сравнявай годишен процент на разходите (ГПР) на двете банки.

# 16
И сравнявай фиксирана лихва и плаваща надбавка. Ако на едното място имаш по-голям дял фиксирана, аз лично това бих предпочела, дори и при мъничко по-високо ГПР. В ЦКБ нали поемаха застраховката, може там ГПР да излиза по-ниско.

А за имоти с ипотека - нито на цената влияе, нито има нещо сложно. Ако се купува с банков кредит - юристите на банката ще прегледат всички документи и ще се подсигурят за заличаване на ипотеката. Ако е собствени пари - един добър адвокат ще свърши същата работа. Описвам стъпка по стъпка:

1. Харесваш си имот, разбирате се с продавачите и на предварителен договор преглеждаш документите - или с твой брокер, или с твой адвокат. Подписвате с капарото и задвижвате за окончателния договор.
2. Ако е с кредит, минават одобрение, оценки, уговаря се отпускането на кредита.
3. При нотариуса се описва в договора - Купувам имот Х от продавач У, който имот е с ипотека в размер на .... и до едно-двумесечен срок тя ще бъде заличена. Ако е с кредит - твоята банка директно превежда по посочена сметка сума за заличаване на ипотека и ако има остатък - продавачът си дава личната сметка.
4. Веднага щом продавача получи парите отива до банката си и подава молба за заличаване на ипотеката. Минават обикновено няколко дни, за да се одобри, впише и готово.

# 17

А за имоти с ипотека - нито на цената влияе, нито има нещо сложно. Ако се купува с банков кредит - юристите на банката ще прегледат всички документи и ще се подсигурят за заличаване на ипотеката. Ако е собствени пари - един добър адвокат ще свърши същата работа. Описвам стъпка по стъпка:

1. Харесваш си имот, разбирате се с продавачите и на предварителен договор преглеждаш документите - или с твой брокер, или с твой адвокат. Подписвате с капарото и задвижвате за окончателния договор.
2. Ако е с кредит, минават одобрение, оценки, уговаря се отпускането на кредита.
3. При нотариуса се описва в договора - Купувам имот Х от продавач У, който имот е с ипотека в размер на .... и до едно-двумесечен срок тя ще бъде заличена. Ако е с кредит - твоята банка директно превежда по посочена сметка сума за заличаване на ипотека и ако има остатък - продавачът си дава личната сметка.
4. Веднага щом продавача получи парите отива до банката си и подава молба за заличаване на ипотеката. Минават обикновено няколко дни, за да се одобри, впише и готово.
Относно т.3. При нас банката процедира така: след изповядването на сделката преведе но нашата банка сумата за погасяване на ИК. След представяне на документа за заличаването, ни преведоха остатъка.

Последна редакция: нд, 25 ное 2018, 16:01 от kati_v

# 18

Относно т.3. При нас банката процедира така: след изповядването на сделката преведе но нашата банка сумата за погасяване на ИК. След представяне на документа за заличаването, не преведоха остатъка.
вие в качеството на продавач ли

# 19

Относно т.3. При нас банката процедира така: след изповядването на сделката преведе но нашата банка сумата за погасяване на ИК. След представяне на документа за заличаването, ни преведоха остатъка.
вие в качеството на продавач ли
Да. Банката на купувача беше ПИБ, ако има значение.
Но си мисля, че и при други ще се процедира така. Един вид застраховка, че така ще се заличи първата ипотека.

# 20
Така е, няма нищо страшно или особено сложно. Само да се договори писмено от двете страни свалянето на ипотеката.

# 21
Да, то се вписва и в нотариалния акт. Понеже се описва как ще стане плащането.

# 22
Имам въпрос ще теглим с ММ ипотечен кредит и на нас ни искат 15% от сумата да докажем че имаме.Въпроса ми е защо ни искат тези пари и какво се случва след това с тях общо взето апартамента струва 120 000 и ни искат да имаме като за начало 18 000 лева тези пари после прехвърлят ли се на човека от който ще вземем апартамента или остават като нещо запор или и аз Незнам как да го обесня защото няколко човека ми казаха че остават в банката и аз даже немога да ги изтегля.

# 23
Искат ви самоучастие, тъй като малко банки финансират 100 %. Стандартно е 85. Ако ги нямате, можете да изтеглите потребителски кредит или да сключите договорна ипотека - на хартия банката ви дава 85 % за покупката на имота и останалите 15 за довършителни и ремонт, примерно. Това ще ви оскъпи цената на ипотеката, но пък няма да плащате високи лихви по потребителски кредит. На нас Сибанк ни искаха да ги имаме по сметката, за което трябваше да теглим ПК и после да рефинансираме от ИК, но в друга банка се оправихме с директно отпускане на сумата. Въпрос на договорки е, а и банки много и като не ви хареса някъде, отивате при други, където може да се договорите.  Laughing
Между другото, трябва да имате пари и за изповядване на сделката и местен данък, което също може да се вземе уж за обзавеждане и ремонт, но пак трябва да се договаряте с банката, също тях наистина трябва да ги имате налични, тъй като се плащат в деня на изповядването, а кредитът се усвоява няколко дни след това. Не е лошо и да си направите хубаво сметките и ако имате възможност, говорете с финансов консултант, за да ви разясни нещата.

# 24
И тези 15% не остават в банката и мога  да ги ползвам

# 25
Tedi, тези 15% са част от цената на жилището. Т.е. ако жилището струва 100 000 лв., банката няма да ви даде 100 000. Тя ще ви даде 85 000, другите 15 000 трябва да си намерите вие. Цялата сума се превежда на продавача, нищо не остава в банката или у вас.

# 26
Tedi, тези 15% са част от цената на жилището. Т.е. ако жилището струва 100 000 лв., банката няма да ви даде 100 000. Тя ще ви даде 85 000, другите 15 000 трябва да си намерите вие. Цялата сума се превежда на продавача, нищо не остава в банката или у вас.
Точно така, но можете да кандидатствате за ИК+ПК или ИК за 100000, в които да е описано, че 85000 са за покупка и 15000 за обзавеждане и ремонт.

