фентъзи и фантастика - тема 16

  • 29 927
  • 750
  •   1
Отговори
# 405
  • София
  • Мнения: 3 833
Или е свръхчовек. Еволюирал преди всички останали.


Не споря, просто си разсъждавам. Ако беше свърхчовек, нямаше ли и да е с по-голям умствен капацитет? Реално Кофи (не съм сигурна, че така беше на български) не беше особено умен. При него специфичното беше душевността му, дарбата (ако мога така да я нарека) , която като цяло беше сякаш задействана от състраданието му, от любовта му към ближния.

# 406
  • България
  • Мнения: 6 209
И аз не споря, но в моя фантастичен свят, еволюцията на всеки ще протече по различен начин.
Някои ще виждат в миналото, други в бъдещето, трети ще удължават живот с докосване. Тук имам много предположения, но ще стане дълъг пост.
Мисля че в последната фаза, няма и да имаме особена нужда от тела, но ей така от сантимент или за естетика някои ще поддържат определена форма, други не.
Едва ли ще доживея, за да видя дали съм права  Grinning.
Моето лично мнение е, че "Фантастика" е главната категория. Всички останали са разклонения. Фентъзи, вампири, анималистични, апокалипсис, градско фентъзи и т.н.
Но не виждам проблем да си отделяме книгите, които безспорно са фентъзи в друга номинация.

  "Барутният маг", според мен е фентъзи.

# 407
  • Вестерос
  • Мнения: 38 244
Тип екс мен истории  са ми фантастика.

# 408
  • Майничка
  • Мнения: 12 581
И аз не споря, но в моя фантастичен свят, еволюцията на всеки ще протече по различен начин.
Някои ще виждат в миналото, други в бъдещето, трети ще удължават живот с докосване. ...


Да, но когато способностите в този свят са резултат от естествен процес - т.е., няма човек без някакви способности, групирани според необходимостта от тях (професия) или еволюционно (цяла група), тогава говорим за научна фантастика по отношение на настоящето ни.
Когато такива паранормални "дарби" възникват спонтанно у определени индивиди и това не учудва никого, независимо от отношението към носителите им, вече отива в подвид фентъзи.
Ако тези способности са дарени на конкретен индивид или малка група от божество - митология. Ако ги получи по друг фантастичен начин, но пак е единствен по рода си - приказка.

# 409
  • България
  • Мнения: 6 209
Подчертах, че така виждам аз нещата.
Едва ли един ден всички ще се събудят с дарби.
Процесът ще е бавен, първо надарените ще са единици.
Литературата не е математика. Можем да си пишем по темата с дни и пак всеки да си има собствено мнение.  Peace

# 410
  • София
  • Мнения: 3 833
Е то и това си й е хубавото - можеш да си правиш свободни съчинения кооооолкото си искаш Simple Smile

# 411
  • Мнения: 9 683
Литературата все пак работи с понятия, които са натоварени с определен смисъл.
При все това, някои от най-хубавите произведения са такива, именно защото няма как да ги сложим в рамка.


# 412
  • Мнения: 18 080
 фентъзито може да е било част от фантастиката,  но на практика днес се е отделило в самостоятелен жанр. Представяте ли си Толкин да бъде фантасти? той е от основоположниците на във фентъзито.

П-С. Мориган ако четем Библията пророците са били нещо обикновено. В повечето фентъзита пък има поне един шаман или магьосник, или пророк.  А ако четеш антропология в Южна америка или Африка шаманите се нещо най-обикновено. Това че ние не ги срещаме в ЕВропа е друг въпрос.

# 413
  • Мнения: 47 981
Защо не, всякакви варианти са възможни
Просто в тази тема сме си приели някакво разделение и си действаме по него
Какъв е проблемът?

# 414
  • Мнения: 18 080
Ами защото не съм чул никой да нарича Толкин фантаст, а "крал на фентъзито" и "вододел във фентъзито".

ето дефиницията от Уики https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%8A%D0%B7%D0%B8
Фентъзи е литературен жанр, характеризиращ се с използването на елементи от митологията, фолклора и класическите „вълшебни приказки“.



