Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
# 450
  • Варна
Бясна съм!
Здравно осигурена съм, но моята лична дава трудно направления, затова си платих 40 лева за АГ преглед без направление. Оказа, че за тези пари не получавам почти нищо- видяха ме на видеозон и това е.   
...
Извинявам се, че сигурно не е точната тема, но вие лесно ли си взимате направления или ходите на платени прегледи?

Не знам за по-точна тема за такъв род въпроси от коя да е тема като тази свързана със здравословни проблеми, без значение какви. Не се извинявай, мила. И наистина имаш право да беснееш.

Преди време ми беше направило впечатление как се опитаха да ми обяснят, че едва ли не на самите общопрактикуващи им се отпускат определени пакети, забележете не бройки, а пакети. Т.е. един имал право да те прати при гинеколог, друг не можел бил щото с друг пакет работел. Не знам дали не е нещо подобно с твоята лична, но какъвто и да е случая си е за смяна. Аз поне бих я сменила при първа възможност и няма масто тука за сръдни от нейна страна, говорим за здраве, говорим за твои нужди, на които тя явно не може да откликне, пък си останете добри познати.

Аз на частно досега съм плащала само консултация при онколог. Просто предочетох да си платя за специално отделено време само за мен иначе ми се полага и това безплатно, но там висенето пред кабинети, чакане и пришпорване, че отвън още 10 човека чакат леко ме изнервя. Обаче... на частно не самите прегледи, а самото застраховане си правя, по-точно от фирмата ми го правят. Имат такава политика някои компании. Инвестират в здравето на човешкия си ресурс. Абсолютно всички от чистачката до директорите се ползваме с допълнително здравно застраховане, което наистина неизброими плюсове дава. Веднъж в годината профилактика задължителна:
- АГ преглед, който е наистина обстоен - колпоскоп, цитонамазка, ехография, консултация, препопоръки, назначаване на лечение ако е нужно, не просто "Готово, вдигай гащите и си отивай..."
- Ехография коремна област
- Ехография млечни жлези
- Ортопед
- Очен лекар, където не само на цифричките и буквичките те изпитват, мерят ти и очното налягане, на мен ми заклещваха главата на един уред и нещо там вътре в очите ми гледаха през едни странни бинокли
- Уши, нос, гърло
- Невролог също минах
- Кръв давах, урина също
- Ендокриноложката пък какво ме направи да не ви обяснявам - на два различни апарата ми гледа щитовидната жлеза, всичките му там видове допълнителни изследвания назначи (там лееееко доплатих, има явно някои, които никой не покрива, на никого не се полагат безплатно), разпита до 9-то коляно за майки, баби, лели, сестри, пра-баби, пулс мери, кръвно мери, овлажняване на дланите и стъпалата провери, вестибуларния апарат също с едни странни тестове чак май ми провери...
- Ох... какво беше още... а да.... и една женичка, която с колегите нарекохме Екскурзоводката, постоянно по дирите ни вървеше и ни опътваше от кабинет на кабинет.

Цивилизована, добре организирана работа, в клиниката чистичко, приятно, топличко, отношение човешко, деликатно, внимателно - да излезнеш ти от кабинет, където възпалено лимфно възелче са ти видяли или нещо друго ама с усмивка е безценно просто.

За съжаление как човек САМ може да си доплати за всички тези екстри не знам, знам, че моят работодател доплаща за мен около 400 лв. годишно, издава се карта на мое име, с която си ходя в клиниката и никъде нищо от горе описаното като прегледи не съм плащала, освен ония там екстрите както и вечните символични такси от по 5 лв при вземане на биологичен материал, 2 лв за епруветка и т.н. дреболийки.

До тук бяха само профилактиките, с това допълнително застраховане ли е, осигуряване ли е, какво се води не знам, но има ОЩЕ не малко предимства - някои колеги сумата за новите рамки, диоптри си възстановиха, други зъбите тръгнаха да си оправят, някои лекарства също безплатни ни се водят - трябват само някои документчета като рецепта на твое име, фактура от аптеката, други ходят на разни рехабилитации и други процедури. Разбира се за всичко това ако искаш да се възползваш трябва да си бил изряден, да си си минал задължителните профилактични прегледи, лекарства или друг вид лечение да ти е било назначено от специалист, а не самичък да си самоназначаваш.

Ако ви интересува бих разровила как стоят нещата на частно така да се каже да се доосигури така човек, а не през работодател. Почти сигурна съм, че има и такива пакети, които са за лично ползване, а не като част от корпорация, ако варира сумата и за самодоосигуряващи се или самодозастраховащи се около 400-500 лв. годишно - охооооооо хич няма да му мисля аз поне, че веднъж тръгне ли човек по мъките тия пари за един ден може да ги даде, не за година, а каква камара нерви и разходки и разправии му се спестяват...

# 451
Онзи ден ходих при АГ с направление--ехограв и преглед + полови хормони. Цитонамазката си я платих отделно.
Причината за получаване на направление беше болка в яйчника. Иначе и моята ЛЛ не дава без причина. Система - какво да я правиш Smirk
Обикновено ходя на платени прегледи - профилактики, болежки или с детето - само това е варианта.