# 27
Благодаря

# 28
  • София
Какво мислите за Алианц?Стабилни ли са и доволни ли сте? Искаме да рефинансираме кредит от ДСК.

# 29
  • Пловдив
Края на 2016/началото на 2017 именно тя беше колебанието ни. Изтеглихме от друга банка, защото предложиха една идея по-добри условия

# 30
  • София
Края на 2016/началото на 2017 именно тя беше колебанието ни. Изтеглихме от друга банка, защото предложиха една идея по-добри условия

Благодаря! КОя банка избрахте?

# 31
Нямам опит с Алианц, но ги харесвам, гледала съм техни оферти. Допада ми това, че поемат застраховките имот и живот за своя сметка.

# 32
  • Пловдив
Ние така или иначе цялото семейство имаме застраховки в Алианц, въпреки това, теглихме от другаде Simple Smile
Въпрос на приоритети Simple Smile
denizara, ще пиша на ЛС

# 33
Аз имам ипотечен от Алианц и съм доволна. Преди 10г само те ми предложиха човешки условия. Оттогава 2-3 пъти предоговарям лихвата (надолу), което ми струва по 0,1 % от остатъка от главницата (фиксирано в договора), не изискват допълнителни суми за застраховки (всичко е включено, макар да не съм разпитвала какво е точно). Последното ми искане за сваляне на лихвата ми го отказват и се ядосвам, но съм в майчинство и нямам избор. Иначе като си сравнявам разхода по кредита с други банки през тези години, не съм открила фрапиращи разлики. Брат ми изтегли ипотечен от ДСК и уж е доволен, но на мен ми се вижда моят по-добър.

# 34
Да ви попитам в каква валута теглите кредитите?
Левове или евро?

# 35
Лева.

# 36
Кредитите в левове имат една потенциална опасност, ако България приеме еврото...

# 37
  • София
Кредитите в левове имат една потенциална опасност, ако България приеме еврото...
Каква е тя?

# 38
Каква е тя?
левовите кредити ще се преизчислят на евро. Но по какъв курс, засега не мога да прогнозирам. Заплатите също ще се преизчислят, също и продуктите на пазара. Но това не значи, че няма да усетим никаква промяна. Не зная какво ще стане и с лихвените проценти по кредитите в такава ситуация, сега има разлика в левовите и евровите % лихва при ипотеките. 
При кредит 100000 лева,
при курс за 1 евро=2 лева ще стане 50000 евро
при курс за 1 евро=4 лева ще стане 25000 евро
при курс за 1 евро=0,50 лв ще стане 200000 евро

А знаете, че кредитът зависи от главницата.

# 39
Е добре, сериозно ли като се приеме еврото ей така може някой да каже еврото вече няма да е 1.95, ами 4 лева или 1 лев?

# 40
  • София
И заплатата ти ще се преизчисли 1:2, а кредита 1:4? Малко несериозно ми звучи.

# 41
Не, естествено, че не може.
България е в условията на валутен борд и е с фиксиран валутен курс към еврото от 20 години. Поради което изобщо не се нуждаем от престояване в европейския валутен механизъм,
предназначен за „успокояване” на плаващите валутни курсове на страните, които чакат да бъдат приети в еврозоната. 
Абсолютно несериозни твърдения са това, точно за нашата страна. Ако сме били с плаващ, разбирам, ама да говориш, че фиксиран курс ще се промени е леко ... смешно.

# 42
такова нещо не съм казала.
Според мен сегашният курс на еврото не е реалния според пазара. Ясно, че е фиксиран.

# 43
Как така не е реален? Нека говорим с факти, работя в банковия сектор и се занимавам с финанси, интересно ми е да разбера какви са фактите, ако наистина съм в грешка.

# 44
  • София
такова нещо не съм казала.
Според мен сегашният курс на еврото не е реалния според пазара. Ясно, че е фиксиран.
Тогава, ако заплатата от 5к лева стане 2,5 к евро, а вноската от 1000 лв стане 500 евро, какво точно ще се промени?
Извинете, но все още не разбирам, а предстои да подпиша ИК, така че би ми било полезно.

# 45
  • София
Към момента няма особено значение дали го сключвате в лева или в евро. Моята препоръка е при съпоставими лихвени условия в двете валути да предпочетете лева, защото в противен случай трябва да поддържате и сметка в евро, която си е допълнителен разход + има разход за превалутиране при всяко едно погасяване на месечна вноска, защото вероятно Ви плащат в лева. Банката не ги смята на фиксинг 1,95583, а на нейн курс - различен за всяка банка. Да няма да е разлика от 20 лв., а примерно 1-2-3 лв., но си е допълнителен разход. + има макар и нищожен валутен риск - т.е. въпросният риск, че в някакъв момент бордът ще падне и тогава едно евро може да струва ада речем 2,20 лв., т.е. да се увеличи задължението Ви. Последният е пренебрежим към момента, но за дългосрочни кредити като ипотечните все пак си съществува

# 46
Моят ипотечен е в евро и извън сумата по ипотеката са: еврова сметка (1е такса на месец), прехвърлянето от левовата сметка ми струва 2лв (през интернет банкиране), курсът на обмяна беше 1.956 до преди време и не помня от кога е 1,957 (това за Алианц). Левовата сметка не знам да я броя ли като разход Simple Smile

# 47
Ако има валутна реформа нещата може да се случат не само на фиксирания в момента курс на еврото.
Аз лично ще си помисля дали да изтегля кредит в лева, ако се очаква такъв процес.   

# 48
Pepina, в коментираната по-горе вероятност, не е ли точно обратното? Т.е. по-голям е рискът, ако кредитът е в евро.

Последна редакция: чт, 29 ное 2018, 16:20 от kristinia

# 49
Pepina, в коментираната по-горе вероятност, не е ли точно обратното? Т.е. по-голям е рискът, ако кредитът е в евро.
Кредитът в евро няма да се измени, единствените  рискове, след промяна на парите, виждам, ако заплатата ти (ако е била в левове)  да стане твърде малка и да ти стане трудно да погасяваш.

# 50
Ако има валутна реформа няма да бъдат засегнати само кредитите, а и заплатите. Опасността е по-скоро за обратното.

# 51
Ако има валутна реформа няма да бъдат засегнати само кредитите, а и заплатите. Опасността е по-скоро за обратното.
за кое точно мислите?