Поради разнообразния характер на жанра е изключително трудно да му се даде ясна и изчерпателна дефиниция

# 415
  • София
  • Мнения: 3 833
Ако ще ползваме Уикито като източник ето какво пише за фантастика :

Фантастиката е художествен стил в литературата, киното, музиката, изобразителните и други изкуства, който се характеризира със съществената роля на фантастични елементи – тоест елементи, които не се наблюдават в реалния свят около нас, или дори са принципно невъзможни.

Не знам защо се обърна към мен да ми обясняваш за пророците и шаманите. Thinking

# 416
  • Мнения: 18 080
Мориган, обърнах се към теб зарази това изречение
"Е то и това си й е хубавото - можеш да си правиш свободни съчинения кооооолкото си искаш " показах ти че съществува определение за фентъзи  и че то отделя жанра от фантастиката


определението което си ми дала самата ти за фантастика го кликам и :

"Фентъзи – фантастичните елементи представляват вид магия. (Съществува теза, че фентъзито е отделен жанр, изцяло различен от фантастиката.)"

" В повечето езици, обаче, има еквивалент на думата „фантастика“ и научната фантастика, фентъзито, ужасите и другите фантастични жанрове се класифицират като нейни подстилове" (но във всички - бележка моя)

разбира се, че Уикипедия не е без грешки, но все пак е някаква основа.

П.с. никога не съм отричал че фантастиката е художествен стил с фантастични елементи. Само че това може да се каже и за ужаса, пък той си е отделен жанр.

# 417
  • София
  • Мнения: 3 833
Могат да се правят свободни съчинения по творбите, които четем. Един вижда коза там, където друг вижда фавн.

Определения за фантастика и фентъзи има колкото си щеш.  И теории какво включва едното и какво другото има също един куп.

Ужасите също се разглеждат като поджанр Simple Smile

# 418
  • София
  • Мнения: 4 899
Много ми е интересна дискусията за жанра на "Зеленият път", за което съм ви благодарна; чета с интерес.

Моето мнение е, че тази книга не принадлежи към нито един от двата жанра, за които е темата ни.
Фантастиката я свързвам с технологичния прогрес; действието обикновено се развива напред в бъдещето, където хората имат възможност да пътуват в Космоса, напред или назад във времето и като цяло разполагат с много напреднали технологии. Действието на "Зеленият път" се развива в недалечното ни минало, в един затвор, с наказание за престъпниците електрическият стол - нещо, което съществува в реалната ни история.
Фентъзито пък го свързвам с вълшебните приказки и митове. Там действието се развива в повечето случаи във време, което се доближава до реално-историческото ни Средновековие - коне, мечове, лъкове, кралски двор. Елементи на фентъзито са и всякакви създания, също взаимствани от различни митологии - кентаври, елфи, джуджета, еднорози, самодиви и пр. От тази гледна точка "Зеленият път" не е и фентъзи, тъй като действието е с абсолютно съвременно и реално "звучене", ако мога така да се изразя. И да, там има един "магичен" елемент - дарбата на Кофи, но за мен тя също граничи с реализъм. Все едно да не приемам, че баба Ванга е съществувала или да отрека, че има хора с такава дарба, които наистина лекуват посредством енергията, която предават чрез ръцете си /например Рейки/. Вярно е, че в съвремието, засега, или поне не са известни случаи, не се стига до там да се съживяват вече умрели същества - и Слава Богу! - но само заради тази "щипка" Кинг не бих сложила книгата в графа "Фентъзи".

Така, в заключение - за мен "Зеленият път" е в чист жанр Драма или Трагедия, и няма никакви допирни точки нито с Фантастиката, нито с Фентъзито.

# 419
  • Мнения: 8 228
И аз не бих отнесла книгите на Стивън Кинг към фентъзи, ако и да има в тях различни свръхестествени елементи. Дори и Бягащият човек не го определям като фантастика. Всички за меб са в някаква степен съвременна драма с различни нотки, къде трилър, къде щипка магия.
Аз по-скоро гледам къде е поставен акцент. При Стивън Кинг нищо магическо не е изведено на преден план. То служи единствено като фон, на който да показва вътрешните преживявания на героите си. Как действат при някакви крайни ситуации, какво се върти в тъмни кътчета на съзнанието му. В крайна сметка това е основното при всичките му книги.

Общи условия

Активация на акаунт