# 452
Аз съм доволна от ЛЛ. Никога не ми е отказвала направление. Често коментираме и по вайбър когато се нуждая от нещо. Друг е въпроса, че предпочитам платен преглед поради по - бърз достъп.
Като се замисля, никога не питам дали ще ми даде. Влизам и казвам, че искам и не приемам отказ. Често взимам за децата, за мен рядко.
Ако сметна, че правата ми са нарушени не викам, не се карам. За точно 5 минути разяснявам какво следва и питам струва ли си. Но ЛЛ е разбран и много го уважавам!

# 453
Моята ЛЛ също не отказва направления за детето, както и за мен. Понякога преценявам дали е удачно въобще да питам за такова. Например онзи ден ми е дала за АГ, а тази седмица съм на очен преглед. Е, ще си го платя, без да се редя пред кабинета на ЛЛ, заедно с всички кихащи, кашлящи и грипави пациенти. Искам да си направя очила за четене и не мисля че е предвидено направление за такава причина. 🙂 Затова и написах, че ако нямам оплаквания, няма и как да ми бъде издадено направление. Така е редно като че ли...
И аз в определени случаи предпочитам платените прегледи-лесен достъп и ти обръщат повече внимание, без оправдания по ЗК само това и това...

# 454
  • Бургас
Лелка, как си? Трябва да е минала операцията вчера.

# 455
  • София
МоятаЛЛ дава на всички ни направление за очен, всяка година ходим.

# 456
Днес сключих сделка с личната- даде ми направление, защото запазих час за края на януари при посочен от нея лекар ("ако си вземеш час при еди-кой-си, ще ти дам направление"). Дотогава ще гледам да не мисля какво/дали нещо ми има. Иначе харесах този, при който си платих- като отношение и внимание и имах уговорка да се видим след цикъл и с направление, ама щом личната не го харесва... Rolling Eyes

palmi4kata Purple Heart, и аз почти винаги след това премислям и се ядосвам защо не съм казала или направила това или онова. Изпаднах в шок пред безчовечността, която срещнах в случая...

Spirit Crusher, това, което описваш звучи прекрасно, мечта направо! Чувала съм бегло, но досега не съм се интересувала подробно от допълнително здравно осигуряване. Днес разгледах по-подробно, някой имат нац. телефон за денонощна поддръжка, мисля да звънна да разпитам.
Би ли споделила на лични (че да не се сметне за реклама) кой застраховател използва твоята компания?

Радвам се за тези, които нямат проблеми с направленията- голямо улеснение е да не го мислиш и това.
Успех на всички момичета в темата! Flowers Hibiscus

# 457
  • София
Щом имаш направление си ходи при когото искаш.

# 458
Никога не съм имала проблеми с направленията, за съжаление винаги съм ходила при лекари, които не работят със ЗК. Даже, ако някой ме пита, не мога да се сетя да препоръчам някой... Но щом вече си взела направление, може да идеш и да го ползваш където решиш - и да се довериш на този, който смяташ, че е ок. Може лесно да отмениш часа за другия.

# 459
Здравната ни система е един порочен затворен кръг. Аз даже се чудя защо има Здравна каса. И без това вече почти няма читав лекар, който да работи със ЗК. Ние си плащаме чинно здравни осигуровки, после отиваме на платен преглед, щото нямаме доверие на специалистите по ЗК. Те пък от своя страна се овълчват, защото ние им даваме повече пари на частно и така. Само преди няколко поста се говореше за Карагьозов. Сори, ама 200 лв....
Егати златния лекар.

# 460
Уф... И при моят е толкова... Като отида два пъти и си е една нетна МЗ Confused

# 461
Знам, че е доста, момичета, но едно нещо за себе си съм решила преди всичко - със сигурност пари за здраве не пестя. Наистина някои цени са високи, но не мога да сложа цена за труда и компетенцията на човек, който буквално се грижи за живота ми и този на нероделните ми деца. Разбира се, има и специалисти, чиито цени са по-поносими - всеки преценява възможностите си и разбира се - склонността да плати Х пари за преглед. За съжаление за някои хора някои специалисти са непосилно скъпи и в това няма нищо лошо, но - смятам, че има невероятни специалисти и по ЗК, държавни болници и т.н.
Едно ме ядосва, и то не е точно в темата и тук, а по принцип - българина е ок да даде 1500лв за телевизор / телефон, 100лв за яке, 500лв за гуми, но не и за хабилитиран специалист, който се грижи за живота му.

# 462
  • София
При гореспоменатия лекар доплащаш още 50лв само за това, че са ти дали по- ранен час, примерно. Поне на рецепцията.
Което мен ме навежда на мисълта, че уж има много заети часове, а си правят търговия.

Според мен повечето хора визират протакането, хилядите прегледи, разпарчетосани на 20, а понякога и ползването на друга клинична пътека, която се заплаща повече от касата. Така че като си купуваш телевизор, поне знаеш, че е търговска сделка, която си има своите вратички и надценки, а като отиваш на лекар, нека да не е от този вид.

# 463
Сравнението с телевизорите е неуместно.
Да дава Господ здраве на всички ни и на лекарите, които се грижат за него!
Съвсем друго нещо исках да кажа с предишния си пост.

# 464
  • София
Аз си мисля, че при нужда българинът дава пари за здраве и за децата. По много. Тия, които не дават за прегледи, със сигурност не са си купили плазма. А просто нямат.

Общи условия

Активация на акаунт