# 52
Към момента няма особено значение дали го сключвате в лева или в евро. Моята препоръка е при съпоставими лихвени условия в двете валути да предпочетете лева, защото в противен случай трябва да поддържате и сметка в евро, която си е допълнителен разход + има разход за превалутиране при всяко едно погасяване на месечна вноска, защото вероятно Ви плащат в лева. Банката не ги смята на фиксинг 1,95583, а на нейн курс - различен за всяка банка. Да няма да е разлика от 20 лв., а примерно 1-2-3 лв., но си е допълнителен разход. + има макар и нищожен валутен риск - т.е. въпросният риск, че в някакъв момент бордът ще падне и тогава едно евро може да струва ада речем 2,20 лв., т.е. да се увеличи задължението Ви. Последният е пренебрежим към момента, но за дългосрочни кредити като ипотечните все пак си съществува

zazu1 е обяснил/а много хубаво. Въпреки че такъв риск към момента, на мен лично, ми се струва невъзможен. Освен това левът е официална валута на този етап, в еврозоната я сме влезли - я не. Предпочитам да се съобразявам и адаптирам към текущата ситуация, всякакви хипотези могат и да не се осъществят. Най-важното е, че получавам заплатата си в лева, а това е основното, което следва да се взема предвид, когато сме пред такъв избор.
Статия по темата: https://www.capital.bg/biznes/moiat_kapital/2018/03/23/3151197_i … _v_evro_ili_leva/

Последна редакция: чт, 29 ное 2018, 17:55 от Ambrosia

# 53
Здравейте, страхотна тема! И аз имам няколко въпросчета и много бих се радвала, ако някой може да ми помогне. Живея с моя приятел и месечните ни доходи са около 2000 лв на месец. Бихме искали да изтеглим ипотечен кредит, като желаем да си купим готов за живеене тухлен апартамент, в който да се нанесем веднага. Цените са около 190 000 - 200 000 лв. Имаме спестени около 25000-30000 лв. Смятате ли, че могат да ни отпуснат ипотечен кредит, при положение, че нямаме брак и по отделно доходите ни не са много високи.

# 54
  • Пловдив
и ние сме така Simple Smile
Кредитоискателя е половинката, а аз съм съкредитоискател.
Та на въпроса - да, ще ви отпуснат Simple Smile

# 55
и ние сме така Simple Smile
Кредитоискателя е половинката, а аз съм съкредитоискател.
Та на въпроса - да, ще ви отпуснат Simple Smile

А вие каква сума теглите и до колко процента ви отпуснаха?

# 56
  • Пловдив
90% от оценката ни отпуснаха от банката (между оценката и пазарната цена при нас имаше разлика!)
74 к теглихме

# 57
В лева или евро? Simple Smile

# 58
  • Пловдив
лева Simple Smile
Пропуснала съм

# 59
  • Макондо
Колко ще ви отпуснат зависи от банката и от пазарната оценка на имота, естествено и от доходите. Брака и заплатите по отделно нямат голямо значение, но реално и заедно не получавате много и ще ви е трудно да изплащате 170 000-180 000 лева, дори и разсрочено за повече години. Аз ходих до банката да питам за подобна цена на имот и кредит към 160 000 лв., за 20 годишен период и вноската беше към 1100 лв.

# 60
Отпусканата сума зависи и от жизнения минимум за страната. От чистият им прием трябва да се извади сума за оцеляване на двамата млади.
И аз мисля, че 180000 е висок кредит при такъв доход.  Винаги трябва да има и резерв за непредвидени обстоятелства. Моят съвет е да започнат с едно по-малко жилище.

# 61
Ще отпуснат, но макс. срещу 1000 лв. вноска и то ако нямате други кредити. При общ доход 2000 лв. в никакъв случай не съветвам да се навивате за такава вноска, но вие си знаете. Сумата е голяма, вноската ще идва висока, макар и за най-дългия възможен срок. Ние теглихме 120 000 за 25г. през 2015 г., остават ни 100 000 и вноската на ниска лихва е 550 лв. Предоговорихме и оставихме вноска 750 лв. за 15 г. За двойна сума - двойно, обмислете го добре.

# 62
И аз ви съветвам да обмислите добре - 2000 лв общ доход за 2мата не е никак много. А за апартамента който искате даже е малък. Помислете добре , вноската ви ще е около 1000 и ви остават за живот само 1000лв, ами ако семейството ви се разрастне?? Има всякакви ситуации в живота, не всичко трябва да е на всяка цена и на предела на силите ви..

# 63
Моля за съвет от тези тук, които разбират и са минали вече по този път. От Уникредит ни предлагат 3,35%  ГЛХ, а ГПР е 4,23%. Размер на ипотечния кредит, който искаме е 95000 лв. за 20 години, апартамента е на акт 14, ако това има значение, оценен е на 115 000 лв. Доходите ни са 1900 лв.
Благодарна ще съм на всички мнения и съвети.

# 64
  • Макондо
Защо е толкова висок ГПР? Аз имам предложение от друга банка, разликата между него и лихвения процент е 0,15%, а при вас е почти 1%.

# 65
Защо е толкова висок ГПР? Аз имам предложение от друга банка, разликата между него и лихвения процент е 0,15%, а при вас е почти 1%.
И мен тази голяма разлика ми притеснява страшно много, затова реших и да се посъветвам и тук. Нещо не е както трябва ми се струва.

# 66
Странно, при 3% лихва ГПР ми е почти 3.30, като съм виждала и много по-ниски, но го отдавам на по-високата месечна такса за сметка. 1% ми се струва много.

# 67
Ambrosia към коя банка?

# 68
  • Макондо
Мимето, не ти ли дадоха подробна разпечатка на вноска по месеци за целия период? Там би следвало да стане ясно защо ти се оскъпява крадита. Задължително иди и на други места и виж какво ще ти предложат, подробно разпитай и за всички такси, застраховки и прочие разходи.

Последна редакция: пн, 03 дек 2018, 22:29 от Lady Stardust

# 69

ОББ.

# 70
Ще отпуснат, но макс. срещу 1000 лв. вноска и то ако нямате други кредити. При общ доход 2000 лв. в никакъв случай не съветвам да се навивате за такава вноска, но вие си знаете. Сумата е голяма, вноската ще идва висока, макар и за най-дългия възможен срок. Ние теглихме 120 000 за 25г. през 2015 г., остават ни 100 000 и вноската на ниска лихва е 550 лв. Предоговорихме и оставихме вноска 750 лв. за 15 г. За двойна сума - двойно, обмислете го добре.

Здравейте, въпросът ми е към Ambrosia, а и към всички останали. Когато теглихме ипот.кредит ни обясниха, че е най-удачно да си го пуснем на ниска вноска при максимален период на кредита и да си заделяме пари, които да внасяме накуп накрая на всяка година, за да намалее срока на договора и така да го изплатим по-рано. Сега сме го пуснали на максимума 35г. Виждам, че има хора, които предоговарят, за да плащат по-висока вноска с цел периодът на кредита да намалее. Кое е по-удачно в случая? За справка можем да си позволим вноска 800-900лв, но сме го пуснали на 470лв за 35г, за да си заделяме настрани.

# 71
Зависи от доходите, това е съвет. Нашият общ доход е 4000 лв. и 750 лв. вноска ни е ок за 15 г., предпочитаме го, защото при 500 лв. вноска и 25 г. я се сещаме да внасяме повече, я не - отиват за съвсем други неща. Спестяваме пари от лихви, намалявайки срока, но при нас вноската си е ок (за сведение, наем на такъв тип апартамент в сградата е над 1000 лв.).
 По всяко време срокът може да се увеличи, ако изникне проблем с плащанията, но ако имате стабилни доходи и вноската не ви притеснява, бих избрала краткия срок.

Последна редакция: вт, 04 дек 2018, 11:10 от Ambrosia

# 72

Здравейте, въпросът ми е към Ambrosia, а и към всички останали. Когато теглихме ипот.кредит ни обясниха, че е най-удачно да си го пуснем на ниска вноска при максимален период на кредита и да си заделяме пари, които да внасяме накуп накрая на всяка година, за да намалее срока на договора и така да го изплатим по-рано. Сега сме го пуснали на максимума 35г. Виждам, че има хора, които предоговарят, за да плащат по-висока вноска с цел периодът на кредита да намалее. Кое е по-удачно в случая? За справка можем да си позволим вноска 800-900лв, но сме го пуснали на 470лв за 35г, за да си заделяме настрани.
Това, колко пари ще дадете на банката под форма на лихви зависиот периода на кредита, главницата и лихвения процент.  Само, че от периода зависи  най-силно! (математически обяснено, защото е степен 35 в случая).

Ако вие договорите кредит на 35 г, банката започва постепенно да си прибира лихвата, като схемата е такава, че на нея и е най-изгодно в началото, тогава прибира значителна част от лихвата си.  Докато вие си събирате средства за погасителни вноски, тя ви прибира своето и разчита, че ще мине времем докато вие съберете крупна сума.
      Ако вие договорите кредит на 25 г. банката пак започва да прибира своето, но то е много по-малко, а вашата вноска е по-голяма. Рискове имате и вие, в случай, че изпаднете в неплатежоспособност.
      Ако някой има пари да внесе голяма сума извънредно,  тогава банката не може да му вземе лихва за нея, а тази сума ви намалява кредита директно.  И тогава може да се поиска или намаляване на вноската или на годините.
      Трябва да си направите хубаво сметката. Питайте в банката да ви направи подробен план на месечните вноски, колко лихва и колко главница плащате на всяка вноска. Тогава е много лесно да се изчисли във всеки от вариантите колко пари давате на банката, но не може да се отговори общо, в някои случаи е изгодно едно,  в други друго.

# 73
      • София
      Най-точно можете да видите съотношението главница-лихва което внасяте месечно, в погасителния план от банката, но можете да ползвате и кредитен калкулатор.

При най-бърза (и с неточни данни ) сметка се получава, че
      кредит: 100 000 лв. (примерна сума)
      лихва: 4,45% (изчислено спрямо месеците и размера на вноската)
      месеци: 420
      вноска: 470 лв.
      Върнати пари без предсрочно погасяване - 197 400 лв.

Първата година вноската се дели на средно 100 лева главница и 370 лева лихви месечно.
      Т.е. след 1 година главницата ви е с 1200 лева по-малко и сте изплатили 4 440 лева лихви.
      Втората година  вноската се дели на средно 105 лева главница и 364 лева лихва месечно или главницата ще намалее с още 1260 лева за цялата година, а изплатените лихви ще бъдат 4368 лева.
      Средно след две години от кредит от 100 000 лв. ще ви е останала главница от 97 540 лв.

Ако вземете същият кредит за по-малко време, така че вноската ви да бъде в размера на близо 850 лева, то:
      лихва: 4,45% (за да съответства на горния пример)
      месеци: 156 (13 години)
      вноска: 845 лв.
      Върнати пари без предсрочно погасяване - 132 000 лв.

Първата година вноската се дели на средно 484 лева главница и 360 лева лихви месечно.
      Т.е. след 1 година главницата ви е с 5808 лева по-малко и сте изплатили 4 320 лева лихви.
      Втората година  вноската се дели на средно 506 лева главница и 340 лева лихва месечно или главницата ще намалее с още 6072 лева за цялата година, а изплатените лихви ще бъдат 4080 лева.
      Средно след две години от кредит от 100 000 лв. ще ви е останала главница от 88 120 лв.

Разлика в платени лихви при двата кредита за целия период - 65 400 лв.
      Математически, има смисъл да се взема кредита за дълъг период, ако успеете да внесете предсрочно толкова пари, че да успеете да платите с 65 400 лева по-малко лихва.
      Разбира се, има и други условия - сигурност на доходите, степен на риск от повишаване на лихвите, нежелание за намаляване на жизнения стандарт и т.н.

# 74
      Най-точно можете да видите съотношението главница-лихва което внасяте месечно, в погасителния план от банката, но можете да ползвате и кредитен калкулатор.

Първата година вноската се дели на средно 100 лева главница и 370 лева лихви месечно.
      Т.е. след 1 година главницата ви е с 1200 лева по-малко и сте изплатили 4 440 лева лихви.
      Втората година  вноската се дели на средно 105 лева главница и 364 лева лихва месечно или главницата ще намалее с още 1260 лева за цялата година, а изплатените лихви ще бъдат 4368 лева.
      Средно след две години от кредит от 100 000 лв. ще ви е останала главница от 97 540 лв.

Ако вземете същият кредит за по-малко време, така че вноската ви да бъде в размера на близо 850 лева, то:

Първата година вноската се дели на средно 484 лева главница и 360 лева лихви месечно.
      Т.е. след 1 година главницата ви е с 5808 лева по-малко и сте изплатили 4 320 лева лихви.
      Втората година  вноската се дели на средно 506 лева главница и 340 лева лихва месечно или главницата ще намалее с още 6072 лева за цялата година, а изплатените лихви ще бъдат 4080 лева.
      Средно след две години от кредит от 100 000 лв. ще ви е останала главница от 88 120 лв.

Математически, има смисъл да се взема кредита за дълъг период, ако успеете да внесете предсрочно толкова пари, че да успеете да платите с 65 400 лева по-малко лихва.
      Разбира се, има и други условия - сигурност на доходите, степен на риск от повишаване на лихвите, нежелание за намаляване на жизнения стандарт и т.н.
      Това, което  забелязвам от примера е, че банката при всички случаи си печели едни 4000 лева годишно. Simple Smile
      Търсете други банки с по-нормално съотношение между Главница и Лихва. Ако ги има в България...

# 75
      • София
      Pepina_n3,
      Това е съвсем теоретичен пример, но сте права - при 4,45 % годишна лихва, толкова е цената на кредита (без такси, застраховки и други благинки) и тази цена не зависи точно и само от банката, доколкото банките имат близки лихвени проценти.

# 76
      • Варна
      Здравейте, ние ще рефинансираме от ЦКБ. Предложиха ни 3,00%, ГПР 3,07% и застраховка на жилището за целият период за тяхна сметка. Надбавката е 2,8, при промяна на лихвата. С тях сваляме 6 години от сегашният кредит за сметка на минимално увеличение на вноската. Звучи ми много добре  и се притеснявам точно от това. Някой има ли опит с тях? Достатъчно коректни ли са?

# 77
      Здравейте, ние ще рефинансираме от ЦКБ. Предложиха ни 3,00%, ГПР 3,07% и застраховка на жилището за целият период за тяхна сметка. Надбавката е 2,8, при промяна на лихвата. С тях сваляме 6 години от сегашният кредит за сметка на минимално увеличение на вноската. Звучи ми много добре  и се притеснявам точно от това. Някой има ли опит с тях? Достатъчно коректни ли са?
      Не знам за конкретната банка, но взимайки по-нов кредит, съм забелязала, че е по-добре. Законите се променят в посока да се намали ламтежа на банките за бързо въвръщаеми пари. Сравнете с кредитите от близкото минало, когато банките взимаха само лихва в началото и чак тогава мръдваше главницата.

# 78
      По-добре е, естествено. ЦКБ са читави, аз към тях се насочих за рефинансиране, но от моята банка ми смъкнаха лихвата до тяхната и се отказах. Поемат и разноските за рефинансиране, което е хубаво. Имате такса кредитна оценка вероятно, оценка на имот и таксата за юриста (поне така беше лятото, когато говорих с тях, да не те заблудя). За лихвите - и сега взимат голям процент лихва, но сумата не бие толкова на очи, защото лихвите са много по-ниски. Това е кофтито при рефинансирането - че започва да тече нов кредит отново и по-големият процент от вноската е лихва.

# 79
      • Перник
      Аз имам потребителски от ЦКБ (рефинансирах и приключих с Уникредит) вече година и нещо. Нямам оплаквания.

# 80

Здравейте,
      Аз съм имам ИК от ЦКБ от 2 години. До тук 1 път погасявах главница предсрочно, нямаше никакви такси и 1 път си предоговорих лихвата (от 3.7% на 3.2%), отновно без такси.

# 81

Примерът е супер. Аз започнах също от срок 30 години (който при частично предсрочно погасяване намалих до 25 години), с единствената идея вноската ми да е ниска и ако лихвите се покачат, да остане поносима.

# 82
      Имайте предвид, че колкото и да се покачат лихвите трябва да стане голям катаклизъм, че да се повиши чувствително вноската. Повечето банки формират лихвата си от фиксирана надбавка + променлива (РЛП). Фиксираната не може да се повишава за съществуващи кредити, а РЛП не могат да вдигат особено много, защото вече не се определя със Софибор (за лева говорим) и методиката за определяне на повечето банки е свързана с депозитите (към момента е 0.2% - пак за повечето). Вярно, всичко се случва, ама наистина трябва да стане голямо сътресение в системата, за да повишат РЛП на 2%, примерно. Ще вдигат лихвата за нови клиенти, ако не предоговаряте няма да стане кой знае какво.

# 83
      Не съм съгласна. На новите клиенти банките им гледат щателно доходите, за да могат да плащат и 5% (ако се наложи), съответно гледат да ги измуфтят да платят колкото може повече в брой, чрез оценителите си. 
      Лихвените проценти няма да бъдат все ниски, за 30 г все ще се намери как да се повишат.

# 84
      На новите клиенти банките гледат да има 50% дълг/доход. Работила съм и като кредитен инспектор, и като кредитен анализатор. Като инспектор съм работила с всякакви клиенти, вкл. такива, теглили кредит преди 10-15 г., например - на тогавашните лихвени нива. Имам си своите наблюдения, не казвам, че са правилни. Законово, обаче,  няма как да ти вдигнат едностранно фиксираната надбавка на лихвата. Например моята фикс. надбавка при тегленето беше 4.8% + Софибор, в договора ми изрично пишеше, че при преустановяване на индекса, същия се счита за 0. Т.е. можех цял живот да си кътам с фиксираната 4.8%, не ми го повишиха. Аз, обаче, сметнах за добре да си намаля лихвата и да влезе в сила новото РЛП, но това си беше лично мой избор, никой не ми е пипал лихвата. Подписват се договори, хубаво е и да се четат, не твърдя, че всички банки са така.

# 85
      Тези договори в голямата си част са така написани, че се позовават на някакви вътрешни правила на банката в конкретния момент. Колко хора ги разбират въобще?
      Във вашия случай банката добре си е направила сметката, щом вие сами сте се отказали от 4.8%...ама кой да знае какво ще се случи.

# 86
      • Плевен
      Моля за съвет от тези тук, които разбират и са минали вече по този път. От Уникредит ни предлагат 3,35%  ГЛХ, а ГПР е 4,23%. Размер на ипотечния кредит, който искаме е 95000 лв. за 20 години, апартамента е на акт 14, ако това има значение, оценен е на 115 000 лв. Доходите ни са 1900 лв.
      Благодарна ще съм на всички мнения и съвети.
      При Уникредит имате задължителна застраховка Живот ежемесечно към вноската (за ваша сметка естествено), която е фиксиран процент от кредита.Тя също е в ГПР и съответно го повишава.Тъй като главницата е доста голяма, вероятно е от това.

# 87
      Здравейте, искам да изтегля кредит, но се притеснявам, че кредитната ми история е лоша. Някой изпадал ли е в подобна ситуация? Може ли да ме посъветвате какво да направя?
      Благодаря!

# 88
      • Велико Търново
      Здравейте, искам да изтегля кредит, но се притеснявам, че кредитната ми история е лоша. Някой изпадал ли е в подобна ситуация? Може ли да ме посъветвате какво да направя?
      Благодаря!
      Дават и с лоша кредитна история, но на по-висока лихва. Друго, което може да се направи е да пуснете молба за изчистване. На ММ му я уважиха и му изчистиха лошата кредитна история. Но тя беше не по наша вина.

# 89
      • София

Аз бих избрал високата вноска, на предела (ако имам някакъв гръб).
      С тези погасявания през 6-12мес. - само си бъзикате погасителния план и съотношението с малката главница ще си се запази вместо да се увеличава дяла на главница:

100 лева главница и 370 лева лихви месечно.
      А и от 2019г ще се разместят лихвите нагоре, по добре е сега да се изплаща повече...

# 90

Аз бих избрал високата вноска, на предела (ако имам някакъв гръб).
      С тези погасявания през 6-12мес. - само си бъзикате погасителния план и съотношението с малката главница ще си се запази вместо да се увеличава дяла на главница:

аз мисля , че извънредните плащания са много добър вариант. В крайна сметка като изчислите, ще платите по-малко лихва, отколкото 'ако не бъзикате погасителния план'...

# 91
      • София
      Нищо не му се бъзика на погасителния план. Най-най грубо казано, с предсрочните суми махате последните вноски и лихвената част в оставащите намалява с малко.
      Не започва отначало съотношението главница/лихва, а си продължава нататък.

# 92
      • София
      Ще ви снимам като мога, след намалението на лихвата какво се случи с нашия погасителен план. Същото ни казаха че се прави и при частично погасяване.

# 93
      • София
      Няма как да платят по-малко с по-късно погасяване, защото междувременно ще са плащали лихва върху по-голяма главница. Чисто математически не се връзва.
      Най-добре е да определите разумна месечна вноска, която бюджетът ви може да понесе и да направите такъв план. При по-дългите кредити се плащат основно лихви в началото и това оскъпява доста кредита.

# 94
      да, математически, трябва да се сметнат и двата варианта - с извънредна вноска и без  - и да се избере най-доброто.  Зависи в кой момент правиш извънредната вноска.  Зависи от конкретните стойности. Сега, ако погасяваш 1000 лева извънредно е едно, ако 10000 лв - е друго.  След внасянето главницата пада и погасителния план се преизчислява.
      Няма как да ти вземат предишно договорената лихва, след като главницата е паднала. При извънредно плащане - изважда се директно голяма сума от главницата.

# 95
      Но ако си внесъл тези пари в началото, а не към края, има повече смисъл.
      Моят кредит е с малка вноска. Уж щях да плащам предсрочно, ама все има- ремонт, уроци, пътувания и т.н.
      Но пък не усещам вноската изобщо

# 96
      Според мен има смисъл това с дълия период и предсрочното погасяване, ако наистна си сигурен, че ще можеш да спестяваш и на достатъчно малък интервал да правиш достатъчно голямо предварително погасяване. Иначе ако си с голям кредит за дълъг период, след първите няколко години няма да си свалил почти нищо от главницата..

# 97
      Аз пък сега обмислям да погася ипотечния кредит с потребителски от друга банка. Интересното е, че в крайна сметка вноската по потребителския ще ми е същата като настоящия ипотечен, което ме издразни, иначе нямаше да си направя труда да се занимавам
      ДСК с добри или лоши отзиви е за потребителски кредит. Нещо специфично, за което да си отварям очите?

# 98
      Аз пък сега обмислям да погася ипотечния кредит с потребителски от друга банка. Интересното е, че в крайна сметка вноската по потребителския ще ми е същата като настоящия ипотечен, което ме издразни, иначе нямаше да си направя труда да се занимавам
      ДСК с добри или лоши отзиви е за потребителски кредит. Нещо специфично, за което да си отварям очите?

Аз съм останала с впечателие за високи лихви при тях, но може и да не е така. Гледай ГПР и това е.

# 99
      • Перник

Аз имам потребителски при тях. Нищо особено. Лихвите не са от най-ниските. Дразнят ме със застраховката живот, защото погасих част от кредита предсрочно, но парите, които плащам всеки месец за застраховка не намаляха. Ама и аз съм си винова, че не настоявах много активно.

# 100
      Сега очаквам отговор във връзка със застраховката, защото точно това ги питах Stuck Out Tongue Winking Eye Нищо не са споменавали до момента за застраховката

# 101

Аз имам потребителски при тях. Нищо особено. Лихвите не са от най-ниските. Дразнят ме със застраховката живот, защото погасих част от кредита предсрочно, но парите, които плащам всеки месец за застраховка не намаляха. Ама и аз съм си винова, че не настоявах много активно.
      Застраховката си е нещо отделно, според мен, аз гледам на това като друг договор. Защо трябва да падне? Даже банката може да ви предлага и застраховки на свои партньори застрахователи и договорът е с тях. Прочетете си договорът за застраховка - дали не е с равни вноски за периода на кредита, или за фиксиран период.

# 102
      • Перник

Застраховката си е нещо отделно, според мен, аз гледам на това като друг договор. Защо трябва да падне? Даже банката може да ви предлага и застраховки на свои партньори застрахователи и договорът е с тях. Прочетете си договорът за застраховка - дали не е с равни вноски за периода на кредита, или за фиксиран период.

Да, така е, отделен договор е. Не помня точната формулировка, но ако не се лъжа беше процент от месечната вноска. А след като погасих предсрочно част от кредита, месечната вноска намаля (значително, както и размера на кредита), но като попитах кредитната инспекторка, тя убедено заяви, че застраховката си остава същата Sad

# 103
      Благодаря!
      Дават и с лоша кредитна история, но на по-висока лихва. Друго, което може да се направи е да пуснете молба за изчистване. На ММ му я уважиха и му изчистиха лошата кредитна история. Но тя беше не по наша вина.

Знам, че лихвата е по-висока, но не знам на коя фирма да се спра. Когато потърся в google, ми излизат: credittrust, lenno, credissimo и cashcredit.... Някой има ли опит с тези фирми?

# 104
      В никакъв случай не вземайте ИК от такива институции за бързи кредити. Проверете по банките. Писала съм и преди - нашият купувач беше с лоша кредитна история, но ПИБ му отпуснаха ИК.

# 105
      • Макондо
      Мисля, че тези фирми не отпускат ипотечни кредити. При всички случаи е най-добре първо да се провери в банка (дори и да става въпрос за друг вид кредит).

# 106
      Най-малкото, което може да направи е да обиколи всички банки и да си подаде молба за предварително одобрение. Все някъде може да отпуснат, не бих прибягнала до горепосочените фирми, тип бързи кредити. На повечето места такова кандидатстване е безплатно.

# 107
      • Варна
      Здравейте!
      С радост открих тази полезна тема, тъй като скоро ни предстои да теглим ипотечен кредит за жилище.  Кооперацията, в която капарирахме апартамента, скоро ще се сдобие с Акт.14. Смятаме да теглим ипот.кредит непосредствено преди Акт.15, тъй като тогава би следвало оценката да е по-висока, отколкото при акт 14..., така се разбрахме и със строителя. Моята заплата минава през Пощенска банка и там евент. ще ползвам преференции някакви. Казаха, че ще ни отпуснат кредит, решихме да е на макс срок и минимална вноска. Нещата изглеждаха така: 3,5 % лихва, вноската идваше по 368 лв. на месец за 30 год. Кредита ще е за 40 000 евро, имаме надежда, че можем да дадем още 10000евро от нас, но не е сигурно... Обаче ми казаха от банката, че ако погасяваме предсрочно, ще се намаля вноската, а периода ще се запазва /дали не съм разбрала погрешно не зная, може ли в действителност да не ни намалят срока-то до там да се стигне де Simple Smile/
      Имате ли представа кои банки отпускат ИК след Акт.14

Благодаря Flowers Hibiscus

# 108
      • София
      http://Хихи, добре дошла (за срока-константа)
      От Пощенска не бих теглил и потребителски.

# 109
      Аз също съветвам да проверите условията и при другите банки с вашите параметри. Едно време ми минаваше заплатата през си банк, но те предложиха много по-неблагоприятни условия за кредит от други банки. Отделно аз като кандидатствах, за 30г беше една лихва, за 20 друга -  и се оказа, че за 30-40 лв на месец повече, спестявам 10г. Теглих за 20 естествено. Успех.

# 110
      • Плевен
      Здравейте!Интерсува ме при направено частично предсрочно погасяване на кредит в Булбанк,от коя сума трябва да изчислят намаляването на застраховката?Според мен трябва от остатъка от главницата към момента след погасяването да се смята,защото през това време също са правени вноски и тази главница е намалявала и през времето.Имат ли право да я смятат от първоначално изтеглената сума намалена само с тази по- голяма наведнъж внесена сума?Малко дълго стана,но ако някой е минал през това,нека сподели.

# 111
      • София
      Аз много не разбрах въпроса. Доколкото знам банките практикуват по два начина. Някои анексират и застраховката с всяко погасяване и тя намалява пропорционално на главницата. Други я смятат върху първоначалния размер и не намалява. Съответно при частично предсрочно погасяване не ти намалява премията, която пращаш по застраховката, а се запазва.

# 112
      • София
      Съмнявам се да намалят застраховката. Доколкото знам такова справедливо анексиране има само в Пиреос и СГЕБ, останалите банки не го практикуват и се плаща на база първоначалната сума.

# 113
      • Плевен
      Давам пример Първоначален кредит 2011г-70000 лв.Кредит към 2018г-35000 лв.,внася се сума 20%- 7500 лв.Застраховката трябва да се сметне на база 35000 - 7500 т.е. от 28500 лв или 70000 (първоначалното) - 7500 т.е.от 62500 лв? Дано да съм го обяснила както трябва сега-просто каквото и да ми казват служители на Булбанк,не го приемам за истина,тъй като преди време заради техни грешни сметки даже ни вземаха по-голяма сума за въпросната застраховка.

# 114
      Договор няма ли за тази застраховка? Провери какво пише там

# 115
      Момичета, моля за съвет как според вас е най-добре да постъпим  - ще вземем ипотечен кредит на стойност 90к евро. Непосредствено след като придобием новия имот ще пуснем за продажба сегашното ни жилище (ще вземем мин 70к евро). Въпросът е при тези обстоятелства, дали да теглим кредит за 15г и да погасим 70к втората година или да теглим за 20г?(и всъщност дали няма да е по-добре още първата година да погасим)?

# 116
      Първата година имате наказателна такса, обикновено 1 % от главницата. Имайте го предвид.

# 117
      Да, това са 1400 лв, не знам къде мога да проверя с някой калкулатор, дали си заслужава още първата година да се внесе...

# 118
      При погасяване първата година си струва да се погасява обикновено ако това се случи първите няколко месеца след тегленето на кредита.
      Вие фактически плащате примерно 3% годишна лихва върху главницата . но имате 1% наказателна върху главницата която погасявате. Ако примерно решите да погасите на 6-тия месец .Вие вече сте платили 1.5% лихва върху погасената сума и ще трябва да платите още 1% което е 2.5% срещу 3% което е почти безсмислено, но всеки си решава.
      Ако имате пари примерно още на 1-2-3-тия месец тогава може да се говори за някакво спестяване от рода на +-1%
      Ако продажбата се проточи тъй тоест купите новия апартамент ... нанесете се което си 1-2 месеца минимум ако няманужда от ремонт и междувременно се търси купувач .. освен ако нямате готов купувач, атрактивна цена или имота е  супер и всеки би го искал .. най-вероятно ще се минат тея 6 месеца ако не и повече и не си струва. изчаквате 12-те месеца и в деня след 12-тата вноска погасявате предсрочно колкото можете.
      За срока .. колкото е по-къс срока толкова по-малки ще са лихвените ви плащания през първата година така че ако сте сигурни че ще продадете имота и това няма да ви затрудни съществено тогава по-добре теглете за по-кратък период. Когато погасявате вече може да си прецените каква част от сумата да погасите главница (съкратите срока значително) и с каква част да намалите вноската така че в оставащия период тя да е поносима.

# 119
      • София
      Всъщност не е така. Има смисъл и последния месец да се погаси дори от първата година, стига човек да има парите, защото пак спестява лихвите от останалите да речем 19 години кредит.
      Образно казано при предсрочно погасени 2000 лв. човек ще плати 20 лв. наказателна лихва, но ще спести при 20 годишен кредит примерно още 2000 лв. от лихви, които няма да плати във времето (през тези 19-20 години). Т.е. е абсолютно оправдано.

# 120
      значи казваш има логика 10 месеца да си плащал лихви върху 2000 лв което ще рече средно (10/12)*3% = ~2.5% (ефективната лихва е една идея по-висока) и да платиш още 1%  => 20 лв .. тоест на тея 2000 лв ти вече си платил 3.5% ?
      Винаги се пести от бъдещите лихви въпроса е дали ще се набуташ като погасиш през първата година нещо или не и дали си струва въобще да затваряш пари. няколк омесеца предварително заради под 1% спестяване и то само ако е в първите месеци от кредита.

# 121
      • София
      Много малко хора имат финансовата дисциплина да пазят 2 хил. лв. два месеца, докато спрат да имат наказателна лихва от 1% и да си правят чак такива сметки. По тази причина е от всякъде оправдано в момента, в който ги имаш, да прежалиш 20 лв. и просто да погасиш, защото ще спестиш лихвите за останалите 19 години живот на кредита и съответно 2-3 хил.лв.
      Иначе чисто математически, ако се абстрахираме от реалния живот, ако могат да изчакат 2 месеца(да спре да има наказателна лихва)  без да изхарчат парите и тогава да ги погасят, ще спестят примерно 15 лв.

# 122
      • Варна
      Благодаря много!
      Днес ще проверя за условията в ДСК, Инвест банк, Райфайзен...
      Навремето теглих ипотечен от Алианц, после препродадох апартамента, бяха доста гъвкави, ще отида и до там... Въпросът е дали оценителя ще направи оценка за необходимата ни сума... понеже не вземаме имота с брокер /предният път той се занимаваше с договори, оценки и т.н./ се чувствам малко несигурна.

# 123
      Колко ви трябва и колко е цената на имота? Ако има голяма разлика, и брокер трудно ще помогне. Питайте дали банката ще приеме 1 към 1 оценката или има процент намаляване. При Булбанк автоматично намаляваха - казаха ми 75 хил. евро оценка, но за банката директно отиде 67 500 евро.

# 124
      • Варна
      Имотът е 45 000 евро, ние внесохме 10% , остава за ипотека 40 500 евро, той все още се строи, тук явно е тънкия момент с оценяването. Строителят каза, че е най-добре след като направят замазки, мазилки и т.н., т.е. за да може стойността да е по-висока. Май и процентите за сумата която ще се отпусне при кредита преди Акт 16 са по-малки.

# 125
      По-малки са, зависи от банката. Няма как на груб строеж да е като след акт 16.

# 126
      Здравейте!Интерсува ме при направено частично предсрочно погасяване на кредит в Булбанк,от коя сума трябва да изчислят намаляването на застраховката?Според мен трябва от остатъка от главницата към момента след погасяването да се смята,защото през това време също са правени вноски и тази главница е намалявала и през времето.Имат ли право да я смятат от първоначално изтеглената сума намалена само с тази по- голяма наведнъж внесена сума?Малко дълго стана,но ако някой е минал през това,нека сподели.
      Застраховката може да е с отделен договор. Банката не е длъжна да прави застраховки, може да изполва партньорски застрахователни фирми.

# 127
      Здравейте! Пиша тук, за да не отварям нова тема. Имам собствен бизнес и се осигурявам сам от около 6 месеца. Преди това бях около година безработен, а в още по - ранен период работих 2 години на осигуряване на 600 лева /взимах повече, знаете как е в повечето БГ фирми/. Съпругата ми работи от 1 година и я осигуряват на 800 лева. И двамата имаме части от недвижими имущества на наше име. Сега искаме да закупим апартамент с 80% ипотечен кредит. Жилището струва около 40 000 евро, т.е. ще кандидатстваме за заем от 32000 евро. Нямаме никакви задължения към никого в момента, а и не сме имали. Какви са шансовете да ни одобрят? Благодаря Ви предварително!
      П.С.: Още едно уточнение. Ще желаем да бъде за срок от 15 години и месечна вноска около 400 лева.

# 128
      Сигурно ще се намери банка която да ги даде парите въпреки че зависи на какви пари се осигуряваш през собствения си бизнес. банката би трябвало да вземе впредвид факта че твоето благосъстояние зависи пряко от състоянието на фирмата което може да е плюс или минус. Според мен въпросът е не е ли твърде рисково с оглед на всички неща които може да се объркат (в  развитието на бизнеса, който е едва на 6 месеца) и непредвидените разходи във времето които може да се появат Simple Smile

Офтопик въпрос ... защо хората се съгласяват да ги ощетяват. Ще те осигуряваме на 600 пък ще ти даваме като за 800 примерно ? Някой пробвал ли е в такава ситуация да си иска осигуряване на колкото реално ще си получава или да получава по-малко обаче всичко да е чисто ? Или е по-добре ако нещата се влушат да се контрира .. ще те съсипя с тая сива каса дето я развърташ ? Grinning

# 129
      според мен банката не се интересува от съсобствени имоти. (отговарям за частта на въпроса за "части от недвижими имоти")

# 130
      Не се интересува от имоти, да. Досега масово се искаше дълг/доход поне 50%, но влизат в сила промените в Закона на БНБ, които промени ограничават банките в частта за ипотечните кредити. Спомена се нещо, че ще се ограничава и сумата, до 60% от обезпечението.

# 131
      • София
      Здравейте, имам следната дилема - не можам да закупим за момента жилище ново строителство, затова се оглеждаме за старо строителство, тухла. Чудим се за апартамент, към 70-та година, тухла, с частично сменена дограна, без изолация (никой не е изолирал там, добро състояние на блока. Дали е възможно 100% финансиране от банка, ако не говорим за ново строителство?